Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ...

Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 07 Jul 2011 09:24 #1

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
iliaslost wrote:
κύριοι καλησπέρα.
η ερωτησή μου απλή και σύντομη: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου στην πτήση για Κύπρο , θα ελεγχώ στην Αθήνα ή στη Λάρνακα , τα " βλέπουν με scaner κλπ κλπ , ισχύει η ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων κλπ κλπ....και τέλος γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει στις Κυπριακές τράπεζες ΟΡΙΟ μεγιστης κατάθεσεις μετρητών ανα ημέρα ; ( νομίζω ότι είναι 15,000 ευρώ )


επιεδή είναι δύσκολη οι καιροί θα σου δώσω μερικές συμβουλές αν και δε δηλώνω ειδικός σε αυτό που θεςσ να κάνεις.

1. Μη διαφημίζεις στο ιντερνετ οτι θα μπείς σε πτήση με πολλά λεφτά, είναι δύσκολο αλλά αφηκτό να σε βρέι κάποιος να σε παρακολουθήσει κτλ κτλ.
2. Από όσο ξέρω η διακίνηση είναι ελέυθερη.. αλλά η κατάθεση μετρητών χωρίς πιστιποιητικά προέλευσης εξαρτάται από τη τράπεζα που θα τα δεχτεί.
3. οριο κατάθεσης δεν υπάρχει που το βρήκες αυτο με το 15.000?
4. μετέφερε τα με εμβάσματα ανα 3500 ευρώ μέσω ιντερνετ και θα έχεις τη μικρότερη ζημιά 1,5 ευρώ ανα 3500 ευρώ τα στέλνεις μέσα σε λίγα λεπτά και στέλενεις οοοοοοσα θέλεις.. εχω στείλει πολλά και μέσα σε μια μέρα..( τρόμαξαν για τα πολλά εμβάσματα και με πήραν τηλεφωνο απο την κύπρου εδώ στην αθήνα για να επιβεβαιώσουν).
Μπορείς επίσης μέσω ιντερνετ να στείλεις 12500 ευρώ με 10 ευρώ χρέωση αλλά δε συμφέρει ...(σε μισή ωρίτσα τα στέλνεις αν 3500 φθηνότερα)
αυτά
The administrator has disabled public write access.

Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 07 Jul 2011 09:25 #2

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
αφηκτό = εφικτό
:)
The administrator has disabled public write access.

πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 12 Jul 2011 22:47 #3

  • iliaslost
  • iliaslost's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Karma: 0
κύριοι καλησπέρα.
η ερωτησή μου απλή και σύντομη: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου στην πτήση για Κύπρο , θα ελεγχώ στην Αθήνα ή στη Λάρνακα , τα " βλέπουν με scaner κλπ κλπ , ισχύει η ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων κλπ κλπ....και τέλος γνωρίζει κάποιος εαν υπάρχει στις Κυπριακές τράπεζες ΟΡΙΟ μεγιστης κατάθεσεις μετρητών ανα ημέρα ; ( νομίζω ότι είναι 15,000 ευρώ )
Last Edit: 12 Jul 2011 23:27 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: χρήση ( αντί [
The administrator has disabled public write access.

Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 08 Nov 2011 22:59 #4

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΤΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΣΥΝΑΛΑΓΜΑ ΔΗΛ. 10.000 ΕΥΡΩ,
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ....
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΛΥΣΕΙΣ..
The administrator has disabled public write access.

Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 08 Nov 2011 23:53 #5

  • Alex2
  • Alex2's Avatar
Ξερω, οτι το οριο ειναι 10.000 ευρω. Ανα ατομο. Τα υπολοιπα τα δηλωνεις, ( μια απλη δηλωση ) στο τελωνειο του αεροδρομιου, πριν την εξοδο σου απο την χωρα. Δεν πληρωνεις τιποτα για αυτο, εννοω καποιο φορο. ( ρωτα εαν θες και στο τελωνειο του αεροδρομιου ).
Φυσικα και η διακινηση χρηματων εντος της Ευρωπαικης Ενωσης ειναι Ελευθερη. Απλα δηλωνεις τα παραπανω, που θα διακινησης.
Τωρα γιατι γινεται αυτη η δηλωση, δηλαδη που αποσκοπει, δεν ξερω. Θα ηθελα να μαθω εαν ξερει καποιος.
Τα σκανερ - η πυλες που περναμε ελεγχο εμεις και οχι οι χειραποσκευες μας, ανιχνευουν μονον μεταλλικα στοιχεια. Τα χρηματα εαν τα εχεις επανω σου, επειδη ειναι απο χαρτι δεν τα ανιχνευουν. Τωρα πως θα εχεις ''πακετα'' με χρηματα επανω σου, χωρις να ειναι ορατα, δεν το ξερω.
Εαν η πυλη, εχει ολοσωμο σκανερ - σαν ακτινογραφια δηλαδη, τοτε τα βλεπουν ακομα και οταν τα εχεις επανω σου. Τα βλεπουν σαν ''πακετα'' απο χαρτι και οχι σαν χρηματα. Αλλα φυσικα μπορει να μιαζουν και σαν ''πακετα'' απο εκρηκτικα.
Το σκανερ που ελεγχει την χειραποσκευες σου, λειτουργει σαν ακτινογραφια. Αρα βλεπουν τι εχεις μεσα στην χειραποσκευη σου. Παλι μπορουν να ξεχωρισουν τα ''πακετα'' που εχεις μεσα, αλλα σαν ''πακετα'' απο χαρτι και οχι σαν χρηματα.
Τα χαρτινα χρηματα, δεν ξεχωριζουν, οτι ειναι χρηματα λογο της συνθεσης τους, (χαρτινα ). Ευνοητο ειναι οτι σαν χαρτινα ''πακετα'', παρα πολυ πιθανον να δημιουργησουν υπονοιες, οτι ειναι κατι επικινδυνο.
Εαν εχεις λιγα χρηματα στην χειραποσκευη σου, ''πεταγμενα'' μεσα σε αυτην , θα φαινονται σαν καποια χαρτια. Εννοω λιγα χαρτονομισματα και οχι ''πακετα''.
Τωρα εαν εχεις, ας που 5.000 Ε. παραπανω, βαλτα στο πορτοφολι σου. Δεν φαινονται, ουτε κανεις θα σου ανοιξη το πορτοφολι σου.
Συμπερασμα, τα χαρτονομισματα δεν ανιχνευονται, λογο της συνθεσης τους. Ανιχνευονται, οταν συσσωρευονται πολλα μαζι η' συσκευαζονται σε πακετα. Αλλα και παλι σαν χαρτι. Σαν παραδειγμα, μπορεις να εχεις ενα βιβλιο ποκετ σαιζ, το οποιο φαινετε σαν ''πακετακι''.
Αυτα ξερω η' τουλαχιστον αυτα ηξερα οτι ισχυαν, μεχρι πριν καποιο καιρο.
Αν καποιος αλλος ξερει καλυτερα και περισσοτερα,ας με διορθωση.
Οπως και να εχει, εγω προτεινω τα εξης: εξαγωγη χρηματων με τραπεζικο εμβασμα. Εξαγωγη χρηματων με δηλωση στο τελωνειο. Ασφαλεστερα και καλυτερα.
Σημειωνω δε οτι και καποιες χωρες, δεν δεχονται απο καποιο ποσο και πανω, χωρις αποδεικτικα προελευσης. Καποιες αλλες χωρες δεχονται τα χρηματα χωρις αποδεικτικα. Παντα μιλαμε για λογικα ποσα.
Καλο βραδυ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 09 Nov 2011 00:07 #6

  • anvnimos
  • anvnimos's Avatar
παιδια το ρολόϊ του φορουμ παει μπροστα 2,5 ωρες...ας ενημερωθεί ο ΤΣΙΓΚ...
TSIG ,φίλε αν βλέπεις και εχεις χρόνο διόρθωσε το
The administrator has disabled public write access.

Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 22 Aug 2017 15:45 #7

  • anonymos5
  • anonymos5's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
.
Last Edit: 22 Aug 2017 17:18 by anonymos5.
The administrator has disabled public write access.

Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 22 Aug 2017 15:53 #8

Το post αυτό του Ανώνυμου έχει γραφτεί 6 χρόνια πριν...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 22 Aug 2017 15:54 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Απ: πόσα χρηματα μπορώ να έχω μαζί μου ... 22 Aug 2017 17:18 #9

  • anonymos5
  • anonymos5's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Έχεις δίκιο παναγιώτη, εάν και κοίταξα ημερομηνία κάπου μου διέφυγε.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.066 seconds