Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Δωστε τους να καταλαβουν...

Δωστε τους να καταλαβουν... 25 Dec 2013 11:07 #37

Aκομα και τσυριζα? :huh:
Last Edit: 25 Dec 2013 12:08 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 27 Dec 2013 06:22 #38

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Οπότε maria εξήγησε μας λίγο ποιοι είναι κατά την γνώμη σου οι άσπιλοι; Τα σκατοκέφαλα της Χρυσής Αυγής, οι κάτι μαϊμουδομανατζαρέοι στυλ Μάνου και Τζήμερου που θέλουν να φτιάξουν τον νέο στρατό κατοχής. Πάρε το απόφαση. Ο Τσίιζα θα είναι η νέα σου κυβέρνηση και πολύ σύντομα και αν δεν την παλεύεις με τίποτα, πράμα δεδομένο, ξύδι ΤΟΠ, η μόνη λύση.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 27 Dec 2013 06:23 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 27 Dec 2013 06:53 #39

Nαι αλλα με ποιους θα συμμαχισει ο τσυριζα για να κανει κυβερνηση? Η λογικη λεει με ανελ και πασοκ...
Last Edit: 27 Dec 2013 06:54 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 27 Dec 2013 10:52 #40

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Ο Τσίιζα θα είναι η νέα σου κυβέρνηση

Εγώ στο έχω ξαναπεί, συμφωνώ με αυτή σου την πρόβλεψη.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αυτή η εξέλιξη θα είναι καλή για τη χώρα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 27 Dec 2013 21:24 #41

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Οχι soto51 θα είναι καλή για εμένα, και για αρκετούς άλλους που γνωρίζω και αυτό μου αρκεί. Αν τώρα εμείς τυγχάνει να είμαστε πλειοψηφία τότε ο Τσίριζα θα κάνει κυβέρνηση. Αυτό που έγραψα μπορεί να διαβαστεί με δυο τρόπους. Πρώτον ο γνωστός τρόπος "το πάρτι θα συνεχιστεί τελικά με τυπωμένο χρήμα", " οι Δ.Υ θα συνεχίσουν σαν στρατός κατοχής να ποδοπατούν όλη την υπόλοιπη Ελλάδα", και "Αυτή η χώρα ποτέ δεν θα αλλάξει" και με ένα άλλον τρόπο. Το δεύτερο δεν σας τον γράφω γιατί δεν έχει νόημα γενικά να εκθέτω γενικά απόψεις εδώ μέσα, αλλά με εκφράζει εμένα. Το πρώτο το έγραψα για να προλάβω αυτούς που θα το έγραφαν. Αυτά.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 27 Dec 2013 21:55 #42

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Οχι soto51 θα είναι καλή για εμένα, και για αρκετούς άλλους που γνωρίζω και αυτό μου αρκεί. Αν τώρα εμείς τυγχάνει να είμαστε πλειοψηφία τότε ο Τσίριζα θα κάνει κυβέρνηση. Αυτό που έγραψα μπορεί να διαβαστεί με δυο τρόπους. Πρώτον ο γνωστός τρόπος "το πάρτι θα συνεχιστεί τελικά με τυπωμένο χρήμα", " οι Δ.Υ θα συνεχίσουν σαν στρατός κατοχής να ποδοπατούν όλη την υπόλοιπη Ελλάδα", και "Αυτή η χώρα ποτέ δεν θα αλλάξει" και με ένα άλλον τρόπο. Το δεύτερο δεν σας τον γράφω γιατί δεν έχει νόημα γενικά να εκθέτω γενικά απόψεις εδώ μέσα, αλλά με εκφράζει εμένα. Το πρώτο το έγραψα για να προλάβω αυτούς που θα το έγραφαν. Αυτά.

Κάνεις τραγικά λάθη, και προφανώς τα ίδια κάνουν και όλοι αυτοί που επικαλείσαι, και θα αποτελέσουν (ή αποτελούν ήδη) την πλειοψηφία που αναφέρεις.
Αυτό όμως (το γεγονός ότι υπάρχει πλειοψηφία) είναι άσχετο με τα λάθη.

