Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό

Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 11 May 2012 02:45 #1

  • Merlin
  • Merlin's Avatar
Σκέφτομαι να μεταφέρω σε χώρα του εξωτερικού με έμβασμα κεφάλαια που δεν μπορώ να δικαιολογήσω με βάση τις φτωχές φορολογικές μου δηλώσεις των τελευταίων ετών, καθόσον ανεπάγγελτος με μόνη πηγή εισοδήματος ένα μικρό ενοίκιο.Τα χρήματα έχουν έρθει στην κατοχή μου προ αμνημονεύτων ετών, μέσω κοινού λογαριασμού που είχα με τους δικούς μου, που δεν βρίσκονται στη ζωή.Δεν είχαν δηλωθεί στη διαθήκη και μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδείξω την προέλευσή τους (δηλαδή ότι δεν είμαι ελέφαντας!) Μάλιστα τα έχω κάνει και 5-6 μεταφορές σε ελληνικές τράπεζες λόγω προθεσμιακών τα τελευταία 3 έτη.Αναρωτιέμαι αν θα έχω πρόβλημα με εφορία η ΣΔΟΕ σε περίπτωση που λόγω καταγραφής των εμβασμάτων, εντοπιστεί η ασυμφωνία μεταξύ των φορολογικών μου δηλώσεων και των αποταμιευμένων χρημάτων.
Εχει κανείς φίλος κάποια άποψη η γνώση για το θέμα;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 11 May 2012 03:55 #2

  • επιθετικός
  • επιθετικός's Avatar
Γνώμη μου είναι να βγάλεις έξω όσα μπορούν να δικαιολογήσουν τα εισοδήματά σου, ένα μέρος να συνεχίσεις να το έχεις σε προθεσμιακές στην ελλάδα και κράτα και ένα μέρος για ασφάλεια στο σπίτι.Σκοπός μας σε τέτοιους καιρούς είναι να διαφυλάξουμε τα χρήματα απο χρεοκοπίες κουρέματα φορολογίες και όχι να κερδίσουμε επιτόκια.Οπότε στην θέση θα έκανα τα 3 παραπάνω βήματα και ας είναι λίγα αυτά που μπορείς να δικαιολογήσεις να βγάλεις έξω.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 11 May 2012 06:28 #3

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Μην το κουνάς ρούπι. Πρώτον, αν τα βγάλεις εκτός Ελλάδας μέσω τραπεζικού συστήματος θα ανιχνευτούν. Αντιθέτως, αν τα αφήσεις σε μια προθεσμία θα πρέπει να προβούν σε άνοιγμα καταθέσεων για να βρουν τα χρήματα, πράγμα που δεν πρόκειται να κάνουν για τον απλούστατο λόγο ότι οι πρώτοι που θα βρουν θα είναι βουλευτές, υπουργοί κτλ.
Δεύτερον, άνοιγμα λογαριασμών διατάσσεστε σε περίπτωση που υπάρχει χρέος στο δημόσιο (ΦΠΑ, Φόρο εισοδήματος κτλ). Δεν θεωρώ βάσει των λεγομένων σου ότι είσαι σ' αυτή την περίπτωση.
Θεωρώ ότι δεν κινδυνεύει το κεφάλαιό σου με κανένα τρόπο. Μην αποκωδικοποιείς κατά γράμμα αυτά που ακούς στα κανάλια. Μπορείς να πετύχεις ένα καλό επιτόκιο αυτή την περίοδο απλά με το επιχείρημα προς την τράπεζα ότι οι αριστερές δυνάμεις έχουν ισχυροποιηθεί και το κεφάλαιό σου είναι επισφαλές. Εκμεταλλεύσου την συγκυρία και βγάλε κάποια επιπλέον χρήματα από τις τράπεζες με το κεφάλαιο που σου άφησαν οι γονείς σου.
Και τέλος το χρήμα που έχεις δεν είναι "μαύρο" από τη στιγμή που βρίσκεται σε τράπεζα. Όταν το βγάλεις από την τράπεζα "μαυρίζει" και σε ρωτάνε από που το βρήκες.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 11 May 2012 10:49 #4

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
τα τελευται 10 χρονια εγιναν καταθεσεις που δεν δικαιολογουνται με την φορολογικη δηλωση που εκανες ??
και για τη ποσό μιλαμε περιπου που ειναι μαυρα οπως λες
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 11 May 2012 11:02 #5

  • γνωμοδοτών
  • γνωμοδοτών's Avatar
Ο κώδικας φορολογίας κληρονομιών στο άρθρο 25 αναφέρει ότι:
1. Απαλλάσσονται από το φόρο οι κτήσεις, εφόσον δικαιούχοι είναι:
α)...
2. Επίσης απαλλάσσονται από το φόρο:

«α) Η κτήση πλοίων, μετοχών ή μεριδίων ημεδαπών ή αλλοδαπών εταιρειών πλοιοκτητριών πλοίων ολικής χωρητικότητας άνω των χιλίων πεντακοσίων (1.500) κόρων.»

[β) καταργήθηκε με την παρ. 8α) του άρθρου 25 του ν. 3842/29010 (Α΄ 58/23.4.2010)].

γ) Η χρηματική κατάθεση σε τράπεζα σε ανοικτό λογαριασμό στο όνομα δύο ή περισσοτέρων από κοινού (Compte Joint, Joint Account) κατά τις διατάξεις του ν. 5638/1932 (ΦΕΚ 307 Α), στην οποία έχει τεθεί ο πρόσθετος όρος ότι με το θάνατο οποιουδήποτε δικαιούχου η κατάθεση και ο λογαριασμός αυτής περιέρχεται αυτοδίκαια στους λοιπούς επιζώντες μέχρι τον τελευταίο από αυτούς. Η απαλλαγή αυτή ισχύει και σε κοινούς λογαριασμούς με προθεσμία ή ταμιευτηρίου με προειδοποίηση και σε κοινούς λογαριασμούς σε συνάλλαγμα ή σε συνάλλαγμα και δραχμές με προθεσμία ή ταμιευτηρίου με προειδοποίηση μόνιμων κατοίκων της αλλοδαπής ή αυτών με συνδικαιούχους μόνιμους κατοίκους της ημεδαπής. Αντίθετα η απαλλαγή αυτή δεν επεκτείνεται στους κληρονόμους του τελευταίου απομείναντος δικαιούχου. Οι διατάξεις αυτές εφαρμόζονται ανάλογα και σε μερίδα αμοιβαίου κεφαλαίου.

Έχω τη γνώμη επομένως αν ήσουν συνδικαιούχος στους λογ/μων των γονέων σου δεν υπήρχε υποχρεώση για δήλωσή τους στη φορολογία κληρονομίας και αν μάλιστα ήσουν συνδικαιούχος και πριν το έτος 1995 (ή και ο θάνατός τους επήλθε προ του έτους αυτού) κάθε τυχόν φορολογική υποχρέωση από δωρεά ή κληρονομία ακόμη και απο κακόπιστη ερμηνεία των σχετικών διατάξεων δεν σε αφορά γιατί έχει παραγραφεί.
Επομένως τα χρήματα νομίμως κατέχονται από σένα και μπορείς να τα διαχειριστείς όπως νομίζεις ;)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 11 May 2012 13:28 #6

  • gianis
  • gianis's Avatar
θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι έχω 100χιλ στην τράπεζα τα οποία δεν δικαιολογώ
δεν είναι μαύρα χρήματα είναι χρήματα που μου είχε δόση ο πάππους μου πριν πολλά χρόνια και κάτι οικονομίες δίκες μου
τώρα είμαι άνεργος και εγώ και η γυναικά μου με ένα μωράκι 1 έτους και τα μόνα εισοδήματα μας είναι οι τόκοι
φοβάμαι πολύ χρεοκοπία και σκέπτομαι να τα στείλω στην κυπρο παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 11 May 2012 16:48 #7

  • ciba
  • ciba's Avatar
πιστεύω πως πολύ σύντομα θα μπει πλαφόν και δεν θα μπορεί να βγει τίποτα προς το εξωτερικό
ειναι πραγματη πολύς κοσμος που δεν εβγαλε τα λεφτα του εξω και ο λογος ειναι οτι δεν μπορουν
να τα δικαιολογήσουν φορολογικά
απο τωρα ομως και μετα το συγκεκριμένο προβλημα δεν υφίσταται γιατί δεν εχουμαι κρατος και ουτε
θα εχουμαι οπως φαίνεται
και οπως αντιλαμβάνεστε σε ενα ανύπαρκτο κρατος το να συνεχιζει καποιος να εχει καταθεσεις ειναι αυτοκτονία
εδω θα δουμε το γλεζο υπουργο οικονομικών οπου νανε
τωρα θα μου πεις ο βενιζελος ητανε καλυτερος ??
οχι βέβαια αλλα ειπαμε να μην το ξεφτιλίσουμε και τελείως
πας να γλιτώσεις απο τον ενα προδοτη και πεφτεις στον αλλο δεν εχουμε επιλογές
τωρα οποιος φοβαται να βγαλει τα λεφτα εξω με εμβασμα μπορει να ζητηση απο την τραπεζα του
να αγοραση ενα ομόλογο της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων ή όποιας άλλης χώρα θέλει.
Επίσης μπορεί, αφού τα αγοράσει στην Ελλάδα, να ζητήσει τη μεταφορά του χαρτοφυλακίου του σε κάποιο θεματοφύλακα
με εδρα αλλη χωρα της επιλογης του
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 13 May 2012 03:23 #8

  • costantinos
  • costantinos's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 16
  • Karma: -1 (-4)
ciba wrote:
πιστεύω πως πολύ σύντομα θα μπει πλαφόν και δεν θα μπορεί να βγει τίποτα προς το εξωτερικό
ειναι πραγματη πολύς κοσμος που δεν εβγαλε τα λεφτα του εξω και ο λογος ειναι οτι δεν μπορουν
να τα δικαιολογήσουν φορολογικά
απο τωρα ομως και μετα το συγκεκριμένο προβλημα δεν υφίσταται γιατί δεν εχουμαι κρατος και ουτε
θα εχουμαι οπως φαίνεται
και οπως αντιλαμβάνεστε σε ενα ανύπαρκτο κρατος το να συνεχιζει καποιος να εχει καταθεσεις ειναι αυτοκτονία
εδω θα δουμε το γλεζο υπουργο οικονομικών οπου νανε
τωρα θα μου πεις ο βενιζελος ητανε καλυτερος ??
οχι βέβαια αλλα ειπαμε να μην το ξεφτιλίσουμε και τελείως
πας να γλιτώσεις απο τον ενα προδοτη και πεφτεις στον αλλο δεν εχουμε επιλογές
τωρα οποιος φοβαται να βγαλει τα λεφτα εξω με εμβασμα μπορει να ζητηση απο την τραπεζα του
να αγοραση ενα ομόλογο της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων ή όποιας άλλης χώρα θέλει.
Επίσης μπορεί, αφού τα αγοράσει στην Ελλάδα, να ζητήσει τη μεταφορά του χαρτοφυλακίου του σε κάποιο θεματοφύλακα
με εδρα αλλη χωρα της επιλογης του
εσυ ciba πιστευεις οτι κατα τη μεταφορα του χαρτοφυλακιου απο την τραπεζα της ελλαδος που αγορασες το ομολογο (η α.κ νομιζω ειναι το ιδιο), σε θεματοφυλακα με εδρα αλλη χωρα εκτος Ελλαδος δε θα παρει χαμπαρι η Τραπεζα της Ελλαδος???η μηπως στη μεταφορα δε φαινεται το ονομα των δικαιουχων παρα μονο τιτλοι κ οι θεματοφυλακες αυτων???η ερωτηση μου δεν ειναι ειρωνικη απλα ζηταω να μαθω οσα περισσοτερα γινεται για το θεμα που με καιει πραγματικα...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 13 May 2012 18:39 #9

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
Θελω να μεταφέρω περίπου 30000 στην κύπρο. Τα οποία δεν μπορώ να δικαιολογήσω έυκολα με βάση την φορολογική δήλωση (περίπου 12000/έτος. Επειδή είναι όλες οι οικονομίες μου και θέλω τουλάχιστον να τις εξασφαλίσω... θα έχω "θεματάκι" με την εφορία? θα χτυπήσουν "κόκκινο" τα συστήματα ? τι προτείνετε?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.101 seconds