Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων)

Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 11 Mar 2015 17:57 #109

Έχω αμοιβαία διαχείρισης διαθέσιμων funds of fund ομολογιακο και το eurobank funds of fund balanced blend global. Σκέφτομαι μήπως κάνω αναδιάρθρωση χαρτοφύλακιου γιατί όλα είναι στον Θεό και θεωρώ πως ίσως αρχίσει η πτώση.

Τι θα κάνατε ή κάνετε?

Πχ το ομολογιακο πιστεύεται θα συνεχίσει να ανεβαίνει?
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 14 Mar 2015 14:12 #110

Ανδρέας (ani12345678) wrote:
Έχω αμοιβαία διαχείρισης διαθέσιμων funds of fund ομολογιακο και το eurobank funds of fund balanced blend global. Σκέφτομαι μήπως κάνω αναδιάρθρωση χαρτοφύλακιου γιατί όλα είναι στον Θεό και θεωρώ πως ίσως αρχίσει η πτώση.

Τι θα κάνατε ή κάνετε?

Πχ το ομολογιακο πιστεύεται θα συνεχίσει να ανεβαίνει?

Ανδρέα κατά τη γνώμη μου τα αμοιβαία, όπως άλλωστε όλες οι επενδύσεις, πρέπει να έχουν ένα σημείο εισόδου και ένα σημείου εξόδου. Προσωπικά, με τα αμοιβαία βάζω πάντα ένα συγκεκριμένο στόχο: μόλις δω ότι έχω κερδίσει πχ καθαρά ένα 2%, 5%, 10%, αναλόγως του Α/Κ, ρευστοποιώ.

Αν εσύ αυτή τη στιγμή βλέπεις ότι έχεις αποκομίσει ένα κέρδος που, για σένα, είναι ικανοποιητικό, ρευστοποίησε τα, ώστε να το κατοχυρώσεις αυτό το κέρδος σου. Προσοχή στους υπολογισμούς σου, να λάβεις υπόψη τις προμήθειες: τι είχες πληρώσει στην είσοδο, τι σου κρατάνε κάθε χρόνο ως προμήθεια διαχείρισης και τι θα σου κρατήσουν, αν σου κρατήσουν, ως προμήθεια εξαγοράς (μερικά αμοιβαία έχουν, άλλα δεν έχουν).

Επίσης, υπόψη ότι τα στελέχη των τραπεζών, ΑΕΔΑΚ κλπ σχεδόν πάντα σε αποτρέπουν από το να ρευστοποιήσεις (υποθέτω γιατί χάνουν τις προμήθειες τους). Εσύ κοίτα το δικό σου συμφέρον και μην βασίζεσαι μόνο σε αυτά που θα σου πουν.
Μην εκτιμάς το χρήμα ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο απ’ ό,τι του αξίζει. Είναι πολύ καλός υπηρέτης, αλλά πολύ κακός αφέντης.
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 14 Mar 2015 16:25 #111

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
συμφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που λέει ο Γιώργος,
εγω στα αμοιβαία ακολουθω την τακτική DCA
αγοράζω μερίδια περιοδικά για συγκεκριμένο ποσό ανεξαρτήτως τιμής.

όμως αν έχεις βάλει κάποιο ποσό εφάπαξ ή άν έχεις παρκάρει οποιοδήποτε ποσό ή σε μετοχές ή σε αμοιβαία, ειδικά σε μετοχές
καλό είναι να έχεις κάποια στρατηγικη όπως αυτή του δασκαλάκου
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 16 Mar 2015 10:07 #112

Βελερεφόντης wrote:
Ανδρέας (ani12345678) wrote:
Έχω αμοιβαία διαχείρισης διαθέσιμων funds of fund ομολογιακο και το eurobank funds of fund balanced blend global. Σκέφτομαι μήπως κάνω αναδιάρθρωση χαρτοφύλακιου γιατί όλα είναι στον Θεό και θεωρώ πως ίσως αρχίσει η πτώση.

Τι θα κάνατε ή κάνετε?

Πχ το ομολογιακο πιστεύεται θα συνεχίσει να ανεβαίνει?

Ανδρέα κατά τη γνώμη μου τα αμοιβαία, όπως άλλωστε όλες οι επενδύσεις, πρέπει να έχουν ένα σημείο εισόδου και ένα σημείου εξόδου. Προσωπικά, με τα αμοιβαία βάζω πάντα ένα συγκεκριμένο στόχο: μόλις δω ότι έχω κερδίσει πχ καθαρά ένα 2%, 5%, 10%, αναλόγως του Α/Κ, ρευστοποιώ.

Αν εσύ αυτή τη στιγμή βλέπεις ότι έχεις αποκομίσει ένα κέρδος που, για σένα, είναι ικανοποιητικό, ρευστοποίησε τα, ώστε να το κατοχυρώσεις αυτό το κέρδος σου. Προσοχή στους υπολογισμούς σου, να λάβεις υπόψη τις προμήθειες: τι είχες πληρώσει στην είσοδο, τι σου κρατάνε κάθε χρόνο ως προμήθεια διαχείρισης και τι θα σου κρατήσουν, αν σου κρατήσουν, ως προμήθεια εξαγοράς (μερικά αμοιβαία έχουν, άλλα δεν έχουν).

Επίσης, υπόψη ότι τα στελέχη των τραπεζών, ΑΕΔΑΚ κλπ σχεδόν πάντα σε αποτρέπουν από το να ρευστοποιήσεις (υποθέτω γιατί χάνουν τις προμήθειες τους). Εσύ κοίτα το δικό σου συμφέρον και μην βασίζεσαι μόνο σε αυτά που θα σου πουν.
Akis Papas wrote:
συμφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που λέει ο Γιώργος,
εγω στα αμοιβαία ακολουθω την τακτική DCA
αγοράζω μερίδια περιοδικά για συγκεκριμένο ποσό ανεξαρτήτως τιμής.

όμως αν έχεις βάλει κάποιο ποσό εφάπαξ ή άν έχεις παρκάρει οποιοδήποτε ποσό ή σε μετοχές ή σε αμοιβαία, ειδικά σε μετοχές
καλό είναι να έχεις κάποια στρατηγικη όπως αυτή του δασκαλάκου
Σας ευχαριστώ..
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 17 Mar 2015 21:56 #113

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
ύστερα από σκέψη αποφάσισα να κάνω stop-loss στο Διαχ. Διαθ. και το ρευστοποίησα σήμερα. Θα βάλω το Σαββατοκύριακο το διάγραμμα.
Το ρευστοποίησα γιατί πρώτον ήταν μικρό μέρος του χαρτοφυλακίου μου (γύρω στο 10%), δεύτερον το ζεστό μετρητό είναι πιο χρήσιμο αυτή την εποχή, τρίτον γιατί κοιτάζοντας τα διαγράμματα δεν έβγαλα μια λογικη εξήγηση γιατί έχανε τόσο επό ένα 5μηνο, υποψιάζομαι ότι αυτό γινότανε λόγω της ισοτιμίας ευρώ/δολλαρίου.
Αναλόγως των εξελίξεων σκέφτομαι να ενισχύσω θέσεις σε δολλαριακό μετοχικό ή απλά σε δολλάρια.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 18 Mar 2015 00:10 #114

Akis Papas wrote:
ύστερα από σκέψη αποφάσισα να κάνω stop-loss στο Διαχ. Διαθ. και το ρευστοποίησα σήμερα. Θα βάλω το Σαββατοκύριακο το διάγραμμα.
Το ρευστοποίησα γιατί πρώτον ήταν μικρό μέρος του χαρτοφυλακίου μου (γύρω στο 10%), δεύτερον το ζεστό μετρητό είναι πιο χρήσιμο αυτή την εποχή, τρίτον γιατί κοιτάζοντας τα διαγράμματα δεν έβγαλα μια λογικη εξήγηση γιατί έχανε τόσο επό ένα 5μηνο, υποψιάζομαι ότι αυτό γινότανε λόγω της ισοτιμίας ευρώ/δολλαρίου.
Αναλόγως των εξελίξεων σκέφτομαι να ενισχύσω θέσεις σε δολλαριακό μετοχικό ή απλά σε δολλάρια.
Εγώ με την σειρά μου γύρισα το global balanced blend σε global low..
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 18 Mar 2015 00:31 #115

  • bfc_xxx
  • bfc_xxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 100
  • Thank you received: 24
  • Karma: 0 (-1)
Γνωρίζει κάποιος το προϊόν Groupama Pearl? Τι είναι αυτό? Σε ποια κατηγορία ανήκει?
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 18 Mar 2015 00:35 #116

vag1129 (Akis Papas) wrote:
ύστερα από σκέψη αποφάσισα να κάνω stop-loss στο Διαχ. Διαθ. και το ρευστοποίησα σήμερα. Θα βάλω το Σαββατοκύριακο το διάγραμμα.
Το ρευστοποίησα γιατί πρώτον ήταν μικρό μέρος του χαρτοφυλακίου μου (γύρω στο 10%), δεύτερον το ζεστό μετρητό είναι πιο χρήσιμο αυτή την εποχή, τρίτον γιατί κοιτάζοντας τα διαγράμματα δεν έβγαλα μια λογικη εξήγηση γιατί έχανε τόσο επό ένα 5μηνο, υποψιάζομαι ότι αυτό γινότανε λόγω της ισοτιμίας ευρώ/δολλαρίου.
Αναλόγως των εξελίξεων σκέφτομαι να ενισχύσω θέσεις σε δολλαριακό μετοχικό ή απλά σε δολλάρια.

Άκη καλησπέρα, μήπως δε συμφέρει αυτήν την εποχή να αγοράσει κανείς δολάριο; Είναι πανάκριβο... Αρκετοί αναλυτές λένε βέβαια ότι το δολάριο πιθανόν να ανέβει και άλλο, και η ισοτιμία του με το ευρώ μπορεί και να πλησιάσει στο 1/1, ωστόσο ήδη το δολάριο έχει χτυπήσει την υψηλότερη τιμή των τελευταίων 10 ετών:

USD per 1 EUR
20 Mar 2005 00:00 UTC - 17 Mar 2015 19:25 UTC
EUR/USD close:1.05929 low:1.04627 high:1.59752

www.xe.com/currencycharts/?from=EUR&to=USD&view=10Y



Η λογική της οικονομίας που κάνει κύκλους λέει ότι κάποια στιγμή το ευρώ θα αντιδράσει και το δολάριο θα πέσει.
Μην εκτιμάς το χρήμα ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο απ’ ό,τι του αξίζει. Είναι πολύ καλός υπηρέτης, αλλά πολύ κακός αφέντης.
Last Edit: 18 Mar 2015 00:39 by Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης).
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 18 Mar 2015 02:12 #117

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
bfc_xxx wrote:
Γνωρίζει κάποιος το προϊόν Groupama Pearl? Τι είναι αυτό? Σε ποια κατηγορία ανήκει?

Είναι ένα ασφαλιστικό-επενδυτικό προϊόν που έβγαλε η Grouporama που συνδέει την απόδοση με την απόδοση του EuroStoxx 50 σε 10 χρόνια.Πολύπλοκο στην κατανόηση του για το μέσο επενδυτή.Πρακτικά δεσμεύεσαι για 10 χρόνια.Μπορείς να φύγεις νωρίτερα,αλλά έχεις έξοδα εξαγοράς και πιθανή απώλεια κεφαλαίου.Δίνει εγγύηση για το ασφάλιστρο στη λήξη,όπου ασφάλιστρο ΔΕΝ είναι το αρχικό κεφάλαιο,αλλά το αρχικό κεφάλαιο μείον τις προμήθειες που προκαταβάλλονται.Αν θυμάμαι καλά είναι κοντά στο 11% + ένα επιπλέον 0,5% σαν ασφάλεια ζωής.Δεν ξέρω αν διατίθεται πλέον,σίγουρα δεν είναι κανένα κελεπούρι.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.224 seconds