Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 12 Nov 2015 16:32 #10

  • Vladimiros
  • Vladimiros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 195
  • Thank you received: 65
  • Karma: 3
miou (ΜΑΝΘΟΣ) wrote:
Είναι οδηγία της ΕΕ.
Ελληνες θα αφορά λίγο αργότερα
Πχ η Ελβετική UBS θα απαιτήσει από τους Ελληνες πελάτες αποδεικτικό ότι έχει δηλωθεί η κατάθεση στο περιουσιολόγιο όταν αυτό ενεργοποιηθεί :P

Κι εγώ νομίζω ότι προς τα εκεί πάει το πράμα.
Και όταν αυτό συμβεί, θα υπάρχουν δυο εναλλακτικές:
1) Τα λεφτά πάνε κάπου που ΔΕΝ θα ζητάνε τέτοιες μαλακίες.

Αν αυτό δεν είναι δυνατό, ή δεν υπάρχει τέτοιο μέρος,
2) Τα λεφτά φεύγουν κι απ' αυτές τις τράπεζες, και πάνε σε κάτι σαν στρώμα.

Η χώρα μας έζησε επί δεκαετίες (σχεδόν αιώνα) με μερικούς πατριώτες να έχουν αδήλωτα λεφτά στο εξωτερικό (ή στο σπίτι τους), ε, θα τις ξαναζήσει. Δε θα είναι η πρώτη φορά.

Πάντως, εγώ, να πάω να δηλώσω στον αλεξιάδη (ή τον όποιο αλεξιάδη θα είναι τότε στη θέση του - μπορεί να λέγεται και κασιδιάρης) πόσα λεφτά έχω και που τα έχω, ΔΕΝ πρόκειται να το κάνω.
Ούτε για μαύρα, ούτε για άσπρα, ούτε για χρωματιστά, ούτε για εμπριμέ, ούτε για κανένα είδος λεφτών.

Να πάνε να τα πάρουν από καναν άλλο, πιο βλάκα από μένα.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 12 Nov 2015 16:49 #11

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Vladimiros wrote:
miou (ΜΑΝΘΟΣ) wrote:
Είναι οδηγία της ΕΕ.
Ελληνες θα αφορά λίγο αργότερα
Πχ η Ελβετική UBS θα απαιτήσει από τους Ελληνες πελάτες αποδεικτικό ότι έχει δηλωθεί η κατάθεση στο περιουσιολόγιο όταν αυτό ενεργοποιηθεί :P

Κι εγώ νομίζω ότι προς τα εκεί πάει το πράμα.
Και όταν αυτό συμβεί, θα υπάρχουν δυο εναλλακτικές:
1) Τα λεφτά πάνε κάπου που ΔΕΝ θα ζητάνε τέτοιες μαλακίες.

Αν αυτό δεν είναι δυνατό, ή δεν υπάρχει τέτοιο μέρος,
2) Τα λεφτά φεύγουν κι απ' αυτές τις τράπεζες, και πάνε σε κάτι σαν στρώμα.

Η χώρα μας έζησε επί δεκαετίες (σχεδόν αιώνα) με μερικούς πατριώτες να έχουν αδήλωτα λεφτά στο εξωτερικό (ή στο σπίτι τους), ε, θα τις ξαναζήσει. Δε θα είναι η πρώτη φορά.

Πάντως, εγώ, να πάω να δηλώσω στον αλεξιάδη (ή τον όποιο αλεξιάδη θα είναι τότε στη θέση του - μπορεί να λέγεται και κασιδιάρης) πόσα λεφτά έχω και που τα έχω, ΔΕΝ πρόκειται να το κάνω.
Ούτε για μαύρα, ούτε για άσπρα, ούτε για χρωματιστά, ούτε για εμπριμέ, ούτε για κανένα είδος λεφτών.

Να πάνε να τα πάρουν από καναν άλλο, πιο βλάκα από μένα.

Μόνο καλό είναι να αποφασίσεις τι θα κάνεις πριν το περιουσιολόγιο, γιατί αν έχεις καταθέσεις στο εξωτερικό και δεν τις δηλώσεις..μπορεί και να μην είναι εύκολο να τις μεταφέρεις ή να τις σηκώσεις μετά... ;)
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 12 Nov 2015 16:58 #12

  • Vladimiros
  • Vladimiros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 195
  • Thank you received: 65
  • Karma: 3
George (geo821) wrote:
Μόνο καλό είναι να αποφασίσεις τι θα κάνεις πριν το περιουσιολόγιο, γιατί αν έχεις καταθέσεις στο εξωτερικό και δεν τις δηλώσεις..μπορεί και να μην είναι εύκολο να τις μεταφέρεις ή να τις σηκώσεις μετά... ;)

Να τις σηκώσεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα, τουλάχιστον στην Ελβετία. (Στη Νέα Ελβετία, ίσως να έχεις).

