Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 12:35 #19

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
makper wrote:
Α, καλά το φαντάστηκα. Ηταν συνταξιοδοτικός ο λογαριασμός, γι αυτό έκαναν έτσι...
κι εγώ αυτό πιστεύω..
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 14:57 #20

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Παίδες,

Υπάρχουν για να ταλαιπωρούν τον κόσμο. Μόνο γι' αυτό.

Πρώτο παράδειγμα (σημερινά και τα δυο):
Πρόσφατα πούλησα κάτι μετοχές και είπα να ασχοληθώ λίγο, για να μην τους αφήνω λεφτά να κάθονται.
Ούτε θυμόμουν σε ποιο λογαριασμό κατέθεταν τα λεφτά. Πήρα τηλέφωνο. Μου είπαν έναν όψεως ΕΤΕ που τους είχα δηλώσει από παλιά. Οι μετοχές πουλήθηκαν μέσα στους τελευταίους 2-3 μήνες. Είπα:
"Α, ωραία, άρα τα έχετε καταθέσει εκεί". Απάντηση:
"Όχι, δεν τα έχουμε καταθέσει, για να σας τα καταθέσουμε πρέπει να μας δώσετε εντολή".
"Γιατί δεν τα καταθέτετε αυτόματα?"
"Γιατί μπορεί να θέλετε να αγοράσετε άλλες μετοχές, οπότε τα κρατάμε εμείς".
(Τρομερή λογική: Δηλαδή αν τα κράταγα εγώ, τι θα με/τους εμπόδιζε να αγοράσω μετοχές?)
"Ωραία λοιπόν, σας δίνω τώρα εντολή να τα καταθέσετε" (μιλάμε για κανα δεκάρικο).
"Το καταγράφω, από αύριο μετά τις 12:30 θα είναι στο λογαριασμό σας".
(Γιατί "από αύριο"? internet banking δεν έχουν? Λογαριασμό στην ΕΤΕ δεν έχουν (που γίνεται άμεσα) ? )
Αλλά έχω πει να μη συγχίζομαι, οπότε δεν έδωσα συνέχεια. Από αύριο.

Δεύτερο παράδειγμα:
Έχω στην Πειραιώς έναν λογαριασμό για κάλυψη παραγώωγαν. Είχε φτάσει κάποτε να έχει 50χ μέσα, τώρα έχει μείνει κανένα 500ρικο (τα σήκωσα προ 3-4 ετών). Είπα λοιπόν να πάω να ξεκαθαρίσω την κατάσταση, δε χρειάζεται 500 εδώ, 1.000 εκεί, 300 παραπέρα, μαζεύονται. Σκόπευα να πάρω τα περισσότερα, και να τους αφήσω κανένα πενηντάρι.
Αμ δε!
"Ξέρετε, ο λογαριασμός σας έχει αδρανοποιηθεί".
"Γιατί?"
"Γιατί έχει να κινηθεί πάνω από 6 μήνες".
"Μάλιστα. Και τι χρειάζεται για να επαναενεργοποιηθεί?"
"Πρόσφατο εκκαθαριστικό, λογαριασμός ΔΕΚΟ και την ταυτότητα σας".
"Και κάθε 6 μήνες πρέπει να κάνουμε αυτή τη δουλειά?"
"Αν παραμένει αδρανής ο λογαριασμός, ναι".
"Ωραία λοιπόν, επειδή δεν μου αρέσει αυτό, θα τον κλείσω και θα τελειώσει η ιστορία".
Και αυτό θα κάνω.
"Ναι, αλλά και για να τον κλείσετε πρέπει να μας φέρετε αυτά τα χαρτιά".
"Θα σας τα φέρω, αλλά θα είναι η τελευταία φορά".

Έχουν αλλάξει πολλά στη νομοθεσία περί τραπεζικών λογαριασμών, δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα των αμερικάνικων πιέσεων, ή της διάθεσης των δικών μας να ξεκαθαρίσει το τοπίο (και να βάλουν στο χέρι ό,τι έχει μείνει στα αζήτητα - ας είναι μικρά τα ποσά, φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακκούλι), πάντως ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο να κάνει κανείς ένα ξεκαθάρισμα και να μην αφήωει μέσα δεκάρα τσακιστή.
Α σιχτίρ!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 17:13 #21

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου Βάσο,

Αν μένεις Αθήνα, οι συνεταιριστικές δίνουν καλά επιτοκια. Μπορείς και μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας να έχεις μια ιδέα για το επιτόκιο που σου δίνουν πριν πας. Αν θέλεις κάποια χρήματα κάθε μήνα, στην δικιά σου περίπτωση περίπου 200 ευρώ τον μήνα επιλέγεις μηνιαία κατάθεση τοκων αλλιώς εκτοκισμός στην λήξη. όσο αφορά το θέμα της ασφάλειας, μέχρι 100.000 ανα δικαιούχο τα χρήματα καλύπτονται απο το Κράτος, καλό είναι ωστόσο να υπάρχουν πανω απο ενας δικαιούχος στον λογαριασμό.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 17:34 #22

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
eleftheria wrote:
μέχρι 100.000 ανα δικαιούχο τα χρήματα καλύπτονται απο το Κράτος.
Ρε κοπελιά,
Στο θεό σου, αυτό εδώ που γράφεις, το πιστεύεις?
Εννοώ:
ΤΟΥΣ πιστεύεις?
Θα "καλύψουν"?
Με τι λεφτά?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 19:28 #23

  • gpap
  • gpap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (2)
Παρτε τα λεφτα σας απο τις τραπεζες γιατι πλησιαζει η στιγμη που θα κλαψετε,οπως εκλαψαν και οι ομολογιουχοι ''Με την εγγυηση του Ελληνικου Δημοσιου''
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 19:36 #24

  • ΒΑΣΟΣ
  • ΒΑΣΟΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 14
  • Karma: 0
@soto51 και @gpap
Εσείς φίλοι δηλαδή ''προκρίνετε'' την επιλογή της μεταφοράς στο εξωτερικό, η κάτι διαφορετικό; πως θα ενεργούσατε εαν ήσασταν στην θέση μου;
Last Edit: 21 Feb 2013 19:41 by ΒΑΣΟΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 19:46 #25

  • gpap
  • gpap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (2)
οτιδηποτε εκτος απο τραπεζα στην ελλαδα
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 19:47 #26

  • gpap
  • gpap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (2)
Παρτε τα λεφτα και δρομο γιατι θα ξυπνησετε ενα πρωι και θα εχετε Ομολογα Ελληνικου Δημοσιου ΤΟΥ 20ΧΧ.Με αυτον τον τροπο γλυτωνουν την διασφαλιση των καταθεσεων.Σου λεει τα εχεις τα λεφτα,μονο που για εθνικους λογους παρε το 60% π.χ. σε ομολογα και πρωτη ευκαιρια θα τα φτιαξουμε.Δηλαδη ποτέ.Α,και απο τα υπολοιπα δεν μπορεις να παρεις οσα θελεις, κανενα χιλιαρικο το 15ημερο. Γελατε ? Καλαααα.
The administrator has disabled public write access.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 21 Feb 2013 21:37 #27

Eδω και δυο χρονια ακουω οτι θα χαθουν χρηματα απο τραπεζες,ομως μεχρι τωρα δεν εχω δει κατι τετοιο.
Εγω παλι λεω οτι δεν θα γινει κατι.
Προς το παρων κερδιζω!!!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.059 seconds