Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου;

Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 04 Aug 2011 22:14 #1

  • GMP
  • GMP's Avatar
Καλησπέρα σας!

Μου ήρθε σήμερα η πρώτη κατάσταση του λογ/σμού άμεσης πρόσβασης που έχω ανοίξει στην Τρ. Κύπρου στην Κύπρου. Στο κάτω μέρος αναφέρει την "περίληψη των τόκων".

Με αυτό το έγγραφο πάω στην εφορία για την απόδοση του φόρου;

Ευχαριστώ!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 05 Aug 2011 08:13 #2

  • manolis002
  • manolis002's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 354
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2
Μου ήρθε και μένα προχθές ενημερωτική κατάσταση του λογαριασμού άμεσης πρόσβασης από ΤΚΚ και η επιστολή ήταν αφράγιστη...
Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι τέτοιο?
Last Edit: 05 Aug 2011 15:25 by manolis002.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 05 Aug 2011 11:53 #3

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Και εγώ παρέλαβα τέτοια επιστολή, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά. Νομίζω τις στέλνουν κάθε εξάμηνο για ενημέρωση. Όσο αφορά την απόδοση του φόρου των τόκων κατεβάζω και εκτυπώνω το σχετικό έγγραφο από 1bank.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 05 Aug 2011 15:23 #4

  • manolis002
  • manolis002's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 354
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2
Παρακαλώ πολύ αν τυχών έχει συμβεί σε κάποιον ή συμβεί στο μέλλον να παραλάβει τραπεζική επιστολή ανοιχτή από ΤΚΚ με ενδείξεις ότι δεν σφραγίστηκε κατά την αποστολή από την τράπεζα, να ενημερώσει. Ευχαριστώ.
Last Edit: 05 Aug 2011 15:24 by manolis002.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 05 Aug 2011 16:01 #5

  • antonios (antonakis)
  • antonios (antonakis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Posts: 199
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
kostasgl wrote:
Και εγώ παρέλαβα τέτοια επιστολή, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά. Νομίζω τις στέλνουν κάθε εξάμηνο για ενημέρωση. Όσο αφορά την απόδοση του φόρου των τόκων κατεβάζω και εκτυπώνω το σχετικό έγγραφο από 1bank.
κωστα αυτο στο δεχτηκαν στη εφορια?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 05 Aug 2011 22:09 #6

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
@ antonios
Ναι.
Το Φεβρουάριο που κατέβαλα τους φόρους των τόκων (για το 2010), τους το πήγα και δεν μου είπαν τίποτα. Μάλιστα ο υπάλληλος της ΔΟΥ, που φαινόταν έμπειρος και γνώστης του αντικειμένου, σε κοινό λογαριασμό τριών ατόμων κράτησε το φόρο από το σύνολο του λογαριασμού (και όχι από κάθε άτομο ξεχωριστά, που μου φαίνεται κομμάτι ανόητο και γραφειοκρατικό) λέγοντάς μου να σημπληρώσω στο εν λογω έντυπο τον ΑΦΜ και το ονοματεπώνυμο των υπόλοιπων δικαιούχων (συνδικαιούχοι).
Για το Α΄εξάμηνο του τρέχοντος έτους δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με την καταβολή των φόρων των τόκων (δεν έχω δει, μέσω του 1bank, αν έχουν μπει τόκοι).

@ MB
Οι συγκεκριμένες επιστολές (Κατάστασης Λογαριασμού Άμεσης Πρόσβασης) στέλνονται από την ΤΚΚ στους καταθέτες της, εξωτερικού, έχουν ενημερωιτκό χαρακτήρα και είναι χωρίς σφραγίδα. Οι επιστολές λοιπόν αυτές αποστέλλονται ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΕΣ στους παραλήπτες τους. Δεν ξέρω αν ζητάς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 05 Aug 2011 22:35 by kostasgl.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 06 Aug 2011 00:56 #7

  • antonios (antonakis)
  • antonios (antonakis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Posts: 199
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
kostasgl wrote:
@ antonios
Ναι.
Το Φεβρουάριο που κατέβαλα τους φόρους των τόκων (για το 2010), τους το πήγα και δεν μου είπαν τίποτα. Μάλιστα ο υπάλληλος της ΔΟΥ, που φαινόταν έμπειρος και γνώστης του αντικειμένου, σε κοινό λογαριασμό τριών ατόμων κράτησε το φόρο από το σύνολο του λογαριασμού (και όχι από κάθε άτομο ξεχωριστά, που μου φαίνεται κομμάτι ανόητο και γραφειοκρατικό) λέγοντάς μου να σημπληρώσω στο εν λογω έντυπο τον ΑΦΜ και το ονοματεπώνυμο των υπόλοιπων δικαιούχων (συνδικαιούχοι).
Για το Α΄εξάμηνο του τρέχοντος έτους δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με την καταβολή των φόρων των τόκων (δεν έχω δει, μέσω του 1bank, αν έχουν μπει τόκοι).

@ MB
Οι συγκεκριμένες επιστολές (Κατάστασης Λογαριασμού Άμεσης Πρόσβασης) στέλνονται από την ΤΚΚ στους καταθέτες της, εξωτερικού, έχουν ενημερωιτκό χαρακτήρα και είναι χωρίς σφραγίδα. Οι επιστολές λοιπόν αυτές αποστέλλονται ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΕΣ στους παραλήπτες τους. Δεν ξέρω αν ζητάς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα.
κωστα στο πιστοποιητικο τοκων (1bank) βαζεις μονο τον μηνα που μπηκαν οι τοκοι ? εμενα μου εβγαλε ενα χαρτι αλλα δεν αναφερει ρητα το ποσο των τοκων που πηρα απο την προθεσμιακη.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 06 Aug 2011 08:28 #8

  • manolis002
  • manolis002's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 354
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2
kostasgl wrote:
@ antonios
Ναι.
Το Φεβρουάριο που κατέβαλα τους φόρους των τόκων (για το 2010), τους το πήγα και δεν μου είπαν τίποτα. Μάλιστα ο υπάλληλος της ΔΟΥ, που φαινόταν έμπειρος και γνώστης του αντικειμένου, σε κοινό λογαριασμό τριών ατόμων κράτησε το φόρο από το σύνολο του λογαριασμού (και όχι από κάθε άτομο ξεχωριστά, που μου φαίνεται κομμάτι ανόητο και γραφειοκρατικό) λέγοντάς μου να σημπληρώσω στο εν λογω έντυπο τον ΑΦΜ και το ονοματεπώνυμο των υπόλοιπων δικαιούχων (συνδικαιούχοι).
Για το Α΄εξάμηνο του τρέχοντος έτους δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με την καταβολή των φόρων των τόκων (δεν έχω δει, μέσω του 1bank, αν έχουν μπει τόκοι).

@ MB
Οι συγκεκριμένες επιστολές (Κατάστασης Λογαριασμού Άμεσης Πρόσβασης) στέλνονται από την ΤΚΚ στους καταθέτες της, εξωτερικού, έχουν ενημερωιτκό χαρακτήρα και είναι χωρίς σφραγίδα. Οι επιστολές λοιπόν αυτές αποστέλλονται ΑΣΦΡΑΓΙΣΤΕΣ στους παραλήπτες τους. Δεν ξέρω αν ζητάς κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα.

Φίλε kostasgl δεν εννοώ χωρίς σφραγίδα..
Την παρέλαβα εντελώς ανοιχτή με δυνατότητα στους μεσολαβήσαντες να έχουν γνώση όλων των στοιχείων μου..
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απόδοση φόρων-Έγγραφο από Τρ. Κύπρου; 06 Aug 2011 16:24 #9

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
antonios wrote:
κωστα στο πιστοποιητικο τοκων (1bank) βαζεις μονο τον μηνα που μπηκαν οι τοκοι ? εμενα μου εβγαλε ενα χαρτι αλλα δεν αναφερει ρητα το ποσο των τοκων που πηρα απο την προθεσμιακη.
Αντώνη, εγώ κοιτάω το Ιστορικό Κινήσεων του λογαριασμού (μέσω 1bank) και εκεί βλέπω αν έχουν πιστωθεί οι τόκοι καθώς επίσης (βλέπω) και την ημερομηνία πίστωσης. Στη συνέχεια, γνωρίζοντας αυτά τα στοιχεία, κατεβάζω το πιστοποιητικό τόκων. Πριν από λίγο που κοίταξα τις κινήσεις του λογαριαμού είδα ότι ΔΕΝ έχουν πιστωθεί τόκοι για το Α΄εξάμηνο του 2011, άρα τους βάζουν στο τέλος (31/12) κάθε έτους. Ο δικός μου, βέβαια, λογαριασμός είναι απλός (δεν έχω κάνει προθεσμιακή κατάθεση) οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο τι γίνεται με την κατάθεση υπό προθεσμία, είτε ολοκλήρου είτε μέρους του χρηματικού ποσού.
MB wrote:
Φίλε kostasgl δεν εννοώ χωρίς σφραγίδα..
Την παρέλαβα εντελώς ανοιχτή με δυνατότητα στους μεσολαβήσαντες να έχουν γνώση όλων των στοιχείων μου..
Δεν μου έχει τύχει αυτό που γράφεις (αν και έχω πάρει αρκετούς φακέλους από ΤΚΚ). Πιστεύω ότι οφείλεται σε ολιγωρία κατά την αποστολή (σε συνδυασμό με τον μεγάλο αριθμό αποστελλόμενων φακέλων). Θεωρώ πάντως απίθανο να ανοίχθηκε ο φάκελος ενδιάμεσα (μετά την ταχυδρόμησή του).
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 06 Aug 2011 16:39 by kostasgl.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.118 seconds