Το να τις μεταφέρω (και επειδή βέβαια αποκλείω να τα στείλω εδώ σε τράπεζα με έμβασμα) και ΑΝ οι Ελβετοί μας ζορίσουν χρονικώς ("εντός μηνός να τα πάρετε" π.χ.), νοικιάζεις μια θυρίδα εκεί, και τα βάζεις μέσα.
Και μετά, σιγά-σιγά.
Μην αγχώνεσαι.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 12 Nov 2015 17:08 #13

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Vladimiros wrote:
George (geo821) wrote:
Μόνο καλό είναι να αποφασίσεις τι θα κάνεις πριν το περιουσιολόγιο, γιατί αν έχεις καταθέσεις στο εξωτερικό και δεν τις δηλώσεις..μπορεί και να μην είναι εύκολο να τις μεταφέρεις ή να τις σηκώσεις μετά... ;)

Να τις σηκώσεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις πρόβλημα, τουλάχιστον στην Ελβετία. (Στη Νέα Ελβετία, ίσως να έχεις).

Το να τις μεταφέρω (και επειδή βέβαια αποκλείω να τα στείλω εδώ σε τράπεζα με έμβασμα) και ΑΝ οι Ελβετοί μας ζορίσουν χρονικώς ("εντός μηνός να τα πάρετε" π.χ.), νοικιάζεις μια θυρίδα εκεί, και τα βάζεις μέσα.
Και μετά, σιγά-σιγά.
Μην αγχώνεσαι.

Προσωπικά δεν αγχώνομαι, διότι αν χρειαστεί θα τα δηλώσω κανονικά.
Εξάλλου όλα άσπρα είναι και αν χρειαστεί θα πληρώσω και επιπλέον φόρο μου για να παραμείνουν άσπρα.
Τώρα αν κάποια στιγμή δείξει πως πάμε σε δικτακτορικό καθεστώς και απειλούμαστε με μπλοκάρισμα καταθέσεων εξωτερικού, μάλλον θα φύγω κι εγώ μαζί με τις νόμιμες καταθέσεις μου.
Για την ώρα, το ρίσκο του να γίνει άμεσο κούρεμα -στις ελληνικές καταθέσεις- και έμμεσο κούρεμα στις ξένες (μέσω κάποιου φόρου) μπορεί να είναι υψηλό...αλλά το ρίσκο της μη δήλωσης προσωπικά το θεωρώ υψηλότερο από το να γίνουμε δικτακτορικό καθεστώς και να χάσουμε τα λεφτά μας με το έτσι θέλω.
Από κει και πέρα όλες οι αποφάσεις μας κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Ο χρόνος θα δείξει..και πολλές φορές οι επιλογές του παρελθόντος δεν είναι οι σωστές επιλογές του μέλλοντος.
Last Edit: 12 Nov 2015 17:09 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 12 Nov 2015 17:32 #14

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
George (geo821) wrote:
θα φύγω κι εγώ μαζί με τις νόμιμες καταθέσεις μου.

Για το υπογραμμισμένο κομμάτι, επίτρεψε μου να σου εκφράσω κάποιους ενδοιασμούς.
Σκέψου τις δεκαετίες 70, 80 (που εγώ τουλάχιστον τις θυμάμαι, έστω και σαν μακρινό παρελθόν).

Υπήρχαν και τότε, άνθρωποι με νόμιμες καταθέσεις.
Έχεις την εντύπωση πως αν ήθελαν να φύγουν (όπως λες ότι ίσως κάνεις εσύ στο μέλλον), μπορούσαν να το κάνουν?
Σε πληροφορώ πως όχι. Μπορούσαν να φύγουν, αλλά άφραγκοι.
"$250 ανά ταξίδι" ήταν ο νόμος, 400 έγινε κάποια στιγμή για τις χώρες ΕΟΚ.
Τα υπόλοιπα δεν στα έπαιρναν, αλλά έμεναν εδώ. Όπου υφίσταντο βέβαια τις ορέξεις του κάθε (τότε) υπουργού οικονομικών και διοικητή ΤτΕ, σχετικά με την αξία του εγχωρίου νομίσματος ως προς τα ξένα...
Μάλλον δεν τις γνώρισες αυτές τις εποχές.
Δες τι εννοώ με το "υφίσταντο τις ορέξεις" σε αυτό το διάγραμμα:

untitled10_2015-11-12.jpg


40 δρχ. έκανε το δολλάριο το 1980-81, 400 έφτασε να κάνει το 2000-2001.

ΥΠΟΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ της αγοραστικής αξίας του νομίσματος (επομένως και των καταθέσεων) μέσα σε 20 χρόνια.
Σε συτόν, πρόσθεσε και την υποτίμηση του ίδιου του δολλαρίου (ως προς το κόστος ζωής), μέσα στην 20ετία, που κι αυτή δεν είναι αμελητέα. Μη με βάζεις να ψάχνω και τέτοια τώρα όμως.

