Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: FBBank

Απ: Σχετικά με την FBBank 28 Dec 2010 09:50 #10

Αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω πως καμία τράπεζα στην Ελλάδα δεν πρόκειται να πτωχεύσει για τον απλό λόγο ότι δεν θα την αφήσει η κυβέρνηση ούτε η δική μας ούτε των Βρυξελλών. Μπορεί μια χρεωκοπία να αποτελέσει την απαρχή του ντόμινο και για άλλα μεγαλύτερα σχήματα. Απλά η απορία μου σε σχέση με την FBbank είναι πότε την εξαγόρασε ο όμιλος Ρέστη και πότε μπήκε μέσα συνεταίρος η ΑΤΕ. Δεν ήταν μια βιώσιμη τράπεζα η Bank of Nova Scotia πριν 10 χρόνια και γιατί μια μικρή επενδυτική τράπεζα κάνει ξαφνικά στροφή στη λιανική τραπεζική; Εσύ τι πιστεύεις για όλα αυτά φίλε Tsig;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σχετικά με την FBBank 29 Dec 2010 09:33 #11

Sovereign wrote:
Αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω πως καμία τράπεζα στην Ελλάδα δεν πρόκειται να πτωχεύσει για τον απλό λόγο ότι δεν θα την αφήσει η κυβέρνηση ούτε η δική μας ούτε των Βρυξελλών. Μπορεί μια χρεωκοπία να αποτελέσει την απαρχή του ντόμινο και για άλλα μεγαλύτερα σχήματα. Απλά η απορία μου σε σχέση με την FBbank είναι πότε την εξαγόρασε ο όμιλος Ρέστη και πότε μπήκε μέσα συνεταίρος η ΑΤΕ. Δεν ήταν μια βιώσιμη τράπεζα η Bank of Nova Scotia πριν 10 χρόνια και γιατί μια μικρή επενδυτική τράπεζα κάνει ξαφνικά στροφή στη λιανική τραπεζική; Εσύ τι πιστεύεις για όλα αυτά φίλε Tsig;
Μακάρι ο φόβος του ντόμινο να προστατεύσει τις τράπεζες και τις χώρες από χρεοκοπία, αλλά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το αντίθετο ενδεχόμενο.
Ο Σταμάτιος Ρέστης, μαζί με άλλους εφοπλιστές και με την ΑΤΕ ίδρυσαν την FBBank εξαγοράζοντας το 95% της BNS. Η Αγροτική μάλιστα ήταν ο μεγαλομέτοχος με 44% και ο Στ. Ρέστης είχε μόλις το 21%.
Για την βιωσιμότητα της Bank of Nova Scotia πριν 10 χρόνια δεν έχω πληροφόρηση. Λαμβάνοντας υπόψη την συμμετοχή ιδιωτών επενδυτών στην ίδρυση της FBBank δεν μου φαίνεται παράξενη η προσθήκη της λιανικής τραπεζικής στην στρατηγική της νέας πλέον τράπεζας που διατηρεί στον κεντρικό άξονα των δραστηριοτήτων της τον επενδυτικό χαρακτήρα της BNS.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σχετικά με την FBBank 29 Dec 2010 19:35 #12

Είσαι πολύ ενημερωμένος φίλε Tsig και σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Καμιά φορά γίνομαι λίγο κουραστικός τόσο που το ψάχνω με το πού να βάλω τα χρήματά μου αλλά μου προξενούσε περιέργεια να δίνει τόσο καλά επιτόκια μια τράπεζα που ούτε διαφημίζεται ούτε και την γνωρίζει το ευρύ κοινό όπως η FBBank. Η αλήθεια είναι πως αν περάσουμε τον σκόπελο του πρώτου εξαμήνου του 2011 χωρίς "κουρέματα" ομολόγων και με ικανοποιητικές αυξήσεις κεφαλαίου δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εσύ πιστεύεις πως η ΑΤΕ θα ανακάμψει αν συνενωθεί με την πολύφερνη νύφη του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων και για ποιούς λόγους έχει ενστάσεις η Ευρωπαϊκή Ένωση για αυτή τη συγχώνευση;
Πάντως εγώ διατηρώ για άλλο ένα τρίμηνο τα χρήματά μου σε προθεσμιακή στην FBBank και μετά ελπίζω να με ενημερώσεις αν μάθεις ότι κάτι τραγικό πρόκειται να συμβεί είτε σε αυτή είτε στην ΑΤΕ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Σχετικά με την FBBank 30 Dec 2010 09:10 #13

Υπάρχει σχέδιο εξυγίανσης της ΑΤΕ αλλά η προοπτική ενσωμάτωσης της με την νέα τράπεζα που θα δημιουργηθεί από το ΤΠΔ εγκαταλείπεται ως μη ασφαλής. Ωστόσο, σύμφωνα με τις δηλώσεις του Γ. Παπακωσταντίνου, το ΤΠΔ μάλλον θα συμμετάσχει στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της Αγροτικής τράπεζας, η οποία σκοπεύει να πουλήσει το ποσοστό των μετοχών της FBB που κατέχει.
Sovereign wrote:
Πάντως εγώ διατηρώ για άλλο ένα τρίμηνο τα χρήματά μου σε προθεσμιακή στην FBBank και μετά ελπίζω να με ενημερώσεις αν μάθεις ότι κάτι τραγικό πρόκειται να συμβεί είτε σε αυτή είτε στην ΑΤΕ.
Αν τελικά γίνει το απευκταίο μην περιμένεις σαφή προειδοποίηση, για τον απλό λόγο ότι μια τέτοια προειδοποίηση θα οδηγούσε στην κατάρρευση οποιασδήποτε τράπεζας.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: FBBank 31 Dec 2010 00:18 #14

Μπορεί να μας πει κάποιος τους λόγους για να μην προτιμήσει κανείς να βάλει τα χρήματά του σε προθεσμιακή στην FBBank; Για ποιούς λόγους οι υπόλοιπες τράπεζες είναι περισσότερο φερέγγυες και για ποιό λόγο κανείς να μην επιλέξει τα περισσότερα αφού μπορεί;
The administrator has disabled public write access.

Απ: FBBank 31 Dec 2010 14:15 #15

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Κοιταξε, λογους μπορεις να βρεις πολλους θα ειναι ομως ολοι ψευτικοι και παραπλανητικοι.Το να πας σε μια μικρη τραπεζα με ελαχιστους πελατες η το να φυγεις απο το μεγαλο κοπαδι δεν ειναι παντα κακο οπως δεν ειναι και παντα καλο.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση απλα θα δωσεις μια σχετικα καλη κατ'εμε αξια στα χρηματα σου.
(και να φανταστεις αλλοι θεωρουν το 3% μεγαλο χαχαχα)

Τωρα ο μονος λογικος και αξιος ανυσιχιας λογος για να μην πας στην FBB η σε καποιοα αλλη μικρη τραπεζα ειναι το να εχεις τιποτα τεραστια ποσα για καταθεση και να φοβασε να μην βαρεσει κανονι η τραπεζα.Αλλα και παλι η Fbb δεν αντιμετωπιζει προβλημα επιβιωσης σημερα.Αλλα και παλι ακομα και να ηταν ετοιμη να καταρευσει, δεν θα την αφηνε η ΕΚΤ για να μην γινει ντομινο.

Τα συμπερασματα δικα σας.
The administrator has disabled public write access.

Απ: FBBank 03 Jan 2011 12:42 #16

  • ansel
  • ansel's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 57
  • Thank you received: 13
  • Karma: 0 (4)
Θα ήθελα να θυμίσω σε όλους ότι τον Προθεσμιακό Λογαριασμό "PLUS BONUS"
με ετήσια απόδοση 5,7% τον έδινε η συγκεκριμένη τράπεζα και το καλοκαίρι
The administrator has disabled public write access.

Απ: FBBank 03 Jan 2011 15:42 #17

  • roubini
  • roubini's Avatar
Στις τραπεζες οι καταθεσεις απο 285 διςτο 2010 έγιναν σύντομα 210 δις και το 2011 θα είναι εξαιρετικά πιο δύσκολο.

Αν βγαίναμε από το ευρώ θα έκαναν νομισματική υποτίμηση στην δραχμή κατά 50%?

Να υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουν υπολογίσει ότι θα μειωθούν οι καταθέσεις κατά 50% από την έναρξη της κρίσης? Με καταθέσεις 142 δις καταθέσεις, οι τράπεζες θα έχουν ήδη......... κλείσει και όσες αντέξουν θα έχουν παγώσει τους λογαριασμούς.

Ηδη κάποιες τράπεζες ετοιμάζουν υποκαταστήματα .....χωρίς ανθρώπους υπαλλήλους. Προφανώς γιατί φοβούνται τα τσεκούρια και τις φωτιές αν ξεσπάσουν έκτροπα από καταθέτες που δεν θα μπορούν να κάνουν..... ανάληψη.

Μόνο τους νέους φόρους να αρθροίσει κανείς, που προβλέπονται από το μνημόνιο καταλαβαίνει τι ποσά θα φύγουν από τις τράπεζες. Με αρνητική ανάπτυξη για δεύτερο χρόνο και χωρίς ρευστότητα, τα λεφτά δεν θα βγουν από τον ΑΕΠ αλλά από τους λογαριασμούς των καταθετών.

Στην γνήσια νομισματική υποτίμηση, αυξάνεται η ποσότητα του χρήματος αυξάνεται ανάλογα η αξία των αγαθών και μειώνεται η αξία του νομίσματος για τους ξένους.

Στην εσωτερική υποτίμηση που πάνε να κάνουν, μειώνεται η ποσότητα του χρήματος, μειώνεται η αξία των αγαθών, και η αξία του νομίσματος έχει παραμείνει ίδια για τους ξένους. (Εκτός αν πιστεύει κανείς αγαθός οτι η μείωση μισθών θα κάνει πιο φθηνά τα ελληνικά εργατικά χέρια και προιόντα. Λάθος. Οι λευκές απεργίες των δ.υ., οι δολιοφθορές στον εργασιακό χώρο από αντίδραση, η πτώση του βιοτικού επιπέδου και η εξαθλίωση του εργάτη, θα χειροτερεύσει την παραγωγικότητα και θα αυξήσει το κόστος παραγωγής λόγω λαθών και παραλήψεων και δυσαρεστημένων πελατών
The administrator has disabled public write access.

Απ: FBBank 03 Jan 2011 16:43 #18

  • Tsigάνος
  • Tsigάνος's Avatar
Proton, fbb, attica, probank : μικρές, ιδιωτικές και ελληνικές
hsbc : μεγάλη, ιδιωτική και ξένη
Eurobank, πειραίως : μεσαίες, ιδιωτικές και ελληνικές
Αλφα : μεγαλομεσαία ιδιωτικη ελληνικη τραπεζα
ΑΤΕ: πτωχευμενη ελληνικη κρατικη τραπεζα, η οποια ωστοσο στηριζεται απο κρατος και τροικα! (<- η περιπτωση ατε ειναι το κλειδι)
Γενική , εμπορική : ιδιωτικες, εξαγορασμένες από γαλλικές τράπεζες πρώην μεσαίες ελληνικές
ΕτΕ : μεγάλη ελληνική ιδιωτική τράπεζα με κρατικές βάσεις
Kedr: ξένη ρωσική τράπεζα η οποία στην ελλάδα έχει μινιμαλιστική παρουσία χωρίς διαφήμιση
Κύπρου : μεγάλη ιδιωτικοκρατική ξένη (κυπριακή) τράπεζα

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια. Με τρεις αραδες σας απαντησα νομιζω ολα τα ερωτηματα....

Τυχαιο δεν ειναι τιποτε στη ζωη: η πρώτη κατηγορία δίνει τα μεγαλύτερα επιτοκια. Η τρίτη κατηγορία ακολουθει απο αλλοτε μεγαλύτερη αλλοτε μικροτερη απόσταση και παει λεγοντας.

Απο κει και περα μην ψηνεστε αδικα.... Το Vivere pericolosamente ειναι μια συνηθης ανθρωπινη τάση, η οποια εχει δημιουργησει αρκετες και εχει καταστρεψει πολλες περισοτερες περιουσίες....

Η συνδυαμενη εκτιμηση των δυο βασικων κακων σεναριων για το 2011 τα οποια ομως ειναι πλεον παρα πολυ πιθανα..., δηλαδή (α) πτωχευση της χωρας, εξοδος απο ευρω, δια νομου δραχμοποιηση και (β) τραπεζικη καταρρευση λογω κυριως μαζικων αναληψεων απο φοβο/ανάγκες οικονομικες επιβαλουν στον συνετο 2 λυσεις; 1. Πρωτος στο ταμειο για αναληψη και για οσους καθυστερησουν, επιταγουλα και καταθεση σε τραπεζα μη ελληνικη.

Η διατηρηση ποσων σε ελληνικες τραπεζες που δεν δινουν και καλο επιτοκιο (μεσαίες - μεγάλες ελληνικες βασει του ανωτερω πινακα) μπορει να χαρακτηρισθει ως βαρεμαρα, απροθυμια να τους αντιμετωπισετε ή και εθνικη συνειδηση, παντως απο αυστηρα οικονομικη αποψη ειναι βλακεια διοτι ουτε vivere pericolosamente αποτελεί ουτε συνετη λυση συνιστάζ


Αποψη μου και γνωμη μου.....
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.079 seconds