Το λάθος σου (σας) έχει να κάνει με το "πάρτυ".
Δεν είμαι κατά των πάρτυ, καλά είναι.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις όμως είναι ότι για να κάνεις πάρτυ πρέπει να έχεις διαθέσιμα για ξόδεμα φαγητά και ποτά.
Και ΔΕΝ μπορείς να κάνεις πάρτυ, αν τα φαγητά σου είναι ομοιώματα που δεν τρώγονται (από αυτά που φτιάνουν από γύψο για να τα βάζουν σε βιτρίνες ή για να τα φωτογραφίσουν), ή αν τα ποτά σου είναι απλώς χρωματισμένο νεράκι, αυτό που χρησιμοποιείται επίσης στην κινηματογραφική βιομηχανία.
Για να κάνεις πάρτυ πρέπει να έχεις διαθέσιμο πλούτο για ξόδεμα.
Το μέχρι τώρα πάρτυ (μέχρι το 2010) γινόταν με δανεικά, με "πακέτα", με τέτοια. Ο πλούτος που χρειαζόταν να ξοδευτεί για να γίνει "καλό" το πάρτυ ερχόταν από άλλες πηγές, δεν τον είχαν παράξει αυτοί που διοργάνωναν (και συμμετείχαν) στο πάρτυ.
Αυτά όμως τελείωσαν.
Τώρα πια το (τα) πάρτυ πρέπει να τα πληρώνουμε εμείς, από αυτά που παράγουμε.
Αυτό που κάνει ο ξυριζα (νομίζω) είναι ότι τάζει πάρτυ σε κάτι σαν και σένα, ενώ ούτε τα φόντα έχει για να το οργανώσει, ούτε που θα βρει τα φαγητά και τα ποτά λέει, και στην τελική ΔΕΝ θα αυξήσει την παραγωγή, ώστε να δημιουργήσει (τουλάχιστον) τα φόντα για κάποιο πάρτυ στο μέλλον. Σε αυτή την προοπτική εξέλιξης, ΠΙΣΩ θα πάει τη χώρα.

Και δυστυχώς, η πλειοψηφία (της οποίας και συ είσαι μέλος) δεν καταλαβαίνει τίποτα από όλα αυτά.
Δεν λέω ότι οι παρόντες κυβερνήτες είναι "καλοί". Κάθε άλλο. Απίστευτοι μαλάκες είναι. Έχω όμως την εντύπωση ότι οι επερχόμενοι θα είναι ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ.

Αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που εσύ βλέπεις (και προφανώς εγώ δεν το βλέπω) και λες:
"Η εξέλιξη αυτή θα είναι καλή για εμένα, και για αρκετούς άλλους που γνωρίζω".
Δηλαδή?
Τι είναι αυτό που θα σε ωφελήσει από την εξέλιξη?

Γιατί βέβαια το να αλλάξει η φάτσα του Σαμαρά και στη θέση του να μπει αυτή του Τσίπρα, στη θέση της φάτσας του Στουρνάρα να μπει του Μηλιού, στη θέση της φάτσας του Βενιζέλου να μπει αυτή του Βούτση, στη θέση αυτής του Αρβανιτόπουλου ή της Διαμαντπούλου να μπει της Ρεπούση, κλπ., δε σημαίνει τίποτα, πέρα ίσως από κάποια αλλαγή αισθητικής.

Λοιπόν?
Πως θα σε ωφελήσει αυτή η εξέλιξη?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 27 Dec 2013 23:34 #43

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Κοίταξε να δεις. Εγώ είμαι κατά της λογικής του "πάρτι" γενικά. Αυτά τα λέτε σείς. Εγώ σκέφτομαι ως εξής: Αυτοί που μεγαλοστόμως κόπτονται για την Ελλάδα δεν τους ενδιαφέρει η Ελλάδα σαν χώρα, έτσι κι αλλιώς αυτό είναι μια ιδέα και τίποτε άλλο. Τους ενδιαφέρει η άρχουσα τάξη της Ελλάδας. Όταν λοιπόν διαβάζω άρθρα για το "πώς θα σωθεί η Ελλάδα" σκέφτομαι πως το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα σωθεί το κατεστημένο. Το κατεστημένο αυτό Soto51 είναι αυτό που κάνει τα πάρτι σε βάρος του εργαζομένου και είναι αυτό που στοχοποιεί πρώτα τον Δ.Υ και μετά τον Ι.Υ και τον μικρό Ε.Ε σαν αποδέκτες των προϊόντων εγκλήματος της, για να μείνει αυτή στο απυρόβλητο.

Αυτό λοιπόν που περιμένω από μια ριζοσπαστική κυβέρνηση είναι η καταρρευση αυτής της Ελλάδας, της Ελλάδας που πήγε και δανείστηκε 300δις, και αυτά πήγαν σε 20 οικογένειες και τους παρατρεχάμενους τους, και τώρα φόρτωσε τον λογαριασμό σε όλους του Ελληνες (εκτός από τους ενόχους) και στην συνέχεια στοχοποίησε αποκλειστικά τους Δ.Υ σαν αυτοί και καλά τα έφαγαν. Βλέπεις το να παίρνουν Α€ το μήνα ή 14xΑ€ το χρόνο ήταν τα τραγικά έξοδα και έπρεπε να τους τα πάμε A/2€ μήνα ή 6*A€ το χρόνο για να σωθούμε. Και τα γνωστά λαμόγια συνεχίζουν το πάρτι σε βάρος μας ακόμα και σήμερα.

Άκουσε λοιπόν να σου πω τι περιμένω: Ολική κατάρρευση του συστήματος εξουσίας στην Ελλάδα, πλήρη αναδιανομή εξουσιών, αναδιοργάνωση του προσανατολισμού της Ελλάδας στον ευρύτερο χώρο, δηλαδή από μπανανία και απέραντη ΕΟΖ της Ε.Ε και χώρος διακοπών συνταξιοδοτικού προσανατολισμού των βορειοευρωπαίων, σε αυτόνομη χώρα με δικό της νόμισμα και σύστημα διακυβέρνησης. Όχι φυσικά το ευρωπαϊκό. Και προτείνω σε όσους φίλους δεν επιθυμούν να γίνουμε Νιγηρία -γιατί εκεί πάμε ολοταχώς- να ανατρέψουν το μοντέλο διακυβέρνησης των εγκάθετων των banksters και να αναλογιστούν τι είδους χώρα θέλουν.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 28 Dec 2013 02:48 #44

  • dmk (dhmk)
  • dmk (dhmk)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
makper wrote:
Κοίταξε να δεις. Εγώ είμαι κατά της λογικής του "πάρτι" γενικά. Αυτά τα λέτε σείς. Εγώ σκέφτομαι ως εξής: Αυτοί που μεγαλοστόμως κόπτονται για την Ελλάδα δεν τους ενδιαφέρει η Ελλάδα σαν χώρα, έτσι κι αλλιώς αυτό είναι μια ιδέα και τίποτε άλλο. Τους ενδιαφέρει η άρχουσα τάξη της Ελλάδας. Όταν λοιπόν διαβάζω άρθρα για το "πώς θα σωθεί η Ελλάδα" σκέφτομαι πως το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα σωθεί το κατεστημένο. Το κατεστημένο αυτό Soto51 είναι αυτό που κάνει τα πάρτι σε βάρος του εργαζομένου και είναι αυτό που στοχοποιεί πρώτα τον Δ.Υ και μετά τον Ι.Υ και τον μικρό Ε.Ε σαν αποδέκτες των προϊόντων εγκλήματος της, για να μείνει αυτή στο απυρόβλητο.

Αυτό λοιπόν που περιμένω από μια ριζοσπαστική κυβέρνηση είναι η καταρρευση αυτής της Ελλάδας, της Ελλάδας που πήγε και δανείστηκε 300δις, και αυτά πήγαν σε 20 οικογένειες και τους παρατρεχάμενους τους, και τώρα φόρτωσε τον λογαριασμό σε όλους του Ελληνες (εκτός από τους ενόχους) και στην συνέχεια στοχοποίησε αποκλειστικά τους Δ.Υ σαν αυτοί και καλά τα έφαγαν. Βλέπεις το να παίρνουν Α€ το μήνα ή 14xΑ€ το χρόνο ήταν τα τραγικά έξοδα και έπρεπε να τους τα πάμε A/2€ μήνα ή 6*A€ το χρόνο για να σωθούμε. Και τα γνωστά λαμόγια συνεχίζουν το πάρτι σε βάρος μας ακόμα και σήμερα.

