Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 07 Sep 2016 22:34 #10

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
Ioannis (spinalgr1990) wrote:
soto51 wrote:
Κάθε ΑΤΟΜΟ (πελάτης της τράπεζας) μπορεί να έχει ΜΟΝΟ ΜΙΑ κάρτα, όσους λογαριασμούς κι αν έχει. Όλοι οι λογαριασμοί του "κρεμιώνται" κάτω από αυτή την κάρτα.

εισαι σιγουρος γι' αυτό ;

Σιγουρότατος.

Μην είσαι τόσο σίγουρος γιατί μπορεί να παραπληροφορείς χωρίς να το θέλεις.
Καμία τράπεζα δεν έχει καταργήσει π.χ. δεύτερες cashcard που εξέδωσε για λογαριασμούς πελατών της οι οποίοι ήταν και πελάτες τραπεζών που συγχωνεύθηκαν ή εξαγοράστηκαν.
Π.χ. πελάτης της ALPHA και της Citibank Ελλάδος που είχε, μετά την εξαγορά της λιανικής της δεύτερης από την πρώτη, από μία cashcard για κάθε λογαριασμό, συνεχίζει να τις έχει. Απλά τα όρια των CC ισχύουν συνολικά και για τις δύο καθώς και οι δύο "κρέμονται" αναγκαστικά πλέον κάτω από το ίδιο customer ID.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 07 Sep 2016 22:41 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 07 Sep 2016 23:12 #11

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
tsarkalakos wrote:
soto υπαρχει περιπτωση να με βαλουν να πληρωσω ? για να ξερω δηλαδη ! :whistle: να πω καλυτερα οτι την εχασα λες η οτι χαλασε και να τους την παραδωσω? επισης επειδη ειναι απο τις παλιες θα μπορουσα να επικαλεστω οτι θελω απο τις ανεπαφες που ειναι πιο καινουργιες?

Όχι ρε, τι να πληρώσεις? Για επανέκδοση κάρτας? Έλεος!

Εκτός κι αν έχουν γίνει τόσο τσίπηδες πια, και δεν το ξέρω. Αλλά θα μιλάμε για 1-2 ευρώ.

Χμμμ....Επανεκδοση λογω φθορας.Αρα εκανες πολλες αναληψεις και εφθειρες την καρτα σου...Πλήρωσε τωρα...

Αστιευομαι,παιδια !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 07 Sep 2016 23:12 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 01:21 #12

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Μην είσαι τόσο σίγουρος γιατί μπορεί να παραπληροφορείς χωρίς να το θέλεις.

Καμία τράπεζα δεν έχει καταργήσει π.χ. δεύτερες cashcard που εξέδωσε για λογαριασμούς πελατών της οι οποίοι ήταν και πελάτες τραπεζών που συγχωνεύθηκαν ή εξαγοράστηκαν.

Π.χ. πελάτης της ALPHA και της Citibank Ελλάδος που είχε, μετά την εξαγορά της λιανικής της δεύτερης από την πρώτη, από μία cashcard για κάθε λογαριασμό, συνεχίζει να τις έχει. Απλά τα όρια των CC ισχύουν συνολικά και για τις δύο καθώς και οι δύο "κρέμονται" αναγκαστικά πλέον κάτω από το ίδιο customer ID.

Ο άνθρωπος δεν ρώτησε αν ΘΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΝ κάποια κάρτα που ήδη έχει (από περίπτωση σαν κι αυτή που λες), αλλά αν μπορεί να βγάλει ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΚΑΡΤΑ (στην ίδια τράπεζα, προφανώς).

Όταν λέω για κάτι ότι είμαι σίγουρος, είμαι.

Τις εξυπνάδες σου εκεί που σε παίρνει, όχι σε μένα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 03:13 #13

εγω παντως εχω δυο χρεωστικες στην alpha και την 2η την ειχα βγαλει και εν μεσω capital control.


Last Edit: 08 Sep 2016 03:13 by Giannis (spinalgr1990).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 11:22 #14

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
Μην είσαι τόσο σίγουρος γιατί μπορεί να παραπληροφορείς χωρίς να το θέλεις.

Καμία τράπεζα δεν έχει καταργήσει π.χ. δεύτερες cashcard που εξέδωσε για λογαριασμούς πελατών της οι οποίοι ήταν και πελάτες τραπεζών που συγχωνεύθηκαν ή εξαγοράστηκαν.

Π.χ. πελάτης της ALPHA και της Citibank Ελλάδος που είχε, μετά την εξαγορά της λιανικής της δεύτερης από την πρώτη, από μία cashcard για κάθε λογαριασμό, συνεχίζει να τις έχει. Απλά τα όρια των CC ισχύουν συνολικά και για τις δύο καθώς και οι δύο "κρέμονται" αναγκαστικά πλέον κάτω από το ίδιο customer ID.

Ο άνθρωπος δεν ρώτησε αν ΘΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΝ κάποια κάρτα που ήδη έχει (από περίπτωση σαν κι αυτή που λες), αλλά αν μπορεί να βγάλει ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΚΑΡΤΑ (στην ίδια τράπεζα, προφανώς).

Όταν λέω για κάτι ότι είμαι σίγουρος, είμαι.

Τις εξυπνάδες σου εκεί που σε παίρνει, όχι σε μένα.


Σταμάτα επιτέλους να αυτό-γελιοποιείσαι ιδίως όταν σου απευθύνονται ευγενικά (δεν το αξίζεις απ' ότι αποδεικνύεται). Η παράθεση που έκανες και στην οποία απάντησες ήταν το αν κάποιος μπορεί ή δεν μπορεί (δεν αναφέρεται χρόνος απόκτησης) να έχει παρά πάνω από μια κάρτα ανάληψης για παραπάνω από έναν λογαριασμό ...

Κάθε ΑΤΟΜΟ (πελάτης της τράπεζας) μπορεί να έχει ΜΟΝΟ ΜΙΑ κάρτα, όσους λογαριασμούς κι αν έχει. Όλοι οι λογαριασμοί του "κρεμιώνται" κάτω από αυτή την κάρτα.

και εγώ σου απάντησα (σε αυτό ακριβώς) ότι η σιγουριά σου για το ότι δεν είναι εφικτό είναι λανθασμένη και με συγκεκριμένο παράδειγμα. Άρχισε λοιπόν εσύ, ένας πανέξυπνος άνθρωπος, όπως θεωρείς τον εαυτό σου, να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και σε τι απαντάς και μην μου μιλάς εμένα για εξυπνάδες.
Κατάλαβες τώρα ή θέλεις και άλλη επεξήγηση;;;;;

Ήρθε μετά και ο Ioannis και σου απάντησε και για την υπο-περίπτωση (έκδοση δεύτερης κάρτας μετά τα CC) στην οποία πήγες να πατήσεις για να μου μιλήσεις για ... εξυπνάδες. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό καθώς αυτό που τους ενδιαφέρει δεν είναι το πόσες κάρτες έχεις, αλλά το αν μπορείς μέσω αυτών να παρακάμψεις τους περιορισμούς των CC.

Λάθη κάνουμε όλοι, αλλά εσύ έχεις και ένα τουπέ ξερόλα από εδώ μέχρι την ... Τράπεζα της Ελλάδος...και καλύτερα να σου κοπεί το χέρι παρά να παραδεχτείς το λάθος σου...
Μέτρον άριστον
Last Edit: 08 Sep 2016 12:14 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 16:53 #15

  • Sadeness1990
  • Sadeness1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 264
  • Thank you received: 130
  • Karma: 19
Ioannis (spinalgr1990) wrote:
εγω παντως εχω δυο χρεωστικες στην alpha και την 2η την ειχα βγαλει και εν μεσω capital control.



Έχω στην κατοχή μου 2 χρεωστικές της Alpha Bank, επίσης.
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 17:06 #16

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Ειναι στο ίδιο όνομα και στον ίδιο τραπεζικό λογαριασμό συνδεδεμένες? Επίσης μπορείς να κάνεις ανάληψη με κάθε κάρτα το όριό σου απο τον ίδιο λογαριασμό? Μπορεί λόγω του είδους της κάρτας (που δεν ειναι η απλή cashcard, αλλά visa και mastercard) να βγαίνουν 2, το θέμα ειναι αν γίνονται συναλλαγές ανάληψης με 2πλάσιο όριο.
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 17:37 #17

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Sadeness1990 wrote:
Ioannis (spinalgr1990) wrote:
εγω παντως εχω δυο χρεωστικες στην alpha και την 2η την ειχα βγαλει και εν μεσω capital control.

Έχω στην κατοχή μου 2 χρεωστικές της Alpha Bank, επίσης.

Οφθαλμαπάτη, είναι.
Αν το ξαναδείς θα πειστείς ότι είναι μια, αφού ... αποκλείεται να είναι δύο (και δεν σηκώνουμε κουβέντα, γιατί εμείς ότι λέμε είναι λίρα εκατό και ποιος είσαι εσύ που θα τολμήσεις να τα αμφισβητήσεις;; :P ).
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Έκδοση κάρτας αναλήψεως atm 08 Sep 2016 19:52 #18

  • Sadeness1990
  • Sadeness1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 264
  • Thank you received: 130
  • Karma: 19
ermakos wrote:
Ειναι στο ίδιο όνομα και στον ίδιο τραπεζικό λογαριασμό συνδεδεμένες? Επίσης μπορείς να κάνεις ανάληψη με κάθε κάρτα το όριό σου απο τον ίδιο λογαριασμό? Μπορεί λόγω του είδους της κάρτας (που δεν ειναι η απλή cashcard, αλλά visa και mastercard) να βγαίνουν 2, το θέμα ειναι αν γίνονται συναλλαγές ανάληψης με 2πλάσιο όριο.

Φίλε ermakos,

Σε όλες τις ερωτήσεις η απάντηση είναι ναι. Λειτουργούν ως 2 ξεχωριστές κάρτες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.122 seconds