Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ερώτηση δανειολήπτη

Ερώτηση δανειολήπτη 17 Jan 2016 14:43 #1

  • Loukas
  • Loukas's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 262
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4 (-13)
Καλημέρα. Έχω μια ερώτηση.

Εγώ εργαζόμουν σε ιδιωτική εταιρία μέχρι το 2010 με μισθό 2000 ευρώ. Ο 1ος μου αδερφός δημόσιος υπάλληλος με μισθό 1800 μέχρι το 2010. Ο 2ο αδερφός μου ελεύθερος επαγγελματίας με εισοδήματα περίπου 2500 το μήνα. Είχαμε όνειρο την καλή ζωή και τα δικά μας σπίτια. Θέλαμε μεγάλα σπίτια με 200 τ.μ. Και διακοπές! Μέσα στη χλίδα. Κάθε χρόνο κι ενα καταναλωτικό δάνειο για τις διακοπές μας. Επίσης, πήραμε κι από ένα στεγαστικό 300.000 ευρώ με δόση 800 ευρώ / μήνα. Έχω κι έναν 3ο αδερφό, ο οποίος δεν πήρε δάνειο παρότι εργαζόταν και είχε εισόδημα και του έδινε η τράπεζα, γιατί φοβήθηκε ότι δεν θα μπορέσει ίσως να το αποπληρώσει. Αυτός μένει στα νοίκια ακόμη.

Εγώ από το 2010 απολύθηκα. Ο 1ος αδερφός μου έφτασε να παίρνει 800 ευρώ και ο 2ος έκλεισε την επιχείρηση. Ούτε ΕΝΦΙΑ πληρώνουμε για τα σπίτια μας γιατί δεν έχουμε να πληρώσουμε... Τώρα είμαστε στα ειρηνοδικεία για διαγραφή των δανείων και μάλλον ευτυχώς θα μας τα διαγράψουν!

Μας είπανε από την τράπεζα ότι ούτε η ίδια θα χάσει γιατί θα ανακεφαλαιοποιηθεί από τα δάνεια που πήρε το κράτος.

Η ερώτηση είναι πόσο μαλάκες μπορεί να αισθάνονται αυτοί (μάλλον και τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους) που θα πληρώσουν τα δάνειά μας μέσω ΕΝΦΙΑ, τελών κυκλοφορίας, φόρου εισοδήματος, ΦΠΑ, και λοιπής φορολογίας ? Ο 3ος αδερφός μας θεωρεί τον εαυτό του μέγα μαλάκα κι έχει πέσει σε κατάθλιψη που μένει στα νοίκια και δεν είχε πάρει δάνειο...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vortex

Ερώτηση δανειολήπτη 17 Jan 2016 15:42 #2

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Ο 3ος αδελφός σου όμως κοιμάται ήσυχος, δε τρέχει στα δικαστήρια και ειναι καθαρός και δε χρωστάει σε κανένα, αν είναι καλά οικονομικά μπορεί να πάρει ενα δανειο για σπίτι - αυτοκίνητο κλπ. Τα δάνεις δε διαγράφονται. Απλά ακόμα και μείωση να σου κάνουν, θα πληρώνεις ενα μέρος του και θα σε ελέγχουνε αν κάποτε αποκτήσεις ξανά εισοδήματα να στα πάρουν τότε. Θα είσαι μια ζωή σε ειδικό καθεστώς. Όποιος δε χρωστάει τώρα δεν ειναι βλάκας. Και αλήθεια πήρες σπίτι με δανικά, θα μπορείς να το συντηρήσεις? ΕΝΦΙΑ κλπ θα πληρώνεις κι εσύ, δε στο χαρίζουν, όπως και οι νόμοι αλλάζουν, οι κυβερνήσεις πέφτουνε. Λυπάμαι.
Last Edit: 17 Jan 2016 15:44 by ermakos.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Ερώτηση δανειολήπτη 17 Jan 2016 16:01 #3

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Δεν έχω παρακολουθήσει την υπόθεση γιατί δεν με αφορά, αλλά κάνω ένα απλό ερώτημα:
Ακόμη κι αν χαριστούν τα δάνεια, τα σπίτια θα μείνουν στην ιδιοκτησία των δανειοληπτών ;

Σε κάθε περίπτωση να είσαι σίγουρος ότι εκτός από τα παιδιά και τα εγγόνια του αδερφού σου, τα ίδια θα πληρώσουν και τα δικά σου παιδιά και εγγόνια. Τα οποία ήδη στερούνται βασικά πράγματα αφού είσαι άνεργος τόσα χρόνια.

ΥΓ. Βρήκα διάφορα δημοσιεύματα που μιλάνε για διαγραφή στεγαστικών δανείων ύψους 2 δις και αφορούν 200.000 δανειολήπτες.
Μια απλή πράξη λέει ότι μιλάμε για 10.000€ ανά δανειολήπτη. Αν είναι έτσι, άνθρακες ο θησαυρός.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση δανειολήπτη 17 Jan 2016 16:24 #4

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Loukas wrote:
Καλημέρα. Έχω μια ερώτηση.

Είχαμε όνειρο την καλή ζωή και τα δικά μας σπίτια. Θέλαμε μεγάλα σπίτια με 200 τ.μ. Και διακοπές! Μέσα στη χλίδα. Κάθε χρόνο κι ενα καταναλωτικό δάνειο για τις διακοπές μας. Επίσης, πήραμε κι από ένα στεγαστικό 300.000 ευρώ με δόση 800 ευρώ / μήνα.

Και οι 2 σας διαλεξατε λαθος ονειρο. Ξεχασατε πως τοσο στον Ιδιωτικο Τομεα (και σε πολυ μικροτερο φυσικα βαθμο στο Δημοσιο) το αυριο ειναι διαφορετικο απο το σημερα...Δεν υπαρχουν αυξησεις μισθων μονο , αλλα και μειωσεις...

Ερωτηση, ελαφρως προσωπικη - εαν θελεις απαντας - αλλιως αγνοησε την.

Τυχερα κατω απο το τραπεζι ο ΔΥ αδελφος σου, ποσα ειχε ανα μηνα ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 17 Jan 2016 16:26 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση δανειολήπτη 17 Jan 2016 17:07 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria (mb361) wrote:
Τυχερα κατω απο το τραπεζι ο ΔΥ αδελφος σου, ποσα ειχε ανα μηνα ?
Γίνεσαι κακιά (για 2η φορά σε σύντομο διάστημα).
Δεν παίρνουν ΟΛΟΙ οι ΔΥ λεφτά κάτω απ' το τραπέζι. Η αναλογία είναι (νομίζω) κάπου στο 60-40. 60% παίρνουν, 40% δεν παίρνουν.
Όχι γιατί το 40% είναι όλοι έντιμοι (υπάρχουν και τέτοιοι, αλλά το ποσοστό είναι μικρό μονοψήφιο), αλλά γιατί δεν έχουν τη δυνατότητα.
Και αυτοί βολεύονται με επί πλέον μαύρη εργασία.
Π.χ ο καθηγητής με τον ξεφτιλισμένο μισθό κάνει και κανα ιδιαίτερο, ο μπατσούλης των 700/μήνα φυλάει και καμιά σκοπιά σε ιδιωτικό κουβούκλιο στην Εκάλη ή το Κεφαλάρι και παίρνει το μεροκάματο μαύρο, ο πυροσβέστης κάνει και κανα ντελίβερι ή σερβοτοριλίκι τις ώρες που δεν έχει βάρδια, τέτοια. Αυτά, εγώ δεν τα κατακρίνω. Προς τιμήν τους είναι που δουλεύουν οι άνθρωποι. Τι να έκαναν δηλαδή, να ζούσαν το σπίτι τους και τα παιδιά τους με 700/μήνα? Και αυτά τα "επί πλέον", εγώ ΔΕΝ τα θεωρώ "κάτω απ' το τραπέζι".
Το ότι τα παίρνουν μαύρα δε (άσε που ο νόμος δεν τους επιτρέπει να τα παίρνουν άσπρα) μάλλον προς τιμήν τους είναι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: alexandros (alexandros1973)

Ερώτηση δανειολήπτη 17 Jan 2016 18:30 #6

Δηλ, Loukas, οι τράπεζες σας είπαν πως θα σας διαγράψουν δάνεια αξίας 300.000€ κ βάλε, δεν θα ξαναπληρώσετε ΕΝΦΙΑ κ τα σπίτια θα μείνουν στην ιδιοκτησία σας;

Να με συμπαθάς, αλλα μήπως έχεις καμιά σχέση με τον Λάφα της ΛΑΕ;


images_2016-01-17.jpg






Χωρίς παρεξήγηση, έτσι;

Τι να πω;
Μακάρι να τα καταφέρεις.
Έρχεσαι σε πλήρη αντίθεση με τη δική μου περίπτωση, που, επι 15 έτη νοίκιαζα ένα δυάαρι στην Καλλιθέα, μέχρι να μαζέψω λεφτά για να αγοράσω δικό μου σπίτι.
Το κατάφερα το 2013, οπου αγορασα διαμέρισμα σε προάστειο της Αττικής, χωρίς δάνειο.
Με παζάρια κατέβηκε ο πωλητής στα 140 χιλ.
Έριξα κ άλλα 25 χιλ για να το φτιάξω όπως ήθελα.
Με βοήθησαν κ οι δικοί μου όμως..
Πως αισθάνομαι;
Ας πούμε οτι κοιμάμαι ήσυχος.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 17 Jan 2016 18:33 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Ερώτηση δανειολήπτη 17 Jan 2016 18:34 #7

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
καλα ο λουκας πρεπει να εχει βαθια μεσανυχτα.αν νομιζει οτι τα δικαστηρια,οι αμοιβες των δικηγορων και ολα τα ενδικα μεσα ειναι απλα και το εχει και σιγουρακι ας τρεξει να τα χαρει.ουτε θα του χαρισουν τιποτα ουτε κερδισμενος θα βγει.μια ζωη θα ειναι μεσα στο αγχος απο τα χρωστουμενα,υπο επιβλεψη και σε ειδικα καθεστωτα. χιλιες φορες σε νοικι παρα να σε πεθανουν ο κυκεωνας των νομων,οι διεφθαρμενοι δικαστες,οι δικηγοροι οι αποφασεις οι εφεσεις και ολα τα σχετικα.και οχι μονο αυτον αλλα μετεπειτα τις μαλακιες θα τις πληρωσουν και τα παιδια του. μα καλα που νομιζει οτι ζει?σε κοσμο αγγελικα πλασμενο? στις χιλιες περιπτωσεις στα δικαστηρια μια δικαιωνουν.και αυτο αν σου κατσει να πεσεις σε καλο δικαστη.που απο τους 200 δικαστες οι καλοι ειναι ενας με δυο. ξερει τι μπλεξιμο και γραφειοκρατια εχει οχι μονο το δικαστηριο που αν δεν δικαιωθεις μπορει να σου καταλογισουν και δικαστικα εξοδα η ποινες χρηματικες αλλα μπλεκεις και με το δημοσιο γενικα μετα.

αυτο το κολπο το εκαναν χιλιαδες επιχειρηματιες μαλιστα και με συμβουλες απο τραπεζες με την ελπιδα πως στο μελλον τα δανεια που πηραν θα τους τα χαρισουν με τον εναν η τον αλλο τροπο.τελικα βλεπουμε οχι οτι μονο αυτο δεν εγινε αλλα εβαλαν λουκετα.εμπιστευτηκαν ενα κρατος λαμογιο και τους την εφερε.και ακομα μυαλο δεν εβαλαν.

ο φιλος μας δυστυχως και το πνευμα του εχει μεινει σε εποχες παχιων αγελαδων που καλοπερνουσε και τις αναπολει με νοσταλγια προφανως.μερικοι δεν προσγειωθηκαν ακομα οπως βλεπετε.

κριμα γιατι αυτα τα σκεπτικα μονο αρρωστα μπορουν να χαρακτηριστουν. μερικοι καρβελια ονειρευονται.οτι θα μοιραζονται χρηματα δωρεαν.παρε κοσμε τζαμπα ειναι.

οταν μερικες φορες λεω οτι υπαρχει λιπος δεν εννοω παντα στη τσεπη.αλλα και στο μυαλο μερικων!
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση δανειολήπτη 17 Jan 2016 22:59 #8

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Γι αυτό φτάσαμε ώς εδώ διστυχώς. Δάνεια σε ανθρώπους που δεν έπρεπε απλά για να ικανοποιήσουν τις φιλοδοξίες τους και μετά κάνουν τους έξυπνους οτι δήθεω θα τους τα χαρίσουνε και εμείς οι υπόλοιποι θα πληρώνουμε. Ελεος. Τί εννοώ, να πάρεις δάνεις και να πάρεις το σπιτάκι σου, αλλά θα μπορούσε να ειναι φθηνότερο και σύμφωνο με τα εισοδήματά σου και τη πρόβλεψή σου για το μέλλον. Γιατί με 800 ευρω το μήνα δόση, το δάνειο με τους τόκους θα το εξοφλούσαν τα παιδιά σου σίγουρα. Το ίδιο θα γίνει και τώρα, και απλά το σπίτι δε θα μπορέσουν να το κληρονομίσουν και να το χαρούν. Εξυπνάδες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Ερώτηση δανειολήπτη 18 Jan 2016 01:05 #9

Καλησπερα.Κι εγω νομιζω οτι μαζι με τα εκατομυρια των Α.Ε που διαγραφηκαν μερικοι μικροι θα βγουν κερδισμενοι. Νομος Κατσελη κ.τ.λ και ασε τα κοροιδα να πληρωνουν τις ανακεφαλαιοποιησεις και τα ΕΝΦΙΑ. Αν το ηξερα κι εγω θα επαιρνα δανεια που δεν μπορω να εξυπηρετησω. Παρεα με τους πολλους
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.101 seconds