Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Καταθέσεις στην HSBC

Καταθέσεις στην HSBC 08 Jan 2015 02:26 #1

  • birdy
  • birdy's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 42
  • Thank you received: 12
  • Karma: 0
Αγαπητοί φίλοι καλή Χρονιά.

Θα ήθελα μία εκτίμηση για την τράπεζα HSBC και τις καταθέσεις σε αυτήν. Σε περίπτωση που γίνει πιστωτικό γεγονός ανάλογο της Κύπρου πόσο ασφαλείς είναι οι καταθέσεις στην HSBC. Να σας θυμίσω πως είναι η μόνη ξένη τράπεζα που έχει μείνει στην Ελλάδα και εάν δεν κάνω λάθος καταθέσεις ξένων τραπεζών στην Κύπρο δεν πειράχτηκαν μετά το haircut. Μιλάμε πάντα με την προοπτική η χώρα μας να παραμείνει στο euro και με την πιθανότητα να κάνουν haircut στις καταθέσεις
Σας ευχαριστώ πολύ και ζητάω συγνώμη εάν το θέμα έχει υποθεί ξανά
The administrator has disabled public write access.

Καταθέσεις στην HSBC 08 Jan 2015 02:51 #2

  • Isidoros
  • Isidoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 201
  • Thank you received: 35
  • Karma: 3
birdy wrote:
Αγαπητοί φίλοι καλή Χρονιά.

Θα ήθελα μία εκτίμηση για την τράπεζα HSBC και τις καταθέσεις σε αυτήν. Σε περίπτωση που γίνει πιστωτικό γεγονός ανάλογο της Κύπρου πόσο ασφαλείς είναι οι καταθέσεις στην HSBC. Να σας θυμίσω πως είναι η μόνη ξένη τράπεζα που έχει μείνει στην Ελλάδα και εάν δεν κάνω λάθος καταθέσεις ξένων τραπεζών στην Κύπρο δεν πειράχτηκαν μετά το haircut. Μιλάμε πάντα με την προοπτική η χώρα μας να παραμείνει στο euro και με την πιθανότητα να κάνουν haircut στις καταθέσεις
Σας ευχαριστώ πολύ και ζητάω συγνώμη εάν το θέμα έχει υποθεί ξανά
Σε κάποιο πρόσφατο ποστ διάβασα πως κι αυτή υπόκειται στο ίδιο καθεστώς εφόσον βρίσκεται σε ελλαδικό χώρο κι έχει GR στα IBAN της...
The administrator has disabled public write access.

Καταθέσεις στην HSBC 08 Jan 2015 05:25 #3

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Στην Αργεντινή πάντως έπαθε ό,τι και οι υπόλοιπες τράπεζες της χώρας...
image_2015-01-08.jpg


image_2015-01-08-2.jpg
Οι καιροί ου μενετοί...
Last Edit: 08 Jan 2015 05:28 by kathrine.
The administrator has disabled public write access.

Καταθέσεις στην HSBC 08 Jan 2015 05:58 #4

  • leo
  • leo's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 27
  • Thank you received: 4
  • Karma: 1 (1)
Στην Κυπρο δεν χρωστουσε το κρατος.3-4 τραπεζες ειχαν το προβλημα γιατι ειχαν επενδυσει σε ελληνικα ομολογα,και στο τελος αυτες την πληρωσαν.
Αν παλι νομιζεις οτι θα γινει κατι αναλογο(δεν το θεωρω καθολου πιθανο) βαλε απλως κ αλλον δικαιουχο για καθε 100.000
Η HSBC επειδη ακριβως θελει να πουλησει αυτο που γραφεις(κ καλα ασφαλεια σαν ξενη τραπεζα κ δυνατοτητα να ανοιξεις λογαριασμο σε υποκαταστημα στο εξωτερικο) σε κατευθυνει σε προιοντα που θελει αυτη(ξενα ομολογα-αμοιβαια) με τεραστιες προμηθειες(τις πιο μεγαλες απο ολες τις τραπεζες) κ με κρυφες χρεωσεις....

Γνωμη μου ειναι οτι δεν θα γινει τιποτα(οποιος κ να βγει κυβερνηση θα κανει τη κλασικη κολοτουμπα μετα και θα συνεχιζεται το ιδιο εργο)..ολοι οι πολιτικοι ειναι το ιδιο...Απλως θα ταλαιπωρηθει παλι ο κοσμος να παει τα λεφτα του δεξια αριστερα κ να χασει παλι απο προμηθειες-εμβασματα..
The administrator has disabled public write access.

