Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 21:48 #19

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Πιθανολογώ -ας το επιβεβαιώσουν οι φίλοι- ότι είτε οι 2 κάρτες έχουν εκδοθεί από διαφορετικά υποκαταστήματα, είτε οι λογαριασμοί στους οποίους αντιστοιχούν έχουν ανοιχτεί σε διαφορετικά υποκαταστήματα. Εμένα σε ένα υποκατάστημα δεν μου έκλειναν λογαριασμό γιατί είχε ανοιχτεί σε άλλο υποκατάστημα....Στην χώρα μας δεν έχουμε τράπεζες, έχουμε μπουρδέλα.

ΥΓ Κι ο πατέρας μου έχει 2 κάρτες ανάληψης της Εθνικής, οι οποίες όμως είχαν εκδοθεί χρόνια πριν και συνεχίζουν να ανανεώνονται κανονικά.
Last Edit: 08 Sep 2016 21:49 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 23:01 #20

  • Sadeness1990
  • Sadeness1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 264
  • Thank you received: 130
  • Karma: 19
Filoxrimatos wrote:
Πιθανολογώ -ας το επιβεβαιώσουν οι φίλοι- ότι είτε οι 2 κάρτες έχουν εκδοθεί από διαφορετικά υποκαταστήματα, είτε οι λογαριασμοί στους οποίους αντιστοιχούν έχουν ανοιχτεί σε διαφορετικά υποκαταστήματα. Εμένα σε ένα υποκατάστημα δεν μου έκλειναν λογαριασμό γιατί είχε ανοιχτεί σε άλλο υποκατάστημα....Στην χώρα μας δεν έχουμε τράπεζες, έχουμε μπουρδέλα.

ΥΓ Κι ο πατέρας μου έχει 2 κάρτες ανάληψης της Εθνικής, οι οποίες όμως είχαν εκδοθεί χρόνια πριν και συνεχίζουν να ανανεώνονται κανονικά.

Το ανοιγμα λογαριασμων σε διαφορετικά υποκαταστηματα ισχύει στη δική μου τουλάχιστον περίπτωση....
Last Edit: 08 Sep 2016 23:05 by Sadeness1990.
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 09 Sep 2016 21:50 #21

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
ποσο καιρο κανει περιπου να ερθει η καρτα σπιτι απο την εθνικη απο την ημερομηνια που εκανε κανεις τα χαρτια?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 11 Sep 2016 04:52 #22

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Αγαπητέ Τσιγκ, ελπίζω οι εκτός τοπου και χρόνου συζητήσεις να μεταφερθούν σε αναλογο thread διότι ειλικρινά κουράζουν. :)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 11 Sep 2016 05:11 #23

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Ioannis (spinalgr1990) wrote:
εγω παντως εχω δυο χρεωστικες στην alpha και την 2η την ειχα βγαλει και εν μεσω capital control.



Μήπως ο πρώτος λογαριασμος με τη Visa είναι πρώην εμπορικής; Γιατί η Αλφα κατά κάποιον περίεργο λόγο (....) στους πελάτες της πρώην εμπορικής συνεχίζει και δίνει δεύτερη κάρτα Visa, ανεξαρτήτως του αν διατηρούν ήδη λογαριασμό και κάρτα και στην Αλφα... Πιθανόν βέβαια να είναι γενικότερο το θέμα με τη συγκεκριμένη και να μοιράζει χαλαρά κάρτες!
Πάντως σε άλλες 2 τράπεζες μου έχουν αρνηθεί την εκδοση δευτερης κάρτας και μάλιστα σε μια από αυτές μετά από την ενοποίηση με κάλεσαν να ακυρώσω τη δεύτερη κάρτα και να συνδέσω τον λογαριασμό μου στην ήδη υπάρχουσα!
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 11 Sep 2016 05:24 #24

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
George (geo821) wrote:
Ioannis (spinalgr1990) wrote:
εγω παντως εχω δυο χρεωστικες στην alpha και την 2η την ειχα βγαλει και εν μεσω capital control.



Μήπως ο πρώτος λογαριασμος με τη Visa είναι πρώην εμπορικής; Γιατί η Αλφα κατά κάποιον περίεργο λόγο (....) στους πελάτες της πρώην εμπορικής συνεχίζει και δίνει δεύτερη κάρτα Visa, ανεξαρτήτως του αν διατηρούν ήδη λογαριασμό και κάρτα και στην Αλφα... Πιθανόν βέβαια να είναι γενικότερο το θέμα με τη συγκεκριμένη και να μοιράζει χαλαρά κάρτες!
Πάντως σε άλλες 2 τράπεζες μου έχουν αρνηθεί την εκδοση δευτερης κάρτας και μάλιστα σε μια από αυτές μετά από την ενοποίηση με κάλεσαν να ακυρώσω τη δεύτερη κάρτα και να συνδέσω τον λογαριασμό μου στην ήδη υπάρχουσα!

Μαλλον αυτο που λες θα ειναι γιατι και εγω εχω 2: μια απο Citibank και μια απο Alpha. Επομενως πιθανον ο φιλος να εχει απο Citibank με την οποια εγινε πολυ πιο προσφατα η συγχωνευση. Επισης παλι καλα που οι ελληνικες δεν βαζουν fees οπως η Τραπεζα Κυπρου που θελει 5ευρω για εκδοση ακομη και πρωτης χρεωστικης (δεν ξερω αν θα υπαρχει καποιο ποσο >5 αν την χασεις).
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 11 Sep 2016 13:06 #25

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
George (geo821) wrote:
Ioannis (spinalgr1990) wrote:
εγω παντως εχω δυο χρεωστικες στην alpha και την 2η την ειχα βγαλει και εν μεσω capital control.

Μήπως ο πρώτος λογαριασμος με τη Visa είναι πρώην εμπορικής; Γιατί η Αλφα κατά κάποιον περίεργο λόγο (....) στους πελάτες της πρώην εμπορικής συνεχίζει και δίνει δεύτερη κάρτα Visa, ανεξαρτήτως του αν διατηρούν ήδη λογαριασμό και κάρτα και στην Αλφα... Πιθανόν βέβαια να είναι γενικότερο το θέμα με τη συγκεκριμένη και να μοιράζει χαλαρά κάρτες!
Πάντως σε άλλες 2 τράπεζες μου έχουν αρνηθεί την εκδοση δευτερης κάρτας και μάλιστα σε μια από αυτές μετά από την ενοποίηση με κάλεσαν να ακυρώσω τη δεύτερη κάρτα και να συνδέσω τον λογαριασμό μου στην ήδη υπάρχουσα!

Πολλά εξαρτώνται από την δυνατότητα ή την διάθεση που έχει κάθε τράπεζα (ακόμα και με βάση π.χ. το υπάρχον λογισμικό της) να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές ώστε να εξασφαλίσει την τήρηση των CC και αυτό είναι το σημείο κλειδί.
Αν π.χ. μια τράπεζα δεν θέλει να μπει στην διαδικασία να συνδέσει πολλαπλές κάρτες διαφορετικών λογαριασμών με το ίδιο customer ID ώστε να είναι συμβατή με τα CC, είναι λογικό να αρνηθεί την έκδοση δεύτερης κάρτας. Μια άλλη περίπτωση είναι να μην θέλει να αναλάβει το (έστω μικρό κόστος) της έκδοσης της δεύτερης κάρτας (εφόσον υπάρχει ήδη μια). Υπάρχουν, λοιπόν, πολλοί και διάφοροι λόγοι για μια τέτοια πρακτική. Απλά αυτό μπορεί να είναι πρακτική κάποιας τράπεζας και όχι κάτι που βασίζεται σε κάποιον γενικό και θεσμοθετημένο κανόνα, όπως κάποιος θέλησε να επιβάλει ως άποψη.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 11 Sep 2016 18:15 #26

  • Sadeness1990
  • Sadeness1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 264
  • Thank you received: 130
  • Karma: 19
George (geo821) wrote:
Αγαπητέ Τσιγκ, ελπίζω οι εκτός τοπου και χρόνου συζητήσεις να μεταφερθούν σε αναλογο thread διότι ειλικρινά κουράζουν. :)

Σαφώς....στο thread φιλοφρονησεις...
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 11 Sep 2016 22:39 #27

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Εγω που ρωτησα παντως τον τραπεζικο υπαλληλο μου ειπε πως δεν γινεται να εκδοθει δευτερη καρτα απο την ιδια τραπεζα!
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.073 seconds