Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Μεταφορά χρημάτων

Μεταφορά χρημάτων 15 Sep 2017 11:32 #1

  • gibmt
  • gibmt's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Γεια σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας.
Εργαζόμουν στο εξωτερικό (έφυγαμε τη κρίση) για 2 χρόνια ως μισθωτός με φορολογικές δηλώσεις και εκκαθαριστικά όλα οκ. Παρόλα αυτά έκανα μηδενική δήλωση Ελλάδα λόγω του ότι είχα στη κατοχή μου ένα αμάξι. Είχα αμελήσει να δηλώσω ότι είμαι εξωτερικό (αλλαγή φορολογικής έδρας) αλλα και έκανα κανονικα δηλώσεις για να ειμαι οκ. Θέλω να φέρω Ελλάδα τα χρήματα που έχω έξω στην τραπεζα που γινονταν η μισθοδοσία αλλά ακούω ότι υπάρχει κίνδυνος υπέρογκης φορολογίας (αν και είχα φορολογηθεί 25-35% στο εισόδημα μου στη χώρα εκείνη).
Επιπλεον γνωριζεται απο τι ποσο και πανω ανα τραπεζα σε εισερχομενο εμβασμα χτυπαει για ελεγχο ωστε να παρουσιασω αν χρειαστει τα αναλογα χαρτια. Αν εχετε κάποια συμβουλή ή πρόταση θα το εκτιμουσα πολυ.Ευχαριστω πολυ
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά χρημάτων 15 Sep 2017 11:57 #2

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
gibmt wrote:
Γεια σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας.
Εργαζόμουν στο εξωτερικό (έφυγαμε τη κρίση) για 2 χρόνια ως μισθωτός με φορολογικές δηλώσεις και εκκαθαριστικά όλα οκ. Παρόλα αυτά έκανα μηδενική δήλωση Ελλάδα λόγω του ότι είχα στη κατοχή μου ένα αμάξι. Είχα αμελήσει να δηλώσω ότι είμαι εξωτερικό (αλλαγή φορολογικής έδρας) αλλα και έκανα κανονικα δηλώσεις για να ειμαι οκ. Θέλω να φέρω Ελλάδα τα χρήματα που έχω έξω στην τραπεζα που γινονταν η μισθοδοσία αλλά ακούω ότι υπάρχει κίνδυνος υπέρογκης φορολογίας (αν και είχα φορολογηθεί 25-35% στο εισόδημα μου στη χώρα εκείνη).
Επιπλεον γνωριζεται απο τι ποσο και πανω ανα τραπεζα σε εισερχομενο εμβασμα χτυπαει για ελεγχο ωστε να παρουσιασω αν χρειαστει τα αναλογα χαρτια. Αν εχετε κάποια συμβουλή ή πρόταση θα το εκτιμουσα πολυ.Ευχαριστω πολυ

Καταρχήν καλως ήρθες στην παρέα.
Επέτρεψε μου να σου πω ότι τα έχεις κάνει λίγο άνω κάτω. Αυτά τα θέματα είναι λιγο σοβαρά και αν δεν γνωρίζουμε ρωτάμε έναν λογιστή, για να μην πληρώνουμε τελικά πολλαπλάσια (δεν είμαι λογιστής και καλοπροαίρετα στο λέω).
Πρώτον έπρεπε να έχεις ενημερώσει για την αλλαγή φορολογικής κατοικίας - αν το είχες κάνει θα ήταν όλα τέλεια καθώς δεν φορολογείσαι για το εισόδημα που αποκτάς στο εξωτερικό. Απλά η ΔΟΥ ανταλλάσσει πληροφορίες με τη ΔΟΥ της χωρας που ζεις.
Φορολογική δήλωση δεν χρειαζόταν να κάνεις στην Ελλάδα ακόμα κι αν έχεις αυτοκίνητο, εκτός κι αν εχεις οποιοδήποτε εισόδημα (ακόμα και 0.01 από τόκους στην τράπεζα).
Αρα το πρόβλημα που πρέπει να λύσεις, είναι την μεταχρονολογημένη αλλαγή φορολογικής κατοικίας και κατά πόσον αυτό επηρεάζει τα εισοδήματα που απέκτησες στο εξωτερικό (Δεν το γνωρίζω δυστυχώς να σε βοηθήσω). Πάντως δεν νομίζω πως έκανες κάτι παράνομο για να σε βάλουν να πληρώσεις πέναλτι. Απλά ίσως έχεις διαδικαστικά τρεχάματα με το ελληνικό δημόσιο.
Όσον αφορά την τελευταία σου ερώτηση τώρα:
Αν είχες δηλωθεί ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, θα μπορούσες να τα φέρεις όλα μέσα χωρίς πρόβλημα. Επομένως θα σου πρότεινα το εξής.
Άλλαξε τη φορολογική σου κατοικία και μετά ξεκίνα να στέλνεις στις ελληνικές τράπεζες (γιατί αλήθεια καίγεσαι να φέρεις λεφτά στην Ελλάδα, όταν όλοι καίγονται να τα βγάλουν έξω; ) ποσό που μπορεί να δικαιολογηθεί από τα εισοδήματα σου στην αλλοδαπή. Ίσως αυτό μόνο να είναι αρκετό και να μην μπεις στη διαδικασία να κάνεις τροποποιητικές δηλώσεις κλπ γιατί ίσως μπλέξεις. Αλλά αυτό πρέπει να το συζητήσεις με έναν λογιστή ή να κάνεις μια ανώνυμη ερώτηση στο Υπουργείο (αν βγάλεις άκρη).

Επίσης, φρόντισε να το λύσεις σύντομα διότι με τις ανταλλαγές πληροφοριών σύντομα θα έχουν εικόνα και για τους τραπεζικούς λογαριασμούς της χώρας που ζεις και όχι μόνο για όσα φέρνεις στην Ελλάδα.
Τέλος, κράτησε μας ενήμερους για το πως λύθηκε το πρόβλημα σου καθώς μπορεί να βοηθήσεις και άλλους που (θα) αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα!
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Last Edit: 15 Sep 2017 12:01 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: gibmt

Μεταφορά χρημάτων 15 Sep 2017 16:07 #3

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Αν είσαι ακόμα στο εξωτερικό πήγαινε άλλαξε την φορολογική σου κατοικία και μιλά με ένα λογιστή.
Διαφορετικά κινδυνεύεις να μην μπορείς να δικαιολογήσεις τα χρήματα
Lagom
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.073 seconds