Ίσως θα πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο τις εκτιμήσεις σου περί των διαφόρων "ρίσκων".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 12 Nov 2015 17:37 #15

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Soto, ίσως δεν το έγραψα καθαρά. Αναφέρομαι σε καταθέσεις που βρίσκονται στο εξωτερικό και χωρίς να λαμβάνω υπόψη μου το (υπαρκτό κατά τη γνώμη μου) ρίσκο της διάλυσης του ευρώ ή της ραγδαίας υποτίμησης του ενιαίου νομίσματος.
Στην περίπτωση μιας τέτοιας ελληνικής κρίσης, φεύγεις μόνο με τα 250 ευρώ και να πάς να βρεις τις καταθέσεις σου σε κάποιο άλλο μέρος του κόσμου.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 12 Nov 2015 17:48 #16

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Όπως έχουν τα πράγματα, στην γειτονιά που ζούμε, κι με κίνδυνο να εκτραπεί η κατάσταση, το θεωρώ ΗΛΙΘΙΟ να μην έχεις καβαντζώσει κάποια (δεν χρειάζονται πολλά) χρήματα σε μια άλλη, ασφαλή, χώρα, δια παν ενδεχόμενο.

Πολύ δε περισσότερο αν έχεις παιδιά.

Υπάρχουν φυσικά κι πολλοί που είναι της άποψης "όπου όλοι κι εμείς", αλλά προσωπικά διαφωνώ μ' αυτή την φιλοσοφία ζωής.
Last Edit: 12 Nov 2015 17:49 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 13 Nov 2015 04:32 #17

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
George (geo821) wrote:
Soto, ίσως δεν το έγραψα καθαρά. Αναφέρομαι σε καταθέσεις που βρίσκονται στο εξωτερικό και χωρίς να λαμβάνω υπόψη μου το (υπαρκτό κατά τη γνώμη μου) ρίσκο της διάλυσης του ευρώ ή της ραγδαίας υποτίμησης του ενιαίου νομίσματος.
Στην περίπτωση μιας τέτοιας ελληνικής κρίσης, φεύγεις μόνο με τα 250 ευρώ και να πάς να βρεις τις καταθέσεις σου σε κάποιο άλλο μέρος του κόσμου.
Πολύ καλά κατάλαβα τι έγραψες.
Εσύ δεν έχεις καταλάβει τι θα αντιμετωπίσεις.

Αν τις δηλώσεις, θα ΕΚΒΙΑΣΤΕΙΣ (με διάφορους τρόπους) να τις φέρεις μέσα.
Χώρια που θα φορολογηθείς (πάλι με διάφορους τρόπους) γι' αυτές, με αγριότητα.
Ο συνδυασμός των δυο (επανεισαγωγή - φορολογία) θα είναι αυτός που θα επιτυγχάνει τη μεγαλύτερη δυνατή αύξηση των δημοσίων εσόδων.
Τίποτα άλλο δεν τους απασχολεί, και τίποτ' άλλο δεν λαμβάνουν υπ' όψη τους.
Αν δεν πετύχυν στην αύξηση, καταρρέουν και κινδυνεύουν και οι ίδιοι.

Ο συμπαθής φοροτεχνικός Μουζάκης τα λέει όσο μπορεί πιο καθαρά, αλλά δεν μπορεί να τα πει και χύμα, δημόσια. Θα τον χώσουν μέσα.
Δες τον (6 λεπτά):
www.capital.gr/capitaltv/3079604/neo-xar...ei-to-periousiologio

Η διάλυση του ευρώ ή η υποτίμηση του ευρώ είναι τα τελευταία που πρέπει να σε απασχολούν τώρα, όπως είναι, και όπως πάνε να γίνουν τα πράματα.
Πλησιάζουν το όριο των "υπαρξιακών" αναζητήσεων, για μας, όσους ζούμε σ' αυτή τη χώρα.
ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ αυτά τα άμεσα προβλήματα μας.

Γι' αυτό στο ξαναλέω:
Ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις κάπως τη λίστα με τα "ρίσκα σου", αυτά που νομίζεις πως έχεις, και με τη σειρά που τα έχεις.

Εντελώς φιλικά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ 13 Nov 2015 04:35 #18

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Nozomi wrote:
να έχεις καβαντζώσει κάποια (δεν χρειάζονται πολλά) χρήματα σε μια άλλη, ασφαλή, χώρα, δια παν ενδεχόμενο.
(Για 2 παιδιά), για πες την εκτίμηση σου:
Ποια χώρα?
Πόσα είναι τα "όχι πολλά"?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.155 seconds