Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων)

Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 18 Mar 2015 17:24 #118

  • bfc_xxx
  • bfc_xxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 100
  • Thank you received: 24
  • Karma: 0 (-1)
Nick Pap wrote:
bfc_xxx wrote:
Γνωρίζει κάποιος το προϊόν Groupama Pearl? Τι είναι αυτό? Σε ποια κατηγορία ανήκει?

Είναι ένα ασφαλιστικό-επενδυτικό προϊόν που έβγαλε η Grouporama που συνδέει την απόδοση με την απόδοση του EuroStoxx 50 σε 10 χρόνια.Πολύπλοκο στην κατανόηση του για το μέσο επενδυτή.Πρακτικά δεσμεύεσαι για 10 χρόνια.Μπορείς να φύγεις νωρίτερα,αλλά έχεις έξοδα εξαγοράς και πιθανή απώλεια κεφαλαίου.Δίνει εγγύηση για το ασφάλιστρο στη λήξη,όπου ασφάλιστρο ΔΕΝ είναι το αρχικό κεφάλαιο,αλλά το αρχικό κεφάλαιο μείον τις προμήθειες που προκαταβάλλονται.Αν θυμάμαι καλά είναι κοντά στο 11% + ένα επιπλέον 0,5% σαν ασφάλεια ζωής.Δεν ξέρω αν διατίθεται πλέον,σίγουρα δεν είναι κανένα κελεπούρι.

Ξανακυκλοφορεί τώρα σαν Groupama Pearl Ιούνιος 2015. Ο ασφαλιστής μου είπε ότι γίνεται χαμός με αυτό το πρόγραμμα και είναι όποιος προλάβει και κλείνει όταν μαζευτούν 4 εκατομμύρια με προεγγραφές. Μου είπε ότι έχει μηδενικό ρίσκο υψηλή απόδοση και όποτε θέλω το σπάω και παίρνω τα λεφτά μου πίσω και το κεφάλαιο 100%. Εγώ βέβαια απάντησα τίποτα δεν έχει μηδενικό ρίσκο.
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 18 Mar 2015 17:53 #119

  • Ghost (Phantom)
  • Ghost (Phantom)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Posts: 297
  • Thank you received: 57
  • Karma: 8
Το εχει κανει κανεις αυτο το προγραμμα της groupama pearl 2015? γνωμες γενικοτερα ευπροσδεκτες
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 18 Mar 2015 21:38 #120

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Ghost (Phantom) wrote:
Το εχει κανει κανεις αυτο το προγραμμα της groupama pearl 2015? γνωμες γενικοτερα ευπροσδεκτες

είχα ένα αντίστοιχο πρόγραμμα άλλης εταιρείας, υποτίθεται ότι ήταν ασφαλιστικό-επενδυτικό, πέραν από 1% που κρατούσαν ως έξοδα διαχείρισης κάθε χρόνο, μόλις είδαν ότι έμεινα μέσα για ένα διάστημα (και χωρίς να υπάρχει κάποιος προφανής λόγος) ενεργοποίησαν κάτι που έγραφε στα ψιλά γράμματα ότι μπορούσαν κατά βούληση να αλλάζουν τα αμοιβαία του χαρτοφυλακίου,και διάφορα άλλα τρελά που ανακάλυψα όταν το έσπασα.
Μεγάλη προσοχή σε αυτά τα προγράμματα, πουθενά να μην γράφει ότι μπορούν μόνοι τους να αλλάξουν τα αμοιβαία ή γενικά τα περιεχόμενα του καλαθιού των assets που επενδύει το πρόγραμμα.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: gkikri

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 03:59 #121

Και το δικό μου διαχείρισης διαθεσίμων πάει χάλια από τον Γενάρη που μπήκα...Πάω για ρευστοποίηση όπου να'ναι,γιατί δεν βλέπω κάποιο θετικό μήνυμα για το μέλλον.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Last Edit: 19 Mar 2015 04:02 by Billythekid (biotech13).
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 04:47 #122

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
bfc_xxx wrote:

Ο ............... μου είπε ότι γίνεται χαμός με αυτό το πρόγραμμα και είναι όποιος προλάβει...

Μου είπε ότι έχει μηδενικό ρίσκο υψηλή απόδοση και όποτε θέλω το σπάω και παίρνω τα λεφτά μου πίσω και το κεφάλαιο 100%.




Ακόμα και αν δεν ξέραμε ότι αυτά τα είπε "ασφαλιστής", θα μπορούσαμε εύκολα να υποθέσουμε ότι τέτοια μεγαλειώδη ψέμματα μπορεί να τα πει μόνο "ασφαλιστής".


Μάλιστα, αν δεν τα είχε πει επαγγελματίας "ασφαλιστής" αλλά κάποιος τρίτος, θα έπρεπε άμεσα η ένωση "ασφαλιστών" να τον προτείνει για επίτιμο μέλος...


(Είναι αντανακλαστικό, όταν ακούω τη λέξη "ασφαλιστής" απασφαλίζω το πιστόλι... )
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Re:Απ: Re:Απ: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 13:05 #123

  • sin
  • sin's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 49
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
El_Malak wrote:
(Είναι αντανακλαστικό, όταν ακούω τη λέξη "ασφαλιστής" απασφαλίζω το πιστόλι... )

Σαν τον ΓΑΠ μου ακούγεσαι...

Last Edit: 19 Mar 2015 13:08 by sin.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 13:32 #124

Billythekid (biotech13) wrote:
Και το δικό μου διαχείρισης διαθεσίμων πάει χάλια από τον Γενάρη που μπήκα...Πάω για ρευστοποίηση όπου να'ναι,γιατί δεν βλέπω κάποιο θετικό μήνυμα για το μέλλον.
Ποιό πήρες;Αν είναι βραχυπρόθεσμο σίγουρα θα'χεις χασούρα.Το έκανες για απόδοση ή για παρκάρισμα χρημάτων;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 14:30 #125

To money market fund reserve της Eurobank,με θεματοφύλακα την αντίστοιχη τράπεζα του Λουξεμβούργου.
Για παρκάρισμα το έκανα,αλλά έχει πέσει πολύ χρήμα πάνω του και εδώ και 2 μήνες χάνει ελάχιστα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
Θα ρευστοποιήσω αν συνεχίσει έτσι και στις επόμενες 10 μέρες,γιατί η χασούρα μέχρι τώρα είναι μικρή.Αν παραμείνω και άλλο μήνα όμως θα αρχίσει να με τσούζει με τα τωρινά δεδομένα.

Ρευστοποίηση και ψάχνομαι για άλλη λύση.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 15:38 #126

Billythekid (biotech13) wrote:
To money market fund reserve της Eurobank,με θεματοφύλακα την αντίστοιχη τράπεζα του Λουξεμβούργου.
Για παρκάρισμα το έκανα,αλλά έχει πέσει πολύ χρήμα πάνω του και εδώ και 2 μήνες χάνει ελάχιστα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
Θα ρευστοποιήσω αν συνεχίσει έτσι και στις επόμενες 10 μέρες,γιατί η χασούρα μέχρι τώρα είναι μικρή.Αν παραμείνω και άλλο μήνα όμως θα αρχίσει να με τσούζει με τα τωρινά δεδομένα.

Ρευστοποίηση και ψάχνομαι για άλλη λύση.
Είναι βραχυπρόθεσμο,επομένως μην περιμένεις πολλά.Πάρε τα λεφτά κ φύγε.Αυτή είναι η γνώμη μου,αν τη θες.Πάντως μου κάνει εντύπωση που έχει επιβάρυνση εισόδου 2%..Αν επιτρέπεται,πόσο % έχεις χασούρα ως τώρα;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds