Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: FBBank

Απ: FBBank 04 Jan 2011 10:36 #19

Το θέμα δεν είναι αν είναι ή όχι φερέγγυες οι μικρές τράπεζες. Το θέμα είναι από ποία σκοπιά βλέπεις το ποτήρι: μισοάδειο ή μισογεμάτο; Επί χρόνια στηρίζουμε τράπεζες τύπου Εθνική και Άλφα και σε αντάλλαγμα οι μεν πρώτοι έχουν δημιουργήσει μια γραφειοκρατική τράπεζα τύπου δημοσίου με στρατιές εργαζομένων οι μισοί από τους οποίους είναι άσχετοι περί των οικονομικών και αργομισθούν. Οι δε δεύτεροι μπορεί να έχουν λιγότερο προσωπικό (αλλά εξίσου μεγάλο δίκτυο καταστημάτων) αλλά δεν τους έχω δει ποτέ να τιμούν τις καταθέσεις μας προσφέροντας καλύτερους όρους επιτοκίων, απλά κάνουν κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης τους εις βάρος όλων μας που τις στηρίζουμε με τις καταθέσεις μας.
Οπότε σε αυτή την κατάσταση θεωρώ πιο εφικτό μια μικρή συμμαζεμένη τράπεζα (συμφωνώ ότι η FBBank είναι στο άλλο άκρο και είναι ιδιαίτερα συμμαζεμένη και δεν απευθύνεται σε όλους , πχ η γιαγιά μου με τα 150.000 αποταμίευση χάνει μηνιαίως 150 ευρώ σε τόκους αλλά παραμένει σταθερή στην Άλφα γιατί έτσι....της αρέσει...) να μπορεί πιο εύκολα να δώσει υψηλότερα επιτόκια γιατί έχει χαμηλό κόστος λειτουργίας οπότε η κερδοφορία της επηρεάζεται λιγότερο από τα έξοδα για τόκους.

Συμπέρασμα εμπιστεύομαι όλες τις τράπεζες το ίδιο όσο το δημόσιο εγγυάται για τη βιωσιμότητά τους.Τώρα αν γίνει κάτι το τραγικό στην Ελλάδα όλοι θα βγούμε χαμένοι. Ακόμα και αυτοί που έχουν χρήματα σε Κύπρο,Ρωσία,Άγιο Βικέντιο ή όπου αλλού ας μας πουν με ποιό τρόπο θα τα φέρουν στην Ελλάδα όταν τα χρειαστούν (μέσω τράπεζας αλλά ΠΟΙΑΣ τράπεζας...) και κυρίως τί θα αγοράζουν τότε σε μια υπερπληθωριστική Ελλάδα; Εγω προτιμώ να μου χρωστάει το Ελληνικό Δημόσιο σε φάση χρεοκώπιας και σίγουρα κάτι θα πάρω στο τέλος έστω και σε μορφή ομολόγων.

Αυτά για τους καταστροφολόγους.
The administrator has disabled public write access.

Απ: FBBank 04 Jan 2011 15:20 #20

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Ε φιλε Sovereign τι να σου πω.Αν προτιμας να σου χρωσταει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ κρατος σε χρεωκοπια δανεισε μου και εμενα.Θα σου δινω 100% το χρονο.συμβολαια δε θα κανουμε θα το θυμομαστε................................
Τι?Δεν ειμαι αξιοπιστος?Ενω το ελληνικο δημοσιο ειναι?ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Ενας κρατικος μπαταχτης ειναι τιποτα περισσοτερο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: FBBank 06 Jan 2011 23:46 #21

  • FU
  • FU's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 41
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (3)
Tsigάνος wrote:
Proton, fbb, attica, probank : μικρές, ιδιωτικές και ελληνικές
hsbc : μεγάλη, ιδιωτική και ξένη
Eurobank, πειραίως : μεσαίες, ιδιωτικές και ελληνικές
Αλφα : μεγαλομεσαία ιδιωτικη ελληνικη τραπεζα
ΑΤΕ: πτωχευμενη ελληνικη κρατικη τραπεζα, η οποια ωστοσο στηριζεται απο κρατος και τροικα! (<- η περιπτωση ατε ειναι το κλειδι)
Γενική , εμπορική : ιδιωτικες, εξαγορασμένες από γαλλικές τράπεζες πρώην μεσαίες ελληνικές
ΕτΕ : μεγάλη ελληνική ιδιωτική τράπεζα με κρατικές βάσεις
Kedr: ξένη ρωσική τράπεζα η οποία στην ελλάδα έχει μινιμαλιστική παρουσία χωρίς διαφήμιση
Κύπρου : μεγάλη ιδιωτικοκρατική ξένη (κυπριακή) τράπεζα

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια. Με τρεις αραδες σας απαντησα νομιζω ολα τα ερωτηματα....

Τυχαιο δεν ειναι τιποτε στη ζωη: η πρώτη κατηγορία δίνει τα μεγαλύτερα επιτοκια. Η τρίτη κατηγορία ακολουθει απο αλλοτε μεγαλύτερη αλλοτε μικροτερη απόσταση και παει λεγοντας.

Απο κει και περα μην ψηνεστε αδικα.... Το Vivere pericolosamente ειναι μια συνηθης ανθρωπινη τάση, η οποια εχει δημιουργησει αρκετες και εχει καταστρεψει πολλες περισοτερες περιουσίες....

Η συνδυαμενη εκτιμηση των δυο βασικων κακων σεναριων για το 2011 τα οποια ομως ειναι πλεον παρα πολυ πιθανα..., δηλαδή (α) πτωχευση της χωρας, εξοδος απο ευρω, δια νομου δραχμοποιηση και (β) τραπεζικη καταρρευση λογω κυριως μαζικων αναληψεων απο φοβο/ανάγκες οικονομικες επιβαλουν στον συνετο 2 λυσεις; 1. Πρωτος στο ταμειο για αναληψη και για οσους καθυστερησουν, επιταγουλα και καταθεση σε τραπεζα μη ελληνικη.

Η διατηρηση ποσων σε ελληνικες τραπεζες που δεν δινουν και καλο επιτοκιο (μεσαίες - μεγάλες ελληνικες βασει του ανωτερω πινακα) μπορει να χαρακτηρισθει ως βαρεμαρα, απροθυμια να τους αντιμετωπισετε ή και εθνικη συνειδηση, παντως απο αυστηρα οικονομικη αποψη ειναι βλακεια διοτι ουτε vivere pericolosamente αποτελεί ουτε συνετη λυση συνιστάζ


Αποψη μου και γνωμη μου.....


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!! :)

Τι κάθεστε και μεμψιμοιρείτε όλη την ώρα και γίνεστε έρμαιο των αυτοκαταστροφολόγων;;
Δική σας κρίση δεν έχετε καθόλου; :angry:
The administrator has disabled public write access.

Απ: FBBank 06 Jan 2011 23:49 #22

  • FU
  • FU's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 41
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (3)
tioduuae wrote:
Ε φιλε Sovereign τι να σου πω.Αν προτιμας να σου χρωσταει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ κρατος σε χρεωκοπια δανεισε μου και εμενα.Θα σου δινω 100% το χρονο.συμβολαια δε θα κανουμε θα το θυμομαστε................................
Τι?Δεν ειμαι αξιοπιστος?Ενω το ελληνικο δημοσιο ειναι?ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

καλόοοο :laugh: :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.051 seconds