Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Δωστε τους να καταλαβουν...

Δωστε τους να καταλαβουν... 23 Dec 2013 18:19 #19

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
flox wrote:
Μα γιαυτο κι εγω φιλε soto δε τρωω ποτε αλλαντικα.

Το νοθευμενο λαδι οσο εντοπιστηκε δεσμευτηκε,

Ναι ρε φίλε, αλλά τι πάει να πει "δεσμεύτηκε"? 50 χιλιάδες τόννοι ήταν αυτό, δεν ήταν είκοσι μπουκάλια! Τι το έκαναν? Που το πήγαν? Για το "δεσμευμένο" μιλάω, όχι γι' αυτό που (ίσως) ξέφυγε! Δεν το έριξαν στη θάλασσα, δεν το έδωσαν σε βιομηχανίες ασαφαλτόπανων, τι διάολο το έκαναν? Το έκαναν καύσιμο? Το έκαναν γράσσο?
ΑΥΤΟ ρωτάω, αν ξέρει κάποιος. Γιατί η λέξη "δεσμεύτηκε" εμένα δεν μου λύνει την απορία ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ αυτό το λάδι.

Όσο για τα λουκάνικα, η καταγωγή από τον ίππο δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι το κρέας είναι κακό. Στη Γαλλία π.χ. το κρέας αλόγου διακινείται ελεύθερα και ΕΠΙΣΗΜΑ, αυτό που επιτάσσει ο νόμος είναι ΝΑ ΣΤΟ ΛΕΝΕ ότι είναι αλογίσιο, να μη στο πουλάνε δηλαδή για μοσχάρι. (Σαν υφή, τα δυο κρέατα είναι πολύ παρόμοια).
Κακό είναι το κρέας αλόγου αν τα άλογα προέρχονται από τους ιπποδρόμους, γιατί τότε είναι κορεσμένα στη ντόπα, στα αντιβιωτικά, και δεν ξέρω και τι άλλο φάρμακο τους δίνουν για να κερδίζουν τις ιπποδρομίες.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 23 Dec 2013 22:39 #20

Δεσμευτηκε υποθετω θα πει οτι κατασταφηκε, φιλε, οπωσδηποτε παντως δε διοχετευτηκε στην αγορα για καταναλωση. Αν ηταν να το διοχετευαν οπως υποπτευεσαι τοτε γιατι να το δεσμευαν? Δε θα ειχε γινει καμμια βαβουρα κι ολα ωραια.
Δε γνωριζω αν γινοταν καυσιμο ή γρασο. Αν γινοταν ομως, θα σε πειραζε?

Οταν λεμε αλογισιο κρεας δε μιλαμε για το κρεας που κυκλοφορει αλλου ελευθερα, αλλα για κρεας απο αρρωστα αλογα δηλ.μολυσμενο.

Τα αλογα του ιπποδρομου φιλε ειναι πανακριβα, κανεις δε θα τα εσφαζε για να τα φαει :)
Last Edit: 23 Dec 2013 22:42 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 24 Dec 2013 03:08 #21

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
<<...το κρεας τους (οποτε εχουν, γιατι δεν εχουν καθε μερα) σαπιο...>>


Σε νησί της άγονης γραμμής συμβαίνουν αυτά;

Εκεί που κόβεται και το ρεύμα συνέχεια και χαλάνε τα τρόφιμα;




Υπόψιν, τα άλογα που δεν κάνει να τα φάμε είναι ακριβώς του ιπποδρόμου επειδή παίρνουν ισχυρά φάρμακα (νόμιμα και παράνομα) που είναι βλαβερά για τον άνθρωπο.

Τα άλογα του ιπποδρόμου χάνουν την αξία τους αστραπιαία αν τραυματιστούν και υπάρχει κίνητρο να πουληθούν για κρέας, όπως και πραγματικά έχει συμβεί κατ' επανάληψη.
Last Edit: 24 Dec 2013 03:09 by El_Malak.
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 24 Dec 2013 04:13 #22

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Παιδια, την τελευταια φορα που βρεθηκα στον Μαρινοπουλο (στο παλιο της Πλ.Βικτωριας) ,πριν αρκετα χρονια, ακουσα τους πελατες να παραπονιονται οτι κιμας ειχε και αλεσμενα κοκκαλα μαζι...
Μετα εμαθα οτι το συγκεκριμενο, τους το εκλεισαν για υγειονομικες παραβασεις (ο νοων, νοειτο)

Για εμενα και την τσεπη μου καλυτερος ειναι ο Σκλαβενιτης.

Αν και οι αγορες απο τον χασαπη και τον ιχθυοπωλη της γειτονιας σου, ειδικα οταν εχεις μικρα παιδια, ειναι ασφαλεστερες,αλλα παντως ακριβοτερες (ειδικα στο ψαρι,προτιμω καλαθι/ψυγειακι απο το νησι...)

Υστερογραφο για τους λατρεις του ψαριου : Μαζι με τις καλοκαιρινες διακοπες στο νησι , μπορειτε ανετα να ''κλεισετε'' και ψαρια για τον χειμωνα.
Θα πρεπει ομως να επιβαρυνθειτε την αβαρια να κατεβειτε μεχρι τον Πειραια, που θα σας τα στειλουν με το πλοιο της γραμμης... (Η φορτωτικη στοιχιζει περιπου 5 - 7 ευρω). Τα ψαρια σας παντως θα ειναι ολοφρεσκα και οτι καλυτερο !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 24 Dec 2013 05:42 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 24 Dec 2013 06:39 #23

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Καλό μαγαζί ο Σκλαβενίτης, καλύτερο πάντως από του Μαρινόπουλου, αν και έχει συνήθως πολύ κόσμο μέσα.

Επίσης, καλύτερος (τηρουμένων των αναλογιών) και σαν εργοδότης ο Σκλαβενίτης από όσο ακούγεται στην πιάτσα και από ότι λένε εργαζόμενοι εκεί.



Ειδικά στο Σκλαβενίτη, οι υποψήφιοι προς πρόσληψη αποστέλλονται συνήθως μέσω του τοπικού Δημαρχείου όπου βρίσκεται το εκάστοτε κατάστημα.

(Καλά, λέμε αν δεν έχεις μέσον, όχι σε σούπερ μάρκετ δεν μπορείς να δουλέψεις, καλύτερα φύγε από τη χώρα να γλυτώσεις...)
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 24 Dec 2013 07:26 #24

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
El_Malak wrote:
Καλό μαγαζί ο Σκλαβενίτης, καλύτερο πάντως από του Μαρινόπουλου, αν και έχει συνήθως πολύ κόσμο μέσα.

Επίσης, καλύτερος (τηρουμένων των αναλογιών) και σαν εργοδότης ο Σκλαβενίτης από όσο ακούγεται στην πιάτσα και από ότι λένε εργαζόμενοι εκεί.



Ειδικά στο Σκλαβενίτη, οι υποψήφιοι προς πρόσληψη αποστέλλονται συνήθως μέσω του τοπικού Δημαρχείου όπου βρίσκεται το εκάστοτε κατάστημα.

(Καλά, λέμε αν δεν έχεις μέσον, όχι σε σούπερ μάρκετ δεν μπορείς να δουλέψεις, καλύτερα φύγε από τη χώρα να γλυτώσεις...)

Σε λιγα χρονια θα δουμε και στις μηχανοτρατες Ελληνοπουλα...



Eυχομαι δε , να δουμε και αλιευτικα υπερποντιας αλιειας με Ελληνικη Σημαια !!!



Tα video αφιερωμενα σε οσους θα υποστηριξουν οτι το ψαρι ειναι ''ακριβη'' τροφη...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 24 Dec 2013 08:11 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 24 Dec 2013 08:38 #25

El_Malak wrote:
<<...το κρεας τους (οποτε εχουν, γιατι δεν εχουν καθε μερα) σαπιο...>>

Σε νησί της άγονης γραμμής συμβαίνουν αυτά;

Εκεί που κόβεται και το ρεύμα συνέχεια και χαλάνε τα τρόφιμα;


Υπόψιν, τα άλογα που δεν κάνει να τα φάμε είναι ακριβώς του ιπποδρόμου επειδή παίρνουν ισχυρά φάρμακα (νόμιμα και παράνομα) που είναι βλαβερά για τον άνθρωπο.

Τα άλογα του ιπποδρόμου χάνουν την αξία τους αστραπιαία αν τραυματιστούν και υπάρχει κίνητρο να πουληθούν για κρέας, όπως και πραγματικά έχει συμβεί κατ' επανάληψη.


Πλακα κανεις φιλε μου? Μια εταιρια σου πασαρει σαπιο κρεας μονο επειδη ειναι αγονη γραμμη ή επειδη κοπηκε το ρευμα? Το ενδεχομενο της αισχροκερδειας δε περναει καθολου απ το μυαλο σου?

Οσο για το αλογισιο κρεας, αν αυτο που βαζουν μεσα οι βιομηχανιες ειναι αποκλειστικα αλογων ιπποδρομιων, θα επρεπε να υπηρχε ιπποδρομος σε καθε πολη :laugh:
Last Edit: 24 Dec 2013 08:39 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 24 Dec 2013 09:04 #26

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Όχι δεν κάνω πλάκα.

Και λίγο διάβασμα δεν βλάπτει, ακόμα και όταν "τα ξέρουμε ΟΛΑ".



Αλήθεια, μήπως θα μας πεις και ποιο είναι αυτό το κατάστημα που έχει πάντα σάπιο κρέας ή όποτε δεν έχει σάπιο κρέας τότε δεν έχει καθόλου κρέας, αφού το μάθεις και εσύ πρώτα φυσικά.


Ή μήπως το κατέχεις και αυτό το θέμα έτσι όπως κατέχεις το τι έγινε στην Κύπρο με τις τράπεζες;
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 24 Dec 2013 09:39 #27

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
flox wrote:
Δεσμευτηκε υποθετω θα πει οτι κατασταφηκε

"Υποθέτεις".
Αυτό το "υποθέτεις" ρωτάω, αν το ξέρει κανείς στα σίγουρα.

Όχι, δεν θα με πείραζε αν γινόταν καύσιμο, γράσσο, ή ασφαλτόπανο. Μαγιονέζες και φυτίνες θα με πείραζε αν έγινε.

Για τα άλογα έχεις μεσάνυχτα. Τα ιπποδρομιακά άλογα έχουν πολύ μικρή ζωή (ωφέλιμη για τον ιππόδρομο). Από 2 έως 4 χρόνια. Το άλογο όμως (σαν οργανσμός) ζει 20-25.
Τα ιπποδρομιακά λοιπόν, μάλλον για μπιφτέκι πάνε, αφού τελειώσει η χρήση τους στον ιππόδρομο...

Για τον Σκλαβενίτη: Συμφωνώ. Είναι από τους πιο έντιμους. Και συμφωνώ και για την... παρέμβαση εκ μέρους των δημάρχων! (Με το "συμφωνώ" εννοώ "επιβεβαιώνω την πληροφορία". Την ξέρω κι εγώ.)
Επίσης ο Σκλαβενίτης έχει από τα καλύτερα έτοιμα φαγητά (π.χ. ο μουσακάς του). Σαν της μάνας μου ένα πράμα....

Για τα ψάρια:
Ζώντας στην Αθήνα, η έννοια "φρέσκο ψάρι" είναι ποντιακό ανέκδοτο. Επειδή ξέρω πολλά (ψάρευα και ο ίδιος παλιότερα) για τα ψάρια και το κύκλωμα που τα διακινεί και τα εμπορεύεται, καθώς και για τις "καλές ψαροταβέρνες", σας λέω ότι ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ μερικά από τα ψάρια που πουλιώνται να είναι πράγματι φρέσκα, αλλά: 1) Το ποσοστό τους είναι μικρό σε σχέση με το σύνολο. 2) Τίποτα δεν πετιέται (πρώτα "σπρώχνονται" τα παλιότερα, και μετά τα νεώτερα), 3) Φρέσκα βεβαίως είναι των ιχθυοτροφείων, αλλά αυτά να δείτε τι τρώνε...
Αλλά το χειρότερο δεν είναι αυτό. Το χειρότερο είναι ότι πολλά από τα πωλούμενα "φρέσκα" ψάρια είναι πρώην κατεψυγμένα που έχουν αποψυχθεί πριν ανέβουν στον πάγκο. Ακόμα και στην κεντρική αγορά (στην Αθηνάς). Να μη μιλήσω για τις λαϊκές αγορές, βέβαια...

Οπότε εγώ προσωπικά προτιμάω τα κατεψυγμένα (που ξέρω ότι πέσανε στους -30C αμέσως μόλις πιάστηκαν, πάνω στο αλιευτικό ανοικτής θαλάσσης που τα έπιασε, και έτσι έφτασαν μέχρι την κατάψυξη του Σκλαβενίτη από την οποία θα το πάρω εγώ) παρά τα "φρέσκα" που πάει να μου πλασσάρει ο κάθε έμπορος, με κριτήριο το ποια θα του χαλάσουν πρώτα, και όχι αυτό που μου λέει.
Την απόψυξη του κατεψυγμένου πριν το μαγείρεμα να την κάνω εγώ, και όχι ο έμπορος.
Και βέβαια, η τιμή τους είναι το 1/4 της τιμής του "φρέσκου".
Α, φρέσκα είναι και τα ψιλά: Σαρδέλλες, γαύρος, αθερίνα, κλπ. Αυτά δεν καταψύχονται.

Κάτι που έμαθα τελευταία (και έκοψα τη γλώσσα φιλέτο): Η γλώσσα φιλέτο βγαίνει σε μια ΛΙΜΝΗ της Αφρικής, δεν είναι θαλασσινό ψάρι! Το ξέρατε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.120 seconds