Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 01 Dec 2011 12:10 #28

  • DK
  • DK's Avatar
Μίλησα κι εγω με μία τράπεζα
Ουσιαστικά ειναι παρκάρισμα σε όποιο νόμισμα θέλεις χωρίς έξοδα και η εγγύηση είναι από την Goldman
Αν τα κάνεις και δολλάρια και πιστεύεις ότι το ευρώ θα πέσει έχει τη δυνατότητα όταν καταρεύσει το νόμισμα να πάρεις πολλές δραχμές.

Κατάλαβα καλά?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 03 Dec 2011 04:35 #29

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Tellis wrote:
Ανώνυμος wrote:
Τα α/κ της Pictet εχουν πεσει απο -10% εως -23% απο την αρχη του χρονου και δεν ειναι διαχειρησης διαθεσιμων.
Ολα τα α/κ της ing εχουν πεσει απο -0,97% εως -27,67% απο την αρχη του χρονου και δεν ειναι διαχειρησης διαθεσιμων.
Μην ακουτε τον καθενα που σας προτρεπει να του στειλεται prive ε-μαιλ και δεν ξερετε ποιος ειναι και τι σκοπο εχει..

To Pictet-EUR Sovereign Liquidity-R που αναφέρθηκε από τον Apotamieuti πιο πάνω δεν έχει αρνητική απόδοση όπως και τα περισσότερα Α/Κ διαχείρισης διαθεσίμων:

www.naftemporiki.gr/markets/quote.asp?id...RSOVEREIGNLIQUIDITYR

Σωστός.Ετσι είναι/
Εγώ τον μόνο ενδιασμό που έχω για το συγκεκριμένο αμοιβαίο(και τα ανάλογα άλλων Τραπεζών) είναι άν παρ ελπίδα χρεωκοπήσει η ΑΛΦΑ (η ομοίως οι άλλες Τράπεζες)θα τα χάσεις τα λεφτά αφού ο λογαριασμός τηρείται στην ΑΛΦΑ(η αντίστοιχα σε άλλη Τράπεζα) ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 06 Dec 2011 10:52 #30

  • Dan
  • Dan's Avatar
Εγώ τα ρευστοποίησα όπως είχα πεί η απόδοση είταν 0,35%. Θ α το ξαναδώ στο μέλλον αν χρειαστεί..εύχομαι να μήν..
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 06 Dec 2011 10:55 #31

  • Dan
  • Dan's Avatar
ήταν ..οχι ειταν.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 06 Dec 2011 15:07 #32

  • Tellis
  • Tellis's Avatar
Dan wrote:
Εγώ τα ρευστοποίησα όπως είχα πεί η απόδοση είταν 0,35%. Θ α το ξαναδώ στο μέλλον αν χρειαστεί..εύχομαι να μήν..

Dan πόσες μέρες χρειάστηκαν από τη στιγμή που έδωσες την εντολή για ρευστοποίηση μέχρι που έγιναν διαθέσιμα τα χρήματα?

Tellis
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 06 Dec 2011 17:21 #33

  • Dan
  • Dan's Avatar
4 εργάσιμες.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 04 Jan 2012 01:35 #34

  • D
  • D's Avatar
folion2008 wrote:
Tellis wrote:
Ανώνυμος wrote:
Τα α/κ της Pictet εχουν πεσει απο -10% εως -23% απο την αρχη του χρονου και δεν ειναι διαχειρησης διαθεσιμων.
Ολα τα α/κ της ing εχουν πεσει απο -0,97% εως -27,67% απο την αρχη του χρονου και δεν ειναι διαχειρησης διαθεσιμων.
Μην ακουτε τον καθενα που σας προτρεπει να του στειλεται prive ε-μαιλ και δεν ξερετε ποιος ειναι και τι σκοπο εχει..

To Pictet-EUR Sovereign Liquidity-R που αναφέρθηκε από τον Apotamieuti πιο πάνω δεν έχει αρνητική απόδοση όπως και τα περισσότερα Α/Κ διαχείρισης διαθεσίμων:

www.naftemporiki.gr/markets/quote.asp?id...RSOVEREIGNLIQUIDITYR

Σωστός.Ετσι είναι/
Εγώ τον μόνο ενδιασμό που έχω για το συγκεκριμένο αμοιβαίο(και τα ανάλογα άλλων Τραπεζών) είναι άν παρ ελπίδα χρεωκοπήσει η ΑΛΦΑ (η ομοίως οι άλλες Τράπεζες)θα τα χάσεις τα λεφτά αφού ο λογαριασμός τηρείται στην ΑΛΦΑ(η αντίστοιχα σε άλλη Τράπεζα) ?

αυτό το απάντησε κανένας?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 05 Jan 2012 14:50 #35

  • Tellis
  • Tellis's Avatar
D wrote:
folion2008 wrote:
Tellis wrote:
Ανώνυμος wrote:
Τα α/κ της Pictet εχουν πεσει απο -10% εως -23% απο την αρχη του χρονου και δεν ειναι διαχειρησης διαθεσιμων.
Ολα τα α/κ της ing εχουν πεσει απο -0,97% εως -27,67% απο την αρχη του χρονου και δεν ειναι διαχειρησης διαθεσιμων.
Μην ακουτε τον καθενα που σας προτρεπει να του στειλεται prive ε-μαιλ και δεν ξερετε ποιος ειναι και τι σκοπο εχει..

To Pictet-EUR Sovereign Liquidity-R που αναφέρθηκε από τον Apotamieuti πιο πάνω δεν έχει αρνητική απόδοση όπως και τα περισσότερα Α/Κ διαχείρισης διαθεσίμων:

www.naftemporiki.gr/markets/quote.asp?id...RSOVEREIGNLIQUIDITYR

Σωστός.Ετσι είναι/
Εγώ τον μόνο ενδιασμό που έχω για το συγκεκριμένο αμοιβαίο(και τα ανάλογα άλλων Τραπεζών) είναι άν παρ ελπίδα χρεωκοπήσει η ΑΛΦΑ (η ομοίως οι άλλες Τράπεζες)θα τα χάσεις τα λεφτά αφού ο λογαριασμός τηρείται στην ΑΛΦΑ(η αντίστοιχα σε άλλη Τράπεζα) ?

αυτό το απάντησε κανένας?

Λογικά θα πρέπει σε εύλογο χρονικά διάστημα ο εκδότης να ορίσει κάποια άλλη τράπεζα ως θεματοφύλακα.

Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που πρέπει να είναι κανείς σίγουρος ότι το αμοιβαίο που επιλέγει μπορεί να το διαχειριστεί και από το εξωτερικό. Κατά την άποψή μου ακόμη πιό σημαντικός λόγος είναι ότι σε περίπτωση αλλαγής νομίσματος κανείς δεν ξέρει αν το κράτος θα επιβάλει η εξαγορά των τίτλων να γίνεται στο νέο νόμισμα (και με ποιά ισοτιμία).

Αντίστοιχο θέμα υπάρχει και με τα ομόλογα (πχ Γερμανικά, Ευρωπαικής Τράπεζας Επενδύσεων). Για παράδειγμα άν έχω ένα αμοιβαίο ή ένα ομόλογο και γίνει αλλαγή νομίσματος το σημαντικό είναι να μπορώ να το εξαργυρώσω σε τράπεζα του εξωτερικού ώστε να αποφύγω την υποχρεωτική μετατροπή του στο νέο νόμισμα.