Καταθέσεις στην HSBC 13 Jan 2015 00:59 #5

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
Αγαπητε φίλε ειμαι απο το 2010 πελατης στην HSBC, φυσικα λογω κρισης. Θα σου μιλησω για τα ελληνικα καταστηματα. Κατα καιρους εχω εξυπηρετηθει απο Χαλανδρι, Χολαργο, Αγια Παρασκευη και αυτό στην Βουκουρεστιου (αν θυμαμαι καλα). Προσωπικα θα τους εδινα το οσκαρ αθλιας εξυπηρετησης, αισχροκερδειας, αγενειας, τουπε κοκ. Το μονο καλο ειναι οτι το ελληνικο παραρτημα ειναι υποκαταστημα Λονδινου και καλυπτεται απο το αγγλικο ταμειο προστασιας καταθεσεων. Για αυτο και μονο εχω ενα μερος μου εκει. Οπως και να εχει μην διανοηθεις να αγορασεις ομολογα, αμοιβαια και λοιπα προιοντα τους. Παντως θα εδινα ολα μου τα λεφτα για να δω πως στο διαολο εκπαιδευουν τους τραπεζικους εδω. Φανταζομαι μια εικονα του στυλ "ο τραπεζικος ειναι θεος, γ*** τον πελατη, εισαστε υπερ ανω νομου".
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: kathrine

Καταθέσεις στην HSBC 13 Jan 2015 04:42 #6

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Κι εμένα δε μου άρεσε καθόλου ο τρόπος που μου συμπεριφέρθηκαν όταν πήγα να ρωτήσω αν γίνεται να ανοίξουν λογαριασμό στην Αγγλία. Προσπάθησαν να με αποτρέψουν να βγάλω χρήματα έξω και να με πείσουν ότι η καλύτερη λύση είναι τα αμοιβαία κεφάλαια. Φυσικά, "ξέχασαν" να αναφέρουν για την προμήθεια εισόδου και διαχείρισης... Απαράδεκτο, αλλά τι να πει κανείς; Μάλλον εκμεταλλεύονται τον πανικό που έχει δημιουργηθεί για να κερδοσκοπήσουν.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: kathrine

Καταθέσεις στην HSBC 13 Jan 2015 11:31 #7

  • Isidoros
  • Isidoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 201
  • Thank you received: 35
  • Karma: 3
starmaker wrote:
Αγαπητε φίλε ειμαι απο το 2010 πελατης στην HSBC, φυσικα λογω κρισης. Θα σου μιλησω για τα ελληνικα καταστηματα. Κατα καιρους εχω εξυπηρετηθει απο Χαλανδρι, Χολαργο, Αγια Παρασκευη και αυτό στην Βουκουρεστιου (αν θυμαμαι καλα). Προσωπικα θα τους εδινα το οσκαρ αθλιας εξυπηρετησης, αισχροκερδειας, αγενειας, τουπε κοκ. Το μονο καλο ειναι οτι το ελληνικο παραρτημα ειναι υποκαταστημα Λονδινου και καλυπτεται απο το αγγλικο ταμειο προστασιας καταθεσεων. Για αυτο και μονο εχω ενα μερος μου εκει. Οπως και να εχει μην διανοηθεις να αγορασεις ομολογα, αμοιβαια και λοιπα προιοντα τους. Παντως θα εδινα ολα μου τα λεφτα για να δω πως στο διαολο εκπαιδευουν τους τραπεζικους εδω. Φανταζομαι μια εικονα του στυλ "ο τραπεζικος ειναι θεος, γ*** τον πελατη, εισαστε υπερ ανω νομου".
Καλημέρα
ήθελα να σε ρωτήσω, οι λογαριασμοί που σου ανοίγουν, έχουν IBAN GR ή κάτι άλλο;
Είχα την εντύπωση πως εφόσον λειτουργούν σε ελληνικό έδαφος θεωρούνται κι αυτοί "επικίνδυνη" περιοχή.
The administrator has disabled public write access.

