Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking

Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 01:19 #1

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Καλησπέρα σε ολους,

Αναρωτιέμαι εάν η Εφορια 'η το ΣΔΟΕ εχει προσβαση στις κινησεις των τραπεζικων λογαριασμων μας μεσω web banking (τυχον εμβάσματα που στελνουμε, πληρωμες λογαριαμων κλπ) ?

Στην οριακη περιπτωση που οι εισροες μας στον λογαριαμο είναι ισες με τις εκρροες , υπαρχει πρόβλημα ?


Μπορουν να ελθουν ένα πρωι να σου πουνε :'' Κυρια μου εισπράξατε 1000 ευρω τον μηνα ταδε, ξοδεψατε και τα 1000 ευρω για εξοδα εκτος του κοστους διαβιωσης σας, συνεπως τι τρώγατε οικογενειακα ? Αερα κοπανιστο ? ''

Και όπως καταλαβαίνετε δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις του ενός μηνα, αλλα ετων...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Re:Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 01:41 #2

Δεν υπάρχει το τεκμήριο διαβίωσης?
The administrator has disabled public write access.

Re:Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 01:49 #3

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Ανδρέας (ani12345678) wrote:
Δεν υπάρχει το τεκμήριο διαβίωσης?

Αντε και το καλυπτεις. Εδω δεν αναφερομαι σε φορολογικα τεκμηρια, αλλα στο λογιστικο αποτελεσμα εισροων - εκρροων...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 24 Jul 2015 01:49 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 02:25 #4

maria (mb361) wrote:
Καλησπέρα σε ολους,

Αναρωτιέμαι εάν η Εφορια 'η το ΣΔΟΕ εχει προσβαση στις κινησεις των τραπεζικων λογαριασμων μας μεσω web banking (τυχον εμβάσματα που στελνουμε, πληρωμες λογαριαμων κλπ) ?

Στην οριακη περιπτωση που οι εισροες μας στον λογαριαμο είναι ισες με τις εκρροες , υπαρχει πρόβλημα ?


Μπορουν να ελθουν ένα πρωι να σου πουνε :'' Κυρια μου εισπράξατε 1000 ευρω τον μηνα ταδε, ξοδεψατε και τα 1000 ευρω για εξοδα εκτος του κοστους διαβιωσης σας, συνεπως...

Καλησπέρα Μαρία..
Ωραία...
Άντε κ τα βρίσκουν οτι τα έξοδα είναι περισσότερα απο τα έσοδα..
Τι θα κάνουν δηλαδή;
Βάσει ποιού νόμου θα μας βάλουν πρόστιμο;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 02:43 #5

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
maria (mb361) wrote:
Καλησπέρα σε ολους,

Αναρωτιέμαι εάν η Εφορια 'η το ΣΔΟΕ εχει προσβαση στις κινησεις των τραπεζικων λογαριασμων μας μεσω web banking (τυχον εμβάσματα που στελνουμε, πληρωμες λογαριαμων κλπ) ?

Στην οριακη περιπτωση που οι εισροες μας στον λογαριαμο είναι ισες με τις εκρροες , υπαρχει πρόβλημα ?


Μπορουν να ελθουν ένα πρωι να σου πουνε :'' Κυρια μου εισπράξατε 1000 ευρω τον μηνα ταδε, ξοδεψατε και τα 1000 ευρω για εξοδα εκτος του κοστους διαβιωσης σας, συνεπως...

Καλησπέρα Μαρία..
Ωραία...
Άντε κ τα βρίσκουν οτι τα έξοδα είναι περισσότερα απο τα έσοδα..
Τι θα κάνουν δηλαδή;
Βάσει ποιού νόμου θα μας βάλουν πρόστιμο;

Ειλικρινα δεν ξερω Παναγιωτη....

Ο Soto 51 αραγε τι λεει επ' αυτου ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 02:46 #6

Οτι αφηνουν ιχνη τα εμβασματα,αφηνουν.Με σιγουρια αν μπορει να κανει κατι το σδοε θα σ παρω στον λαιμο μου
Last Edit: 24 Jul 2015 02:55 by some are ass (antwnis).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 02:53 #7

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
Cash is the king

www.theguardian.com/business/2015/feb/09...machine-rich-clients

Το private banking σας βοηθάει με cash.. untracable .. Και αν διαβάσετε τα άρθρο θα δείτε ότι τα account ήταν απλά αριθμοί...

Απο κει κ μετά τα εμβάσματα ηλεκτρονικά ή μη όλα αφήνουν ίχνη και είναι περασμένα σε βάσεις δεδομένων.. κ κάποια στιγμή απλά θα αρχίσουν οι διασταυρώσεις..

Πως πιστεύεται ότι βγήκαν στη φόρα τα εμβάσματα υπουργών , βουλευτών κτλ...
The administrator has disabled public write access.

Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 03:11 #8

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Observer wrote:

. κ κάποια στιγμή απλά θα αρχίσουν οι διασταυρώσεις..

Ανοιξα το θεμα επειδη με τα cc o μονος τροπος να κανεις τις πληρωμες σου ειναι μεσω web banking. Mε 60 αρια εφ' απαξ πληρωμες δεν γινονται.

Αναρωτιεμαι παντως μηπως αυτο που τωρα εμφανιζεται σαν δυνατοτητα , αποδειχθει στο μελλον επιζημιο...

