Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 09 May 2014 19:32 #28

  • mariala
  • mariala's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Εκτος του οτι χρειαζομουνα αμεσα τα χρηματα,
ο χρυσος, οπως κινειται τα τελευταια 2 χρονια,
δεν θα πιασει ΠΟΤΕ τα 46 ευρω το γραμμαριο που τον αγορασα...
Θα περιμενω να πεσει και αλλο, οπως λενε ολοι, κατω απο το οριο 1000 δολλαρια η ουγκια
και τοτε θα αγορασω ξανα. Γιατι πιστευω πως πιο κατω και απο τα 1000 δεν εχει...
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 09 May 2014 21:34 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
mariala wrote:
ο χρυσος, οπως κινειται τα τελευταια 2 χρονια, δεν θα πιασει ΠΟΤΕ τα 46 ευρω το γραμμαριο που τον αγορασα...
Θα περιμενω να πεσει και αλλο, οπως λενε ολοι, κατω απο το οριο 1000 δολλαρια η ουγκια και τοτε θα αγορασω ξανα. Γιατι πιστευω πως πιο κατω και απο τα 1000 δεν εχει...
Ας πω κι εγώ την παπαριά μου, γιατί βλέπω πως πολύ το βασανίζετε το θέμα:
Πράματα που τα έχω ξαναπεί δηλαδή, αλλά "με άλλα λόγια", ας πούμε.

1) Μπερδεύεσαι όταν τη μια μιλάς για "1000 δολλαρια η ουγγια" και την άλλη για "46 ευρω το γραμμαριο". Για να παρακολουθείς ένα πράμα πρέπει να χρησιμοποιείς (κατά το δυνατόν) πάντα τις ίδιες μονάδες. Έτσι μόνο βγάζεις σαφή συμπεράσματα και εντυπώνεται στο μυαλό σου μια ξεκάθαρη εικόνα μεταβολών. Αλλιώς, αυτοπαραπλανάσαι.

2) Οι πιο "βολικές" μονάδες γι' αυτό που θέλεις να κάνεις είναι ευρώ ανά ουγγιά. Και αυτά, γιατί το ευρώ σε ενδιαφέρει (υποθέτω ότι με αυρώ συναλάσσεσαι, και σε ευρώ έχει τα αποθεματικά σου - όχι σε δολλάρια), και γιατί σε ουγγιές δίνεται η τιμή του χρυσού ανά πάντα στιγμή. Αλλιώς, πρέπει κάθε πληροφορία που παίρνεις πρέπει να την μετατρέπεις αυτόματα κάνοντας και μια διαίρεση, το νούμερο δια 32,1507 (τόσα γραμμάρια έχει μια ουγγιά troy). Πράγμα που δεν γίνεται ΠΟΤΕ αυτόματα στο μυαλό μας.

3) Η τιμή σε δολλάρια είναι (για εμάς στην ΕΖ) παραπλανητική. Έστω ότι ο χρυσός κάνει σε δυο ημερομηνίες $1.300/oz. Τη μια μέρα όμως το δολλάριο κάνει 0,8196 (1,22), και την άλλη κάνει 0,714 (1,40 - όπως είναι περίπου σήμερα). Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι τη μια μέρα η ουγγιά κάνει για σένα €928, και την άλλη €1.065. Και όμως, αν μιλάς για "1300 δολλαρια η ουγγια", η εικόνα στο μυαλό σου και στις δυο περιπτώσεις είναι ότι "ο χρυσός είναι αμετάβλητος". Σφάλμα εικόνα.

4) Ο χρυσός είναι περίπου ΣΤΑΘΕΡΟΣ ένα χρόνο τώρα.
Δες αυτά τα διαγράμματα:

XAU17.jpg


Το πρώτο είναι το διάγραμμα της τιμής ουγγιάς ΣΕ ΕΥΡΩ, σε ορίζοντα διετίας.
Τον τελευταίο χρόνο είναι πρακτικά αμετάβλητος.
Μάλιστα σήμερα έχει €933,58 (κάτω διάγραμμα) ενώ την 27 Ιουνίου 2013 είχε €922,64 (μεσαίο διάγραμμα).
Είναι ή δεν είναι αμετάβλητος ο χρυσός τον τελευταίο χρόνο?

5) Και τέλος, άσε το "τι λένε όλοι".
ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς τους όλους δεν ξέρει ποια θα είναι η εξέλιξη της τιμής του.
Όποιος το ξέρει, ή προφήτης είναι, ή έχει λύσει το βιοποριστικό του πρόβλημα, αλλά τότε βέβαια δεν θα κοινοποιούσε τη γνώση του σε όλο το ντουνιά. Θα την κράταγε για τον ευατό του (μόνο) για να κονομάει αυτός από τις μεταβολές του.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: dimitris (mitsdil12)

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 09 May 2014 22:54 #30

  • mariala
  • mariala's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Συμφωνω σε οσα λες και μαλιστα οταν εχω δηλωσει απο την αρχη πως δεν ειμαι σχετικη.
Οταν ομως πριν 2 χρονια ειχα αγορασει στα 46 ευρω το γραμμαριο και 2 χρονια μετα πουλαω στα 29 ευρω το γραμμαριο γιατι ολο αυτο το διαστημα εχασα απο 20,000 ευρω που ειχα δωσει τις 8,000... δεν μπορω να το ρισκαρω αλλο και να τα χασω ολα. Τα πραγματα ειναι σταθερα και απ οτι φαινεται οχι μονο θα ειναι σταθερα αλλα αν κρινω απ αυτα που διαβαζω και βλεπω μερα την ημερα θα πεφτει ολο και πιο πολυ. Δεν εχω περιθωρια για ρισκα. Ειμαι χαρουμενη που καταφερα και τον πουλησα. Οταν δω οτι πεσει, ΠΟΛΥ, τοτε θα το σκεφτω αν θα ξαναπαρω... γιατι αν παρω τοτε, θα εχω λειτουργησει αντιστροφα. Θα εχω αγορασει φθηνα και θα πουλησω ακριβα. Το λαθος μου 2 χρονια πριν ητανε που αγορασα ακριβα γιατι τοτε ελεγαν αρθρα παντου, ιντερνετ, εφημεριδες, κτλ πως θα ανεβει... μονο που εγινε το αντιθετο.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 09 May 2014 23:30 #31

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
mariala wrote:
Συμφωνω σε οσα λες και μαλιστα οταν εχω δηλωσει απο την αρχη πως δεν ειμαι σχετικη.
Οταν ομως πριν 2 χρονια ειχα αγορασει στα 46 ευρω το γραμμαριο και 2 χρονια μετα πουλαω στα 29 ευρω το γραμμαριο γιατι ολο αυτο το διαστημα εχασα απο 20,000 ευρω που ειχα δωσει τις 8,000... δεν μπορω να το ρισκαρω αλλο και να τα χασω ολα(1). Τα πραγματα ειναι σταθερα και απ οτι φαινεται οχι μονο θα ειναι σταθερα αλλα αν κρινω απ αυτα που διαβαζω και βλεπω μερα την ημερα θα πεφτει ολο και πιο πολυ(2). Δεν εχω περιθωρια για ρισκα. Ειμαι χαρουμενη(3) που καταφερα και τον πουλησα. Οταν δω οτι πεσει, ΠΟΛΥ, τοτε θα το σκεφτω αν θα ξαναπαρω... γιατι αν παρω τοτε, θα εχω λειτουργησει αντιστροφα. Θα εχω αγορασει φθηνα και θα πουλησω ακριβα. Το λαθος μου 2 χρονια πριν ητανε που αγορασα ακριβα γιατι τοτε ελεγαν αρθρα παντου, ιντερνετ, εφημεριδες, κτλ(4) πως θα ανεβει... μονο που εγινε το αντιθετο.

Να σου εντοπίσω τα λάθη που κάνεις (αρίθμησα τα bold σημεία στο κείμενο σου):

1) Με τον χρυσό, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ποτέ να τα χάσεις "όλα". Με μετοχές, αμοιβαία, ομόλογα, ακόμα και με νομίσματα ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Με τον χρυσό όμως, όχι, αποκλείεται. Αυτό βαλ' το βαθειά (κάτω-κάτω) μέσα στο μυαλό σου.

2) Όλα αυτά που λες, τα έχουν γράψει τίποτα προφήτες? Το ίδιο δεν έκανες πριν 2 χρόνια, και τώρα λες "την πάτησα"? Γιατί πάλι ετοιμάζεσαι να ξανακάνεις το ίδιο λάθος? Εννοώ: Να λαμβάνεις υπ' όψη όλα αυτά που "κυκλοφορούν".

3) Αυτό είναι το βασικό. Αν έτσι το βλέπεις, κάνεις την καλύτερη δουλειά. Και έτσι να το βλέπεις πάντα. Είτε ανεβαίνει, είτε πέφτει το κίτρινο μέταλλο.

4) Είδες? "Έλεγαν", τους άκουσες, την πάτησες. Τώρα γιατί ΠΑΛΙ ακούς τι "λένε"?

