Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, κριτικές. Επιτόκια Βουλγαρίας

TOPIC: βουλγαρικές πινακίδες

BOYΛΓΑΡΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 07 Aug 2012 00:11 #19

  • $
  • $'s Avatar
Καταχώρηση αυτοκινήτου στην Βουλγαρία www.bulgaria-export.com/bulgaria/index.p.../2012-03-30-17-41-25
The administrator has disabled public write access.

BOYΛΓΑΡΙΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 07 Aug 2012 01:11 #20

  • ANΩΝΥΜΟΣ
  • ANΩΝΥΜΟΣ's Avatar
Ευχαριστώ πολλύ και τα Ευχαριστώ απο τα αλλα μέλη θα πρέπει να δίνονται.
Τίποτα δεν εννοείται.
Αρχηγέ ΑΨΟΓΟΣ :) :) :)
The administrator has disabled public write access.

βουλγαρικές πινακίδες 18 Jan 2013 14:03 #21

  • nikosp
  • nikosp's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
Καλημέρα.Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι πρέπει να κάνω για να βγάλω βουλγάρικες πινακίδες και αν έχει κάποιον να μου προτείνει που μπορεί να μου το κάνει.
Ευχαριστώ πολύ.
The administrator has disabled public write access.

βουλγαρικές πινακίδες 19 Jan 2013 10:33 #22

  • George9 (gnoe)
  • George9 (gnoe)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 6
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (1)
Ένας τρόπος από ότι ξέρω είναι η δημιουργία εταιρείας στη γείτονα χώρα.
Δεν ξέρω εάν συμφέρει όμως οικονομικά.
The administrator has disabled public write access.

βουλγαρικές πινακίδες 25 Jan 2013 01:05 #23

Καλησπέρα σας κύριοι,
Έχω κοπέλα από την Βουλγαρία και ζω περισσότερο καιρό εκεί ΠΛΕΟΝ !!!
Όπως το βλέπω δε, έτσι όπως μας πάνε εδώ, μάλλον θα το κάνω προς το περισσότερο μόνιμο.
ΝΑΙ ΝΑΙ ξέρω, το θέμα είναι ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ BG. Να μην το παρατραβήξω με την .... γνωριμία μας.
Η κοπέλα, ΕΧΕΙ εταιρεία εδώ και ξέρει ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ανθρώπους , καταστάσεις και πράγματα, αν και σιγά σιγά μπαίνω στο νόημα για τα καλά όπως θα δείτε.

ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ θα ήθελε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πληροφορία, μπορεί να ρωτήσει ελεύθερα.

Να σημειώσω
1 – ΔΕΝ χρειάζονται δικηγόροι, εταιρείες, φορολογικές δηλώσεις ….διάφοροι επιτήδειοι και φυσικά ένα σωρό φράγκα !!!!
2 - πως από 1-1-2013, λόγω Ε.Ε. άλλαξαν ορισμένα πράγματα εδώ (βουλγαρία) σχετικά με ΑΚΙΝΗΤΑ, ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ, ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.
- (κατά την γνώμη μου έγινε περισσότερο ΕΥΚΟΛΟ και "ΝΟΜΙΜΟ" η απόκτηση πινακίδας BG, αφού άλλαξαν οι προϋποθέσεις απόκτησης και ΔΕΝ εξαρτάσαι πλέον από άλλους). Το ταξίδι το κάνει το αμάξι ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, (Οι βουλγάρικες πινακίδες σφραγίζονται πάνω στο αμάξι !!!)
3-Μπορείς να το συνδυάσεις με την τοποθέτηση Υγραερίου στο αμάξι σε πολύ χαμηλή τιμή, οπότε η αλλαγή πινακίδων θα σου αποφέρει και ΚΕΡΔΟΣ. ΝΑΙ δεν είναι υπερβολή, ΚΕΡΔΟΣ !!! (Οι βούλγαροι χρησιμοποιούν αέριο όταν εμείς ρωτούσαμε τι είναι … )