Καθοτι δεν χρειαζεται και πολυ να γινει μια προβολη των ΤΑΚΤΙΚΩΝ & ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ μηνιαιων εξοδων σου και να αποκτησει τοπ ΣΔΟΕ εναν καλο μεσο ορο δαπανων διαβιωσης... Δυο - τρεις μηνες cc θα τα φαμε. Στο διαστημα αυτο η Τραπεζα (και το ΣΔΟΕ) θα εχει αποκτησει ενα καλο profil του καθενος μας στο θεμα των δαπανων. Μεχρι τωρα ειχαν το profil μας στα εσοδα (λογαρισμοι μισθοδοσιας).

Απομενει μετα η νομοθετικη καλυψη του θεματος. Και με το μενος που εχει η Κυβερνηση αυτη για οσους εχουν αποδοχες ανω των 30 k, ειναι θεμα χρονου , Τροικας (ισως και Κυβερνητικης πλειοψηφιας) να ψηφιστει.

Συνεπως , η αποκλειστικη διαχειρηση των λογαριασμων μεσω web banking, εχει και μειονεκτηματα...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 24 Jul 2015 03:25 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Κινησεις τραπεζιτικων λογαριασμων μεσω web banking 24 Jul 2015 04:03 #9

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Χαίρομαι που με ρωτάς ονομαστικά, maria.
Τις απαντήσεις μου υποψιάζομαι ότι τις ξέρεις.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι ηλεκτρονικά καταγεγραμμένα.
Τίποτα δεν σε προστατεύει από έρευνες που μπορεί να γίνουν (από διάφορους)
Τώρα, για να γίνει αυτό που περιγράφεις (αν το κατάλαβα καλά), για ΟΛΟΥΣ, είναι τόση δουλειά, που δεν νομίζω να γίνει.
Θα ελέγχουν αυτούς που για οποιοδήποτε λόγο έχουν βάλει στο στόχαστρο (π.χ. τώρα έχουν βάλει τα εμβάσματα εξωτερικού άνω κάποιου ποσού) και ό,τι πιάσουν.
Αλλά τώρα το να σε φωνάξουν και να σου πουν "το 2009 ο soto σου κατέθεσε ένα χιλιάρικο, τι ήταν αυτό?" το βρίσκω λίγο δύσκολο.
Αν βέβαια το χιλιάρικο δεν ήταν χιλιάρικο αλλά εκατομμύριο, χμμμ... Μπορεί και να σε φωνάξουν.

Τι να σου πω! Σίγουρα το web banking είναι μια ευκολία. Αλλά αφήνει ίχνη (όχι μόνο το web, όλες οι τραπεζικές κινήσεις). Οπότε εφαρμόζεις τους εξής 2 κανόνες:
1) Αφήνεις τα λιγότερα δυνατά ίχνη. Γενικώς. Όπου μπορείς να μην αφήνεις, δεν αφήνεις. Π.χ. αποφεύγεις το ηλεκτρονικό χρήμα (κάρτες), γενικώς.
2) Αν έχεις καποια δραστηριότητα που ΔΕΝ θέλεις να φαίνεται (π.χ. δεύτερη δουλειά μαύρη το απόγευμα: Ιδιαίτερα μαθήματα, σερβιτόρος, κλπ) φροντίζεις να μην υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ίχνος απ' αυτήν.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα: Που και που χρησιμοποιώ έναν πολύ καλό υδραυλικό, που έχει πάρει σύνταξη όμως πια. Οι δουλειές που μου κάνει δεν είναι πάντα παρουσία μου, είναι σε άλλους χώρους. Κάπως πρέπει να τον πληρώνω τον άνθρωπο (θέμα εμπιστοσύνης δεν υπάρχει).
Τη μια φορά του έβαλα ένα πενηντάρι στην τράπεζα του. Τη δεύτερη όμως? Μου είπε και το έβαλα σε ένα λογαρισμό του γιού του. Μετά, τα αφήσαμε και μαζεύτηκαν (350) και κανονίσαμε μια φορά και συναντηθήκαμε και του τα έδωσα σε πορτοκαλιά χαρτιά.
Ούτε εγώ, ούτε αυτός θέλει να υπάρχει περίπτωση να μπλέξει κάποτε.
Δεν γίνεται αλλιώς.
Οι τράπεζες έχουν πάψει να είναι αυτό που ήταν κάποτε.
Μικροπληρωμές (100 ~ 3.000 ευρώ εντός της χώρας) δεν γίνονται πια μέσω των τραπεζών. Γίνονται μέσω πρακτορείων μεταφορών (cash χέρι με χέρι) και δεμάτων στα ΚΤΕΛ και τον ΟΣΕ.

Το έχω ξαναπεί:
Απ' τη μια πιέζουν να "γυρίσει" ο κόσμος στο ηλεκτρονικό χρήμα, απ' την άλλη όμως ο κόσμος καταλαβαίνει πως αυτό δεν είναι πάντα για το καλό του.
Θα δουμε προς τα που θα πάει η τάση.
Εγώ πάντως αρνούμαι πεισματικά να ενδώσω.
Σε μερικά (π.χ. πληρωμή ΔΕΗ, ΟΤΕ, κλπ) τα κάνεις μέσω web. Αλλά αυτά ούτως ή άλλως καταγράφονται (στα αρχεία ΔΕΗ, ΟΤΕ, κλπ). Αλλά το σουπερμάρκετ σου? Τη βενζίνα σου? το ταξίδι σου? Υπάρχει λόγος να διευκολύνεις τον κάθε κερατά που κάποτε ίσως θελήσει να σε ψάξει, να μπορεί να βρει τι ξόδεψες και που?
Α σιχτίρ!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds