Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 22 May 2012 14:44 #46

  • Zoop74
  • Zoop74's Avatar
Καλή η ειρωνία... wrote:
soto51 wrote:
Zoop74 wrote:
Λυπάμαι δεν με κάλυψες.

Δε πειράζει.
Έκανα ότι μπορούσα.
Πάρε κουβέρτα.

Καλή η ειρωνία για να περνάει η ώρα αλλά σε λίγο θα έχεις κάρμα -100 και δεν θα σε λαμβάνει κανένας υπόψη του και στα σοβαρά που αναφέρεις....

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα μικρό μόνο δείγμα του "πολιτισμού" που αναφέρομαι. Αντιλαμβάνομαι ότι το επίπεδο των ανθρώπων δεν είναι το ίδιο πανοτύ. Τουλάχιστον μια μικρή δόση αυτογνωσίας θα βοηθούσε τον φίλο μας να καταλάβει ότι πριν απαντήσει με "έξυπνες" "μονοσύλλαβες" κραυγές θα έπρεπε να προσπαθούσε να ανοίξει μια συζήτηση.

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 22 May 2012 16:21 #47

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Zoop74 wrote:
Καλή η ειρωνία... wrote:
soto51 wrote:
Zoop74 wrote:
Λυπάμαι δεν με κάλυψες.

Δε πειράζει.
Έκανα ότι μπορούσα.
Πάρε κουβέρτα.

Καλή η ειρωνία για να περνάει η ώρα αλλά σε λίγο θα έχεις κάρμα -100 και δεν θα σε λαμβάνει κανένας υπόψη του και στα σοβαρά που αναφέρεις....

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα μικρό μόνο δείγμα του "πολιτισμού" που αναφέρομαι. Αντιλαμβάνομαι ότι το επίπεδο των ανθρώπων δεν είναι το ίδιο πανοτύ. Τουλάχιστον μια μικρή δόση αυτογνωσίας θα βοηθούσε τον φίλο μας να καταλάβει ότι πριν απαντήσει με "έξυπνες" "μονοσύλλαβες" κραυγές θα έπρεπε να προσπαθούσε να ανοίξει μια συζήτηση.

Ευχαριστώ

ο φίλος soto51 ειναι ο μόνος που απάντησε στα ερωτήματα και μάλιστα με σοβαρότητα τα οποία εξακρίβωσα απο τον λογιστή μου

αντιθέτως με τους υπολοίπους που δεν ξερω τη δουλειά έχουν να απαντάνε και μάλιστα με ηλιθιότητες του τύπου να δώσω τα χρήματα μου σε δήμους και πλατείες

γιαυτό καντε μας τ χάρη και παρατήστε μας μηδενιστές του τσιπρα
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 22 May 2012 17:53 #48

  • costantinos
  • costantinos's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 16
  • Karma: -1 (-4)
ακριβως γι αυτο Zoop74 αν δεν εχεις να προσφερεις τιποτα στο thread αδειαζε μας την γωνια...

αντιθετα ο soto51 ειναι διαφωτιστικοτατος κ απο αυτους που βοηθανε πολυ...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 22 May 2012 19:15 #49

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
Το πόσο "διαφωτιστικός" μπορεί να σου φαίνεται κάποιος είναι σχετικό, μιας και γράφονται κάποιες ανακρίβειες. Για παράδειγμα λέει κάπου ο soto51:

-Και έτσι πάει για φόρο κληρονομιάς, προσαύξηση λόγω καθυστέρησης, και πρόστιμο λόγω μη δήλωσης. Πάνω από 50% όλα μαζί.

Αυτό το ποσό φορολόγησης και προστίμων είναι εξωφρενικό, ο φόρος από κληρονομιά μετρητών είναι 10% για παράδειγμα. Εκτός του ότι η κόρη που αναφέρει θα μπορούσε να πληρώσει 130.000 και να τα κάνει νόμιμα, είναι πρακτικά απίθανο να σηκώσει 1.3Μ για να τα πάει στην Ελβετία. Τέλος πάντων, αν συμβουλευτεί κάποιος, κάποιους που ξέρουν, μπορεί να τα εξαφανίσει μέσα σε ένα βράδυ και να τα τρώει με ασφάλεια. Ρωτήστε τους υπουργούς ΠΑΣΟΚ & ΝΔ για λεπτομέρειες. Το πιο συμφέρον πάντως θα ήταν να είναι νόμιμη.

