Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού?

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 29 Apr 2013 18:27 #1

  • gillette
  • gillette's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
καλησπέρα παιδιά

τον αύγουστο λήγει η προθεσμιακή κατάθεση.Σκέφτομαι να εξοφλήσω το στεγαστικό με υπόλοιπο 62.000 καθώς κατάφερα να μαζέψω το ποσό και να το εξοφλήσω εφόσον δέν ανανεώσω την προθεσμιακή.
Απλά επειδή δέν έχω καμία εμπιστοσύνη για τις καταθέσεις και για ποσά ακόμα και κάτω από 100.000 δέν θέλω να ρισκάρω.
Αν μπορείτε την γνώμη σας.
Ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 29 Apr 2013 23:25 #2

Και βέβαια να το εξοφλήσεις, και πολύ καθυστέρησες.
Εκτός από το κούρεμα αν μια τράπεζα χρεωκοπήσει και δε στηριχθεί από το κράτος, το σπίτι σου βγαίνει σε πλειστηριασμό (παρόλο που πληρώνεις τη δόση σου). Έτσι έγινε στην Αμερική πριν λίγα χρόνια, εκποιούνται όλα τα υποθηκευμένα ακίνητα αφού ανήκουν στην τράπεζα
Επίσης αν φύγουμε από ευρώ, τα δάνεια έχουν πουληθεί εξωτερικό, όπότε μένουν σε ευρω ενώ πληρώνεσαι σε δραχμές. Αδύνατο τότε να τα καταφέρεις, οπότε θα καταλήξουν στα χέρια εγχώριων και ξένων μεγαλοκαρχαριών. Άλλωστε αυτός είναι ο στόχος της οικονομικής κρίσης, εξαφάνιση μεσαίας τάξης
Κανονικά τόσο καιρό έπρεπε να κάνεις μερική αποπληρωμή τουλάχιστο
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: gillette

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 30 Apr 2013 01:08 #3

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
<<Άλλωστε αυτός είναι ο στόχος της οικονομικής κρίσης, εξαφάνιση μεσαίας τάξης>>


Εννοείται, αφού μας ψεκάσουν πρώτα...
The administrator has disabled public write access.

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 30 Apr 2013 01:30 #4

El_Malak wrote:
<<Άλλωστε αυτός είναι ο στόχος της οικονομικής κρίσης, εξαφάνιση μεσαίας τάξης>>


Εννοείται, αφού μας ψεκάσουν πρώτα...

αγαπητό τρολάκι, καταπληκτικο όνομα διάλεξες και σε εκφράζει απόλυτα!
The administrator has disabled public write access.

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 30 Apr 2013 03:57 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gillette wrote:
Αν μπορείτε την γνώμη σας.
Εμένα η γνώμη μου (αφού ρωτάς) είναι να έχεις τις λιγότερες δυνατόν παρτίδες με δαύτους (τράπεζες).
Μπορείς και καθόλου? Καθόλου παρτίδες, τότε.
Και "παρτίδες" είναι και τα δάνεια, και οι προθεσμιακές.

Άρα ό,τι μπορείς να κλείσεις, κλείσ' το.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: gillette

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 30 Apr 2013 10:11 #6

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Nα πω και εγώ την γνώμη μου , αν ο τόκος που πέρνεις απο προθεσμιακή ειναι μικρότερος από αυτόν που πληρώνεις το δάνειο , λογικά αυτό γίνεται τώρα εκτός και αν εισαι απο τους τυχερούς που έχεις επιδότηση ή χαμηλότοκο δάνειο ή σαν collateral καταθεση και εχεις παλι χαμηλο επιτόκιο , πλήρωσε ένα μέρος τουλάχιστον από αυτό μερική αποπληρωμή . Αν πάλι έχεις σταθερή δουλειά σταθερό εισόδημα ή έχεις παρκάρει και αλλού χρήματα πληρωσέ το όλο και τέρμα οι παρτίδες με τους έμπορους χρημάτων ( τράπεζες ) . Υπολόγισε οτι το καλύτερο πράγμα που μπορεί να έχει ένα φυσικό πρόσωπο εκτός απο την υγεία του και την ευτυχία του ειναι ρευστότητα σε εποχές κρίσης . Τέλος μην υπολογίσεις ουτε εσύ ούτε και ο φίλος που το ανέφερε οτι οι έμποροι χρηματων ( τραπεζες ) θα σου πάρουν κανέν σπίτι οταν και αν καταρέυσουν αν εσύ συνεχίσεις να πληρώνεις κανονικά το δανειό σου . Οταν οι τράπεζες καταρέουν , ακομα και στην Αμερική φίλε μας , κάποιο άλλο ίδρυμα ή στην χειρότερη εκαθαριστής αναλαμβάνει τα assets που έχουν μέσα σε αυτά ειναι και τα σίτια που έχουν υποθηκευμένα και συνέχιζεις να καταβάλεις σε αυτούς τα χρήματα . Πολύ ενδιαφέρον θα έχει οφίλος να μας δώσει παρπαομπή απο που εχει την πληροφορια οτι οταν κατερευσαν οι τράπεζες με τις υποθήκες στην Αμερική οσοι συνέχισαν να πληρώνουν τα δάνεια τους πήραν το σπίτι . Παρακαλώ όχι παραπομπή απο κανένα μπλοκ με θεωρίες περι τέλους του κόσμου . :laugh: :laugh: Κανε τους υπολογισμούς σου και δράσε αναλογα . Προσεξε το θέμα των penalties που βάζουν οι διαφοροι έμποροι χρηματων στις αποπληρωμές ( τραπεζες ).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: gillette

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 30 Apr 2013 10:12 #7

  • IRENE (K_)
  • IRENE (K_)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 207
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0
Να ρωτησω και γω κατι,στη περιπτωση εφοξλησης του Δανείου πληρώνεις το υπολοιπο άληκτου κεφαλαίου + την ποινη προεξόφλησης?
Σωστά?
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.
The administrator has disabled public write access.

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 30 Apr 2013 16:31 #8

ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
Nα πω και εγώ την γνώμη μου , αν ο τόκος που πέρνεις απο προθεσμιακή ειναι μικρότερος από αυτόν που πληρώνεις το δάνειο , λογικά αυτό γίνεται τώρα εκτός και αν εισαι απο τους τυχερούς που έχεις επιδότηση ή χαμηλότοκο δάνειο ή σαν collateral καταθεση και εχεις παλι χαμηλο επιτόκιο , πλήρωσε ένα μέρος τουλάχιστον από αυτό μερική αποπληρωμή . Αν πάλι έχεις σταθερή δουλειά σταθερό εισόδημα ή έχεις παρκάρει και αλλού χρήματα πληρωσέ το όλο και τέρμα οι παρτίδες με τους έμπορους χρημάτων ( τράπεζες ) . Υπολόγισε οτι το καλύτερο πράγμα που μπορεί να έχει ένα φυσικό πρόσωπο εκτός απο την υγεία του και την ευτυχία του ειναι ρευστότητα σε εποχές κρίσης . Τέλος μην υπολογίσεις ουτε εσύ ούτε και ο φίλος που το ανέφερε οτι οι έμποροι χρηματων ( τραπεζες ) θα σου πάρουν κανέν σπίτι οταν και αν καταρέυσουν αν εσύ συνεχίσεις να πληρώνεις κανονικά το δανειό σου . Οταν οι τράπεζες καταρέουν , ακομα και στην Αμερική φίλε μας , κάποιο άλλο ίδρυμα ή στην χειρότερη εκαθαριστής αναλαμβάνει τα assets που έχουν μέσα σε αυτά ειναι και τα σίτια που έχουν υποθηκευμένα και συνέχιζεις να καταβάλεις σε αυτούς τα χρήματα . Πολύ ενδιαφέρον θα έχει οφίλος να μας δώσει παρπαομπή απο που εχει την πληροφορια οτι οταν κατερευσαν οι τράπεζες με τις υποθήκες στην Αμερική οσοι συνέχισαν να πληρώνουν τα δάνεια τους πήραν το σπίτι . Παρακαλώ όχι παραπομπή απο κανένα μπλοκ με θεωρίες περι τέλους του κόσμου . :laugh: :laugh: Κανε τους υπολογισμούς σου και δράσε αναλογα . Προσεξε το θέμα των penalties που βάζουν οι διαφοροι έμποροι χρηματων στις αποπληρωμές ( τραπεζες ).
μου αρέσουν οι αισιοδοξοι άνθρωποι.΄Όμως είσαι πρόσφατος αναγνώστης του φόρουμ. Την πληροφορία αυτή ότι στην Αμερική κατασχέσαν σπίτια που είχαν δάνεια σε χρεωκοπημένες τράπεζες ενώ ήταν ενήμερα, μας την έχει δώσει ο Τσιγγούνης. Τώρα τι έχεις να πεις. σπέρνω την καταστροφή ή βοηθώ έναν άνθρωπο να μην καταστραφεί;
Φυσικά ο τόκος της προθεσμιακής πιθανά να είναι μεγαλύτερος από του στεγαστικού. Οικονομοτεχνικά τον συμφέρει να κρατά τα χρήματα και να τα τοκίζει. Όμως με το περουσιολόγιο θα φορολογηθεί για αυτά, θα πληρώσει και έκτακτη εισφορά, μπορεί και να κουρευτούν.
Επίσης είναι εκτεθειμένος σε κακά σενάρια που ανέλυσα στην πρώτη μου δημοσίευση

Irene:ποινή προεξόφλησης δεν έχουν όλα τα δάνεια. Το δικό μου δεν έχει και μπορείς να βάζεις και μερικά χρήματα κάθε λίγο και να κάνεις μερική προεξόφληση. Εξαρτάται από τη συμβαση που υπέγραψες, πάντως τα στεγαστικά συνήθως είναι όπως το δικό μου
Last Edit: 30 Apr 2013 16:36 by Ψαχνόμενος (ant).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: gillette

ανανέωση προθεσμιακής ή εξόφληση στεγαστικού? 30 Apr 2013 17:11 #9

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Θεωρητικά, ανάλογα με τη σύμβαση δανείου που έχει υπογραφεί, μπορεί η τράπεζα να κάνει απαιτητό το υπόλοιπο του δανείου αν διαπιστώσει οτι ο δανειολήπτης δεν έχει (μακροπρόθεσμα) την ικανότητα να αποπληρώσει το δάνειο.

Η κήρυξη του δανείου ως απαιτητό δεν σχετίζεται απαραίτητα με την έως εκείνη τη χρονική στιγμή εξυπηρέτηση του δανείου, αλλά με μελλοντικές προβλέψεις περί της εξυπηρέτησης του δανείου, και την πιθανή κατηγοριοποίησή του στα επισφαλή δάνεια, κάτι που η τράπεζα θέλει να αποφύγει, για λόγους δικής της αξιολόγησης.

Εξαρτάται το θέμα από τη σχετική νομοθεσία της εκάστοτε χώρας και από τη συγκεκριμένη σύμβαση δανείου (ενδεχομένως χαμηλών εξασφαλίσεων) που έχει υπογραφεί κατά περίπτωση.
Last Edit: 30 Apr 2013 17:16 by El_Malak.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.164 seconds