Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 13 Dec 2013 23:22 #1

Πριν 10 ημέρες περίπου απευθύνθηκα στην Τράπεζα Πειραιώς να ζητήσω τη χορήγηση καταναλωτικού δανείου ποσού 29.000 € με εξασφάλιση προθεσμιακής στο 110% του κεφαλαίου και επιτόκιο euribor μηνος + 3,5% + 0,60 (ή κάτι τέτοιο τελος πάντων). Σήμερα με μεγάλη μου έκπληξη πληροφορήθηκα ότι η αίτησή μου απορρίφθηκε :ohmy: Δεδομένου ότι μεγαλύτερη εξασφάλιση από εκείνη της προθεσμιακής κατάθεσης απ όσο μπορώ να γνωρίζω μάλλον δεν υπάρχει. Αναρωτιέμαι υπάρχει καμία τράπεζα που να λειτουργεί και να μην "παριστάνει ότι λειτουργεί" ???
The administrator has disabled public write access.

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 13 Dec 2013 23:48 #2

Καλησπέρα.

Απ' ότι ξέρω δεν παίζει ρόλο μόνον η εξασφάλιση του δανείου. Συνεκτιμώνται όλες οι παράμετροι όπως εκκαθαριστικό, πιστωτικό προφίλ, εγγραφή στο παρελθόν στον Τειρεσία κλπ.
Last Edit: 13 Dec 2013 23:49 by George (ggeo).
The administrator has disabled public write access.

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 13 Dec 2013 23:49 #3

Mαλλον οι προθεσμιακές δεν είναι εξασφαλισμένες , γι' αυτό... ;)
Last Edit: 13 Dec 2013 23:50 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 14 Dec 2013 00:12 #4

Πλέον το ζήτημα με τις ελληνικές τράπεζες έχει παραγίνει. Κ θα γίνει ακόμα πολύ χειρότερο. Μιλώντας σοβαρότατα όσοι έχουμε ακόμα χρήματα σε αυτά τα μπ@υρδέλα, κατ' ευφημισμό τράπεζες, νομίζω ότι το συντομότερο δυνατόν πρέπει να τα διοχετεύσουμε εκτός Ελλάδας.

Γιατί?

1. Σημαντικότατος κίνδυνος (έμμεσος ή άμεσος) κουρέματος με οποιαδήποτε δικαιολογία. πχ. Εσύ δε χρωστάς μία δόση του χαρατσιού και έχει λήξει το 2012?. Δεν πλήρωσες το σήμα από ένα παπάκι? Δέσμευση λογαριασμού. Τι? Ήταν μόνο 100€ η οφειλή σου, ναι έγινε λάθος δεν έπρεπε να δεσμευτεί όλο το ποσό των 100.000 ευρώ, αλλά το σύστημα δεν μας επιτρέπει μερική δέσμευση. Περάστε από τη ΔΟΥ να σας γίνει έλεγχος και να πάρετε το υπόλοιπο. (ποτέ δηλαδή).

2. Μηδενική εξυπηρέτηση. Ειδικά τώρα που μείναν τέσσερις κρατικοποιημένες στο σοβιέτ? Στα @@ τους εάν θα έχουν πελάτες ή όχι

3. Χαμηλότατα επιτόκια στις προθεσμιακές, 2-3%? Σε λίγο θα τους πληρώνουμε κιόλας
The administrator has disabled public write access.

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 14 Dec 2013 00:37 #5

Δεσμευουνε και τις προθεσμιακες?
The administrator has disabled public write access.

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 14 Dec 2013 00:54 #6

Προθεσμιακές, ομόλογα, αμοιβαία, κλπ κλπ, όπου μπορούν να βάλουν το χέρι τους. Κ από τη στιγμή που το περίφημο τραπεζικό απόρρητο ως λίκνο της "δημοκρατίας" έπαψε να υφίσταται (για τραπεζική πίστη δεν θα αναφερθώ καν), θα είμαστε πρόβατα να περιμένουμε πότε θα ρθουν να μας μ@μήσουν
The administrator has disabled public write access.

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 14 Dec 2013 00:58 #7

Αν δεσμευσουν προθεσμιακη προφανως θα ακυρωθει ο τοκος της...

Που το ακουσες οτι δεσμευουνε "προθεσμιακές, ομόλογα, αμοιβαία, κλπ" ή οτι σου δεσμευουνε 100 χιλιαρικα για 100 ευρω? Εχεις καποιο λινκ με παραδειγματα?
The administrator has disabled public write access.

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 14 Dec 2013 01:20 #8

Φίλε μου επειδή καταντάς λίγο κουραστικός, παρακολουθώντας κ τις λοιπές συμμετοχές σου σε συζητήσεις θα σου απαντήσω με αντίστοιχη ερώτηση:

Όταν σου λένε ότι έχουν άμεση πρόσβαση στο σύνολο των τραπεζικών σου προϊόντων εσύ τι καταλαβαίνεις?
The administrator has disabled public write access.

Δάνειο με εξασφάλιση προθεσμιακής 14 Dec 2013 01:35 #9

Φιλε επειδη σου ζητησα πληροφοριες για τα παλαβα που εγραψες σημαινει οτι... καταντω κουραστικος?
Κουραστικο ειναι να γραφεις αρλουμπες.
Ασε τις "λοιπες συζητησεις", επικεντρωσου στη τωρινη. Μην επηρεαζεσαι απο γραφικους γιατι γινεσαι κι εσυ τετοιος.
(Αν εχεις θεμα με καποια απο τις λοιπες μου συμμετοχες σε συζητησεις να μου την υποδειξεις)
Last Edit: 14 Dec 2013 01:36 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.060 seconds