Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

TOPIC: Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 29 Jun 2014 01:06 #10

soto51 wrote:
maria wrote:
"Αν δεν μειωθούν τα έξοδα (επομένως και τα έσοδα) του κρατικού προϋπολογισμού ΣΤΟ ΜΙΣΟ από όσο είναι σήμερα, η χώρα δε θα δει άσπρη μέρα."

βαλε και λιγο ακομα, μην εισαι τσιπις, να κοπουν , επιπλεον 3/4
ή
να τα κλείσουμε ολα. ΚΛΕΙΣΤΟΝ , λόγω σοτου

Θα βαλει κ την πινακιδα ο παπαγαλος σοτος, κ ολα οκευ
Attachments:
Last Edit: 29 Jun 2014 01:14 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 29 Jun 2014 06:13 #11

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
maria wrote:
Τους γνωστους-αγνωστους ολιγους...
Μαρία,
Δεν είναι "ολίγοι".
Είναι πολλοί.
Και όσο περνάει ο καιρός, γίνονται και περισσότεροι.


Soto 51,

Παντως δεν ειναι 2 εκατομμυρια...αντε 10-20 χιλιαδες και πολλοι ειναι...
Attachments:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 29 Jun 2014 06:52 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 29 Jun 2014 22:31 #12

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
soto51 wrote:
makper wrote:
τους κοπρίτες, τους αργόμισθους και τους κηφήνες.
Ε, ναι.
Αυτά βεβαίως και τα έχω γράψει.
Αλλά αυτά δεν αναφέρονται σε σένα.
(Εκτός κι αν είσαι κι εσύ απ' αυτούς - πράμα που ΔΕΝ το έχεις παρταδεχτεί. Εκτός κι αν είσαι απ' αυτούς και απλώς δεν το λες).
Ούτε σε κάνεναν άλλο χρήστη εδώ μέσα αναφέρονται.
Και να σου πω και κάτι ακόμα?
Από τους 800.000 κοπρίτες, εκτιμώ πως μόνο το 80% είναι όντως κοπρίτες.
Υπάρχει και ένα 20% που είναι ΟΚ.
Αλλά είναι πολύ λίγοι για να κάνουν διαφορά.
Ένας στους πέντε.

Να σου πω κάτι, φίλε, και σημείωσε το:
Έχει τύχει να έχω παρτίδες με κάτι δήμους, τελευταία. (Εννοώ πριν από τις εκλογές).
Ξέρεις ποια είναι η "ιεραρχία" στους δήμους?
Πάνω-πάνω (κορφή) είναι ο δήμαρχος.
Μετά, είναι οι αντιδήμαρχοι.
Μετά, είναι οι δημοτικοί σύμβουλοι.
Μετά, είναι οι υπάλληλοι και οι εργάτες του δήμου. Επί κεφαλής οι διευθυντές, μετά οι τμηματάρχες, μετά οι προϊστάμενοι, μετά οι εργοδηγοί, μετά οι εργάτες, και τέλος κάτι σκύλοι, που είναι ξαπλωμένοι έξω από τις δημαρχίες και περιμένουν κανα κόκκαλο.
Στη Θεσσαλονίκη, πιάσανε την κορφή (Παπαγεωργόπουλος) και τον χώσανε ισόβια. Μαζί πιάσανε και κάποιους "πιο κάτω". Ταμίες, τμηματάρχες, διευθυντές, δεν ξέρω κι εγώ ακριβώς τι ήταν αυτοί που χώθηκαν μέσα μαζί με το δήμαρχο.
Νομίζεις πως αυτοί ήταν και τέλειωσε το θέμα?
Λάθος!
Είναι ΟΛΟΙ μέσα στην κομπίνα.
Από το δήμαρχο, μέχρι και τον αδέσποτο σκύλο που κάθεται ξάπλα έξω απ' το δημαρχείο. ΟΛΟΙ.

Σε ΤΡΕΙΣ (3) δήμους της χώρας που ξέρω, η μαφία κατάφερε και κέρδισε και τις εκλογές. Ο δήμαρχος είναι είτε ο ίδιος μαφιόζος, είτε αχυράνθρωπος των μαφιόζων που τον έβαλαν υποψήφιο. Και όχι μόνο τον έβαλαν, αλλά βγήκε κι όλας. Τι να κάνουμε, αυτή είναι η δημοκρατία μας. Τον θέλει ο κόσμος? Τον ψηφίζει και βγαίνει δήμαρχος.

Αυτούς λοιπόν makper, ναι, θα τους βρίζω.
Δεν θα σου γράψω εδώ ονόματα (γιατί ξέρω να φυλάω τον κώλο μου από κακοτοπιές), αλλά αυτά που σου λέω είναι γεγονότα. Και θα τα δεις να επαληθεύονται.

Και γράψε τώρα τις αντιρρήσεις σου, και για τους εργολάβους, τους λαθρεμπόρους, και τους λάκκους.
.
.
maria wrote:
Τους γνωστους-αγνωστους ολιγους...
Μαρία,
Δεν είναι "ολίγοι".
Είναι πολλοί.
Και όσο περνάει ο καιρός, γίνονται και περισσότεροι.

Δεν διαφωνώ με κάτι από αυτά που λες. Έχω σχέση με δήμο που όντως διοικούσαν τα κυκλώματα της νύχτας. Αυτοί έλυναν και έδεναν 20 χρόνια τώρα μέχρι που ήρθε άνθρωπος που φαίνεται να μην ελέγχεται και να μην έχει όρεξη να συνθηκολογήσει. Το αποτέλεσμα; Έχουν επιστρατεύσει ότι κατακάθι υπήρχε εντός συγκεκριμένου συνδέσμου φιλάθλων και τους έχουν βάλει να τον "φάνε". Στην αρχή μεταφορικά φυσικά αλλά τα σύνορα του "τρώω κάποιον" πολλές φορές γίνονται ρευστά. Έτσι κι αλλιώς ο "ιδιωτικός στρατός" συγκεκριμένου επιχειρηματία-νονού της νύχτας, ήδη βρίζει, απειλεί, χειροδικεί και καταστρέφει. Δυστυχώς όλα γίνονται με τις πλάτες της κυβέρνησης, πρόκειται για σπόνσορα του Σαμαρά φυσικά, και με το συγκεκριμένο πολιτικό σκηνικό δεν βλέπω λύση. Παρόλα αυτά, δεν σου φταίνε για αυτό οι άνθρωποι που εργάζονται στο δημόσιο. Αυτοί δεν είναι αιρετοί, δεν τους ψηφίζεις για να αναλάβουν δηλαδή. Μπήκαν με χίλιους δυο τρόπους απλά για να φάνε ψωμί, από εντελώς καθαρούς μέχρι εντελώς αδιαφανείς. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν δουλεύουν ή δεν θα ήθελαν να δουλέψουν αν τους άφηναν, ή αν τα πράγματα λειτουργούσαν ή τα άφηναν να λειτουργήσουν οι αιρετοί, αυτοί που ψηφίζεις δηλαδή. Άσε λοιπόν τα τσουβαλιάσματα, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Πρώτα πετάς το κεφάλι και μετά βλέπεις τι άλλο φταίει.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 30 Jun 2014 10:42 #13

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
1) Δεν διαφωνώ με κάτι από αυτά που λες.

2) Αυτοί έλυναν και έδεναν 20 χρόνια τώρα μέχρι που ήρθε άνθρωπος που φαίνεται να μην ελέγχεται και να μην έχει όρεξη να συνθηκολογήσει. Το αποτέλεσμα; Έχουν επιστρατεύσει ότι κατακάθι υπήρχε εντός συγκεκριμένου συνδέσμου φιλάθλων και τους έχουν βάλει να τον "φάνε". Στην αρχή μεταφορικά φυσικά αλλά τα σύνορα του "τρώω κάποιον" πολλές φορές γίνονται ρευστά. Έτσι κι αλλιώς ο "ιδιωτικός στρατός" συγκεκριμένου επιχειρηματία-νονού της νύχτας, ήδη βρίζει, απειλεί, χειροδικεί και καταστρέφει.

3) Δυστυχώς όλα γίνονται με τις πλάτες της κυβέρνησης, πρόκειται για σπόνσορα του Σαμαρά φυσικά, και με το συγκεκριμένο πολιτικό σκηνικό δεν βλέπω λύση.

4) Παρόλα αυτά, δεν σου φταίνε για αυτό οι άνθρωποι που εργάζονται στο δημόσιο.

5) Αυτοί δεν είναι αιρετοί, δεν τους ψηφίζεις για να αναλάβουν δηλαδή. Μπήκαν με χίλιους δυο τρόπους απλά για να φάνε ψωμί, από εντελώς καθαρούς μέχρι εντελώς αδιαφανείς.

6) Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν δουλεύουν ή δεν θα ήθελαν να δουλέψουν αν τους άφηναν, ή αν τα πράγματα λειτουργούσαν ή τα άφηναν να λειτουργήσουν οι αιρετοί, αυτοί που ψηφίζεις δηλαδή.

7) Άσε λοιπόν τα τσουβαλιάσματα, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Πρώτα πετάς το κεφάλι και μετά βλέπεις τι άλλο φταίει.

1) Αυτό, με αφήνει έκπληκτο. Και νομίζω συμβαίνει πρώτη φορά.

2) Εγώ δεν έχω εμβαθύνει τόσο στις γνώσεις μου για αυτά που σου λέω για τους 3 δήμους. Αλλά μερικά στοιχεία τα έχω, και απ' αυτά βγαίνει το συμπέρασμα που έχω βγάλει.
Αλλά πες μου κάτι: Τους νονούς που λες, τους ψηφίζει ο κόσμος. Αυτός τους δίνει δύναμη. Επομένως ποιος είναι ο τρόπος αντιμετώπισης?
Η σειρά είναι: Ψηφίζονται - αποκτούν τη (νομική) ισχύ να λυνουν και να δένουν - βάζουν χέρι στο ταμείο και αυτό τους δίνει κι άλλη δύναμη. Φαύλος κύκλος δηλαδή.
Εγώ λέω πως ένας τρόπος αντιμετώπισης είναι να τους μικρύνουμε το διαθέσιμο ταμείο. Και ο κόσμος να τους ψηφίζει (αφού τους ψηφίζει), να μην έχουν λεφτά να μοιράσουν. Σε αυτό συμφωνείς?

3) Συμφωνώ, με το συγκεκριμένο πολιτικό σκηνικό δεν υπάρχει λύση. Πες μου όμως εσύ (κατά τη γνώμη σου) ΜΕ ΠΟΙΟ σκηνικό θα υπήρχε. Μήπως με το συριζα? Με τη ΧΑ? Με τον καημένο? Γιατί εγώ δεν βλέπω λύση με κανένα σχήμα από το υπάρχον σκηνικό.

4) Μου φταίνε. α) Γιατί δεν "εργάζονται". Απλώς καταλαμβάνουν μια θέση (παρουσία) και παίρνουν μισθό. β) Γιατί αποτελούν τον κορμό του εκλογικού σώματος που εκλέγει τους νονούς. γ) Γιατί δεν θέλουν να αλλάξει τίποτα, αν αυτό που θα αλλάξει θα τους "ξεβολέψει" από το ραχάτι τους και θα τους βάλει να δουλέψουν (ειδικά γι' αυτό το τελευταίο έχω να σου πω και παράδειγμα).
Το θέμα δεν είναι σαν το δίλημμα "η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα?", δηλαδή "οι αιρετοί διατηρούν σε ισχύ τους δημόσιους, ή οι δημόσιοι διατηρούν τους αιρετούς?". Η δικιά μου άποψη είναι πως το κύκλωμα των δημόσιων είναι που συντηρεί στην εξουσία τους ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ αιρετούς, που με τη σειρά τους δεν θα τους θίξουν.

