Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014?

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 03:52 #109

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Δεν αντέκρουσα κάτι γιατί δεν υπάρχει κάτι για να αντικρούσω. Για μένα το θέμα ειναι απλό. Δεν πουλάμε οσο θέλουμε και όπου θέλουμε. Ετσι απλά. Τωρα επειδή το λές εσυ αυτή ειναι η άποψη σου. Εμένα, που btw ρωτησα συγγενείς μου επαρχία, μου είπανε άλλα, αλλα καταλαβαίνεις δεν θα κάθονται να ασχολούνται με τις αποδείξεις του soto51 στο ιντερνετ. Αφου πάντως εσυ έπεισες τους 15 γνωστούς σου, αρκέσου σε αυτούς.
Οσο για την παραγωγή, παραγωγή δεν θα υπάρξει, γιατί το νόμισμα της Ελλάδας, και τα οικονομικά γενικά, δεν ελέγχονται απο την Ελλάδα. Ελέγχονται απο τις Βρυξέλλες και την πλουτοκρατία της Γερμανίας πιο συγκεκριμένα. Το πλάνο λέει οτι η Ελλάδα θα αποτελέσει ΕΟΖ για τις φτηνές και ποιοτικές διακοπές της γερουσίας τους και οτιδήποτε υπάρχει εντός της θα απαλλωτριωθεί μόλις μας οδηγήσουν τεχνητά στην αθέτηση του χρεους. Εκτός κι αν κόψουμε τα έξοδα που αναφέρεις, συν να αδειάσουμε όλους τους λογαρασμούς τραπέζης που έχουμε σε όλη την Ε.Ε. Ετσι εξυπηρετείται το χρέος και ρυθμίζουμε και το έλλειμα.
Και επειδή δεν θέλω, και δεν προκειται να αφήσω να συμβεί ούτε το ενα ούτε το άλλο, θα προτιμήσω να πιάσω τα όπλα αγαπητέ παρά να επιτευχθεί το σενάριο σου. Αυτά μετέφερε τα στον κάθε "Τζήμερο", πως με πορδές (αναφέρομαι και σε τεχνικά μέσα και σε άτομα) δεν βάφεις αυγα.
Πρώτα λοιπόν η Ελλάδα θα διώξει την τρόικα, επειτα θα παγώσει το χρεός, μετά θα αναπτύξει παραγωγή με δεν ξέρω ποιο νόμισμα που θα ελέγχει οποιοσδήποτε άλλος εκτός των Γερμανών και μετά θα δούμε τι χρωστάμε και σε ποιούς το πληρώνουμε. Κάτι σαν νομο Κατσέλη φαντάσου το για την Ελλαδα συνολικά. Κι όσο για το οτι "θα μας κάνουν και θα μας δείξουν", θα μεταφερθεί η κρίση στην Γερμανία μέσα σε 3 ωρες, μετα το πρώτο χουνέρι, αυτό στο εγγυώμαι.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΛΑΜΠΡΟΣ (stan)

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 06:28 #110

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
maria wrote:
euro wrote:
maria wrote:
Μαυρισε τους και τους τρεις και θα αναγκαστουν σαν κλαμμενες γατες την επομμενη τον εκλογων σαν ''βρεμμενες γατες'' , να βρουν κοινη λυση !

Εκτος εαν ψηφιζεις Τσιριζα, για να προσληφθεις στο Δημοσιο...(προχθες μας την ειπεσ για τις πελατειακες σχεσεις).


Nαι, μετα απ το μαυρισμα θα βαλουν μυαλο και θα σκιστουν να βρουν τη λυση για να μας σωσουν...

Αυτη τη στιγμη το διλημμα ειναι τσυριζα ή σαμαρελος. Δεν ειναι με κανεναν απ αυτους, αλλα το σαμαρελο τον ειδαμε, ως ποτε θα τον τρωμε στη μαπα ή θα ψηφιζουμε τα δεκανικια του? Ως ποτε θα ειμαστε θυματα?

Εγω δεν υποστηριζω κανεναν τους.Να στρωσουν τον κ@λ@ τους ολοι μαζι να βρουνε συμβιβαστικη λυση στα προβληματα που οι ΙΔΙΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ...Οσο για τον πολυξερο τον Σ(φ)υριζα το εχω ξαναπει οτι το βιολι της εξουσιας το κρατας με το αριστερο αλλα το δοξαρι με το δεξι...Δοξαρι, φιλε, ειναι η εφαρμοσμενη οικονομικη πολιτικη, βιολι η οικονομικη θεωρια...

www.tovima.gr/opinions/article/?aid=605385
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 06:30 #111

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
ρωτησα συγγενείς μου επαρχία, μου είπανε άλλα
Καλά, τι να συζητάμε....

Αλλά γιατί δε μας λες τι σου είπαν "οι συγγενείς από την επαρχία"? Ντρέπεσαι?

Αν σου είπαν πως "Δεν πουλάμε την ντομάτα όσο θα θέλαμε", πιθανόν έχουν δίκιο.
Θα θέλανε να πουλάνε τη ντομάτα τους 2 ευρώ το κιλό. Και εγώ στη θέση του, αυτό θα ήθελα.
Όταν όμως έρχεται εδώ η Ισπανική ντομάτα (π.χ.) και πουλιέται ΛΙΑΝΙΚΗ (στο σουπερμαρκετ) 0,60, ΠΩΣ να την πουλήσουν τη ντομάτα τους 2,00? Αυτό, τους το ρώτησες? Το σκέφτηκαν?
Ή μήπως οι "συγγενείς σου στην επαρχία" έχουν ταβέρνα (τουρισμός industry) και θέλουν να πουλάνε τη χωριάτικη 15 ευρώ?

Α, και που'σαι: Όταν "πιάσεις το όπλο", πρόσεχε. Δεν είναι παιχνίδια για παιδιά αυτά. Χώρια που έχουν εξαρτήματα που προεξέχουν, και μπορεί να σκίσεις κανένα καλτσόν.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 15 Jun 2014 06:50 by soto51. Reason: Πρόσθεσα το τραγουδάκι
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 07:20 #112

maria wrote:
Εγω δεν υποστηριζω κανεναν τους.Να στρωσουν τον κ@λ@ τους ολοι μαζι να βρουνε συμβιβαστικη λυση στα προβληματα που οι ΙΔΙΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ...Οσο για τον πολυξερο τον Σ(φ)υριζα το εχω ξαναπει οτι το βιολι της εξουσιας το κρατας με το αριστερο αλλα το δοξαρι με το δεξι...Δοξαρι, φιλε, ειναι η εφαρμοσμενη οικονομικη πολιτικη, βιολι η οικονομικη θεωρια...

Aκομα δεν εχεις καταλαβει οτι αυτοι δε πανε να βρουνε λυση στα προβληματα που οι ιδιοι δημιουργησαν(στους ιδιους ο Σφυριζα δεν ειναι μεσα γιατι δε κυβερνησε ποτε, αρα μη τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι). Αυτοι πανε να εξυπηρετησουν συγκεκριμενα συμφεροντα. Εχουν κατακλεψει το τοπο και θα συνεχισουν να τον ρημαζουν και να τον κατακλεβουν.
Αν εισαι αριστεροχειρας θα κρατησεις εξισου καλα το δοξαρι και με το αριστερο.

Filoxrimatos wrote:
Από το σύνολο των γραφόμενων σου αντιλαμβάνομαι ότι ή απλά σου αρέσει να αντιπαρατίθεσαι ή δεν έχεις λογικό ειρμό σκέψης.
Αναφέρεις πράγματα που δεν ισχύουν, κρίνεις εξ ιδίων τους υπόλοιπους, κράζεις τον soto γιατί κάνει αναλήψεις από το ΑΤΜ κι εσύ τώρα μας λες ότι κάνεις κάθε μέρα, προφανώς δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο και επιμένεις να μάθεις τι κάνω εγώ τα λεφτά μου κι αν έχω κάτι να κρύψω.
Δεν έχει νόημα να το συνεχίσω, εγώ έθεσα τους προβληματισμούς μου κι ο κόσμος που καταλαβαίνει κρίνει.
Οι υπόλοιποι ας κάνουν ότι έκαναν και πριν 5 χρόνια.

Εισαι αλλου φιλε. Οταν ο αλλος ζητα αντιπαραθεση θα τη κανεις, ο διαλογος ποτε δεν εβλαψε. Οταν ομως αντι να επικεντρωνεται στο θεμα σου κανει προσωπικη επιθεση(σαν αυτη που κι εσυ τωρα κανεις) ε τοτε θα του απαντησεις αναλογα. Καποιοι κανετε μια ζωη σα κακομαθημενα παιδακια.
Το οτι "δεν εχω λογικο ειρμο σκεψης" ή οτι "αναφερω πραγματα που δεν ισχυουν" να τα αντικρουσεις με επιχειρηματα. Δεν κρινω εξ ιδιων τους υπολοιπους, που το ειδες αυτο?. Ο soto ηταν που ζητησε να του πουμε τη γνωμη του για τις συναλλαγες του. Δεν... επιμενω να μαθω τι κανεις τα λεφτα σου(χεστηκα, για να το πω πιο κατανοητα), μπορει να το ρωτησω για χαρη της συζητησης. Μη τα παιρνεις ολα προσωπικα, δεν εισαι το κεντρο του κοσμου. Ενας ασημαντος καταθετης εισαι οπως ολοι μας.
Οταν γκρινιαζεις για τα μετρα που παιρνουν οι τραπεζες για τη καταπολεμησης της φοροδιαφυγης και του μαυρου χρηματος, λογικο ειναι να σκεφει καποιος οτι πιθανοτατα εχεις κατι να κρυψεις. Εξαλλου μη ξεχνας την ειρωνια που εκτοξευσες(σαν υπακουο αγορι... κλπ)
Μου αρεσει που στο τελος μας λες κιολας "να κανουμε οτι καναμε και πριν 5 χρονια"... Ειναι φανερο οτι εισαι ξερεις καλυτερα απ ολους και θα κανεις τη σωστη κινηση.

Βαγγέλης wrote:
Filoxrimatos wrote:
αντιλαμβάνομαι ότι ή απλά σου αρέσει να αντιπαρατίθεσαι ή δεν έχεις λογικό ειρμό σκέψης.
Αναφέρεις πράγματα που δεν ισχύουν, κρίνεις εξ ιδίων τους υπόλοιπους, κράζεις τον soto γιατί κάνει αναλήψεις από το ΑΤΜ κι εσύ τώρα μας λες ότι κάνεις κάθε μέρα, προφανώς δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο και επιμένεις να μάθεις τι κάνω εγώ τα λεφτά μου κι αν έχω κάτι να κρύψω.

Και λίγα λες.

Εχει τα ιδια μυαλα με σενα.
Last Edit: 15 Jun 2014 07:38 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 07:43 #113

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
euro wrote:
maria wrote:
Αν εισαι αριστεροχειρας θα κρατησεις εξισου καλα το δοξαρι και με το αριστερο.