4 - Για το ΚΤΕΟ που ΠΡΕΠΕΙ να περνά κάθε αυτοκίνητο ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ (και όχι κάθε 2 όπως ειπώθηκε) στην Βουλγαρία !!! (Υπάρχει τρόπος να γίνει μόνο μία φορά … )

5 - Η ¨αγορά¨ ΑΚΙΝΗΤΩΝ είναι λίγο περίεργη θα έλεγα. Ψάξτε ΚΑΛΑ. Υπάρχουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ. Μη βιαστείτε !!!
Δικηγόροι και διάφοροι επιτήδειοι είναι για να μας τα παίρνουν και μόνο !!!! Μπορούμε και μόνοι μας.

Έχω κάνει ... 20 και πλέον ταξίδια τον τελευταίο χρόνο, πινακίδες BG, Έλληνας οδηγός. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δεν΄με ρώτησε κάποιος. ΟΥΤΕ οι αστυνόμοι - τελωνειακοί - ελεγκτές στα σύνορα (!!!) που είναι οι πλέον αρμόδιοι, ούτε η Ελληνική αστυνομία.

Για ΟΛΑ υπάρχουν λύσεις .... ΝΟΜΙΜΕΣ !!! Αλλά δεν γράφονται πάντα .... λέγονται .... (ο νοών… νοήτω). Μέχρι να «τα ζήσω» , άκουγα τον κάθε μ………α και έτρεμα από τον φόβο μου. Τώρα πια, ούτε που ιδρώνω. Λυπάμαι μόνο που μας θεωρούν όλοι οι αετονύχηδες και κάθε κυβερνώντες για ανοιχτά πορτοφόλια, εύκολη λύση και πρόβατα !!!!

>>> Εμείς μένουμε στο VELIKO TARNOBO με μια υπέροχη λίμνη μόλις 30 Χιλ μακριά (Έγινα αισίως 53 ετών πια και "αυτή" είναι η τέλεια απόλαυση μου).

και ΠΡΟΣΟΧΗ στα όρια ταχύτητας στην Βουλγαρία . Αλλιώς ΑΝ είστε τυχεροί να έχετε μαζί σας 10ευρα. ΠΡΕΠΕΙ εντός 2 λεπτών να έχετε ολοκληρώση την "συναλλαγή", αλλιώς είναι άχρηστη καθώς η κλήση πάει αυτόματα από το RADAR στα κεντρικά και έτσι και το 10ευρο χάνετε και η κλήση έρχεται .....

ΕΠΙΣΗΣ κανένας τροχαίος, αστυνόμος κλπ ΔΕΝ έχει δικαίωμα να σας σταματήσει βράδυ ΕΚΤΟΣ κατοικημένης περιοχής. ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ αυτό.

ΣΥΓΝΩΜΗ για την πολυλογία, Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, θα ΧΑΡΩ να βοηθήσουμε. (δεν ξέρω αν το forum επιτρέπει να σας δώσω τηλέφωνα, αλλά μπορώ να απαντήσουμε δημόσια). Το πολύ σε καμιά βδομάδα θα είμαστε Αθήνα. Πολύ κρύο εδώ … χαχαχαχαχα
The administrator has disabled public write access.

βουλγαρικές πινακίδες 25 Jan 2013 03:21 #24

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
kostas spyro wrote:
ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δεν΄με ρώτησε κάποιος. ΟΥΤΕ οι αστυνόμοι - τελωνειακοί - ελεγκτές στα σύνορα (!!!) που είναι οι πλέον αρμόδιοι, ούτε η Ελληνική αστυνομία.

μπορώ να απαντήσουμε δημόσια.

Φίλε, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, αλλά καλά κάνεις και το θίγεις.

Το βλέπεις όμως από μια σκοπιά που δεν είναι αυτή που ψάχνουν οι περισσότεροι.

Το θέμα δεν είναι αν ΔΕΝ σε έχουν σταμτήσει να σε ελέγξουν. Μακάρι να μην σε σταματήσουν ποτέ, μην χάνεις και χρόνο με τους ελέγχους.
Το θέμα είναι ΑΝ σε σταματήσουν, τι απαντάς? (Για τους Έλληνες στην Ελλάδα μιλάω, όχι για τους Έλληνες στη Βουλγαρία).