Άκουσε λοιπόν να σου πω τι περιμένω: Ολική κατάρρευση του συστήματος εξουσίας στην Ελλάδα, πλήρη αναδιανομή εξουσιών, αναδιοργάνωση του προσανατολισμού της Ελλάδας στον ευρύτερο χώρο, δηλαδή από μπανανία και απέραντη ΕΟΖ της Ε.Ε και χώρος διακοπών συνταξιοδοτικού προσανατολισμού των βορειοευρωπαίων, σε αυτόνομη χώρα με δικό της νόμισμα και σύστημα διακυβέρνησης. Όχι φυσικά το ευρωπαϊκό. Και προτείνω σε όσους φίλους δεν επιθυμούν να γίνουμε Νιγηρία -γιατί εκεί πάμε ολοταχώς- να ανατρέψουν το μοντέλο διακυβέρνησης των εγκάθετων των banksters και να αναλογιστούν τι είδους χώρα θέλουν.

Κάτι προς Βόρεια Κορέα δηλαδή. Αν και οι του ΣΥΡΙΖΑ, επισήμως τουλάχιστον (εκτός Λαφαζανέϊκου), δεν λένε κάτι τέτοιο, θα ήθελα να καταλάβω πως ο Σταθάκης και οι λοιποί εκατομμυριούχοι του ΣΥΡΙΖΑ (αλλιώς και... έχοντες και κατέχοντες) θα βολευτούν με ένα τέτοιο σύστημα.

Θα ήθελα να ήξερα σε τι θα προχωρούσε το μυαλό μερικών αν έπρεπε αυτές τις αερολογίες να επιχειρήσουν να τις κάνουν πιο συγκεκριμένες και να περιγράψουν ποια θα είναι η κοινωνία που θα ήθελαν να φέρει ο ΣΥΡΙΖΑ και με ποιο τρόπο. Και σιγά οι πρώην ΠΑΣΟΚοι/ΝΔ δημόσιοι υπάλληλοι, που σήμερα θα ψήφιζαν ΣΥΡΙΖΑ, επαναστατήσουν για να κάνουν "αναδιανομή εξουσιών" (ότι κι αν σημαίνει αυτό).
The administrator has disabled public write access.

Δωστε τους να καταλαβουν... 28 Dec 2013 03:09 #45

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Η Βόρεια Κορέα βρίσκεται στο άρρωστο το κεφάλι των σπεκουλαδόρων της συμμορίας του €. Κάθεστε και διαβάζετε και μετά αναπαράγετε τις καθεστωτικές αερολογίες για δήθεν πράσινη ανάπτυξη και sucess story βγάζουν από το κεφάλι του οι PR που έχουν προσλάβει, και μετά σας φταίει ο Σύριζα, έτσι; Οπωσδήποτε πάντως η πλειοψηφία των Δ.Υ είναι ένθερμοι υποστηρικτές του διδύμου ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και θα είναι οι τελευταίοι που θα ψηφίσουν Σύριζα και θα αποχωρήσουν από το μοντέλο "γλύφω τους αποπάνω και μου πετάνε ένα κομμάτι ψωμί".
Αλλά ακόμα και μέσα σε αυτούς υπάρχουν άνθρωποι με αξιοπρέπεια, όπως και στον ιδιωτικό τομέα, και γενικά αναπτύσσεται ένα κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας που δεν θα κάτσει να δουλεύει άλλο για να πληρώνει τα πανωτόκια του χρέους που πήγε στις 20 οικογένειες που ανέφερα. Άντε σας αφήνω τώρα, γιατί αρκετά ασχολήθηκα μαζί σας για φέτος, μπορείτε να γράφετε και για του Ερυθρούς Χμερ, νομίζω είναι καλύτεροι και να διανθίσετε το φόρουμ με φωτογραφίες από δημόσιες εκτελέσεις και άλλα γραφικά, μήπως φοβηθεί κανένας σφουγγοκωλάριος που έχει ξεμείνει και τους ξαναψηφίσει.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 28 Dec 2013 03:12 by makper.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.110 seconds