Απο αριστερα, εφτασαν σε εκλογικο ταβανι, συντροφε ! Τους τελευταιους ''αριστερους'' τους εφερε ο Γλεζος με την ατακα περι καταθεσεων...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 17:09 #114

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Εσυ δεν έχεις καταλάβει κάτι ακόμα, μα θα το καταλάβεις καλά σε λίγο. Οπου να 'ναι σου 'ρχεται. Ο Ελληνας που έπαιρνε 2000€ μισθο και σε λίγο θα φτάνει τα 500€ και θα πληρώνει τα μισά σε φόρους και ο συνταξιούχος που έπαιρνε 1500€ και θα τον πάνε στα 300€, δεν θα κάτσει να σκεφτεί την "ανάπτυξη" σου και τις "μεταρυθμίσεις" σου. Θα κοιτάξει να φύγει απ οτην Ε.Ε με όποιο τίμημα γιατί τα έχασε όλα και δεκάρα δεν θα δώσει αν η δικιά σου ζωή γίνει πιο ανθυγειινή. Οπότε, αν δεν το ΄χεις καταλάβει, η ντόλτσε βίτα που ονειρεύεσαι στην Ελλάδα δεν θα έρθει. Δηλαδή μια φτηνή ΕΟΖ οπου λίγοι και καλά αμοιβόμενοι θα περνάνε ζάχαρη και οι πολλοί θα κάνουνε τούμπες οταν αυτοί τους πετάνε μερικά ευρουλάκια. Σου συνιστώ λοιπόν μιας και έχεις τις άκρες σου, μάζευε τα και στο καλό, γιατί αυτό θα είναι το μέλλον.

Για τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν, γιατί οι 1-2 συγκεκριμένοι αρθρογράφοι είναι αδιόρθωτοι. Λεφτά για ανάπτυξη οι Ευρωπαίοι δεν θα δώσουν ΠΟΤΕ. Δεν είναι το πρόβλημα τους οτι θα τα φάνε οι Φωτόπουλοι. Δεν υπάρχει η Ελλάδα στα σχέδια τους για οποιαδήποτε ανάπτυξη, πρώτου ξεπουληθεί όλος ο παραγωγικός ιστός, καταλλήξει στα χέρια τους δηλαδή. Αυτό το έχουν πει οι Αμερικάνοι απο το 2011 ήδη, εδω δεν θέλουν να το δούν. Και τα όποια έσοδα απο την ανάπτυξη που θα προκύψει, όταν προκύψει, θα ξαναγυρίζουν στις χώρες της Β.Δ Ευρώπης. Και κάτι ακόμα. Αν γινουν περικοπές 20-30-40 δις το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να πάμε το έλλειμα στο 200% του ΑΕΠ και πραπάνω. Και τι νομίζετε οτι θα γίνει μετά, θα μας χαρίσουν τίποτα απο αυτό το χρέος; Κάνενα κούρεμα. Μαζικές κατασχέσεις εθνικών περουσιακών στοιχείων θα γίνουν, σαν κι αυτά που ονειρεύονται τα distress funds για τους κοκκινους δανειολήπτες.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 15 Jun 2014 17:11 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 18:03 #115

Εσεις με τα πολλα λεφτα που κινδυνευουν δεν δινετε κ τπτ σε εμας τους πτωχους? :woohoo:
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 20:17 #116

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Εσυ δεν έχεις καταλάβει
makper,
Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα (δεν προκύπτει), άσχετα όμως απ' αυτό συνεχίζεις να λες ασυναρτησίες.
Όπως "το έλλειμα στο 200% του ΑΕΠ".

Επομένως τι να απαντήσω...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Από τι κινδυνεύουν τα λεφτά μας που είναι κατατεθειμένα στις Ελληνικές τράπεζες εν έτει 2014? 15 Jun 2014 20:37 #117

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)


Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις. Απλά σταμάτα να γράφεις και να χάνεις τον χρόνο σου. Μόνος σου τα γράφεις, μόνος σου τα διαβάζεις, πιθανόν ομοίως και εγώ και αρκετοί ακόμα. Ούτε σαν εκτόνωση δεν ενδείκνυται αυτό. Κάνε κάτι πιο παραγωγικό.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 16 Jun 2014 02:32 by makper.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.073 seconds