Αν γνωρίζει κανείς παραπάνω ας δώσει τα φώτα του.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 05 Jan 2012 21:50 #36

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Tellis wrote:
D wrote:
folion2008 wrote:
Tellis wrote:
Ανώνυμος wrote:
Τα α/κ της Pictet εχουν πεσει απο -10% εως -23% απο την αρχη του χρονου και δεν ειναι διαχειρησης διαθεσιμων.
Ολα τα α/κ της ing εχουν πεσει απο -0,97% εως -27,67% απο την αρχη του χρονου και δεν ειναι διαχειρησης διαθεσιμων.
Μην ακουτε τον καθενα που σας προτρεπει να του στειλεται prive ε-μαιλ και δεν ξερετε ποιος ειναι και τι σκοπο εχει..

To Pictet-EUR Sovereign Liquidity-R που αναφέρθηκε από τον Apotamieuti πιο πάνω δεν έχει αρνητική απόδοση όπως και τα περισσότερα Α/Κ διαχείρισης διαθεσίμων:

www.naftemporiki.gr/markets/quote.asp?id...RSOVEREIGNLIQUIDITYR

Σωστός.Ετσι είναι/
Εγώ τον μόνο ενδιασμό που έχω για το συγκεκριμένο αμοιβαίο(και τα ανάλογα άλλων Τραπεζών) είναι άν παρ ελπίδα χρεωκοπήσει η ΑΛΦΑ (η ομοίως οι άλλες Τράπεζες)θα τα χάσεις τα λεφτά αφού ο λογαριασμός τηρείται στην ΑΛΦΑ(η αντίστοιχα σε άλλη Τράπεζα) ?

αυτό το απάντησε κανένας?

Λογικά θα πρέπει σε εύλογο χρονικά διάστημα ο εκδότης να ορίσει κάποια άλλη τράπεζα ως θεματοφύλακα.

Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που πρέπει να είναι κανείς σίγουρος ότι το αμοιβαίο που επιλέγει μπορεί να το διαχειριστεί και από το εξωτερικό. Κατά την άποψή μου ακόμη πιό σημαντικός λόγος είναι ότι σε περίπτωση αλλαγής νομίσματος κανείς δεν ξέρει αν το κράτος θα επιβάλει η εξαγορά των τίτλων να γίνεται στο νέο νόμισμα (και με ποιά ισοτιμία).

Αντίστοιχο θέμα υπάρχει και με τα ομόλογα (πχ Γερμανικά, Ευρωπαικής Τράπεζας Επενδύσεων). Για παράδειγμα άν έχω ένα αμοιβαίο ή ένα ομόλογο και γίνει αλλαγή νομίσματος το σημαντικό είναι να μπορώ να το εξαργυρώσω σε τράπεζα του εξωτερικού ώστε να αποφύγω την υποχρεωτική μετατροπή του στο νέο νόμισμα.

Αν γνωρίζει κανείς παραπάνω ας δώσει τα φώτα του.


ξερω σιγουρα πως δεν μπορεις να τα διαχειριστείς απο το εξωτερικο παρα μονο απο την τραπεζα που τα αγορασες.
ο λογος ειναι πως οταν πχ αγοραζεις ενα α/κ της goldman απο την πειραιως, ο θεματοφυλακας και η goldman δεν σε βλεπει σαν ατομο, αλλα βλεπει συνολικα τον κουβα που λεγεται τρ. πειραιως.
σε περιπτωση πτωχευσης 8α ανακοινωθει αλλη τραπεζα που θα μπορεις να τα ρευστοποιήσεις.
αυτος ειναι και ο λογος που σιγα σιγα τα ρευστοποιώ και ψαχνω offshore για να τα εναποθέσω..
η αλλο α/κ διαχείρισης διαθεσιμων που να μπορεις να το διαχειριστεις απο το εξωτερικο.. αν και δεν εχω βρει ακομα απο ελληνικη τραπεζα.
ειναι παντως μια αξιοπρεπης λυση, και μην ξεχνατε πως ειναι επενδυση και οχι καταθεση.. με οτι αυτο συνεπάγεται..
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds