Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Κανόνες συζητήσεων

Κανόνες συζητήσεων 19 Sep 2017 17:56 #82

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Προσπαθώ να είμαι δίκαιος με όλους.
Δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά εδώ μέσα.
Έχω σβήσει κ έχω διορθώσει μηνύματα του batista κ άλλων.
Με σένα, πρώτη φορά σήμερα ασχολήθηκα για αυτόν τον σκοπό.
Άρα, δεν μπορείς να πεις ότι υποστηρίζω κάποιον.
Με τον batista διαφωνώ σε πολλά απ'οσα γράφει.
Δεν είναι όμως σωστό να αποκλείσουμε κανέναν από την συζήτηση.
Όποιος όμως νομίζει πως θίγεται από αναρτήσεις συμφορουμιτών, ας κάνει αναφορά για να λυθεί το θέμα.

Δυστυχώς όμως φίλε Παναγιώτη, όσες αναφορές και αν έχουν γίνει για εξόφθαλμα αήθεις και επιθετικές (προσωπικά) συμπεριφορές, κανένα θέμα δεν έχει λυθεί.
Συνεχίζονται οι ίδιες προσωπικές επιθέσεις, με άλλους απλά πρωταγωνιστές κάθε φορά. Άρα μάλλον γίνεται κάτι λάθος. Και αυτό προφανώς το λάθος δεν είναι το ότι "δεν περιορίζεις τον ψυχοπαθή" :woohoo: που χαλάει (με την άποψή του και μόνο) την ... πιάτσα εδώ μέσα. Είναι πολύ απλό να καταλάβεις πιο είναι αυτό το λάθος, αν αφήσεις λίγο στην άκρη την προσπάθεια σου απλά να πείσεις για την ουδετερότητά σου (ποιος την αμφισβητεί άραγε;;; ) και απαντήσεις απλά στον εαυτό σου σε μια απλή ερώτηση.

Ποιοι επιτίθενται συνεχώς, με αλήτικους και γενικά αήθεις τρόπους όχι κριτικάροντας (έστω ειρωνικά) κάποια άποψη, αλλά απευθείας στο πρόσωπο που εκφράζει την άποψη;;;
Όταν απαντήσεις σε αυτό, θα μπορέσεις να λύσεις άμεσα και το πρόβλημα στο οποίο αναφέρθηκες.

ΥΓ: Ανυπομονώ να μάθω τα ... πολλά από αυτά που γράφω, με τα οποία διαφωνείς για να τα συζητήσουμε περαιτέρω, όπως κάνουμε τόσο καιρό πολιτισμένα. :laugh:
Μέτρον άριστον
Last Edit: 19 Sep 2017 17:56 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 19 Sep 2017 19:12 #83

batista wrote:

ΥΓ: Ανυπομονώ να μάθω τα ... πολλά από αυτά που γράφω, με τα οποία διαφωνείς για να τα συζητήσουμε περαιτέρω, όπως κάνουμε τόσο καιρό πολιτισμένα. :laugh:

Δεν έχει σημασία, αν κ που διαφωνούμε.
Ούτε εγώ, ούτε εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 19 Sep 2017 19:23 #84

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Δεν έχει σημασία, αν κ που διαφωνούμε.
Ούτε εγώ, ούτε εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό.

Συμφωνώ.
Άλλωστε δεν εννοούσα να μου τα πεις τώρα.
Θα τα ... συναντήσουμε κάποια στιγμή και θα τα συζητήσουμε πολιτισμένα, όπως κάθε φορά άλλωστε.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 06 Oct 2017 15:54 #85

Χθές έστειλα κάποια προσωπικά μηνύματα σε χρήστες που παλιά έγραφαν πολύ συχνά κ αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.
Όλοι μαθαίναμε από αυτούς κ οι συμβουλές τους μας ήταν πολύτιμες.
Τους ρώτησα λοιπόν γιατί δεν γράφουν πλέον κ απλά συνδέονται κ διαβάζουν μηνύματα άλλων.

Λοιπόν, όλοι μου απάντησαν πως το επίπεδο των συζητήσεων έχει πέσει πάρα πολύ χαμηλά, πως το forum πια είναι πεδίο αντιπαραθέσεων 3-4 ατόμων κ πως σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν θέλουν να συμμετάσχουν ξανά.
Είστε ευχαριστημένοι με αυτό;
Νομίζετε πως ενδιαφέρει τον κόσμο που μας διαβάζει αν ο Α είναι ΔΥ, αν ο Β πιστεύει πως πρέπει να φοροδιαφεύγουμε, αν ο Γ πιστεύει πως πρέπει να δίνουμε όλο το μισθό μας στο κράτος, αν ο Δ είναι gay, αν ο Ε είναι ψυχοπαθής, αν ο Ζ είναι νταής κλπ;

Εγώ προσπαθώ να συντονισω κάποια θέματα σεβόμενος τις διαφορετικές απόψεις.
Δυστυχώς όμως, δεν βλέπω να με βοηθάει κανείς.
Μόλις υπάρξει μια διαφωνία, αρχίζουν οι προσωπικές επιθέσεις κ το πράγμα ξεφεύγει.
Οι λύσεις είναι ή να αρχίσω να σβήνω άσχετα μηνύματα αδιακρίτως, είτε να μπανάρω κάποιους χρήστες.
Άλλη λύση δεν βλεπω.
Κ μη μου πει κάποιος, "όχι δεν φταίω εγω, αλλά ο άλλος...".

Για να υπάρξει καυγάς, αντιπαράθεση κ προσβλητικοι χαρακτηρισμοί, απαιτούνται τουλάχιστον δύο άτομα.
Επομένως, φταίνε κ οι δύο, οι τρεις κλπ.

Είναι κρίμα κάποιος να μπαίνει να κάνει μια ερώτηση κ να διαβάζει ανούσιες αντιπαραθέσεις.
Ε, κάποια στιγμή θα βαρεθεί κ θα σταματήσει το διάβασμα.
Τι λες κ εσύ φίλε T$ig;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 06 Oct 2017 15:56 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 06 Oct 2017 16:10 #86

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
Παναγιώτη (και T$ig),

Η διαχρονική σταύρωση των ΕΕ από συγκεκριμένο άτομο, έφερε το φόρουμ σ' αυτήν την κατάσταση.

Όπως και η διαχρονική σταύρωση των μισθωτών, που προσπαθούν κι αυτοί να σώσουν ότι μπορούν από τη φορολογική επίθεση που δέχονται.

Γενικώς, η σταύρωση όλων όσων δεν είναι προνομιούχοι.
Αυτών που κινδυνεύουν με απόλυση,
αυτών που δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει αύριο,
αυτών που δεν κοιμούνται τα βράδια γιατί ξέρουν ότι το πρωί που θα βάλουν το κλειδί στην πόρτα τους περιμένεις ένας σωρός λογαριασμός και υποχρεώσεων που "τρέχουν" βρέξει-χιονίσει,
αυτών που Παρασκευή μεσημέρι δεν την κάνουν για τις παραλίες ή την Αράχοβα.

Κάθε συζήτηση εδώ μέσα (γι' αυτά τα θέματα) θα 'πρεπε να ξεκινάει από το πόσα θα κόψουμε απ' όσα ζητάει το κράτος.
Και μετά να ασχοληθούμε με το ποιος θα πληρώσει πόσα (βάσει εισοδήματος).

Εάν δεν φτιάξουμε το πρώτο, δεν υπάρχει μέλλον.
800 χρόνια να ζήσουμε, στα ίδια και χειρότερα θα είμαστε.


Ότι γράφεται εδώ μέσα, δεν επηρεάζει τον "έξω" κόσμο.
Γι' αυτό σταματάω να ασχολούμαι με τον συγκεκριμένο.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 06 Oct 2017 16:30 #87

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Χθές έστειλα κάποια προσωπικά μηνύματα σε χρήστες που παλιά έγραφαν πολύ συχνά κ αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.
Όλοι μαθαίναμε από αυτούς κ οι συμβουλές τους μας ήταν πολύτιμες.
Τους ρώτησα λοιπόν γιατί δεν γράφουν πλέον κ απλά συνδέονται κ διαβάζουν μηνύματα άλλων.

Λοιπόν, όλοι μου απάντησαν πως το επίπεδο των συζητήσεων έχει πέσει πάρα πολύ χαμηλά, πως το forum πια είναι πεδίο αντιπαραθέσεων 3-4 ατόμων κ πως σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν θέλουν να συμμετάσχουν ξανά.
Είστε ευχαριστημένοι με αυτό;
Νομίζετε πως ενδιαφέρει τον κόσμο που μας διαβάζει αν ο Α είναι ΔΥ, αν ο Β πιστεύει πως πρέπει να φοροδιαφεύγουμε, αν ο Γ πιστεύει πως πρέπει να δίνουμε όλο το μισθό μας στο κράτος, αν ο Δ είναι gay, αν ο Ε είναι ψυχοπαθής, αν ο Ζ είναι νταής κλπ;

Εγώ προσπαθώ να συντονισω κάποια θέματα σεβόμενος τις διαφορετικές απόψεις.
Δυστυχώς όμως, δεν βλέπω να με βοηθάει κανείς.
Μόλις υπάρξει μια διαφωνία, αρχίζουν οι προσωπικές επιθέσεις κ το πράγμα ξεφεύγει.
Οι λύσεις είναι ή να αρχίσω να σβήνω άσχετα μηνύματα αδιακρίτως, είτε να μπανάρω κάποιους χρήστες.
Άλλη λύση δεν βλεπω.
Κ μη μου πει κάποιος, "όχι δεν φταίω εγω, αλλά ο άλλος...".

Για να υπάρξει καυγάς, αντιπαράθεση κ προσβλητικοι χαρακτηρισμοί, απαιτούνται τουλάχιστον δύο άτομα.
Επομένως, φταίνε κ οι δύο, οι τρεις κλπ.

Είναι κρίμα κάποιος να μπαίνει να κάνει μια ερώτηση κ να διαβάζει ανούσιες αντιπαραθέσεις.
Ε, κάποια στιγμή θα βαρεθεί κ θα σταματήσει το διάβασμα.
Τι λες κ εσύ φίλε T$ig;
Είναι φυσιολογικό η πλειοψηφία των αναγνωστών να μην ενδιαφέρεται για τις αντιπαραθέσεις που δυστυχώς, παρόλες και τις δικές σου φιλότιμες προσπάθειες Παναγιώτη, δεν σταματάνε.
Οι διαγραφές μερικών μηνυμάτων, οι μετακινήσεις άλλων, οι προσωπικές εκκλήσεις στα μέλη να τηρούν τους κανόνες φαίνεται ότι δεν πιάνουν τόπο.
Νομίζω ότι πλέον, χωρίς άλλη προειδοποίηση ή αιτιολόγηση, είναι καιρός να εφαρμοστεί αυτό που πρότεινες, να αποκλείεται για μερικές μέρες όποιος παραβιάζει τους κανόνες.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 06 Oct 2017 16:39 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Κανόνες συζητήσεων 06 Oct 2017 17:19 #88

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Είναι φυσιολογικό η πλειοψηφία των αναγνωστών να μην ενδιαφέρεται για τις αντιπαραθέσεις που δυστυχώς, παρόλες και τις δικές σου φιλότιμες προσπάθειες Παναγιώτη, δεν σταματάνε.
Οι διαγραφές μερικών μηνυμάτων, οι μετακινήσεις άλλων, οι προσωπικές εκκλήσεις στα μέλη να τηρούν τους κανόνες φαίνεται ότι δεν πιάνουν τόπο.
Νομίζω ότι πλέον, χωρίς άλλη προειδοποίηση ή αιτιολόγηση, είναι καιρός να εφαρμοστεί αυτό που πρότεινες, να αποκλείεται για μερικές μέρες όποιος παραβιάζει τους κανόνες.

Αμήν και πότε φίλε T$ig, αυτό ζητάω και εγώ τόσο καιρό. Βέβαια, έχοντας απόλυτη επίγνωση ότι αυτό που κάνετε δεν είναι επάγγελμα, πρέπει να μπορείς, εσύ και ο Παναγιώτης, να διακρίνεται (επιτέλους) ποιοι ξεκινούν πάντα (μα πάντα) τις αντιπαραθέσεις.

Γιατί φίλε Παναγιώτη, δύο (και παραπάνω) χρειάζονται σίγουρα για να συνεχισθεί ένας καυγάς, αλλά για να αρχίσει χρειάζεται μόνο ένας και αυτός κάθε φορά ο ένας είναι πάντα προφανέστατος (γιατί τα γραπτά μένουν).
Όταν λοιπόν σου κάνω επανειλημμένα αναφορά π.χ. για τα απρεπέστατα που γράφει ο PARIS33 κι εσύ μου απαντάς ... "τι άλλο να κάνω", μετά τις αισχρές επαλειμμένες ύβρεις και την ερώτηση (την οποία προφανώς την έκανες για να βγάλεις την ... υποχρέωση) στην οποία αντί απάντησης έλαβες νέες ύβρεις, πρέπει να αναλάβεις και εσύ τις δικές σου ευθύνες και ο T$ig τις δικές του.

Με άλλα λόγια, δεν φταίνε μόνο οι μπαχαλάκηδες που σας χαλάνε το φόρουμ, αλλά και εσείς που τους το επιτρέπεται.
Και επειδή ξέρω ότι σε όλη αυτή την αλητεία, την ατέρμονη συκοφαντία και τις προσωπικές επιθέσεις θα έρθει ο φίλος T$ig να μου μιλήσει για κάποια ... ειρωνεία που κάποιους τους εκνευρίζει και ... εκτρέπονται, θα σας πω απλά ότι όποιος διαβάζει με στοιχειώδη αντικειμενικότητα την αλληλουχία των δημοσιεύσεων, χωρίς να εξυπηρετεί κάποια προσωπική ατζέντα, θα δει ότι η ειρωνεία, την οποία όλοι χρησιμοποιούν, είναι το τελευταίο πρόβλημα του φόρουμ.
Και όποιος μπορεί με βάση τις δημοσιεύσεις (όπως κάνω εγώ) να αποδείξει κάτι διαφορετικό, ας το κάνει. Όχι όμως αοριστίες στο πλαίσιο μιας κακώς εννοούμενης ουδετερότητας ή απαντήσεις που καμία σχέση δεν έχουν με τα αίσχη που επισημαίνονται και δυστυχώς πολλές φορές αγνοούνται.

ΥΓ: Να χαιρετήσω και κάποιες ... ανακοινώσεις (δεν αναφέρομαι στις δικές σας). Αν κάποιοι θέλουν να κρίνουν, να σχολιάζουν, να στοχοποιούν προσωπικά και να συκοφαντούν τους άλλους (με βάση κάποια βολική εικόνα που φτιάχνουν στο μυαλό τους γι αυτούς) και όχι να σχολιάζουν τις απόψεις τους, παραθέτοντας τις δικές τους, μόνο κακές υπηρεσίες προσφέρουν.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 07 Oct 2017 00:23 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Oct 2017 00:23 #89

batista wrote:
...πρέπει να μπορείς, εσύ και ο Παναγιώτης, να διακρίνεται...
...μετά τις αισχρές επαλειμμένες ύβρεις...
...εσείς που τους το επιτρέπεται...

:laugh: :lol: :laugh:
Μπα σε καλό του σήμερα... Καινό ήπαρ!
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Oct 2017 00:32 #90

Φίλε batista, χαίρομαι που δείχνεις κατανόηση.
Δυστυχώς, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε όλα.
Είμαι σχετικά λιγομίλητος στην καθημερινή μου ζωή, αν κ εδώ γράφω αρκετά.
Δεν μπορώ να αναλύω υπερβολικά κάποια θέματα.
Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.
Μη λέμε πολλά λοιπόν.
Ήδη, απ'οτι βλέπω ο Paris αποκλείστηκε για λίγες μέρες.
Άρα, εισακούστηκε η επιθυμία σου.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.084 seconds