5) Το παραμύθι περί του "να φάει κάποιος ψωμί" μας έχει τελειώσει. Με 2 εκ. ανέργους (που ΟΛΟΙ προέρχονται από τον ιδιωτικό τομέα, άντε να 'ναι και καμιά 10ριά χιλιάδες απ' το δημόσιο - σαν τις καθαρίστριες) που ΔΕΝ τρώνε από πουθενά ψωμί, το κίνητρο της εξεύρεσης ψωμιού (για τους κοπρίτες που το βρήκαν σαν δικαιολογία για να "τρυπώσουν" στο δημόσιο) έχει πάψει να θεωρείται δικαιολογία, ακόμα κι αν κάποτε εθεωρείτο τέτοια. Τα πράματα έχουν αλλάξει, και στο βαθμό που δεν έχουν αλλάξει, πρέπει να αλλάξουν κι άλλο. Κεντρική ιδέα της αλλαγής: Αυτός που ΔΕΝ παράγει, ΔΕΝ πληρώνεται. Τόσο απλό.

6) Σου είπα, ένα 20% δουλεύει. Θέλεις εξ ανάγκης, θέλεις εξ ιδιοσυγκρασίας (είναι άνθρωποι που δεν μπορούν να κάθονται), ένας στους πέντε δουλεύει (στο δημόσιο). Αυτοί, βεβαίως πρέπει να μείνουν στο δημόσιο, και αν θέλεις μάλιστα, πληρώνονται λίγο. Αλλά η πλειοψηφία, όχι.
Δεν με νοιάζει αν κάποιος "θα ήθελε να δουλέψει αλλά...". Εμένα με νοιάζει το αποτέλεσμα.

7) Καμία αντίρηση. Το κεφάλι πρέπει να πεταχτεί πρώτο. Μόνο που το υπόλοιπο βρώμιο ψάρι είναι που δεν θέλει να αποχωριστεί το κεφάλι του. Για ξανασκέψου το.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 30 Jun 2014 17:07 #14

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Τα ποσοστά 20% δουλεύει / 80% τα ξύνει είναι δικής σου έμπνευσης, όπως και τα 40δις απο τον προϋπολογισμό. Δεν υπάρχει φόρμα για να βρεθεί ποιοι δουλεύουν και ποιοι κάθονται γιατί δεν υπάρχει κανένας Ελληνας που να είναι σε θέση να αξιολογήσει κάνεναν Δ.Υ. Η μόνη αξιολόγηση που υπάρχει είναι αυτή του Μητσοτάκη, δηλαδή να διαλύσω τις δημοσιες υπηρεσίες φιλέτα για να τα φάνε οι σπονσορες του Σαμαρά. Οπότε άκυρο το παράδειγμα. Επειτα επειδή δεν υπάρχει πολιτικό κόμμα, κάπου συμφωνώ, οπωσδήποτε δεν είναι ο Τζήμερος και η παρέα του, δηλαδή οι εκφραστές αυτών των απόψεων σαν τις δικές σου, πχ το 80% σπίτια τους.

Τελος για το 2.000.000 ανέργους του ιδιωτικού τομέα, νούμερο 120% φανταστικό, όσοι και να είναι οι πραγματικά άνεργοι τέλος πάντων, αν βγάλεις τους μαύρους, αυτούς που φοροδιαφευγουν 100% με εργασία στο εξωτερικό, ακόμα και τηλεεργασία, τους άεργους-τεμπελχανάδες και αυτούς που τρώνε απο τα έτοιμα-κλεμμένα, μένουν αυτοί που έχασαν τις δουλειές τους επειδή οι εταιρίες που δούλευαν χτυπήθηκαν απο την λιτότητα που επέβαλαν τα μνημόνια.

Οπότε ο μόνος τόπος να ξανανοίξουν οι δουλειές τους είναι να τελειώσει η λιτότητα, δηλαδή να φύγει η τρόικα και να αποκτήσουμε πρόσβαση σε δικό μας νόμισμα που θα κινήσει την αγορά. Τωρα γιατί έμειναν άνεργοι αρκετές χιλιάδες Έλληνες, προκύπτει από το οτι το 99% των δραστηριοτότητων του ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα αφορούσε την ανακύκλωση του χρήματος που διαχειρίζεται το δημόσιο.