Καταθέσεις στην HSBC 13 Jan 2015 14:22 #8

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Σαν πελάτης χρόνια της HSBC ΘΑ σας πω και εγώ την εμπειρια μου και γενικότερα το status εκεί .
Λοιπόν η λιανική της είναι άθλια γιατί πολύ απλά δεν την θέλει στην Ελλάδα . Αυτό που ζητατε εσείς είναι λιανική .
Εταιρικούς πελάτες ζητάει και έχει μεγάλες εταιρίες ναυτιλιακές εταιρίες με έδρα στο εξωτερικό και μεγάλα πακέτα από 7 ψηφία και πάνω .
Χρεώσεις άθλιες επιτόκια στον ουρανό πιστωτικά κάρτες κτλ . Εξυπηρέτηση από ΑΤΜ για γέλια μόνο στα δικά της και στην ALPHA για 2 αναλήψεις τον μήνα μετά χρεώνει τα πάντα .
Στεγαστικά δάνεια ζητάει collateral καταθέσεις στην ουσια δηλαδή δεν δανείζει παίζει μετα χρηματά σου .
Τι καλό έχει .... Δεν μπορεί να καταρεύσει . Πολύ μεγάλη παγκόσμια τράπεζα έχει διασπορά επενδύσεων καταθέσεων παγκόσμια σε όλες της Ηπειρους είναι μέσα σε όλες τις εκδόσεις χρεωγράφων άλλων τραπεζων και διακρατικού χρέους και σε εκδόσεις παραγώγων και χρηματιστηριακών προιοντων άρα ελέγχει την κατάσταση .
Τωρα οι λογαριασμοι ολοι είναι με GR είναι τακτικό μέλος της ΕΕΤ . Άρα ότι ισχύει για την Εθνική θα ισχύσει και για την ΗSBC εάν συμβεί κατι .
Η μονη διαφοροποίηση είναι σε bail in . Aυτή δεν θα κάνει γιατί δεν εχει λόγο να το κάνει είναι τούμπανο .
Άλλη διαφοροποίηση είναι στην κάλυψη ότι δεν εχεις να κνεις με το ΤΕΚΕ στις 85000 λίρες αλλά με την Αγγλική κεντρική τράπεζα εάν η τράπεζα χρεωκοπήσει .
Αν τώρα επιβληθεί φόρος καταθέσεων , το πιο πιθανο σενάριο αυτή την στιγμή θα πληρώσεις και εκει , αν πας σε δραχμές θα παρεις και από εκει δραχμές αν επιβληθει οριο αναλήψεων θα ισχύσει και εκεί .
Τι σου προσφέρει. Μπορεί εάν εισαι Premium πελάτης να στα στειλει εξωτερικό σε δικό της υποκατάστημα παγκόσμια και να μην ισχύουν για εσένα οσα γινουν εδώ , έχει πολλά αμιβαια και χρεωγραφα να σου πουλήσει αν θες να κάνεις το ρευστό χαρτί παγκόσμια . Μπορει να σου εμβάσει πολύ έύκολα χρήματα από το εξωτερικό Ελλάδα και να μην τρεχεις έξω . Τι δεν μπορεις να αποφύγεις . 1. Έλεγχο περνουν όλα μεσω ΤτΕ 2. φορολογία μέσω περιουσιολογιου 3. Γραφειοκρατια , απίστευτες σελιδες εκαθαριστικα βεβαιώσεις σφραγίδες ακόμη και για κινησεις μεγάλων εταιριών .
Συμπερασματικά είναι ασφαλής τράπεζα η μονη που δεν είναι κουφάρι στην Ελλάδα γιατι δεν δινει δανεια για την πλακα και είναι κολοσος παγκόσμιος αλλά επιπτώσεις ελληνικες και εδώ δεν μπορείς να τις αποφύγεις . Κινησεις τελευταιας στιγμής όπως τώρα να σας ανοιξουν λογαριασμό έξω δεν το βλέπω εκτός και αν ειστε από τους χαλαρούς πολύ φραγκάτους με μεγάλο νουμερο και κάνουν εξαίρεση :( :(
Η τραπεζα επειδή εχει κατηγορηθεί για ξέπλυμα χρήματος είναι πολύ αυστηρή εδώ ζηταει για ανλήψεις ακόμη μεγάλων ποσών εκαθαριστικό και βεβαιώσεις . :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: miou (ΜΑΝΘΟΣ), Isidoros, birdy

Καταθέσεις στην HSBC 13 Jan 2015 19:36 #9

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
vortex μπορεις να αγορασεις αμ κεφαλαια με το ιντερνετ banking της τραπεζας με λιγοτερη προμηθεια.Η πωληση επισης δεν εχει προμηθεια/

εγω έχω παρει o world selection 1 με μικρη διακυμανση και μερικα κερδη καθε χρονο.

αν δυσκολεψουν τα πραγματα θα προσθεσω νεα μεριδια
Last Edit: 13 Jan 2015 19:37 by GSAKKI.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vortex
Time to create page: 0.066 seconds