Να 'σαι καλά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 10 May 2014 01:03 #32

Πως θα τα χασεις ολα ρε Mariala? Υπαρχει ποτε περιπτωση η αξια του χρυσου να μηδενιστει? Ποιο πιθανο ειναι να μηδενιστει το ευρω ή το δολλαριο.
Και πως ξερεις οτι δε θα πιασει ποτε τα 46? Μετα απο 3 χρονια μπορει να ειναι στο θεο.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 10 May 2014 01:14 #33

  • vlass
  • vlass's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 242
  • Thank you received: 60
  • Karma: 4
32,1507 (τόσα γραμμάρια έχει μια ουγγιά troy).

Φίλε σότο51 μια διόρθωση 31,103 γραμμάρια είναι μιά ουγγιά troy :)
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 10 May 2014 02:49 #34

mariala wrote:
Συμφωνω σε οσα λες και μαλιστα οταν εχω δηλωσει απο την αρχη πως δεν ειμαι σχετικη.
Οταν ομως πριν 2 χρονια ειχα αγορασει στα 46 ευρω το γραμμαριο και 2 χρονια μετα πουλαω στα 29 ευρω το γραμμαριο γιατι ολο αυτο το διαστημα εχασα απο 20,000 ευρω που ειχα δωσει τις 8,000... δεν μπορω να το ρισκαρω αλλο και να τα χασω ολα. Τα πραγματα ειναι σταθερα και απ οτι φαινεται οχι μονο θα ειναι σταθερα αλλα αν κρινω απ αυτα που διαβαζω και βλεπω μερα την ημερα θα πεφτει ολο και πιο πολυ. Δεν εχω περιθωρια για ρισκα. Ειμαι χαρουμενη που καταφερα και τον πουλησα. Οταν δω οτι πεσει, ΠΟΛΥ, τοτε θα το σκεφτω αν θα ξαναπαρω... γιατι αν παρω τοτε, θα εχω λειτουργησει αντιστροφα. Θα εχω αγορασει φθηνα και θα πουλησω ακριβα. Το λαθος μου 2 χρονια πριν ητανε που αγορασα ακριβα γιατι τοτε ελεγαν αρθρα παντου, ιντερνετ, εφημεριδες, κτλ πως θα ανεβει... μονο που εγινε το αντιθετο.

Maria o Φυσικος χρυσος δεν ειναι επενδυση, τον κρατας παρα πολλα χρονια, οπως σου λενε κ οι παραπανω.. κακως τον πουλησες διοτι βλεπω οτι συνεχεια τα τελευταα χρονια υπαρχουν εστιες πολεμου....
Τα διαπραγματευσιμα αμοιβαια κεφαλαια σε χρυσο (etf η χρυσοχαρτα) ειναι επενδυση.
Χρυσοχαρτα η τιτλοποιημενο χρυσο πουλαει κ η τραπεζα της ελλαδος κ οι τραπεζες στην ελβετια...
Last Edit: 10 May 2014 02:51 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 10 May 2014 02:50 #35

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
vlass wrote:
Φίλε σότο51 μια διόρθωση 31,103 γραμμάρια είναι μιά ουγγιά troy :)
Παρανόηση, ή κακή διατύπωση από μένα:
Πράγματι, 1oz (troy) = 31,103475 gr.
Αυτό όμως σημαίνει πως ένα κιλό είναι 32,150748 oz (troy).
Γι' αυτό είπα ότι "πρέπει να κάνεις και μια διαίρεση, το νούμερο δια 32,1507".

Αν κάνεις την πράξη (31,103475 x 32,1507484) θα δεις πως βγαίνει 1.000 (γραμμάρια).

Αγοράζοντας π.χ μιά πλάκα 1kg, αγοράζεις 32,1507484 ουγγιές (troy).

Η άλλη ουγγιά (η non troy) είναι 28,3495231 γραμμάρια.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 10 May 2014 03:22 #36

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που λέει ο σοτο51 με την εξαίρεση ότι ακόμα και σε € θεωρώ τον χρυσό (τιμή σποτ) πτωτικό. Μέχρι τα τέλη του 2013 έχει δώσει χαμηλά 3ετίας και στη συνέχει έκανε μια αναιμική άνοδο μέχρι τα τέλη Μαρτίου (πιθανότατα διόρθωση) και δείχνει ότι θα συνεχίσει πτωτικά. Εγώ σου λέω τι βλέπω στα διαγράμματα. Μιας και ήδη κάηκε η γούνα σου θα σου συνιστούσα λίγο διάβασμα πρώτα σε σχετικά βιβλία του χώρου που σε ενδιαφέρει να δεις τι παίζει με το θέμα επενδύσεων, trading, τζόγου και ότι άλλο σε έλκει τελικά. Βασική συμβουλή, μην επενδύεις χρήματα που θα χρειαστείς. Πάντα από το απόθεμα και κάνουμε διασπορά σε διαφορετικά προϊόντα χαμηλής συσχέτισης.

Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 10 May 2014 04:01 by makper.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.080 seconds