Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 06:55 #1

  • gianis (269)
  • gianis (269)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Απο ότι αντιλαβάνομε μέσα στο 2015 θα επιστρέψουμε στο νόμισμα μας , δεν είναι δυνατόν να υπάρξει αναπτυξη διαφορετικά
Εμεις δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα και να θωρακίσουμε τις οικονομίες μας πριν είναι αργά Μακάρι να μην γίνει
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: makper

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 07:03 #2

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
gianis wrote:
Απο ότι αντιλαβάνομε μέσα στο 2015 θα επιστρέψουμε στο νόμισμα μας , δεν είναι δυνατόν να υπάρξει αναπτυξη διαφορετικά
Εμεις δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα και να θωρακίσουμε τις οικονομίες μας πριν είναι αργά Μακάρι να μην γίνει

Αν και δεν συμμεριζομαι τις αποψεις σου μετατρεψε τα σε USD !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 07:45 #3

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Σχετικά με το "εμείς δεν έχουμε να χάσουμε τίποτε",



ο σχετικός νόμος του Μέρφυ αναφέρει:

"Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο."



Επί της ουσίας του θέματος, απλά βγάλτα έξω (όπως είναι, σε Ευρώ), σε κάποια χώρα με μικρότερο ποσοστό εξυπνόβλακων από αυτό που έχουμε στο Ελλαδιστάν.

Μάλιστα η κατάληλη χώρα υποδοχής δεν είναι καθόλου δύσκολο να εντοπιστεί, ακόμα και κάνοντας κλήρωση.
The administrator has disabled public write access.

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 07:50 #4

gianis wrote:
Απο ότι αντιλαβάνομε μέσα στο 2015 θα επιστρέψουμε στο νόμισμα μας , δεν είναι δυνατόν να υπάρξει αναπτυξη διαφορετικά
Εμεις δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα και να θωρακίσουμε τις οικονομίες μας πριν είναι αργά Μακάρι να μην γίνει


Aυτο το ερωτημα πλαναται εδω και 5 χρονια, τωρα σε επιασαν οι ανησυχιες? :)
The administrator has disabled public write access.

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 18:57 #5

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Πρέπει επίσης να προβλέψεις και σχέδιο δράσης, ενάντια σε επιδρομές ζόμπι. Ως γνωστόν, μετά την επιστροφή στην δραχμή δεν θα έχουμε να φάμε, και αφου φαγωθούν τα πάντα, οτι υπάρχει στους κήπους και οτι τετράποδο περπατάει στους δρόμους (πετάει και κολυμπάει κτλ), θα στραφούμε προς τους γείτονες μας. Οι χοντροί θα βρίσκονται σε σαφή μειονεκτική θέση, μιας και δεν θα μπορούν να τρέξουν να σωθούν. Απο το σπόρ της ανθρωποφαγίας αγαπητέ, θα προκύψει ράτσα κανιβάλων, και στην συνέχεια ζόμπι. Ξεκίνα να παρακολουθείς εκπαιδευτικές ταινίες όπως Mad Max, Night of th Living Dead, I am Legend κτλ και μόλις αρχίσουν τα έκτροπα, θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος απο τους υπόλοιπους. Καλύτερα λοιπόν να ρίξεις τα λεφτά σου σε οχυρωματικά έργα, προμήθειες, όπλα, εκπαίδευση τύπου survivor, δημιουργία καταφυγίου, στην πόλη σου ή σε κάποιο ορεινό χωριό καλύτερα και ο Θεός βοηθός! :P
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 19:58 #6

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
φιλε αν πιστευεις οτι θα γινει κατι τετοιο τοτε οπως ειπε και ενας φιλος να μετατρεψεις ενα ποσο σε αμερικανικο δολλαριο..βεβαια τωρα εχει πεσει λιγο ειναι γυρω στο 1.35...πριν λιγο καιρο ηταν στο 1.38....περιμενε μηπως ανεβει ξανα λιγο και μετα αγορασε!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 20:04 #7

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
πρώτο βήμα για μένα είναι κάποιος να αρχίζει να φτιάχνει σιγά-σιγά το σπιτάκι που έχει στο χωριό.
δεύτερο βήμα να μαζέψει λεφτά αλλά καλά διαφοροποιημένα όχι μόνο κατάθεσεις, όχι μόνο ομόλογα (βλέπε τι πάθανε στο PSI),
όχι μόνο χρυσό, όχι μόνο αμοιβαία.
τρίτο βήμα, να κάνει έναν προυπολογισμό σχετικά με το πόσα είναι τα ελάχιστα χρήματα το μήνα με τα οποία μπορεί να ζήσει αξιοπρεπώς,
και να αρχίσει να μαζεύει αυτά τα λεφτά έστω βάζοντας στην άκρη και το 5% των εισοδημάτων του. Εννοείται ξεχνάμε ότι έχει σχέση με σύνταξη και κράτος πρόνοιας. Απο εκεί και πέρα αν είναι προσεκτικός και δεν κάνει @@κίες λογικά θα τη βγάλει αξιοπρεπώς σε κάθε περίσταση.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 21:41 #8

  • gianis (269)
  • gianis (269)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 5
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
κυριοι εγω θέλω να ακουσω σοβαρές προτάσεις , προτάσεις που έχουν βγεί μετά απο συζήτηση απο ειδικούς του χρηματοποιστοτικού τομέα
Εγώ δεν πιστέυω ότι η αλλαγή νομίσματος θα γίνει τόσο επόδεινα όπως περιέγραψε καποιος θα γίνει ομαλά όπως έγινε απο την δραχμή στο ευρώ με την στηριξη της ευρώπης οι μιθοι θα υπάρχουν κανονικά αλλα σε δραχμές δεν θα υπάρξει πτωχευση και χάος Αυτό που θα γίνει είναι οτι θα υπάρξει υποτίμηση νομίσματος 20 φορές ή και παραπάνω μέσα σε διάστημα 2 ετών τα εισαγώμενα θα γίνουν πανάκριβα σιγά σιγά θα υπάρξει ενα κοντρόλ απο την ευρώπη να αποφύγουμε το απότομο Αυτός που δεν έχει οικονομίες αλλα έχει ενα μισθό και ο άνεργος ο φτωχός δεν θα καταλάβει σχεδόν τίποτα γιατί και τώρα φτωχός είναι αλλα αντιθετα μακροπροθεσμα θα βρεί και δουλεία γιατι θα καταναλώνουμε τα δικά μας προιόντα και οι δουλειες θα ανοιξουν
Αντιθετα οσοι εχουν οικονομίες θα υποτιμηθούν μέχρι και 20 φορές
Οσο για το δολάριο καλη ιδέα αλλα είναι σίγουρο ότι δεν θα το αλλάξουν και αυτό να το κάνουν δραχμές
καλό δεν θα ήταν να κάνεις τα χρηματα σου ένα αμοιβαίο ή κάτι σχετικό σε ευρώ και να σου αποδίδουν ένα σταθερό εισόδημα σε ευρώ το οποιο εισόδιμα ερχόμενο στην Ελλάδα θα μετατρέπεται με την τρέχουσα ισοτιμήα σε δραχμές κατι τέτοιο χωρίς μεγάλο ρίσκο ψάχνω να βρώ
The administrator has disabled public write access.

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 20 Jun 2014 23:34 #9

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μήπως μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς με το παρακάτω;

υποτίμηση νομίσματος 20 φορές ή και παραπάνω μέσα σε διάστημα 2 ετών = σε δύο χρόνια 20 διαδοχικές υποτιμήσεις ή σε δυο χρόνια 1 δραχμή = 1/20€ = -95% υποτίμηση;


Γιάννη, άκου να δεις πως πάνε τα πράγματα, πάντα κατα την άποψη μου. Για να πάρεις σοβαρές απαντήσεις σε κάποια θέματα πρέπει να κάνεις και σοβαρές ερωτήσεις. Προς Θεού μην το πάρεις προσωπικά, απλά διαβάζω αυτά που γράφεις και βλέπω πως έχεις σχηματίσει άποψη απο τις άναθρες κραυγές που βγάζουν διάφοροι βαρεμένοι σε blogs & forums. Οποσδήποτε υπάρχουν τάσεις που θέλουν να μας διώξουν απο το €, οπωσδήποτε έχουν γίνει σχέδια εξόδου μας απο το €, σοβαρά (Levi inst.) και ασόβαρα (βλ Μέρκελ-Σόιμπλε) και οπωσδήποτε πρέπει να φύγουμε απο το €!
Τα άλλα όλα που ανέφερες δεν γίνονται ούτε στο σινεμά. Η Ελλάδα έχει τέτοια γεωστρατηγική θέση και σημασία που δεν θα δείς καταστάσεις Καμπούλ, οτι και να γίνει, ακόμα κι αν ξαναμπούν μπροστά οι πρέσσες της FED μονο για εμάς. Οτι θα υπάρχει για κάποιο διάστημα διπλό νομισμα, εθνικό μεν αλλά ελεγχόμενο απο κάποιον ξένο είναι πολύ πιθανόν. Δραχμή μάλλον απίθανο να ξαναδούμε ποτέ, θα μείνει μόνο στο νομισματικό μουσειο πια. Αυτές τις υποτιμήσεις ξέχασε τις, είναι προιόν αυτών που σου είπα. Έπειτα μια έξοδος χώρας απο το € είναι τέτοιο event, που αν δεν ξέρεις τι να κάνεις, δεν θα ήθελες να είσαι μέσα σε οποιοδήποτε χρηματιστήριο εκείνη την ώρα, ούτε να έχεις αμοιβαία και μετοχές.
Ομοίως φρόντισε να ξεχάσεις να αναφέρεις τις επενδύσεις σου στο εξωτερικό όταν θα γίνει κάτι τέτοιο, γιατί θα σου έρθει συστημένος απο την Ελληνική εφορία φόρος κεφαλαίου=με την όποια αρχική υποτίμηση βγούμε, συν να υπολογίζεις και τακτικές "περαιώσεις", όποτε ξεμένουμε απο συνάλλαγμα.
Σε γενικές γραμμές, όποιος έχει λίγα λεφτά στην άκρη, δεν τον συμφέρουν οι αναμπουμπούλες, εκτός κι αν είναι μεγάλος τζογαδόρος, και ποντάρει στο "κι ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται". Συνήθως ο μικρός βγαινει χαμένος απο τέτοια.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 21 Jun 2014 00:44 by makper.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sunmaster
Time to create page: 0.097 seconds