Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Είναι έμπιστη η Proton Bank???

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 17 Feb 2011 14:47 #19

pontiadis wrote:
Επίσης ρώτησα σε περίπτωση χρεοκοπίας τι γίνεται και μου απάντησε ότι καλύπτομαι μέχρι 100.000€ ΑΝΑ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟ! δηλαδή εγώ και η γυναίκα μου αν έχουμε 200.000€ μέσα καλυπτόμαστε στο ακέραιο του ποσού...

Διάβασα όμως το forum εδώ και είδα που λέτε ότι αυτή η εγγύηση ισχύει μέχρι 31/12/2011 ως 100.000€

Αν εγώ κάνω προθεσμιακή για ένα χρόνο, δηλαδή λήξης κάποιου μήνα του 2012 (κάτω των 100.000€) και πρίν έρθει η ημ/νια που μπορώ να σπάσω το συμβόλαιο η τράπεζα πτωχεύσει... Η εγγύηση καλύπτει τα συμβόλαια που ΛΗΓΟΥΝ το 2012? ή μόνο όσες λήγουν το 2011?

Ευχαριστώ.
Για να είμαστε 100% καλυμμένοι υπολογίζουμε και τους αναμενόμενους τόκους. Οπότε ή βάζουμε και τρίτο πρόσωπο για 200.000 ευρώ ή βάζουμε π.χ. 191.000 ευρώ για ετήσια κατάθεση με 4,8%.

Η εγγύηση των 100.000 ευρώ ανά καταθέτη ισχύει μέχρι 31/12/2011 ανεξάρτητα πότε λήγει το συμβόλαιο. Απλά υπάρχει το ερωτηματικό τι γίνεται από 1/1/2012. Λογικά αναμένεται ότι θα πάρει "παράταση" αυτή η εγγύηση.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: pontiadis

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 22 Feb 2011 21:47 #20

  • yannis72
  • yannis72's Avatar
Πολύ κατρακύλα η μετοχή της proton και με προβληματίζει αφού σε 2 εβδομάδες σκοπεύω να ξεκινήσω ετήσια προθεσμιακή. Πως τα βλέπετε τα πράγματα;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 22 Feb 2011 22:06 #21

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ H PROTON BANK..ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ..ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΜΕΙΑΚΗ..(ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΟΧΗ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ..ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ..ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΕΙΑΚΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ..ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΕΙΣ..
The administrator has disabled public write access.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 22 Feb 2011 22:21 #22

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Μια ερωτηση προς τον κ.Τσιγουνη η οποιον αλλον γνωριζει το θεμα.
Σε περιπτωση που κλεισει μια τραπεζα το ΤΕΚΕ σε καλυπτει μεχρι 100χιλιαδες ανα δικαιουχο μερχι και τους τοους εως την ημερα που η καταθεση δεν μπορεσε να πληρωθει.
Η ερωτηση που εχω ειναι απο την στιγμη που η καταθεση γινετε μη διαθεσιμη λογω χρεοκωπιας της εκαστοτε τραπεζας μεχρι την ημερομηνια που ο καταθετης θα λαβει την αποζημιωση απο το ΤΕΚΕ δεν θα πρεπει κανονικα να παρει καποιος και καποιους τοκους υπερημεριας?
Γιατι το ΤΕΚΕ δεν ξερω σε ποσο καιρο θα σε αποζημιωσει αλλα δεν προκειτε να στα δωσει και την επομενη ημερα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 22 Feb 2011 22:24 #23

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
aliartos wrote:
συνεργαζομαι με τη συγκεκριμενη τραπεζα εδω και 1,5 χρονο.Ολα αψογα μεχρι τωρα.προθεσμιακη και χρηματιστηριο.

Οταν λες και χρηματιστηριο τι ακριβως εννοεις φιλε aliartos.Εξηγησε τις χρεωσεις-προμηθειες σε παρακαλω γιατι σκοπευω να ασχοληθω αν βρω καλες χρεωσεις.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 07 Apr 2011 15:13 #24

  • ΣΑΚΗΣ
  • ΣΑΚΗΣ's Avatar
Εχω μια προθεσμιακη 17.000 ευρω τριμηνης διαρκειας με μικτο επιτοκιο 3,5% και ληγει την αλλη εβδομαδα..
Φιλε Τσιγκουνη τι συμβουλευεις?
Υπαρχει καμια τραπεζα που μπορει να δωσει παραπανο επιτοκιο για αυτο το ποσο και 3 ή 6 μηνες κλειστα?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 07 Apr 2011 17:12 #25

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PROTON BEST 12 ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ..4,80 ΑΠΟ 25.000 ΒΕΒΑΙΑ.ΕΧΩ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..
The administrator has disabled public write access.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 08 Apr 2011 23:56 #26

  • Μικροκαταθέτης
  • Μικροκαταθέτης's Avatar
Το παρακαταθηκών και δανείων έχει για τρίμηνο επιτόκιο 4,30% για ποσά άνω των 5000 €. Αρκεί να έχεις κοντά σου υποκατάστημα του ταμείου
The administrator has disabled public write access.

Απ: Είναι έμπιστη η Proton Bank??? 28 Jan 2012 22:12 #27

  • Ekptwseis
  • Ekptwseis's Avatar
Κατ'αρχας Είναι δυνατόν να πιστεύετε ότι το τεκε μπορει να εγγυηθεί τις καταθέσεις με 2.5 δις αποθεματικό; Έλεος δηλαδή. Όσο για την proton αυτή Είναι ένα λαθος του συστήματος. Ε ρε τι άγνοια υπάρχει
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds