Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 17 May 2012 15:13 #28

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 17 May 2012 16:35 #29

  • βακις
  • βακις's Avatar
gianis wrote:
θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι έχω 100χιλ στην τράπεζα τα οποία δεν δικαιολογώ
δεν είναι μαύρα χρήματα είναι χρήματα που μου είχε δόση ο πάππους μου πριν πολλά χρόνια και κάτι οικονομίες δίκες μου
τώρα είμαι άνεργος και εγώ και η γυναικά μου με ένα μωράκι 1 έτους και τα μόνα εισοδήματα μας είναι οι τόκοι
φοβάμαι πολύ χρεοκοπία και σκέπτομαι να τα στείλω στην κυπρο παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ευχαριστώ

εμενα παντος σημερα τραπεζικός μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα απο τη στιγμή που είναι χρονιά στην τράπεζα
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 18 May 2012 12:57 #30

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
βακις wrote:
gianis wrote:
θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι έχω 100χιλ στην τράπεζα τα οποία δεν δικαιολογώ
δεν είναι μαύρα χρήματα είναι χρήματα που μου είχε δόση ο πάππους μου πριν πολλά χρόνια και κάτι οικονομίες δίκες μου
τώρα είμαι άνεργος και εγώ και η γυναικά μου με ένα μωράκι 1 έτους και τα μόνα εισοδήματα μας είναι οι τόκοι
φοβάμαι πολύ χρεοκοπία και σκέπτομαι να τα στείλω στην κυπρο παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ευχαριστώ

εμενα παντος σημερα τραπεζικός μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα απο τη στιγμή που είναι χρονιά στην τράπεζα

καποιος που να γνωριζει λογιστικα αν ειναι εύκολο ας μας απάντηση
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 18 May 2012 13:54 #31

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ανώνυμος wrote:
καποιος που να γνωριζει λογιστικα αν ειναι εύκολο ας μας απάντηση

Είναι πολλά τα στάδια των ελέγχων (και οι διατάξεις, και οι αιτίες για τις οποίες αυτοί) γίνονται.

Η ΤτΕ ψάχνει "ύποπτες" κινήσεις κεφαλαίων (με βάση κανόνες της ΕΕ, οι οποίοι άρχισαν να εφαρμόζονται από το 2001 ύστερα από πιέσεις των ΗΠΑ) για τρομοκρατία, εμπόριο ναρκωτικών, εμπόριο όπλων, διακίνηση ανθρώπων, κλπ.
Το ΣΔΟΕ (αν πέσει κάτι στ' αυτιά του) κυνηγάει τη φοροδιαφυγή.
Άλλοι (αστυνομία, ΕΥΠ, "εσωτερικές υποθέσεις", κ.α.) ο καθένας ό,τι τον ενδιαφέρει.

Η ροή των πληροφοριών ξεκινάει από τις "εμπορικές" τράπεζες (που είναι υποχρεωμένες να αναφέρουν στην ΤτΕ όποια συναλλαγή φαίνεται "ύποπτη" με βάση συγκεκριμένα κριτήρια που τους έχουν δοθεί εγγράφως υπό μορφή εγκυκλίου) και φτάνει στην ΤτΕ η οποία κάνει δεύτερο "χτένισμα" και από κει και πέρα ενημερώνει τους αρμόδιους, αν κρίνει ότι πρέπει.

Π.χ. αν κάποιος έχει 1 εκ. ευρώ και πάει και τα σηκώσει μετρητά, η κίνηση θα σταλεί στην ΤτΕ. Βεβαίως (παράδειγμα λέω) δεν αναφέρεται η ανάληψη (η μηνιαία) που κάνει η Χαλυβουργική, για να πληρώσει μισθούς (αν τους πληρώνει μετρητά). Ή δεν αναφέρεται η κατάθεση μετρητών που κάνει κάθε μέρα το Καζίνο Πάρνηθος. Αλλά αν πάω εγώ και σηκώσω τα 200 χιλ. που έχω, θα με "δώσουν".
ΔΕΝ θα με δώσουν, αν τα πάρω σε Τραπεζική επιταγή.

Από κει και πέρα, για να μπλέξει κάποιος θα πρέπει:
-η ΤτΕ να περάσει την πληροφορία σε κάποιον επόμενο (συνήθως το ΣΔΟΕ είναι που μας νοιάζει)
-ο επόμενος να αξιοποιήσει την πληροφορία και να αρχίσει να το ψάχνει.
και όπου τον βγάλει.

Νομίζω ότι οι 100 χιλ. ανάληψη μετρητών θα φτάσουν στην ΤτΕ, αλλά δε θα προχωρήσουν περισσότερο. Αυτό ΣΗΜΕΡΑ, που τέτοιες κινήσεις γίνονται πολλές κάθε μέρα (ακόμα).
Αν όμως γίνει ανάληψη (π.χ.) 2 εκ., από άτομο που ΔΕΝ δικαιολογεί τέτοια ποσά, θα γίνει ένα ψιλοψάξιμο.

Παράδειγμα (πως μπορεί να μπλέξει κάποιος):
Γέρων (μα πολύ γέρων: άνω των 90) εισοδηματίας έχει καταθέσεις 1,3 εκ. Κοινοί λογαριασμοί με την 85 ετών γυναίκα του.
Τα λεφτά δικαιολογούνται, προέρχονται από φορολογημένα νοίκια.
Πεθαίνει ο ένας.
Μπαίνει συνδικαιούχος μαζί με τον εναπομείναντα γέροντα η κόρη του.
Πεθαίνει και ο 2ος γέρων.
Η κόρη πάει και τα σηκώνει μετρητά (για να τα πάει στην Ελβετία).
Η τράπεζα ενημερώνει την ΤτΕ.
Η ΤτΕ ενημερώνει το ΣΔΟΕ.
Το ΣΔΟΕ πάει επίσκεψη στην κόρη και την ρωτάει: "-Γιατί τα σηκώσατε?"
"-Δικά μου είναι, ότι θέλω τα κάνω. Δεν τα έκλεψα όπως ο Άκης" λέει η κόρη.
"-Που τα βρήκατε?"
"-Ήταν στον κοινό λογαριασμόμε τη μαμά μου που πέθανε" λέει η κόρη.
"-Μάλιστα. Άρα ήταν της μαμάς σας, αφού εσείς δηλώνετε 15.000 ετήσιο εισόδημα. Πέθανε η μαμά σας και τα κληρονομήσατε. Πληρώσατε φόρο κληρονομιάς? Όχι. Για περάστε απ' το γραφείο".
Και έτσι πάει για φόρο κληρονομιάς, προσαύξηση λόγω καθυστέρησης, και πρόστιμο λόγω μη δήλωσης. Πάνω από 50% όλα μαζί.

Είναι να μη σου λάχει.

Πρέπει να ξέρει κανείς πως δουλεύουν οι μηχανισμοί, για να κινείται χωρίς να τον πιάσουν τα γρανάζια του. Αν δεν ξέρεις, και περπατάς στο σκοτάδι μέσα σε ένα δωμάτιο που γυρίσουν γρανάζια, κάποιο θα σε μαγκώσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 18 May 2012 14:31 #32

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
soto51 wrote:
Ανώνυμος wrote:
καποιος που να γνωριζει λογιστικα αν ειναι εύκολο ας μας απάντηση

Είναι πολλά τα στάδια των ελέγχων (και οι διατάξεις, και οι αιτίες για τις οποίες αυτοί) γίνονται.

Η ΤτΕ ψάχνει "ύποπτες" κινήσεις κεφαλαίων (με βάση κανόνες της ΕΕ, οι οποίοι άρχισαν να εφαρμόζονται από το 2001 ύστερα από πιέσεις των ΗΠΑ) για τρομοκρατία, εμπόριο ναρκωτικών, εμπόριο όπλων, διακίνηση ανθρώπων, κλπ.
Το ΣΔΟΕ (αν πέσει κάτι στ' αυτιά του) κυνηγάει τη φοροδιαφυγή.
Άλλοι (αστυνομία, ΕΥΠ, "εσωτερικές υποθέσεις", κ.α.) ο καθένας ό,τι τον ενδιαφέρει.

Η ροή των πληροφοριών ξεκινάει από τις "εμπορικές" τράπεζες (που είναι υποχρεωμένες να αναφέρουν στην ΤτΕ όποια συναλλαγή φαίνεται "ύποπτη" με βάση συγκεκριμένα κριτήρια που τους έχουν δοθεί εγγράφως υπό μορφή εγκυκλίου) και φτάνει στην ΤτΕ η οποία κάνει δεύτερο "χτένισμα" και από κει και πέρα ενημερώνει τους αρμόδιους, αν κρίνει ότι πρέπει.

Π.χ. αν κάποιος έχει 1 εκ. ευρώ και πάει και τα σηκώσει μετρητά, η κίνηση θα σταλεί στην ΤτΕ. Βεβαίως (παράδειγμα λέω) δεν αναφέρεται η ανάληψη (η μηνιαία) που κάνει η Χαλυβουργική, για να πληρώσει μισθούς (αν τους πληρώνει μετρητά). Ή δεν αναφέρεται η κατάθεση μετρητών που κάνει κάθε μέρα το Καζίνο Πάρνηθος. Αλλά αν πάω εγώ και σηκώσω τα 200 χιλ. που έχω, θα με "δώσουν".
ΔΕΝ θα με δώσουν, αν τα πάρω σε Τραπεζική επιταγή.

Από κει και πέρα, για να μπλέξει κάποιος θα πρέπει:
-η ΤτΕ να περάσει την πληροφορία σε κάποιον επόμενο (συνήθως το ΣΔΟΕ είναι που μας νοιάζει)
-ο επόμενος να αξιοποιήσει την πληροφορία και να αρχίσει να το ψάχνει.
και όπου τον βγάλει.

Νομίζω ότι οι 100 χιλ. ανάληψη μετρητών θα φτάσουν στην ΤτΕ, αλλά δε θα προχωρήσουν περισσότερο. Αυτό ΣΗΜΕΡΑ, που τέτοιες κινήσεις γίνονται πολλές κάθε μέρα (ακόμα).
Αν όμως γίνει ανάληψη (π.χ.) 2 εκ., από άτομο που ΔΕΝ δικαιολογεί τέτοια ποσά, θα γίνει ένα ψιλοψάξιμο.

Παράδειγμα (πως μπορεί να μπλέξει κάποιος):
Γέρων (μα πολύ γέρων: άνω των 90) εισοδηματίας έχει καταθέσεις 1,3 εκ. Κοινοί λογαριασμοί με την 85 ετών γυναίκα του.
Τα λεφτά δικαιολογούνται, προέρχονται από φορολογημένα νοίκια.
Πεθαίνει ο ένας.
Μπαίνει συνδικαιούχος μαζί με τον εναπομείναντα γέροντα η κόρη του.
Πεθαίνει και ο 2ος γέρων.
Η κόρη πάει και τα σηκώνει μετρητά (για να τα πάει στην Ελβετία).
Η τράπεζα ενημερώνει την ΤτΕ.
Η ΤτΕ ενημερώνει το ΣΔΟΕ.
Το ΣΔΟΕ πάει επίσκεψη στην κόρη και την ρωτάει: "-Γιατί τα σηκώσατε?"
"-Δικά μου είναι, ότι θέλω τα κάνω. Δεν τα έκλεψα όπως ο Άκης" λέει η κόρη.
"-Που τα βρήκατε?"
"-Ήταν στον κοινό λογαριασμόμε τη μαμά μου που πέθανε" λέει η κόρη.
"-Μάλιστα. Άρα ήταν της μαμάς σας, αφού εσείς δηλώνετε 15.000 ετήσιο εισόδημα. Πέθανε η μαμά σας και τα κληρονομήσατε. Πληρώσατε φόρο κληρονομιάς? Όχι. Για περάστε απ' το γραφείο".
Και έτσι πάει για φόρο κληρονομιάς, προσαύξηση λόγω καθυστέρησης, και πρόστιμο λόγω μη δήλωσης. Πάνω από 50% όλα μαζί.

Είναι να μη σου λάχει.

Πρέπει να ξέρει κανείς πως δουλεύουν οι μηχανισμοί, για να κινείται χωρίς να τον πιάσουν τα γρανάζια του. Αν δεν ξέρεις, και περπατάς στο σκοτάδι μέσα σε ένα δωμάτιο που γυρίσουν γρανάζια, κάποιο θα σε μαγκώσει.

φιλε μου αν λεμε σε πιάσουν και δεν δικαιολογείς τα 100 χιλ πράγμα δύσκολο κατά τα γραφόμενα σου γιατι είναι μικρο ποσό

τη θα γίνει στ χειρότερη περίπτωση ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 18 May 2012 14:51 #33

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ανώνυμος wrote:

φιλε μου αν λεμε σε πιάσουν και δεν δικαιολογείς τα 100 χιλ πράγμα δύσκολο κατά τα γραφόμενα σου γιατι είναι μικρο ποσό

τη θα γίνει στ χειρότερη περίπτωση ?

Θα σου πουν "Που τα βρήκες?"
Δε θα έχεις πειστική (και φορολογημένη) απάντηση,
και θα σε φορολογήσουν.

Τι άλλο?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 18 May 2012 15:01 #34

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
soto51 wrote:
Ανώνυμος wrote:

φιλε μου αν λεμε σε πιάσουν και δεν δικαιολογείς τα 100 χιλ πράγμα δύσκολο κατά τα γραφόμενα σου γιατι είναι μικρο ποσό

τη θα γίνει στ χειρότερη περίπτωση ?

Θα σου πουν "Που τα βρήκες?"
Δε θα έχεις πειστική (και φορολογημένη) απάντηση,
και θα σε φορολογήσουν.

Τι άλλο?

συγνώμη ειμαι λιγο άσχετος δηλαδη στα 100χιλ ποσα θα μου πάρουν σε φόρο
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 18 May 2012 15:25 #35

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ανώνυμος wrote:
συγνώμη ειμαι λιγο άσχετος δηλαδη στα 100χιλ ποσα θα μου πάρουν σε φόρο

Δε ξέρω ρε φίλε, ρώτα το λογιστή σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 19 May 2012 19:53 #36

  • Zoop74
  • Zoop74's Avatar
Μαζί με τα λεφτά σου να φύγεις και εσύ....και να μην ξαναγυρίσεις....Μόνο για τον ευατό σου ενδιαφέρεσαι...!!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds