Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 14 Oct 2015 02:12 #28

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
vag1129 (Akis Papas) wrote:
Ερώτηση. Στις 26/4/1975 πόσα χρώσταγε; Την αξία σε δραμές(400.000δρχ) + τόκους ή την αξία των 400.000 δρχ σε χρυσό. Τι σου φαίνεται λογικό;

έλα σε χάνω, τα έχεις μπερδέψει λίγο.
πες μου κάτι, παίρνεις τη χειρότερη περίπτωση ότι πήρε 400 χιλιάρικα δάνειο και τα είχε σε ρευστό στο σπίτι 27 χρόνια χωρίς να τα κάνει τίποτα και την επόμενη μέρα που μπήκαμε στο ευρώ πήγε τα μετέτρεψε σε ευρώ; και σε ρωτάω στα ίσια:
πας καλά;

κοίτα τι έκανε εδώ ένας δασκαλάκος της πλάκας με πολύ λιγότερα
http://www.capital.gr/story/609900/o-em-mpafet-em-tis-em-geitonias-em-stin-em-oura-em-tis-em-trapezas-em

Τη δεκαετία του 80 η κατάθεση στην τράπεζα είχε φτάσει στο 25% τόκο, ένα ψαγμένο τσακάλι της πιατσας μπορούσε με ρευστό να κτυπήσει χαλαρά 35%. Ένας που έπαιζε μόνο με καταθέσεις μέχρι το 1990 όχι με μετοχές όπως έκανε ο δασκαλάκος μπορούσε να τα κάνει 2-3 εκκατομύρια δραχμές σε 10 χρόνια, να μη σου πω τι έκανε συγγενής που ξεκίνησε με δυο οικόπεδα στη Θεσσαλονίκη και με τις έξυπνες αντιπαροχές (έδινε1 οικόπεδο-έπαιρνε 4 διαμέρισματα-πούλαγε 1 διαμέρισμά-αγόραζε 2 οικόπεδα κοκ)
έβγαλε 100.000.000 εκκατομύρια δραχμές σε 20 χρόνια.
είσαι και αγενής. Σε ξέρω και απο χτες;
Αν δεν πάω καλά τι χάνεις το χρόνο σου μαζί μου; Αν τα χρώστα εγώ σε θα συμφωνούσαμε σε ποσό γύρω στα 10.000 ευρώ ή θα πηγαίναμε στα δικαστήρια. τους λόγους τους εξήγησα.
Η πορεία μέχρι το 2015 περνάει και απο την απάτη του Χρηματηστηρίου αλλα και το κούρεμα των ομολόγων. Δεν μπορείς να υποθέτεις "χρυσό" όταν έδωσες δραμές, που η αξία του πολλαπλασιαστηκε. Μήπως θέλεις να πληρωθείς και σε αίμα; ή σε παρθένες;

Εσυ νομίζεις οτι τα δικαστήρια δεν έχουν και άλλους που ζητάνε αναλογία χρυσού σε παρόμοιες καταστάσεις, και σε γενική περίπτωση παίρνουν τον πούλο; Τις μετοχές με την τράπεζα της Ανατολής την έχεις παρακολουθήσει;

Ετσι και η Ελλάδα απαιτήσει το κατοχικό δάνειο της Ναζιστικής Γερμανίας να πληρωθεί σε χρυσό με αναλογία της τότε εποχής, (αρκετά περισσότερα χρόνια απο σένα) ΧΡΕΩΚΟΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ και σβήνουμε το μεγάλο μέρος απο το χρέος μας. νομίζεις θα περάσει στο Ευρωπαίκό δικαστήριο;

Ξέρεις τι απάντηση θα μου δώσεις; Κάτσε να σε προλάβω "Δεν ξέρω τι κάνει η Γερμανία" " "Αλλο κράτη" και τέτοιες τρολοαπαντήσσεις όπως και ο παππούς που κέρδισε απο το Χ.Α. Ο κόσμος έχασε απο εκεί δεν κέρδισε, το σημείο αναφοράς είναι η χασούρα.

-Και ποιος σου αρνήθηκε να προσθέσεις τους μεγάλους τόκους όταν υπήρχαν; με είδες να αρνούμε; μήπως έγρΑΨΑ το ανάποδο;
Και σε τελική ανάλυση δεν με ενδιαφέρει, δεν χρωστάω πουθενά και σε κανέναν ούτε στο δημόσιο, αλλα μου χρωστάνε. Μην με ζαλίζεις με το υφάκι σου.
Last Edit: 14 Oct 2015 02:25 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 14 Oct 2015 07:45 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Optimus (optimus) wrote:
Ετσι και η Ελλάδα απαιτήσει το κατοχικό δάνειο της Ναζιστικής Γερμανίας να πληρωθεί σε χρυσό με αναλογία της τότε εποχής, (αρκετά περισσότερα χρόνια απο σένα) ΧΡΕΩΚΟΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ και σβήνουμε το μεγάλο μέρος απο το χρέος μας.
Optimus,
Αυτόν το λογαριασμό που σου βγάζει ότι χρωκοπούμε τη Γερμανία, μπορείς να τον παραθέσεις?
Τα νούμερα τα ξέρεις?
Για βάλ'τον εδώ σε παρακαλώ.

