Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 16 Apr 2014 18:55 #19

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Mariala ειναι μεγαλη παγιδα η ερωτηση που κανεις: Τι πρεπει να κανω για να ρεφαρω τη ζημια.
Να σου πω απλα κατι απο την δικια μου εμπειρια. Οσοι προσπαθησαν να ρεφαρουν μια επενδυση που εκαναν στην τυχη και βγηκαν με ζημια, με αλλη στην τυχη, εχασαν και τα υπολοιπα που εμειναν.
Ξερεις και το κλασσικο οτι οι παρελθοντες αποδοσεις δεν εξασφαλιζουν και τις μελλοντικες. Χρηματα απο επενδυσεις βγαζεις μονο με γνωσεις και ψυχολογια, οχι στην τυχη. Αλλιως παιζεις τζοκερ.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 16 Apr 2014 18:57 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 18 Apr 2014 12:28 #20

mariala wrote:

Μια γνωστή μου άκουσα πως εβαλε χρηματα σε ενα αμοιβαίο της Πειραιως και μεσα σε λιγους μηνες εβγαλε 5,000.

Πόσα λεφτα εβαλε ?
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 07 May 2014 22:08 #21

  • mariala
  • mariala's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Καλησπέρα σε ολους, πούλησα σήμερα σε τιμή 29,3 ευρώ το γραμμάριο τον χρυσό που είχα και νιώθω ανακουφισμένη, διότι αν και έχασα σχεδον τα μισά απο τότε που τον αγοράσα (στο peak του στα 46 ευρώ το γραμμάριο περίπου), νιώθω πως θα πέσει ΚΑΙ ΑΛΛΟ και έτρεξα να τον πουλήσω πριν βρεθώ με 1000 ευρώ στο χέρι. Σκέφτομαι να αγοράσω ξανα μονο οταν πέσει ΠΟΛΥ στα 1000 δολλάρια η ουγκιά δηλαδη...
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 07 May 2014 22:09 #22

  • mariala
  • mariala's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Σε απάντηση του @euro, η γνωστή μου εβαλε 20,000 ευρώ στο αμοιβαίο.
Last Edit: 07 May 2014 22:10 by mariala.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 07 May 2014 23:07 #23

mariala wrote:
Σε απάντηση του @euro, η γνωστή μου εβαλε 20,000 ευρώ στο αμοιβαίο.

Δηλαδη η γνωστη σου εβαλε 20000 σε Αμοιβαια και πηρε πισω 25000 μετα απο λιγους μηνες?
Φοβαμαι οτι αυτα δε γινονται ουτε σε ταινιες επιστημονικης φαντασιας :)

Οσο για το χρυσο κακως ρευστοποιησες με τετοια χασουρα.
Εγω εχω Αμοιβαια που πριν λιγα χρονια με το κουρεμα ειχα χασει τα μισα λεφτα. Σημερα ειμαι στο +μισα.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 08 May 2014 01:11 #24

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
mariala wrote:
Καλησπέρα σε ολους, πούλησα σήμερα σε τιμή 29,3 ευρώ το γραμμάριο τον χρυσό που είχα και νιώθω ανακουφισμένη, διότι αν και έχασα σχεδον τα μισά απο τότε που τον αγοράσα (στο peak του στα 46 ευρώ το γραμμάριο περίπου), νιώθω πως θα πέσει ΚΑΙ ΑΛΛΟ και έτρεξα να τον πουλήσω πριν βρεθώ με 1000 ευρώ στο χέρι. Σκέφτομαι να αγοράσω ξανα μονο οταν πέσει ΠΟΛΥ στα 1000 δολλάρια η ουγκιά δηλαδη...

Δεν υπάρχει καμία εγγύηση οτι αγοράζοντας χρυσό στα 1000$ θα βγεις κερδισμένη, γιατί ο τρόπος επένδυσης που χρησιμοποιείς είναι λάθος. Να σου πω σε γενικές γραμμές οτι οποιοδήποτε προιόν το αγοράζουμε με ορίζοντα χρόνου, και έχοντας απο πρίν καθορισμένη τιμή εισόδου, εξόδου και μέγιστης ζημιάς. Για παράδειγμα, αν είχες βάλει οριο ζημιάς το -10% θα είχες βγει με μικρή χασούρα, όπως επίσης τιμή στόχο για να πουλήσεις το +20% σε συγκεκριμένο ορίζοντα χρόνου (πχ έως 2 χρόνια). Επίσης οταν βλέπεις οτι ενα προιόν είναι καθοδικό, δεν μπαίνουμε επουδενί αγοραστές γιατί δεν εχουμε με κανενα τρόπο εγγύηση οτι τελειώσε η πτώση.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 08 May 2014 18:38 #25

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
για μενα λαθος εκανες που τον πουλησες..επρεπε να περιμενεις..με τετοια κριση και με γεγονοτα οπως αυτα στην ουκρανια ποσο μπορει να πεσει ο χρυσος ακομα?
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 08 May 2014 19:32 #26

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Κι εγώ αυτό πιστεύω, πως ήτανε κακό timing την συγκεκριμένη περίοδο, εκτός κι αν χρειαζόταν όλα τα χρήματα άμεσα. Έλεγα από φθινόπωρο να το έβλεπε, γιατί ίσως έχουμε λίγο ακόμα ανοδική διόρθωση, πριν επανέλθει η καθοδική τάση.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 08 May 2014 23:38 #27

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
για το ποσο που χρειαζοταν θα μπορουσε να δανειστει απο καποιον...εφοσον η κριση στην ουκρανια δεν εχει τελειωσει ακομη και εφοσον μετα τις ευρωεκλογες μπορει να εχουμε εκπληξεις μπορει να κανουν το χρυσο να ανεβει...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.059 seconds