Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 00:57 #1

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανένας, ποιός είναι ο ορθότερος τρόπος για να βρώ την καλύτερη προσεγγιστικά σημερινή αξία ενός δανείου 400.000 δραχμών που δόθηκε το 1974;

Εγώ χονδρικά έκανα το εξής:
- Βρήκα στο αρχείο της Εθνικής Βιβλιοθήκης μια εφημερίδα της ημέρας που χορηγήθηκε το δανειο.
- Μετέτρεψα τις δραχμες σε δολλάρια ΗΠΑ.
- Υπολόγισα πόσες ουγγιές χρυσού αγόραζε κάποιος με τα δολλάρια αυτά την ημέρα εκείνη.
- Υπολόγισα πόσο ευρώ κοστίζουν σήμερα αυτές οι ουγγιές χρυσού.

Διάφοροι τύποι που συζήτησα μου είπαν ότι δεν είναι καλή η προσέγγιση μου γιατί δεν έχω υπολογίσει τις υποτιμήσεις της δραχμής που έγιναν από το 1974, κάποιος άλλος μου είπε ότι πρέπει να βάλω ως παράμετρο και το κόστος του βαρελιού πετρελαίου και ένας άλλος ότι πρέπει να μπεί στην εξίσωση και το βασικό ημερομίσθιο.

τι λέτε; ποιά είναι η γνώμη σας;
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 01:16 #2

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
vag1129 (Akis Papas) wrote:
Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανένας, ποιός είναι ο ορθότερος τρόπος για να βρώ την καλύτερη προσεγγιστικά σημερινή αξία ενός δανείου 400.000 δραχμών που δόθηκε το 1974;

Εγώ χονδρικά έκανα το εξής:
- Βρήκα στο αρχείο της Εθνικής Βιβλιοθήκης μια εφημερίδα της ημέρας που χορηγήθηκε το δανειο.
- Μετέτρεψα τις δραχμες σε δολλάρια ΗΠΑ.
- Υπολόγισα πόσες ουγγιές χρυσού αγόραζε κάποιος με τα δολλάρια αυτά την ημέρα εκείνη.
- Υπολόγισα πόσο ευρώ κοστίζουν σήμερα αυτές οι ουγγιές χρυσού.

Διάφοροι τύποι που συζήτησα μου είπαν ότι δεν είναι καλή η προσέγγιση μου γιατί δεν έχω υπολογίσει τις υποτιμήσεις της δραχμής που έγιναν από το 1974, κάποιος άλλος μου είπε ότι πρέπει να βάλω ως παράμετρο και το κόστος του βαρελιού πετρελαίου και ένας άλλος ότι πρέπει να μπεί στην εξίσωση και το βασικό ημερομίσθιο.

τι λέτε; ποιά είναι η γνώμη σας;

Καλησπερα,

Θα με ενδιεφερε να δημοσιευσεις τον υπολογισμο που εκανες (με χρυσο).
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 01:48 #3

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Το χρήμα σαν αξία δεν δέχεται μόνο υποτίμηση αλλά και ανατίμηση . Αρα ειναι για εμένα αδύνατη η πραγματική προσέγγιση του ποσού . Πρέπει να έχει μιά σταθερά για να κάνεις τέτοιον υπολογισμό . Πρέπει να επιλέξεις την σταθερά σου εαν θα ειναι η επιτοκιακή πολιτική το κεντρικο δηλαδή επιτοκιο βάσης μειον φυσικά την υποτίμηση . Με τα λίγα οικονομικά που ξέρω βασικό στην αναζήτηση σημερινής τιμής ειναι η σταθερά υπολογισμού . Θες έναν σταθερό συντελεστή για να το κάνεις αυτό . Κατι το οποιο θα θεωρήσεις αμεταβλητο για τον δικό σου υπολογισμο . Σωστά ειπες το δολλάριο . Αλλά το νομισμα σου δεν ηταν παντα συνδεδεμενο με το δολλάριο . Μετά ζήτησες σαν σταθερά την τιμη του χρυσού . Παλι δεν ηταν παντα μοναδα μετρησης της δικής μας οικονομιας.
Με βάση το υπολογιστικό μοντέλο λοιπον της εθνικής στατιστικής αρχής με βάση τον πληθωριμό και το αποπληθωρισμο αυτή την στιγμή η πραγματική σου αξία ειναι 70.941,16 ευρώ . Ελπίζω να σε βοήθησα .
Last Edit: 12 Oct 2015 01:55 by ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 02:48 #4

Το '74, το δολλάριο είχε, περίπου 30 δρχ..
Οι 400.000 δρχ άξιζαν 13.333 δολλάρια, περίπου..

Σήμερα το δολλάριο αξίζει περίπου 10 φορές περισσότερο απο εκείνη την εποχή.

Επομένως, το δάνειο, δύναται να αποτιμάται, σε σημερινές τιμές, περι τα 130.000€...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 02:54 #5

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
O υπολογισμός αυτός ομως παναγιώτη ειναι με βάση απόλυτες τιμές και δεν ειναι οικονομικά σωστός . Οπως σωστά ειπες δύναται
να αποτιμάται τόσο . Κατα την γνώμη μου δεν ειναι . Η αξια του δανειου ειναι σε δραχμες η δραχμη υποτιμάται σχεδον παντα εως το 2002 που το νομισμα σου ειναι άλλο και αφηνεις εκτος 3 ετη αποπληθωρισμου . Με βάση τον γενικό δεικτη καταναλωτή πάλη εχεις αποκλιση μεγάλη .ΜΙλάμαι για δραχμές στην ελληνική επικράτεια .
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 08:27 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σήμερα το δολλάριο αξίζει περίπου 10 φορές περισσότερο απο εκείνη την εποχή.
Δεν ξέρω αν το "10" είναι σωστό, πάντως το "περισσότερο" είναι λάθος.
Το δολλάριο έχει υποτιμηθεί (σήμερα) σε σχέση με το δολλάριο του 1974, επομένως η σωστή λέξη είναι "λιγότερο".

Akis Papas, πες μου ποιο μήνα του 1974 χορηγήθηκε (εκταμιεύτηκε) το δάνειο, γιατί βλέπω ότι το 1974 υπήρχε μεγάλη διακύμανση αξιών (Ιαν - Δεκ), και παίζει σημαντικό ρόλο.

Η μέθοδος που σκέφτηκες και έκανες είναι αρκετά σωστή, αν και λίγο σύνθετη.
Πες μου το μήνα, και θα σου κάνω έναν άλλο υπολογισμό που θα σ' αρέσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 10:18 #7

Δεν ξέρω τι τιμή είχε διεθνώς το δολλάριο το'74.
Ξέρω όμως, οτι ήταν 30,1 δρχ..

Τώρα, το δολλάριο, στοιχίζει 301,55 δρχ.

Οι τότε υποτιμήσεις της δραχμής ήταν που ανέβασαν την ισοτιμία δραχμής-δολλαρίου..

Δηλ, για τον Έλληνα φαινόταν οτι το δολλάριο ανέβαινε ταχύτατα, επειδή υποτιμόταν η δραχμή..

Δεν ξέρω αν βοηθήσει αυτό που θα γράψω, αλλα, το '68 , με 300.000 αγόραζες τριάρι στο Παγκράτι..
Ίσως είναι κ αυτό ένα μέτρο σύγκρισης...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 22:41 #8

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Με βάση το υπολογιστικό μοντέλο λοιπον της εθνικής στατιστικής αρχής με βάση τον πληθωριμό και το αποπληθωρισμο αυτή την στιγμή η πραγματική σου αξία ειναι 70.941,16 ευρώ .

χμμ και ο χονδρικός υπολογισμός που έκανα εγώ τόσο έβγαλε.
το δάνειο χορηγήθηκε 26/4/1974, παραθέτω το δελτίο εκείνης της ημέρας

παιδιά οι τρεις υποτίμησεις που έγιναν ως το 2000 ήταν περίπου 15% υποτίμηση της δραχμής σε σχέση με το δολλάριο, πάλι χονδρικά μπορούμε να πούμε ότι έγινε μεταβολή της αξίας κατά 15%; πως θα πάει αθροιστικά; 15%+15%+15%;
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για σημερινή αξία παλαιού δανείου 12 Oct 2015 22:48 #9

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Αρα συμφωνουμε παρε υποψην σου οτι σε ισολλογισμους παγειων κεφαλαιων και απολογισμους κερδοφοριας η ζημιων αυτος ο υπολογισμος που σου ανεφερα ειναι ο επισημος .
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vag1129 (Akis Papas)
Time to create page: 0.060 seconds