Ένα δυο πράγματα που πρέπει να απαντήσω:

@h

--kala den ntrepese na exeis bgali ta leuta sou ejw [os edw kala ] ala na les oti se simferi h draxmi !
ntropi soy mayragoriti ntropi soy

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει ότι πρέπει να ντρέπεται κάποιος που έχει βγάλει τα λεφτά του έξω. Όποιος τον ενοχλούν διατάξεις όπως η συνθήκη της Ρώμης, μπορεί να συνταχτεί με την Παπαρήγα που ισχυρίζεται ότι μας συμφέρει να βρεθούμε εκτός Ε.Ε.
Επίσης καταλαβαίνω πόσο πολύ πρέπει να ενοχλεί συγκεκριμένους ανθρώπους που βλέπουν συμπολίτες μας να έχουν χρήματα και αυτοί να μην έχουν. Είναι πανάρχαιο το πρόβλημα, και δεν πρόκειται να λυθεί με το να αποκαλούν τους άλλους "μαυραγορίτες" επειδή εκείνοι δεν τα κατάφεραν στην ζωή τους.
Αν νομίζεις τώρα ότι έβγαλε κάποιος τα λεφτά του έξω για να γίνει μαυραγορίτης, μάλλον θα κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, ή να στο πω πιο Ελληνιστί, αυτό θα έκανες εσύ αν είχες τα λεφτά του. Ειλικρινά, έτσι δεν είναι;

Το αν συμφέρει η δραχμή ή όχι, για αυτό το θέμα διαβάστε αναλύσεις οικονομολόγων, δεν θα σας το πω εγώ, ο Τσίπρας, ο Καμμένος ή οποίος άλλος νομίζει ότι κάτι ξέρει. Διαβάστε αυτούς που ξέρουν πραγματικά και κρίνετε μόνοι σας.

@akis

-Αυτοί που παρακαλανε για δραχμή δεν ξέρουν τι σημαίνει ριπη καλασνικωφ και αίμα στους δρόμους και τους εύχομαι να μην το μάθουν ποτε , γιατι τι να τα κανεις τα λεφτά που εβγαλες έξω αν είσαι νεκρός εσύ η το παιδί σου.

Μάλλον σας έχει επηρεάσει η Αλβανία του Μπερίσα. Νομοτελειακά, κάπου εκεί μας σπρώχνει το μνημόνιο. Προσπαθήστε να μην διαβάζετε τα διάφορα εμετικά άρθρα σε Capital.gr, Πρώτο Θέμα, Ημερησία, Bankingnews κτλ και θα δείτε την πραγματικότητα με τη σωστή οπτική.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Last Edit: 22 May 2012 19:35 by john45 (jlian).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 22 May 2012 20:14 #50

  • asxetos
  • asxetos's Avatar
John Lianis wrote:
Το πόσο "διαφωτιστικός" μπορεί να σου φαίνεται κάποιος είναι σχετικό, μιας και γράφονται κάποιες ανακρίβειες. Για παράδειγμα λέει κάπου ο soto51:

-Και έτσι πάει για φόρο κληρονομιάς, προσαύξηση λόγω καθυστέρησης, και πρόστιμο λόγω μη δήλωσης. Πάνω από 50% όλα μαζί.

Αυτό το ποσό φορολόγησης και προστίμων είναι εξωφρενικό, ο φόρος από κληρονομιά μετρητών είναι 10% για παράδειγμα. Εκτός του ότι η κόρη που αναφέρει θα μπορούσε να πληρώσει 130.000 και να τα κάνει νόμιμα, είναι πρακτικά απίθανο να σηκώσει 1.3Μ για να τα πάει στην Ελβετία. Τέλος πάντων, αν συμβουλευτεί κάποιος, κάποιους που ξέρουν, μπορεί να τα εξαφανίσει μέσα σε ένα βράδυ και να τα τρώει με ασφάλεια. Ρωτήστε τους υπουργούς ΠΑΣΟΚ & ΝΔ για λεπτομέρειες. Το πιο συμφέρον πάντως θα ήταν να είναι νόμιμη.

Ένα δυο πράγματα που πρέπει να απαντήσω:

@h

--kala den ntrepese na exeis bgali ta leuta sou ejw [os edw kala ] ala na les oti se simferi h draxmi !
ntropi soy mayragoriti ntropi soy

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει ότι πρέπει να ντρέπεται κάποιος που έχει βγάλει τα λεφτά του έξω. Όποιος τον ενοχλούν διατάξεις όπως η συνθήκη της Ρώμης, μπορεί να συνταχτεί με την Παπαρήγα που ισχυρίζεται ότι μας συμφέρει να βρεθούμε εκτός Ε.Ε.
Επίσης καταλαβαίνω πόσο πολύ πρέπει να ενοχλεί συγκεκριμένους ανθρώπους που βλέπουν συμπολίτες μας να έχουν χρήματα και αυτοί να μην έχουν. Είναι πανάρχαιο το πρόβλημα, και δεν πρόκειται να λυθεί με το να αποκαλούν τους άλλους "μαυραγορίτες" επειδή εκείνοι δεν τα κατάφεραν στην ζωή τους.
Αν νομίζεις τώρα ότι έβγαλε κάποιος τα λεφτά του έξω για να γίνει μαυραγορίτης, μάλλον θα κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, ή να στο πω πιο Ελληνιστί, αυτό θα έκανες εσύ αν είχες τα λεφτά του. Ειλικρινά, έτσι δεν είναι;

Το αν συμφέρει η δραχμή ή όχι, για αυτό το θέμα διαβάστε αναλύσεις οικονομολόγων, δεν θα σας το πω εγώ, ο Τσίπρας, ο Καμμένος ή οποίος άλλος νομίζει ότι κάτι ξέρει. Διαβάστε αυτούς που ξέρουν πραγματικά και κρίνετε μόνοι σας.

@akis

-Αυτοί που παρακαλανε για δραχμή δεν ξέρουν τι σημαίνει ριπη καλασνικωφ και αίμα στους δρόμους και τους εύχομαι να μην το μάθουν ποτε , γιατι τι να τα κανεις τα λεφτά που εβγαλες έξω αν είσαι νεκρός εσύ η το παιδί σου.

Μάλλον σας έχει επηρεάσει η Αλβανία του Μπερίσα. Νομοτελειακά, κάπου εκεί μας σπρώχνει το μνημόνιο. Προσπαθήστε να μην διαβάζετε τα διάφορα εμετικά άρθρα σε Capital.gr, Πρώτο Θέμα, Ημερησία, Bankingnews κτλ και θα δείτε την πραγματικότητα με τη σωστή οπτική.

δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις ποστ εδώ

εδώ μιλάμε για μεταφορά κεφαλαίων σε εξωτερικό δεν μπορώ να καταλάβω τ έχεις γράψει :woohoo:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 22 May 2012 21:37 #51

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
Αυτά που έγραψα εγώ σε πείραξαν; Δεν σε πείραξαν όλα τα προηγούμενα posts, σε ενόχλησαν οι απαντήσεις που έδωσα εγω; Οι όποιες είναι και σχετικές με αυτό που συζητείται; Προφανώς σε ενόχλησαν τα συγκεκριμένα που γράφω, και όχι ότι είναι εκτός θέματος. Ειλικρινά έχετε πολύ σοβαρό πρόβλημα ορισμένοι. Αλήθεια, τι κάνετε εδώ; Γράφετε απλά για να την πείτε σε όποιον δεν συμφωνείτε;
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 23 May 2012 01:40 #52

  • Zoop74
  • Zoop74's Avatar
Ανώνυμος wrote:
Zoop74 wrote:
Καλή η ειρωνία... wrote:
soto51 wrote:
Zoop74 wrote:
Λυπάμαι δεν με κάλυψες.

Δε πειράζει.
Έκανα ότι μπορούσα.
Πάρε κουβέρτα.

Καλή η ειρωνία για να περνάει η ώρα αλλά σε λίγο θα έχεις κάρμα -100 και δεν θα σε λαμβάνει κανένας υπόψη του και στα σοβαρά που αναφέρεις....

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα μικρό μόνο δείγμα του "πολιτισμού" που αναφέρομαι. Αντιλαμβάνομαι ότι το επίπεδο των ανθρώπων δεν είναι το ίδιο πανοτύ. Τουλάχιστον μια μικρή δόση αυτογνωσίας θα βοηθούσε τον φίλο μας να καταλάβει ότι πριν απαντήσει με "έξυπνες" "μονοσύλλαβες" κραυγές θα έπρεπε να προσπαθούσε να ανοίξει μια συζήτηση.

Ευχαριστώ

ο φίλος soto51 ειναι ο μόνος που απάντησε στα ερωτήματα και μάλιστα με σοβαρότητα τα οποία εξακρίβωσα απο τον λογιστή μου

αντιθέτως με τους υπολοίπους που δεν ξερω τη δουλειά έχουν να απαντάνε και μάλιστα με ηλιθιότητες του τύπου να δώσω τα χρήματα μου σε δήμους και πλατείες

γιαυτό καντε μας τ χάρη και παρατήστε μας μηδενιστές του τσιπρα

Σας επιστρέφω με ευχαρίστηση τους χαρακτηρισμούς.
Πληρώστε τους φόρους για τα μαύρα (των οποίων η μη κατανοβολή και απόκριψη αποτελεί ποινικό αδίκημα) και μετά να χαρακτηρίζετε τους άλλους. Δεν έχω μιλήσει υποτιμητικά για κανέναν σε προσωπικό επίπεδο, και δεν επιτρέπω σε κανέναν να το κάνει.

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 23 May 2012 17:24 #53

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Zoop74 wrote:
Ανώνυμος wrote:
Zoop74 wrote:
Καλή η ειρωνία... wrote:
soto51 wrote:
Zoop74 wrote:
Λυπάμαι δεν με κάλυψες.

Δε πειράζει.
Έκανα ότι μπορούσα.
Πάρε κουβέρτα.

Καλή η ειρωνία για να περνάει η ώρα αλλά σε λίγο θα έχεις κάρμα -100 και δεν θα σε λαμβάνει κανένας υπόψη του και στα σοβαρά που αναφέρεις....

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα μικρό μόνο δείγμα του "πολιτισμού" που αναφέρομαι. Αντιλαμβάνομαι ότι το επίπεδο των ανθρώπων δεν είναι το ίδιο πανοτύ. Τουλάχιστον μια μικρή δόση αυτογνωσίας θα βοηθούσε τον φίλο μας να καταλάβει ότι πριν απαντήσει με "έξυπνες" "μονοσύλλαβες" κραυγές θα έπρεπε να προσπαθούσε να ανοίξει μια συζήτηση.

Ευχαριστώ

ο φίλος soto51 ειναι ο μόνος που απάντησε στα ερωτήματα και μάλιστα με σοβαρότητα τα οποία εξακρίβωσα απο τον λογιστή μου

αντιθέτως με τους υπολοίπους που δεν ξερω τη δουλειά έχουν να απαντάνε και μάλιστα με ηλιθιότητες του τύπου να δώσω τα χρήματα μου σε δήμους και πλατείες

γιαυτό καντε μας τ χάρη και παρατήστε μας μηδενιστές του τσιπρα

Σας επιστρέφω με ευχαρίστηση τους χαρακτηρισμούς.
Πληρώστε τους φόρους για τα μαύρα (των οποίων η μη κατανοβολή και απόκριψη αποτελεί ποινικό αδίκημα) και μετά να χαρακτηρίζετε τους άλλους. Δεν έχω μιλήσει υποτιμητικά για κανέναν σε προσωπικό επίπεδο, και δεν επιτρέπω σε κανέναν να το κάνει.

Ευχαριστώ

giati re file pisteis oti ta xrimata einai apo forodiafigi epidi den mporo na ta dikeologiso ?

se pliroforo oti den einai apo forodiafigi einai xrimata poy moy edvse o papoys moy kai oi gonis mou edv kai arketa xronia kai xrimata poy mazexa sto gamo mou giayto kane mas tin xari
The administrator has disabled public write access.

Απ: Μεταφορά "μαύρου" χρήματος στο εξωτερικό 23 May 2012 20:34 #54

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Δεν χρειάζεται να δικαιολογηθείς πουθενά και ειδικά σε εμάς. Το νόημα αυτής της σελίδας είναι για να δίνουμε ότι πληροφορίες ξέρουμε και ειδικά αυτοί που ρωτάνε σαν κι εσένα, το θεωρώ προφανές ότι πρόκειται για μαρίδα (όπως όλοι μας), και όχι για εγκληματίες και μεγαλοφοροφυγάδες. Αυτοί παίρνουν πληροφορίες από εκεί που πρέπει και κυρίως αθόρυβα.
Απλά να ξέρεις ότι έχω καταλήξει ότι μερικά αδιάκριτα μάτια διαβάζουν τι γράφονται εδώ και σχεδιάζουν* ενέργειες σε βάρος μας. Για την ώρα έχουν βγάλει μόνο ανακοινώσεις εκφοβισμού στο δίκτυο των κυβερνητικών φυλλάδων-αναμεταδοτών, αλλά μετά τις εκλογές πιθανόν να τις κάνουν πραγματικότητα. Μπορώ να σου αναφέρω αναλυτικά αν θέλεις, μερικά θέματα που έχουν θιχτεί κατά καιρούς εδώ και τη βροχή των απειλών που έχουν δημοσιευτεί στη συνέχεια σε Πρώτο Θέμα, Έθνος, Νέα, Ημερησία κτλ

* Μιλάω για τους Έλληνες εγκάθετους της τρόικας στο υπουργείο οικονομικών, για όσους δεν κατάλαβαν.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 23 May 2012 20:38 by makper.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds