Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 13 Mar 2013 03:07 #1

  • frixos79
  • frixos79's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Έχω πιστωτική dynamic της alpha bank για αγορές στο σουπερμαρκετ αλλά και αλλόυ ,χωρίς συνδρομή και επιστροφή 3% σε δωροεπιταγες σουπερμαρκετ Μαρινόπουλος που θα πάω απαραίτητα 1 φορα την εβδομαδα το λιγότερο. Συχνά λόγω προσφορών η επιστροφή είναι ακομα και 5%! Το λογαριαμό τον πληρώνω στο ταμείο της τράπεζας επειδή η τράπεζα έχει χαμηλά επιτόκια οπότε δε διατηρώ καταθετικό λογαριασμό σε αυτή. Το μόνο κακό της κάρτας είναι ότι είναι american express και όχι visa που την έχουν όλα τα μαγαζίά και στο εξωτερικό.Χρειάζομαι και μια visa ή mastercard.H FBB έχει visa gold και visa απλή . Η κάρτα έχει επιστροφή 1% σε μετρητά , αλλά στον 1 χρόνο έχει συνδρομή. Ξέρει κανείς εάν γίνεται να την ακυρώνω μόλις πριν τη συμπλήρωση του χρόνου για να μην πληρώσω συνδρομή , μετά να βγάζω την άλλη visa της τράπεζας και ξάνά να την ακυρώνω πριν το έτος ώστε ποτέ να μην πληρώνω συνδρομή?
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 13 Mar 2013 04:16 #2

frixos79 wrote:
Μαρινόπουλος που θα πάω απαραίτητα 1 φορα την εβδομαδα το λιγότερο.
Μεγάλη οικογένεια?
Πολλά παιδιά?
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 14 Mar 2013 00:39 #3

  • frixos79
  • frixos79's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
ποια παιδια και οικογενεια ?? για καρτα πιστωτικη ειναι το θεμα. αν δεν ξερεις κατι σχετικο μην απαντας καθολου
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 14 Mar 2013 03:22 #4

frixos79 wrote:
Έχω πιστωτική dynamic της alpha bank για αγορές στο σουπερμαρκετ αλλά και αλλόυ ,χωρίς συνδρομή και επιστροφή 3% σε δωροεπιταγες σουπερμαρκετ Μαρινόπουλος που θα πάω απαραίτητα 1 φορα την εβδομαδα το λιγότερο. Συχνά λόγω προσφορών η επιστροφή είναι ακομα και 5%! Το λογαριαμό τον πληρώνω στο ταμείο της τράπεζας επειδή η τράπεζα έχει χαμηλά επιτόκια οπότε δε διατηρώ καταθετικό λογαριασμό σε αυτή. Το μόνο κακό της κάρτας είναι ότι είναι american express και όχι visa που την έχουν όλα τα μαγαζίά και στο εξωτερικό.Χρειάζομαι και μια visa ή mastercard.H FBB έχει visa gold και visa απλή . Η κάρτα έχει επιστροφή 1% σε μετρητά , αλλά στον 1 χρόνο έχει συνδρομή. Ξέρει κανείς εάν γίνεται να την ακυρώνω μόλις πριν τη συμπλήρωση του χρόνου για να μην πληρώσω συνδρομή , μετά να βγάζω την άλλη visa της τράπεζας και ξάνά να την ακυρώνω πριν το έτος ώστε ποτέ να μην πληρώνω συνδρομή?

Γιατί δε δοκιμάζεις να βγάλεις την Affinity Mastercard της Citibank;
Έχει 2,5% επιστροφή στα πάντα και χωρίς όριο, μόνο που είναι για αγορές σε Zara κ.λπ.
Την έχω χρόνια τώρα και (νομίζω πως ακόμα) δεν έχει συνδρομή.

Και λέω "δοκιμάζεις", γιατί οι τράπεζες δίνουν πια κάρτες με το σταγονόμετρο... εκτός από τη Eurobank! :P
Last Edit: 14 Mar 2013 03:27 by Μάριος Αντωνίου (epolala). Reason: "τυπογραφικό σαρδάμ"
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 14 Mar 2013 19:17 #5

  • frixos79
  • frixos79's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Karma: 0
Ίσως δεν εξηγησα οτι δεν εχω ετουτη την περιοδο citybank κοντα επειδή διαμένο προσωρινά λόγω εργασίας Διδυμότειχο και στην FBB έχω λογαριασμό μισθοδοσίας οπότε θα πληρώνεται αυτόματα. Βέβαια καταστήματα Zara δεν έχει χρειαστεί να ψωνίσω ποτέ οπότε θα προτιμούσα την Fbb με επιστροφή μετρητων 1%
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 01 May 2013 01:33 #6

  • Alexkk
  • Alexkk's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 59
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (-1)
frixos79 wrote:
Ίσως δεν εξηγησα οτι δεν εχω ετουτη την περιοδο citybank κοντα επειδή διαμένο προσωρινά λόγω εργασίας Διδυμότειχο και στην FBB έχω λογαριασμό μισθοδοσίας οπότε θα πληρώνεται αυτόματα. Βέβαια καταστήματα Zara δεν έχει χρειαστεί να ψωνίσω ποτέ οπότε θα προτιμούσα την Fbb με επιστροφή μετρητων 1%

Από τις χειρότερες επιλογές...
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 06 May 2013 00:03 #7

  • Alexkk
  • Alexkk's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 59
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (-1)
Νέα κάρτα Citibank Platinum World MasterCard. 1% επιστροφή αν το καταλαβαίνω σωστά από παντού (και εφορία) και εφαργύρωση σε ταξιδιωτικές υπηρεσίες.. χωρίς να σου θέτει όρια με ποια εταιρία θα τα εξαργωρώσεις. Και μερικα ακομα προνόμια www.citi.com/greece/consumer/cards/citibank/platinum.htm


Αρκετά καλή περίπτωση
Last Edit: 06 May 2013 00:03 by Alexkk.
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 06 May 2013 09:13 #8

H χρήση πιστωτικής κάρτας δεν είναι τεκμήριο;
Γιατί είναι σαν καταναλωτικό δάνειο παρόλο που κάνεις πλήρη αποπληρωμή στο μηνιαίο λογαριασμό.
Άντε και να μην είναι τεκμήριο, δε θα υπάρξει πρόβλημα όταν οι δαπάνες που κάνεις μέσω πιστωτικής είναι δυσανάλογα υψηλές σε σχέση με το εισόδημα που δηλώνεις;
Last Edit: 06 May 2013 09:14 by Ψαχνόμενος (ant).
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτική κάρτα με επιστροφή και εφόρου ζωής χωρίς συνδρομή 06 May 2013 09:32 #9

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Xρεωμένος καταθέτης! wrote:
H χρήση πιστωτικής κάρτας δεν είναι τεκμήριο;
Γιατί είναι σαν καταναλωτικό δάνειο παρόλο που κάνεις πλήρη αποπληρωμή στο μηνιαίο λογαριασμό.
Άντε και να μην είναι τεκμήριο, δε θα υπάρξει πρόβλημα όταν οι δαπάνες που κάνεις μέσω πιστωτικής είναι δυσανάλογα υψηλές σε σχέση με το εισόδημα που δηλώνεις;
Δεν ξέρω αν σήμερα είναι τεκμήριο, αλλά στο παρελθόν υπήρξε περίοδος που ΗΤΑΝ.
Πάρτε το απόφαση, αν ΔΕΝ θέλετε να ξέρει κανείς τι λεφτά ξοδεύετε, που τα ξοδεύετε και πόσα είναι, ο μόνος τρόπος είναι το hot cash.
Δε μιλάω για μαύρα λεφτά, μιλάω γενικώς. Όλα εκτός του hot cash καταγράφονται και παραμένουν γραμμένα.
Και το τι ισχύει σήμερα, δε σημαίνει ότι εξασφαλίζει κανέναν ότι θα ισχύει και αύριο. Εδώ έχουν φτάσει τον Απρίλιο να μαγειρεύουν το νόμο με τον οποίο θα φορολογηθεί ο κόσμος για τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους.

Μιλάμε για το απόλυτο καθεστώς της φορολογικής σταθερότητας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.077 seconds