Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ερώτηση δανειολήπτη

Ερώτηση δανειολήπτη 18 Jan 2016 22:01 #19

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Πάντως αυτό που αναφέρει...δόση 800ευρω και δάνειο 300.000, σημαίνει 30+ έτη αποπληρωμής και βάλε και φυσικά με τους τόκους αυτό το σπίτι θα πήγε ή θα πάει όχι 300....αλλά 700 και βάλε χιλιάδες ευρώ! Γι αυτό τα δάνεια, έστω και αυτοκινήτου, τα μισώ και η λογική μου είναι, πρώτα μάζεψε και μετά πάρτο ντούκου ή πάρε ενα φθηνότερο, δε χρειάζεται να πάρουμε όλοι σπιταρώνες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361), vortex

Ερώτηση δανειολήπτη 18 Jan 2016 22:10 #20

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
ermakos wrote:
Πάντως αυτό που αναφέρει...δόση 800ευρω και δάνειο 300.000, σημαίνει 30+ έτη αποπληρωμής και βάλε και φυσικά με τους τόκους αυτό το σπίτι θα πήγε ή θα πάει όχι 300....αλλά 700 και βάλε χιλιάδες ευρώ! Γι αυτό τα δάνεια, έστω και αυτοκινήτου, τα μισώ και η λογική μου είναι, πρώτα μάζεψε και μετά πάρτο ντούκου ή πάρε ενα φθηνότερο, δε χρειάζεται να πάρουμε όλοι σπιταρώνες.

Βαλε το excel των δοσεων του δανειου για να το καταλαβουνε.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση δανειολήπτη 19 Jan 2016 02:56 #21

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria (mb361) wrote:
Βαλε το excel των δοσεων του δανειου για να το καταλαβουνε.


File Attachment:

File Name: Tokoxreolysio.xls
File Size: 20 KB
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Ερώτηση δανειολήπτη 19 Jan 2016 03:39 #22

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
ermakos wrote:
Πάντως αυτό που αναφέρει...δόση 800ευρω και δάνειο 300.000, σημαίνει 30+ έτη αποπληρωμής και βάλε και φυσικά με τους τόκους αυτό το σπίτι θα πήγε ή θα πάει όχι 300....αλλά 700 και βάλε χιλιάδες ευρώ! Γι αυτό τα δάνεια, έστω και αυτοκινήτου, τα μισώ και η λογική μου είναι, πρώτα μάζεψε και μετά πάρτο ντούκου ή πάρε ενα φθηνότερο, δε χρειάζεται να πάρουμε όλοι σπιταρώνες.

Συμφωνώ απόλυτα, και είμαι σίγουρος ότι πριν μερικές δεκαετίες οι περισσότεροι επίσης θα συμφωνούσαν. Όμως σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει: η πλειοψηφία αγοράζει (και όχι μόνο σπίτια) όχι με λεφτά που έχει, αλλά με λεφτά που ΘΑ βγάλει. Όσο για τα έτη αποπληρωμής και το συνολικό κόστος λίγη σημασία έχει αν θα είναι 700Κ ή και 700Μ, αφού ΔΕΝ πρόκειται να τα πληρώσει.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.145 seconds