Εφόσον το δημοσιο έκοψε τα θαλασσοδάνεια και το μοίραμα/πέταμα κεφαλαίων στον ιδιωτικό τομέμα είναι λογικό να μεινουν άνεργοι αυτοί που απασχολούνταν στους τελικούς αποδέκτες αυτών των κεφαλαίων. Να αναζητήσεις στο θέμα παραγωγικό μοντέλο το προβλημα και για αυτό δεν ευθύνεται μόνο το δημοσιο αλλα ειδικά ο ιδιωτικός τομέας, πιο συγκεκριμένα η λογική της αρπαχτής του Ελληνα. Τώρα να κάθομαι να διαβάζω τον κάθε αρπακολατζή (δεν εννοώ εσένα, μιλάω για τους και καλά "πολιτικούς φορείς") που θέλει να απολυθούν το 80% των Δ.Υ, απλά για να συνεχίσει να τα κονομάει αυτός, δεν είναι λίγο αστείο;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 30 Jun 2014 17:10 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 30 Jun 2014 17:33 #15

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
να αποκτήσουμε πρόσβαση σε δικό μας νόμισμα που θα κινήσει την αγορά.

Δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να συννενοηθούμε εμείς οι δυο.



Αυτό θα γίνει με το "δικό μας" νόμισμα.

Θα "ικανοποιηθούν" οι απαιτήσεις των διαφόρων που ζητάνε (και ανέργων βεβαίως, σε εικόνα όπως των ανθρώπων της φωτογραφίας: τους πετάνε τα χρωματιστά χαρτάκια και είναι ευτυχισμένοι), και έτσι θα... λυθούν τα προβλήματα.

Το ότι η φτώχεια θα διαμοιραστεί με άλλους κανόνες, ίδιους με αυτούς που μοιραζόταν μέχρι το 1999, δεν σου περνάει καθόλου από το μυαλό.

Γι' αυτό δεν υπάρχει περίπτωση συννενόησης.
Αδυνατείς να δεις πέρα απ' τη μύτη σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 30 Jun 2014 17:36 #16

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Τα ποσοστά 20% δουλεύει / 80% τα ξύνει είναι δικής σου έμπνευσης

Έστω.

Το "δικής σου έμπνευσης" ποσοστό μπορείς να μας πεις ποιο είναι?

Υποθέτω πως θεωρείς ότι το 100% των ατόμων που μισθοδοτούνται από το δημόσιο, δουλεύουν και παράγουν.
Ορθόν?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 30 Jun 2014 17:53 #17

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
soto51 wrote:
Κατηγορία 3):
"Εγώ τα κρύβω, κι αν τα βρείτε, τότε να μου τα ζητήσετε"
maria wrote:
Τους γνωστους-αγνωστους ολιγους...
soto51 wrote:
Μαρία,
Δεν είναι "ολίγοι".
Είναι πολλοί.
Και όσο περνάει ο καιρός, γίνονται και περισσότεροι.
maria wrote:
Παντως δεν ειναι 2 εκατομμυρια...αντε 10-20 χιλιαδες και πολλοι ειναι...

Όχι, κάνεις λάθος.
Και όσο περνάει ο καιρός αυξάνονται.
Βλέπεις, επειδή δεν διαφαίνεται καμία "επαναστατική διάθεση" απέναντι στην "πεντηκοστή" (κατ' αναλογίαν του όρου της "δεκάτης"), η αντίδραση γιγαντώνεται.
Προφανώς δεν είναι 2 εκ., αλλά ο αριθμός 10~20k που λες εσύ είναι εκτός πραγματικότητας.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ όπου μπορεί, κρύβει ότι μπορεί.
Και καλά κάνει βέβαια, η φοροεπιδρομή ύψους 50% της σοδειάς δεν αντιμετωπίζεται διαφορετικά (αν ξεχάσουμε την αιματηρή επανάσταση).

Για ξανασκέψου το.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Re:Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 30 Jun 2014 18:36 #18

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Μια χαρα πηγαινανε τα πραγματα μεχρι το 1999 και ευελπιστω να ξαναγυρισουν εκει με καποιες βελτιωσεις, δεδομενης της συγκυριας φυσικα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 30 Jun 2014 18:37 by makper.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.092 seconds