Και θα σου πω περίπτωση, και αν ξέρεις, πες (δημόσια) τι πρέπει να γίνει.

Κάποιος έχει ένα αυτοκίνητο 4,5 λίτρα (4.500cc).
Έχει καταθέσει πινακίδες στην Ελλάδα, γιατί τα τέλη κυκλοφορίας ήταν φέτος 1.320 ευρώ, και το τεκμήριο κάτι πάνω από 15.000. Το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο στην Αθήνα χωρίς πινακίδες.
Και οι πινακίδες και η άδεια κυκλοφορίας είναι στη ΔΟΥ του κατόχου.

Ερώτηση 1: Τι πρέπει να κάνει για να βγάλει Βουλγάρικη άδεια κυκλοφορίας και Βουλγάρικες πινακίδες για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (με αυτό τον αριθμό πλαισίου) που θα του επιτρέπουν να κυκλοφορεί στην Ελλάδα?

Ερώτηση 2: Σε ποιό όνομα θα είναι η άδεια κυκλοφορίας? Στο όνομα του Έλληνα που είναι και σήμερα ο ιδιοκτήτης? Ή σε άλλο?

Ερώτηση 3 (Αν το ξέρεις αυτό): Έχει δικαίωμα αυτός ο εντελώς Έλληνας (κάτοικος Ελλάδος, με Ελληνικό ΑΦΜ κλπ) να οδηγεί αυτό το αυτοκίνητο εντός Ελλάδας?

Ερώτηση 4: Μην ξεχάσεις στο τέλος της διαδικασίας που θα περιγράψεις (αν υπάρχει), να πεις και πόσο θα κοστίσει αυτή. Και πόσο θα κοστίζει κάθε χρόνο.

Ερώτηση 5: Τι εννοείς με το "Οι βουλγάρικες πινακίδες σφραγίζονται πάνω στο αμάξι" ? Απ' όσο ξέρω οι πινακίδες (σε όλες τις χώρες) ΒΙΔΩΝΟΝΤΑΙ στα αυτοκίνητα.

Στα ρωτάω έτσι ξεκάθαρα, γιατί με γενικότητες τύπου
"ΔΕΝ χρειάζονται δικηγόροι, εταιρείες, φορολογικές δηλώσεις", ή "Για ΟΛΑ υπάρχουν λύσεις .... ΝΟΜΙΜΕΣ !!! Αλλά δεν γράφονται",
δεν προχωράνε τα πράματα.

Επειδή όμως λες:

"ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ θα ήθελε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πληροφορία, μπορεί να ρωτήσει ελεύθερα"
"θα ΧΑΡΩ να βοηθήσουμε"
"μπορώ να απαντήσουμε δημόσια"

αποφάσισα να σε ρωτήσω αυτά τα 5 πράματα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: kostas spyro (Konstantinos BG)

βουλγαρικές πινακίδες 25 Jan 2013 14:01 #25

Καλημέρα.
Θα σου δώσω απάντηση σε ΟΛΑ που θα ισχύει μεχρι ..... σήμερα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ με τα παπαγαλακια (ΑΝΤ1 - STAR - ΗΜΕΡΗΣΙΑ κλπ) τα πράγματα παίρνουν άλλες διαστάσεις και οι Βουλγαροι (επειδή τόσοι δουλεύουν στην Ελλάδα φοβούνται), ΜΑΛΛΟΝ θα αλλάξουν τον νόμο απόκτησης αδειας και πινακίδας. www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5470451 (Гърци се спасяват у нас от данъци) βαλτο στο google chrome για μετάφραση . ΕΔΩ θα βρείτε τον σάλλο που ξέσπασε σήμερα. εχει και forum πιο κάτω που γράφουν Ελληνες και Βουλγαροι.
ΕΙΠΑΜΕ ΙΣΧΥΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ . Δεν θα μπω σε πολλες λεπτομέρειες τώρα, εκτος και ρωτήσετε κάτι συγκεκριμένο.
Αν καταθέσεις πινακίδες, νομίζω τις κρατά η εφορία 1 χρόνο....δεν ξέρω...
Απαντησεις >> 1 > ΑΠΛΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (ενοικίαση) !!! ΝΟΜΙΜΑ
>> 2 > Στο δικό σου φυσικά.
>> 3 > ΝΑΙ , ειναι Ε.Ε. πχ Στην Γερμανία, δηλώνεις κατοικία στο Δημαρχείο, παίρνεις το χαρτί, αγοράζεις αμάξι και ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ΄οπου θέλεις. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ για το αυτοκίνητο στην Γερμανια. Το ΙΔΙΟ και εδώ. Η Βουλγαρία είναι Ε.Ε.
>> 4 > 2000 CC. 10ετίας. ΑΣΦΑΛΕΙΑ = 100Ε το χρονο μαζί με την πράσινη Κάρτα. Εφορία 100Ε το έτος. ΜΕΤΑΒΙΒΆΣΕΙς -αλλαγές κλπ 150Ε .ΚΤΕΟ (ΚΑΤ) = 50Ε. Για να κυκλοφορείς εθνικές οδούς στην Βουλγαρία VINETTE=5E για μια βδομάδα (ετσι κιαλλιώς χρειάζεσαι 2-3 μέρες το πολύ). Ανάλογα με κυβικά και έτος, είναι και τα χρήματα, αλλά καμια σχέση με τα εδώ. Αν θελετε συγκεκριμένα ... να το ψάξω 1-2 μέρες.
>> 5 > σφραγίζονται = εννοώ , οτι την πρώτη φορά πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το αμάξι να είναι παρόν !!! Πρόσεξε καΛΛΊΤΕΡΑ, οι Βουλγαροι ΔΕΝ τις βιδώνουν !!
ΟΤΑΝ εγραφα ότι δεν σε σταματούν, εννοούσα επίσης ότι ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΙΑ δεν σημειώνει ημερομηνία εισόδου ή εξόδου του αυτοκινήτου από την χώρα !!!
Η ΓΡΗΓΟΡΗ ΛΥΣΗ που διαβάζει τώρα η κοπέλα μου (θα το δουλέψω λίγο), είναι η αγορά κατοικίας στην Βουλγαρία ΙΣΧΥΕ και ΙΣΧΥΕΙ και είναι ο πλέον ΣΙΓΟΥΡΟς , ΝΟΜΙΜΟΣ και ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ τροπος με το αυτοκίνητο στο ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ !!! , αλλά όλα θα ξεκαθαρίσουν σε λίγες μέρες . ΔΕΝ νομίζω να χρειάζεται να σου πω το ΠΟΟΟΣΟ ΦΤΗΝΑ ειναι εδώ και το τι βρίσκεις (ανάλογα τι θέλεις) . Η εφορία κατοικίας είναι 50-100Ε το χρόνο αναλόγως περιοχής. Ακομη και να αγοράσεις μαζί με 10 άλλους μπορείς !!!!
ΓΙΑ τις εταιρείες, σκέφτονται να βάλουν πλαφόν κινήσεως ένα ποσό. Ετσι θα φάνε τις "μαιμούδες".
στην διάθεσή σου / σας
Κωνσταντίνος - Daniela
The administrator has disabled public write access.

βουλγαρικές πινακίδες 25 Jan 2013 15:03 #26

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
"Καλημέρα.
Θα σου δώσω απάντηση σε ΟΛΑ"

Εν τάξει φίλε, ευχαριστώ για τον κόπο σου, αλλά τα λες κάπως μπερδεμένα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: kostas spyro (Konstantinos BG)

βουλγαρικές πινακίδες 25 Jan 2013 15:25 #27

ποιό είναι το "μπερδεμένα" ?
Μα τα λέωβ ανοιχτα και ξεκαθαρα.
οποια διευκρίνυση θέλεις, ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩς
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.068 seconds