Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: επιτοκια για μικρες καταθεσεις

επιτοκια για μικρες καταθεσεις 04 Oct 2011 10:33 #1

  • mr kouk
  • mr kouk's Avatar
Καλημερα!1η φορα εδω.Θα ηθελα να μαθω αν εχει καποιος την καλοσυνη τα εξης....

Εχω γυρω στα 3000Ε και θα ήθελα κάπου να τα τοποθετησω μήπως έχουν κάποια απόδοση αντι να τα εχω σε εναν απλο λογαριασμο ταμιευτηριου..
1ον σε ποια τραπεζα είναι καλυτερα να τα καταθεσω.
2ον πως να τα καταθεσω(σαν αποταμιευτικο προγραμμα,σαν προθεσμιακο λογαριασμο,σαν ταμιευτηριο)
3ον ποια τραπεζα εχει το καλυτερο επιτοκιο σε κατι απο τα παραπανω...

ενδιαφερομαι για καταθεση αυτου του ποσου και για διαρκεια 3μηνη ή για εξαμηνη ή για χρονο ή για 3 χρονια(μαξιμουμ) αναλογα
την τραπεζα-επιτοκιο-προγραμμα...
The administrator has disabled public write access.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 04 Oct 2011 12:49 #2

  • επιθετικός
  • επιθετικός's Avatar
Τα 3χιλιάρικα είναι μικρό ποσόν για να περιμένεις απόδοση.Στην θέση σου θα τα έβαζα στο απλό λογαριασμό της T-bank που δίνει μέχρι 5000 3% και τα χρήματά σου είναι ανοιχτά και διαθέσιμα όποια στιγμή θέλεις είναι λογαριασμός ταμιευτηρίου.Σε προθεσμιακή επειδή είναι μικρό το ποσό μην περιμένεις να πάρεις και πολύ περισσότερο,οπότε δεν αξίζει προθεσμιακή για τόσα χρήματα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 04 Oct 2011 12:56 #3

  • κακος
  • κακος's Avatar
sorry ,Αλλα με 3 χιλιαρικα θελεις και αποδοση???? και 10 % !!!!! να δωσουν 270 ευρω σε 1 χρονο θα παρεις , ουτε κινητο δεν περνεις. :blush:
The administrator has disabled public write access.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 04 Oct 2011 13:44 #4

Φίλε mr kouk, καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Δεν βλέπω λόγο να αφήσεις τις οικονομίες σου σε ένα λογαριασμό με επιτόκιο π.χ. 0,1% όταν υπάρχουν επιλογές με τουλάχιστο 3%.

Αν μπορείς και θέλεις να δεσμεύσεις χρονικά τα χρήματά σου την καλύτερη επιλογή προθεσμιακής φαίνεται να δίνει η Kedr με 5,50% (που σημαίνει περίπου 75 ευρώ το εξάμηνο) και ακολουθούν άλλες τράπεζες με επιτόκιο πάνω από 4%.

Αν θέλεις να τα αφήσεις ανοιχτά σε ταμιευτήριο η καλύτερη επιλογή φαίνεται να είναι το Ταμείο Παρακαταθηκών & Δανείων, αν έχεις κατάστημα κοντά σου, αλλιώς θα συμφωνήσω με τον φίλο επιθετικό για την T-Bank. Σημειωτέον ότι με 3% θα έχεις περίπου 40 ευρώ το εξάμηνο.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 04 Oct 2011 22:41 #5

Καλό το χιουμοράκι (ορισμένα δε απ'αυτά καταπληκτικά!) και δε νομίζω να'θελε κανείς να περιπαίξει κανέναν. Πλάκα κάνουμε! :)

Προσωπικά, στο φίλο με το 3-χίλιαρο, θα πρότεινα να το βάλει στον Αποταμιευτικό Λογαριασμό «Κάθε Μήνα Συν» τής Milllennium.
Με 3.000 (πρακτικά "κλειστά") θα'χει κάθε μήνα 10 € δωροεπιταγές για Βερόπουλο.
Ουσιαστικά υπάρχει ΕΤΗΣΙΑ απόδοση 120 € (έστω και σε δωροεπιταγές - λεφτά δεν είναι κι αυτά?) και μάλιστα μετά φόρων.
Αν κάνει κανείς το λογαριασμό θα δει ένα επιτόκιο περίπου της τάξης τού 4,50%.

Ιδού και το link για το φίλο:
www.millenniumbank.gr/MillenniumVB/Mille..._GR/KatheMinaSyn_GR/

Υ.Γ. Αξίζει κανείς να προσέξει τις ψιλές "Λοιπές πληροφορίες" στο τέλος τής ιστοσελίδας, για να'ναι προετοιμασμένος.
π.χ., το "οποιοδήποτε τραπεζοασφαλιστικό πρόγραμμα" που απαιτείται είναι μόνο της τάξης των 5€ ετησίως...
Last Edit: 04 Oct 2011 22:41 by Μάριος Αντωνίου (epolala).
The administrator has disabled public write access.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 05 Oct 2011 13:47 #6

  • mr kouk
  • mr kouk's Avatar
αψογες οι απαντησεις και σας ευχαριστώ παιδια!..ναι το ξερω ότι μιλάω για μικρό ποσό..αλλά τι να κάνω αυτά εχω προς το παρρον...τα 3-4 χιλιαρικα ισως να φαινονται για μενα όπως φαίνονται για άλλον τα 50!!!και ετσι κοιτάζω μπας και τα ανεβάσω εστω και λίγο...

Για την KEDR το ειχα ξαναδεί καπου ότι συμφέρει αλλά εγώ είμαι ηράκλειο(κρήτη αρα δε βολεύει) αν και απο τι είχα δει θα ήταν τέλεια επιλογή και μαλιστα μπορείς να τα κάνεις κατάθεση σαν ρώσικο νόμισμα που εκεί ανεβαίνει το επιτοκιο γυρω στα 7%!!! κριμα :(

Στην Τ βανκ έχω καταλήξει και εγώ μέχρι τώρα,απλά έλεγα αν υπάρχει κάποια καλύτερη ιδέα γιατί δεν ξέρω αν είναι αξιοπιστη σαν πρώην ασπίσ(ψωμιάδης και τετοια)

αυτο με την Millenioum παλι πολυ καλο ακούγεται ..ναι καλα το είπες φίλε μου..τα λεφτα ειναι λεφτα σε ότι μορφή και ναναι!!δεν τόξερα και θα το κοιτάξω!!!

Ταμείο Παρακαταθηκών & Δανείων...το κοίταξα..πολύ καλο αλλά και πάλι Αθήνα..(αχ τι χάνουμε εμείς στην επαρχίααα)

τελος θα ήθελα να πω ότι κοιτάζω και τον λογαριασμο "μπορώ" της πειραιως με 4% επιτοκιο(3,60% καθαρο?)..αλλά δεν μαρεσει τοσο γιατί αν βγάλεις πανω απο μια φορα σε ένα χρόνο τα χρήματα σου τότε πέφτει στο 1% και τσάμπα ο κόπος...επίσης πρέπει να συνδέεται αυτός ο λογαριασμός με κάποιον λογαριασμό ταμιευτηρίου και επειδή τα χρήματα αυτά θέλω να τα βάλω σε λογαριασμό κοινό με τη γυναίκα μου μου φαίνεται λίγο πολύπλοκο(?).

σας ευχαριστώ για την κανανόηση παίδες και σόρρυ αν σας ζάλησα...Ωραίο sight πάντως και θα προσπαθήσω να το τιμήσω :)
The administrator has disabled public write access.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 05 Oct 2011 13:54 #7

  • προς Mr Koyk
  • προς Mr Koyk's Avatar
Mr Kouk εισαι ωραιος !!!!Ειμαι ενας απο αυτους που εκανα πλακα και ζηταω συγνωμη! :blush: Για την KEDR παρε τηλεφωνο μηπως εχουν σκεφτει μια λυση για επαρχια αφου δεν εχουν υποκαταστηματα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 06 Oct 2011 10:29 #8

  • mr kouk
  • mr kouk's Avatar
έστειλα εμαιλ στην kedr και μου εστειλε μια κοπελιά απάντηση ότι δεν εχουν κάτι για κρήτη...και πρέπει να πάω και αθήνα να ανοίξω λογαριασμό...
έχει κανεις λογαριασμό στην Τ βανκ να μας πει λεπτομέρειες?είναι αξιοπιστη σαν τράπεζα? στο λογαριασμο αυτο με το 3% επιτοκιο πότε έχεις την απόδοση των τόκων? κάθε μήνα? κάθε εξάμηνο ή κάθε χρόνο?
στο "μπορω" ασ πούμε της πειραιώς η απόδοση των τόκων είναι ετήσια με 4% και στον λογαριασμο cash manager εβδομαδιαια απόδοση τόκων!! με 2,30% όμως μόνο...
(βέβαια δεν το εχω καταλαβει και πολυ καλα αυτο..τι σημαινει εβδομαδιαια αποδοση τοκων...αν εγώ βάλω 3000 ευρώ θα παίρνω 62 ευρώ καθαρα την εβδομάδα τόκους??????αν είναι έτσι πληρώνω το μισό νοίκι μου κάθε μήνα μόνο απο αυτό..:silly: )
The administrator has disabled public write access.

Απ: επιτοκια για μικρες καταθεσεις 06 Oct 2011 11:14 #9

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
1. Δεν υπάρχει πλέον αξιόπιστη ή αναξιόπιστη τράπεζα. Ή θα σωθούν όλες ή θα καταρρεύσουν χωρίς εξαιρέσεις.

2. ΤBANK απόδοση τόκων κάθε εξάμηνο

3. Τα 62 ευρώ είναι η ετήσια απόδοση. Μπορείς να υπολογίσεις την εβδομαδιαία...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds