Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται?

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 07 Feb 2011 17:08 #19

Θερμά ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις!!!... για να πω την αλήθεια, είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε συζήτηση μέσω διαδικτύου και φοβόμουν ότι για ένα τόσο επιμέρους θέμα δεν θα υπήρχε ενδιαφέρον..... χαίρομαι που διαψεύσατε τους φόβους μου με τον πιο ζωηρό και κατηγορηματικό τρόπο!!...

Τώρα, ως προς τις τεχνικές λεπτομέρειες -αν καταλαβαίνω καλά τι με ρωτάτε:
Αρχικό μήνυμα από: Sovereign
Θέλω να ρωτήσω τη φίλη μας αν είδε την ώρα που υπέγραφε τα χαρτιά της προθεσμιακής την ημερομηνία διαθεσιμότητας και τους χρόνους τοκοφορίας. Συνήθωε αυτά τα χαρτιά δίνονται μόνο όταν τα χρήματα είναι ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ από την τράπεζα που φέραμε την επιταγή δηλαδή η FBBank τα έχει τελικά εισπράξει.
…και αν πραγματικά δε γράφει άλλη ημερομηνία τοκοφορίας ή δεν αναφέρει τίποτα για χρεωστικούς τόκους…


τα χαρτιά της προθεσμιακής μού τα κράτησαν στην FBBank, όταν στο τέλος του α’ τριμήνου (15/6) στην ουσία διέκοψα τον 4χ3 και ξεκίνησα μαζί τους καινούρια προθεσμιακή για άλλο ένα 4μηνο περίπου με μεγαλύτερο επιτόκιο….. δεν περίμενα ότι θα μου τα κρατήσουν κι έτσι δεν τα ‘χα σκανάρει πριν….. άρα τα μόνα χαρτιά που έχω στα χέρια μου αυτή τη στιγμή με την υπογραφή μου είναι το αποδεικτικό κατάθεσης της επιταγής (με τη διαφορά στην ημερομηνία τοκοφορίας vs. διαθεσιμότητας που σας είπα: 15/3 vs. 12/3) και ένα παρόμοιο αποδεικτικό έναρξης της προθεσμιακής (με ημερομηνία 12/3). Παρόλα αυτά, τόσο αυτά τα χαρτιά όσο κι εκείνα της προθεσμιακής μού δόθηκαν την ίδια μέρα (12/3) και θυμάμαι πολύ καλά ότι οι μόνοι τόκοι που αναφέρονταν στα χαρτιά της προθεσμιακής ήταν αυτοί που προστίθενται στο κεφάλαιο! Οι χρεωστικοί τόκοι εμφανίζονται μόνο στο βιβλιάριο καταθέσεων του απλού λογαριασμού ταμιευτηρίου (με τον οποίο συνδεόταν ο προθεσμιακός λογαριασμός) με ημερομηνία 30/6 -αν κι εγώ το ενημέρωσα και το είδα μόνο πρόσφατα.

Αρχικό μήνυμα από: Κώστας1
Επίσης θέλω να σημειώσω πως οι χρεωστικοί τόκοι δεν μπορεί να είναι τόκοι του λογαριασμού προθεσμιακής κατάθεσης, αλλά τόκοι για τις 12, 13 και 14/3 του λογαριασμού της απλής κατάθεσης που κατατέθηκε η επιταγή, αφού σε αυτό το λογαριασμό η ανάληψη για την προθεσμιακή έγινε στις 12/3 και η επιταγή είχε valeur στις 15/3.

Επομένως, οι χρεωστικοί τόκοι αφορούν στον απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου, στον οποίο κατατέθηκε η επιταγή της Εθνικής και από τον οποίο «τραβήχτηκε» αμέσως προκειμένου να αρχίσει η προθεσμιακή την ίδια μέρα (12/3), παρότι η τοκοφορία της επιταγής κρίθηκε ότι ξεκινούσε από τις 15/3. Αυτό μας οδηγεί στην εύλογη απορία που διατύπωσα, ίσως όχι τόσο καθαρά, και στο πρώτο μου σημείωμα: αφού η επιταγή γι αυτούς ήταν τοκοφόρα από τις 15/3, γιατί δεν μου παρακράτησαν απλώς τους τόκους των τριών ημερών (12, 13 & 14/3), οι οποίοι για το ποσό της επιταγής υπολογίζονται γύρω στα 5 ευρώ, παρά με χρέωσαν 22 ευρώ για να μη «χάσω» τους τόκους αυτών των τριών ημερών?! Δεν είναι παράλογο ακόμη και για τον δικό τους τρόπο σκέψης -αν υποθέσουμε ότι αυτός δεν είναι εκ προοιμίου κακόβουλος? Η πιθανή απάντηση ότι αυτό θα ισοδυναμούσε με το να αρχίσω την προθεσμιακή στις 15/3 ενώ η «μοναδική» προσφορά τους έληγε στις 12/3, μάς φέρνει στο δεύτερο «ψεματάκι»: από τις 16/3 ανανεώθηκε η προσφορά τους για τον 4χ3 και μάλιστα με μεγαλύτερο επιτόκιο (3,40% για το α’ τρίμηνο)!

Το εάν ορθώς κρίθηκε ότι η επιταγή είχε valeur στις 15/3, αυτό είναι φυσικά ένα ξεχωριστό ζήτημα και χαίρομαι που εκφράστηκε και η αντίθετη άποψη:
Αρχικό μήνυμα από: freebird
Υποθέτω τους έδωσες τραπεζική επιταγή που με απλά λόγια σημαίνει πως τους έδωσες μια ήδη πραγματοποιημένη ανάληψη σε επιταγή και όχι μια προσωπική επιταγή που θα πρέπει πρώτα να ελεγθεί αν έχει αντίκρισμα και μετά εισπραχθεί λογιστικά από τη νέα τράπεζα.
Αρχικό μήνυμα από: sigma
ποτέ καμία τράπεζα (τουλάχιστον όσες ξέρω εγώ) δεν έβαλε valeur στην περίπτωση που το ποσό της επιταγής
έμπαινε άμεσα σε νέα προθεσμιακή.


Όπως μου είπαν και στην επόμενη τράπεζα που πήγα τελικά τα λεφτά μετά και το 4μηνο, το valeur κρατείται συνήθως μόνο στις προσωπικές επιταγές και όχι στις τραπεζικές, πόσο μάλλον όταν το ποσό προορίζεται για άνοιγμα προθεσμιακής.

Το σημαντικότερο ζήτημα όμως, κατά τη γνώμη μου, έχει να κάνει με το ότι όταν συζήτησα μαζί τους τα διαδικαστικά για το άνοιγμα του λογαριασμού, όλες αυτές οι «κρίσιμες», όσο και τεχνικές, πληροφορίες αποσιωπήθηκαν από τη μεριά τους. Η απόκρυψη δεδομένων, σημαντικών για την απόφασή μου αν θα επιλέξω τη δική τους τράπεζα ή κάποια άλλη, δεν μπορεί να είναι τυχαία ούτε βέβαια καλοπροαίρετη! Κι εδώ πρέπει να πω, επειδή με ρωτάτε, ότι η διαπραγμάτευση όπως και το άνοιγμα του συγκεκριμένου λογαριασμού έγιναν στο κεντρικό κατάστημα της FBBank στην Μιχαλακοπούλου, από νεαρή υπάλληλο που «παίνευε» την εργοδότρια τράπεζα ότι δεν χρεώνει, όπως άλλες, για την έκδοση της επιταγής όταν θες να σηκώσεις τα χρήματα σου!....

Συμφωνώ, επομένως, απολύτως με όσους έγραψαν ότι το θέμα δεν είναι το ύψος του ποσού αλλά η αίσθηση της κοροϊδίας….. Έχοντας ζήσει κάποια λίγα χρόνια στην Αγγλία -μια καθόλα καπιταλιστική χώρα!- η αίσθηση που έχω είναι, όχι βέβαια ότι οι τράπεζες εκεί είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, αλλά όμως ότι δεν κάθονται και να σκαρφίζονται πώς να σου τη φέρουν….. μπορεί ως κινητήρια δύναμη του καπιταλισμού να αναγνωρίζεται κι εκεί η επιδίωξη του κέρδους, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει επιδίωξη με κάθε μέσο! Η τελευταία παραπέμπει σε «ζούγκλα» όπου όλα επιτρέπονται, ενώ η πρώτη βασίζεται σε «κανόνες» που, ακόμη κι όταν δεν είναι αποδεκτοί από όλους, είναι τουλάχιστον γνωστοί σε όλους ώστε ο καθένας να μπορεί να ρυθμίζει τις δραστηριότητές του αναλόγως. Στην Ελλάδα, νομίζω, υπάρχει σύγχυση μεταξύ των δύο…..

Αρχικό μήνυμα από: MB
Πολύ φοβάμαι όμως ότι γίνεται πολύ φασαρία για το τίποτα…
Αν και όταν υπάρχει λάθος ή αδικία, θα πρέπει να υπάρχει και κόστος στον υπεύθυνο..


Ο λόγος που το έκανα «θέμα» ένα τέτοιο ήσσονος σημασίας ζήτημα είναι ακριβώς για να υπάρξει κάποιο κόστος στον υπεύθυνο. Η δημοσιοποίηση μέσω αυτού του forum δεν θα βοηθήσει απλώς να προφυλαχθούν τα πιθανά επόμενα θύματα τέτοιων τακτικών, αλλά θα λειτουργήσει, πιστεύω, και ως αρνητική διαφήμιση κατά της συγκεκριμένης τράπεζας.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τα πολύ διαφωτιστικά και «μαχητικά» που μου γράψατε!
The administrator has disabled public write access.

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 07 Feb 2011 19:07 #20

  • σταυρος
  • σταυρος's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 36
  • Thank you received: 16
  • Karma: 1 (1)
Πάντως για να τους φέρεις σε δύσκολη θέση , ζήτησε γραπτώς να σου δώσουν απόδειξη για την προμήθεια των 22 ευρώ , την οποία και θα χρησιμοποιήσεις για το κτίσιμο του αφορολόγητου , στη φορολογική σου δήλωση.
The administrator has disabled public write access.

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 08 Feb 2011 00:49 #21

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Αρχικό μήνυμα από: MB
Πολύ φοβάμαι όμως ότι γίνεται πολύ φασαρία για το τίποτα…
Αν και όταν υπάρχει λάθος ή αδικία, θα πρέπει να υπάρχει και κόστος στον υπεύθυνο..

Πολυ φοβαμαι και εγω οτι λιγα μπορουν να αλλαξουν στις ελληνικες τραπεζες κατω απο αυτην την νοοτροπια που υπαρχει ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ και δεν προκειτε να κλονιστει ετσι ευκολα.
Στην Αγγλια και γενικα στο εξωτερικο οι τραπεζες φυσικα δεν ειναι φιλανθρωπικα υδριματα, αλλα και οι πελατες εκει ξερουν να διεκδικουν και να διαμαρτυρονται.
Εδω τον Νεοελληνα δεν τον ενδιαφερει να διεκδικησει το 1-2 ευρω που θα του φαει η τραπεζα στην κοροιδια.Και το 1-2 γινετε 22!
Δυστυχως πιστευω οτι τα πραγματα οχι μονο θα παραμεινουν οπως εχουν αλλα θα γινουν και ακομα χειροτερα μιας και οι τραπεζες ολοενα θα εφευρισκουν καινουργιους τροπους να κλεψουν τα ψιλα μας.Και οπως παντα η πλειοψηφια δε θα λεει τιποτα.Θα το αποδεχετε.Μονο το 1% (και αν ειμαστε 1%!!!!) θα κανει το σωστο.Οποτε δεν βλεπω λυση στο προβλημα.

Το σωστο κατ'εμε ειναι:
1)Αναγνωριση της καταχρηστικης χρεωσης στην τραπεζα.
2)Διεκδικηση της μη πληρωμης της καταχρηστικης χρεωσης η διεκδικηση του ποσου πισω!!!!
3)Αν δεν καταλαβαινουν με λογια να εισαι ετοιμος να τα κανεις λυμπα!!!!Να μην ντρεπεσαι.Ο πελατης ντρεπετε εκεινη την στιγμη το πληθος των υπολοιπων πελατων που θα τον κοιταει.Καλυτερα ας αφυπνισεις οσους περισσοτερους μπορεις!
4)Να εισαι διατεθειμενος να προσφυγης στον διατραπεζικο μεσολαβητη.
5)Αν δεν λυθει το θεμα δεν το συζηταω, κοβεις οποιαδηποτε συνεργασια με την τραπεζα γνωριζοντας τους και τον λογο.Αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ και το θεμα να λυθει και να μην χρεωθεις τιποτα η να σου τα επιστρεψουν θα πρεπει ΠΑΛΙ να ΤΙΜΩΡΗΣΕΙΣ τον υπευθυνο ετσι μονο γιατι επειχηρησε να σου κανει νταβατζιλικι οπως λεει και ο φιλος ΜΒ κοβοντας παλι την οποια συνεργαρια (αυτο ειναι πολυ δυσκολο να το κανει κανενας οσο πεπεισμενος και να ειναι).Αν το εκαναν αυτο πολλοι ισως και να σοβαρευαν οι τραπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 08 Feb 2011 00:55 #22

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Επισης η FBB μου εχει σπασει αρκετες φορες τα νευρα αλλα το 5,7 ειναι 5,7 πως να το κανουμε!!!!

Και μια συμβουλη προς τους υποψηφιους καταθετες της proton.
Η καταθεση των 3 μηνων εχει 4,6 των 12 εχει 4,8 αλλα και στις 2 τα χρηματα ελευθερα καθε μηνα.Οποτε ΠΡΟΣΟΧΗ,Ετσι την ειχα πατησει εγω ηθελα να τα κλεισω για 3 πριν καιρο και εχασα το 0,2 για 3 μηνες.Αυτοι δεν σου λενε ΤΙΠΟΤΑ.
Το 0,2 ειναι και αυτο λεφτα ετσι?
The administrator has disabled public write access.

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 08 Feb 2011 10:07 #23

Αγαπητοί φίλοι δεν έχω κανένα έννομο συμφέρον για να υποστηρίζω κανένα τραπεζικό όμιλο και δη την FBBank. Απλά επειδή έχω ζήσει κι εγώ στο εξωτερικό έχω άλλη εικόνα για την εν λόγω τράπεζα γιατί είναι η μοναδική που μπήκα να ρωτήσω για προθεσμιακές και μου έδωσαν σημασία ενώ ο τρόπος αντιμετώπισης μου από το προσωπικό ήταν ιδιαίτερα φιλικός. Φανταστείτε ότι η ταμίας με ενημέρωσε μέσω email όπως είχα ζητήσει για τον αν έχει έρθει στο κατάστημα η χρεωστική κάρτα VISA ώστε να περάσω να την παραλάβω. Να συμφωνήσω ότι η τράπεζα μετράει μερικές δεκάδες χιλιάδες πελάτς λιανικής τραπεζικής όποτε στη γειτονιά σίγουρα ξέρει όλους τους πελάτες με το όνομα τους σε αντίθεση με τις εκατοντάδες χιλιάδες των πελατών της Alpha Bank για παράδειγμα. Στην έναρξη της προθεσμιακής και πριν υπογράψω ο διευθυντής του υποκαταστήματος μου κατέστησε σαφές ότι εφόσον φέρω τραπεζική επιταγή η τοκοφόρος ημερομηνία είναι η επόμενη εργάσιμη και ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ γιατί τα διατραπεζικά συστήματα θέλουν μια εργάσιμη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να εκκαθαρίσουν τραπεζικές επιταγές. Όποιος θέλει ας το διαβάσει στην ιστοσελίδα του ΔΙΑΣ. Γιατί μια τράπεζα να σου δώσει τόκους για χρήματα που δεν έχει ακόμα εισπράξει δηλαδή; Και είναι λογικό εφόσον πηγαίνεις Παρασκευή μεσημέρι-απόγευμα στις 14.00 και δίνεις μια επιταγή να πιστεύεις όποιον σου πει ότι τα λεφτά θα τοκίζονται άμεσα; Εγώ πάντως δεν ξέρω καμία τράπεζα που να το κάνει αυτό και γιαυτό δεν είχα παράλογες απαιτήσεις από αυτούς. Τώρα αν μπαίνουμε σε ένα κατάστημα και έχουμε τη λογική του τυχοδιώκτη και λέμε ή μου τα τοκίζετε τώρα σαν να ήταν μετρητά ή φεύγω τότε συγνώμη αλλά φταίμε κι εμείς για το ποιόν μας και τον τρόπο συμπεριφοράς μας. Εγώ θα πρότεινα και το εξής: Πάμε στον διευθυντή με τις τραπεζικές επιταγές του ζητάμε να μας τις ρευστοποιήσει άμεσα μας δίνει τα μετρητά εντός της τράπεζας και τότε κάνουμε την προθεσμιακή άμεσα με άμεση τοκοφόρο ημερομηνία. Αν αυτό γίνει τότε κανένα πρόβλημα αλλά ας μην πιστεύουμε ότι μας λένε όταν κι εμείς τους φέρνουμε σε κατάσταση εκβιασμού του τύπου ή μου τα τοκίζεις άμεσα ή φεύγω. Να σημειώσω ότι ακόμα και στις ΗΠΑ οι τράπεζες δέχονται σαν μετρητά άμεσα ρευστοποιήσημα μόνο τα Travellers Cheques που εκδίδει η American Express για να μην πω ότι πλέον μόνο τα Tresury Bills της Fed είναι ουσιαστικά μετρητά. Στην Ελλάδα τι θα θέλατε να συμβαίνει δηλαδή σε ένα υπανάπτυκτο (υπό ανάπτυξη) τραπεζικό σύστημα χωρίς credit reports για τους πελάτες και τους πιστωτές; Ελπίζω να μην κούρασα ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 08 Feb 2011 10:46 #24

  • makis
  • makis's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 45
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0 (2)
Να προσθέσω και την δική μου μικρή εμπειρία πάνω στο θέμα. Όσες φορές έχω πάει τραπεζική επιταγή για προθεσμιακή δεν μου έχουν βάλει valuer. Σε μια περίπτωση στην Πειραιώς θυμάμαι ότι η ταμίας ρώτησε τον άλλο υπάλληλο να βάλει ή να μη βάλει valeur και ο άλλος της είπε όχι. Οπότε το ζήτημα είναι ότι οι τράπεζες έχουν την δυνατότητα να μην μας χρεώσουν. Αν μας δουν όμως ανυποψίαστους μπορεί και να μας την φέρουν...
The administrator has disabled public write access.

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 08 Feb 2011 21:47 #25

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
διοτίμα: Πολύ λυπηρό αυτό που σου συνέβη και μάλιστα στο κεντρικό κατάστημα της τράπεζας που θα έπρεπε έστω και για "συμβολικούς λόγους" να λειτουργεί ως πρότυπο. Ελπίζω κάποιοι να τραβήξουν αυτάκια γιατί διαφορετικά μιλάμε για επίσημη άθλια πολιτική από μια μέχρι σήμερα "τίμια" στις συναλλαγές της τράπεζα που με κάτι τέτοια μόνο δυσφήμιση κερδίζει. Δεν κατάλαβα όμως τι έγινε τελικά. Σου απάντησε κανείς; Η "νεαρά" που σε κορόιδεψε τι είπε για τα 22€;


Sovereign: Όπως τα είπαν κι από πάνω. Αν σε δουν λίγο ανυποψίαστο θέλουν να στα αρπάξουν και να σε κοροϊδέψουν. Μη λέμε πάλι τα ίδια. Τραπεζική επιταγή = ΜΕΤΡΗΤΑ. Είναι επιταγή με επιβεβαιωμένο αντίκρισμα και ο συμψηφισμός γίνεται έυκολα στη διατραπεζική είτε πας την επιταγούλα 08:00 είτε 14:30. Τελεία και παύλα. Τα υπόλοιπα είναι σάλτσες για να περνάει η ώρα.


ΥΓ: NIK -> Δεν μας ενημέρωσες για την εξέλιξη στη δική σου αντίστοιχη περιπέτεια. Αναμένουμε με ενδιαφέρον!
The administrator has disabled public write access.

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 09 Feb 2011 06:24 #26

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Μισο λεπτο γιατι νομιζω οτι μπερδευεστε ολοι η μπορει εγω να μπερδευομαι.
Τραπεζικη επιταγη=ΜΕΤΡΗΤΑ.Ομως ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Εγω απο οσο ξερω αν και τα μετρητα παιρνουν τοκους απο την επομενη μερα της καταθεσης.Ετσι εμεθα.Δεν διεκδηκησα ποτε να παρουν τοκους και απο την ημερα της καταθεσης,οπως δεν παιρνουν τοκους και την ημερα της αναληψης.Τωρα αν εμφανισεις μετρητα στις 8:00 το πρωι και ζητησεις να παρεις τοκο για εκεινη την ημερα δεν ξερω τι θα γινει.Δεν το εκανα ποτε.
Οποτε εχουμε και λεμε Τραπεζικη επιταγη=ΜΕΤΡΗΤΑ.1 μερα valeur.Ειναι και δικαιο γιατι να σου πληρωσει η τραπεζα τοκο για μια μη ολοκληρωμενη ημερα.
Παντως το θεμα με την μια μερα δε νομιζω οτι πρεπει να απασχολει τους καταθετες.Το προβλημα ειναι οτι αν σε δουν ανυποψιαστο θα προσπαθησουν να σε καθηστερησουν με valeur 4 ημερων.Και αν εχεις και επιταγη σε συναλλαγμα......................αστο καλυτερα.

Φιλε Sovereign τι ακριβως ειναι τα Tresury Bills?
The administrator has disabled public write access.

Απ: χρεωστικοί τόκοι σε προθεσμιακή: συνηθίζεται? 09 Feb 2011 11:17 #27

Ενημερώνω τους φίλους μας ότι δεν είμαι οικονομολόγος και ειδικός αλλά εξ'όσων γνωρίζω Treasury Bills είναι το άμεσα ρευστοποιήσιμο χρέος της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης των Η.Π.Α το οποίο εκδίδεται από το υπουργείο οικονομικών και διανέμεται στις εμπορικές τράπεζες των πολιτειών μέσω δημοπρασιών που γίνονται από τη Federal Bank δύο φορές την εβδομάδα. Πρόκειται για την ελαχίστου ρίσκου επένδυση που μπορεί να γίνει σε αμερικανικό χρέος και μπορεί να ανταλλαχτεί με μετρητά ή να χρησιμοποιηθεί για πληρωμές παντού στην επικράτεια των Η.Π.Α. Μάλιστα η μη αποδοχή Treasury bills ως νόμιμο μέσο πληρωμής αποτελεί και ομοσπονδιακό κακούργημα και επισύρει ποινή φυλάκισης στις Πολιτείες και στις υπεράκτιες κτίσεις.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.071 seconds