Εγώ το πως βγαίνουν τα 66.000 ευρώ του φίλου μας (με τις 400.000 δρχ) το εξήγησα. Με νούμερα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 14 Oct 2015 21:22 #30

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
soto51 wrote:
Optimus (optimus) wrote:
Ετσι και η Ελλάδα απαιτήσει το κατοχικό δάνειο της Ναζιστικής Γερμανίας να πληρωθεί σε χρυσό με αναλογία της τότε εποχής, (αρκετά περισσότερα χρόνια απο σένα) ΧΡΕΩΚΟΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ και σβήνουμε το μεγάλο μέρος απο το χρέος μας.
Optimus,
Αυτόν το λογαριασμό που σου βγάζει ότι χρωκοπούμε τη Γερμανία, μπορείς να τον παραθέσεις?
Τα νούμερα τα ξέρεις?
Για βάλ'τον εδώ σε παρακαλώ.

Εγώ το πως βγαίνουν τα 66.000 ευρώ του φίλου μας (με τις 400.000 δρχ) το εξήγησα. Με νούμερα.
Εσύ τα έγραψες, εγώ δεν τα χω. Το σίγουρο είναι οτι αν ζητήσουμε χρυσό της τότε εποχής δεν ξέρω που θα φτάσει ο λογαριασμός. Για 11 δις λένε μαζί με τόκους, χωρίς τις αποζημιώσεις της κατοχής. Άλλοι λένε 50δις άλλοι μισό δις.
Last Edit: 14 Oct 2015 21:23 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 14 Oct 2015 22:32 #31

Αυτοί πάντως που έχουν μεγάλη πείρα με παλαιά δάνεια είναι τα στελέχη των ελληνικών κυβερνήσεων, διαχρονικά..

Σχετικά πρόσφατα ξεχρεώσαμε ενα δάνειο που μας είχε δώσει η Αγγλία, μετά την Επανάσταση..

Και ακόμη ένα δάνειο που είχε πάρει ο Καραμανλής τη δεκαετία του'60...

Αυτοί, πως τα υπολόγισαν;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 15 Oct 2015 00:45 #32

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Optimus (optimus) wrote:
Εσύ τα έγραψες, εγώ δεν τα χω. Το σίγουρο είναι οτι αν ζητήσουμε χρυσό της τότε εποχής δεν ξέρω που θα φτάσει ο λογαριασμός. Για 11 δις λένε μαζί με τόκους, χωρίς τις αποζημιώσεις της κατοχής. Άλλοι λένε 50δις άλλοι μισό δις.
Αφού δεν τα έχεις, και δεν μπορείς να τα διαμορφώσεις με τα στοιχεία που έχεις σήμερα, τότε για τι πράμα μιλάς?
50δις με μισό δις είναι 100 φορές πάνω ή κάτω.
Εγώ σου υπολόγισα (και σου είπα πως) 66.000.
Εσύ λες από 660 ευρώ μέχρι 6.600.000 ευρώ.
Μα είναι δυνατό να γίνει συζήτηση έτσι?

Γι' αυτό πάμε κατά διαβόλου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 15 Oct 2015 01:06 #33

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Τις μετοχές με την τράπεζα της Ανατολής την έχεις παρακολουθήσει;

εκεί σταμάτησα να διαβάζω.
Ο διαχειριστής πρέπει να έχει κανόνες για zougla και Σώρρας-insired trolling και να κάνει μπλοκ όπως κάνουν σε άλλα φόρουμ.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Last Edit: 15 Oct 2015 01:09 by vag1129 (Akis Papas). Reason: update
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 15 Oct 2015 01:52 #34

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
vag1129 (Akis Papas) wrote:
Τις μετοχές με την τράπεζα της Ανατολής την έχεις παρακολουθήσει;

εκεί σταμάτησα να διαβάζω.
Ο διαχειριστής πρέπει να έχει κανόνες για zougla και Σώρρας-insired trolling και να κάνει μπλοκ όπως κάνουν σε άλλα φόρουμ.
Το παράδειγμα της Τράπεζες της Ανατολής είναι ένα παράδειγμα κάποιου που ζητάει τα αντερά του βρίσκοντας ένα κουρελόχαρτο σε κάποιο μπαούλο,ζητώντας το αντίκρησμα της μετοχής της τράπεζας τότε, σε αποθέματα χρυσου, πριν 50+ χρόνια. Και βγαίνει ένα εξωφρενικό ποσό σήμερα σε ευρώ. Στην πλάκα τον είχα πάρει απο τότε, τα έχω γράψει και εδώ αν δεν σου κάνει κόπο να ψάξεις.
Ποιό τρολ άραγε θυμίζει....
Last Edit: 15 Oct 2015 01:55 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.092 seconds