Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

TOPIC: number26.de

number26.de 14 Jun 2016 22:14 #172

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
ermakos wrote:
Ως ενα σημείο είναι λογικό. Αν εχει; ενα λογαριασμό που στέλνεις εμβάσματα και κάνεις 30 αναλήψεις το μηνα για να τα σηκώσεις, τότε χρεώνεται η τράπεζα 50ευρω μόνο για σένα και ο λογαριασμός σου μπορεί να ειναι ακόμα και 0 ευρω. Ετσι ή θα βάλουν σε όλους προμήθεια ανάληψης ή θα αναγκαστούν κάποιοι να συμορφωθούν. Και εφόσων το όριο ειναι 20.000 το μήνα, με 10 ή και λιγότερες αναλήψεις τα πήρες, ποιός ο λόγος να τραβάς κάθε μέρα? Θα μπορούσαν βέβαια να βάλουν όριο 15 αναλήψεις το μήνα δωρεάν και μετά χρέωση.

Δεν είναι καθόλου λογικό Ερμή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει μηνιαίος περιορισμός στον αριθμό των αναλήψεων, δεν έχει το δικαίωμα να σου διακόψει το λογαριασμό επειδή έκανες 20 αναλήψεις.
Έπειτα το όριο αναλήψεων με 20,000 ευρώ το μήνα δεν είναι 10 αναλήψεις αλλά 1,000 αναλήψεις, αν υποθέσουμε πως μπορείς να σηκώνεις 20 ευρώ σε κάθε ανάληψη σου.
Καταλαβαίνω πως η τράπεζα επιβαρύνεται αλλά όπως έχω ξαναγράψει θα μπορούσε να αναθεωρήσεις τους ορους και να πει δίνω μέχρι 10 δωρεάν αναλήψεις και οι υπόλοιπες χρεώνονται με 2.50 ευρώ ανά ανάληψη.
Αντ' αυτού προτιμάει να διώχνει κόσμο.
Είτε είναι αστεία δικαιολογία για να καλύψει κάτι άλλο ή είναι αστεία τράπεζα/λογαριασμός. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
The administrator has disabled public write access.

number26.de 15 Jun 2016 02:28 #173

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
George (geo821) wrote:
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Δεν μπορείς να σκεφτείς κάτι άλλο γιατί είσαι Έλληνας.
Οι άνθρωποι είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ. Δεν σκέφτονται όπως εμείς, σκέφτονται αλλιώς.
Πολύ λίγοι ξένοι έχουν την ικανότητα να αντιλαμβάνονται τον δικό μας τρόπο σκέψης.
(και αντίστοιχα και πολύ λίγοι δικοί μας)
Αυτά που λες είναι 100% λογικά και σωστά, αλλά είναι λογικά ΓΙΑ ΜΑΣ. Όχι γι' αυτούς.

Αντίστοιχες διαφορές έχουμε κι εμείς (ως δυτικοί) με τους ανατολικότερους... Τούκους, Ιορδανούς, Πέρσες, Κινέζους, κλπ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

number26.de 15 Jun 2016 11:48 #174

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Απλά πιστεύω οτι θα έπρεπε να πεί οτι απο τις 15 αναλήψεις και πάνω θα χρεώνεστε προμήθεια. Φυσικά ειναι τρελό κάποιος να χρησιμοποιεί τη κάρτα για αναλήψεις 20ευρώ τη μερα. Υπάρχει κάποιος που το κάνει αυτό με την ελληνική cash card? Απλά πιστεύω οτι με αυτό το τρόπο κάνουν ξεκαθάρισμα σε λογαριασμούς με περίεργες κινήσεις, που φαίνονται παράνομες. Έχει κοπεί σε κανένα ο λογαριασμος?
The administrator has disabled public write access.

number26.de 15 Jun 2016 23:40 #175

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Εμένα πάλι, γιατί μου φαίνεται ότι κάποιος τους έβαλε χέρι;
The administrator has disabled public write access.

number26.de 15 Jun 2016 23:56 #176

ermakos wrote:
Απλά πιστεύω οτι θα έπρεπε να πεί οτι απο τις 15 αναλήψεις και πάνω θα χρεώνεστε προμήθεια. Φυσικά ειναι τρελό κάποιος να χρησιμοποιεί τη κάρτα για αναλήψεις 20ευρώ τη μερα. Υπάρχει κάποιος που το κάνει αυτό με την ελληνική cash card? Απλά πιστεύω οτι με αυτό το τρόπο κάνουν ξεκαθάρισμα σε λογαριασμούς με περίεργες κινήσεις, που φαίνονται παράνομες. Έχει κοπεί σε κανένα ο λογαριασμος?

Εμενα παντως προσωπικα μια χαρα λειτουργει ακομα... Βεβαια εχω κανει μια φορα μονο αναληψη. Την εχω κυριως για πληρωμες απο το ιντερνετ
The administrator has disabled public write access.

number26.de 16 Jun 2016 12:22 #177

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Εγω εχω κανει μικροκαταθέσεις κλπ καθώς και αναλήψεις 2-3 φορες χωρίς πρόβλημα. Απλά πιστεύω οτι ελέγχουν περισσότερο το πελατολόγιό τους, να ζητάνε ΑΦΜ, για να μη καταντήσουν φούσκα και τα σηκωσουν όλα κάποια στιγμή και σκάσει.
The administrator has disabled public write access.

number26.de 16 Jun 2016 15:46 #178

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Καμμία τράπεζα στην Γερμανία δεν ανοίγει τόσο εύκολα λογαριασμό όπως η Ν26, προσωπικά μου είχε κάνει εντύπωση η χαλαρότητα της Ν26, μπορεί να τους έβαλε κάποια ρυθμιστική Αρχή ή ακόμα και η Κεντρική Τράπεζα χέρι (και δεν πρόκειται ποτέ να βγουν να το παραδεχθούν αυτό), οπότε αυτό που συμβαίνει είναι λογικό και αναμενόμενο.
The administrator has disabled public write access.

number26.de 30 Sep 2016 14:02 #179

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Έλαβα ενημέρωση οτι αρχίζει σιγά σιγά ημεταφορά των λογαριασμών και η αλλαγή του IBAN με αυτό της Ν26. Η αλλαγή θα γίνει αυτόματα μόλις λάβεις τη νέα κάρτα και την ενεργοποιήσεις.
The administrator has disabled public write access.

number26.de 18 Nov 2016 11:29 #180

Χθες, μετά από πολύμηνη αναμονή, άνοιξα λογαριασμό στην Ν26. Εντυπωσιακός τρόπος επιβεβαίωσης μέσω βιντεοκλήσης. Χρειάζονται διαβατήριο, δεν δέχονται την ελληνική ταυτότητα. Όλα καλά, σε μερικά λεπτά τελειώσαμε. Ούτε λογαριασμούς ΔΕΗ ούτε τίποτε βεβαιώσεις από τράπεζες στα αγγλικά δεν ζήτησαν, όπως θέλουν άλλες τράπεζες του εξωτερικού.
Το μόνο πρόβλημα όταν πήγα να κάνω έμβασμα από το ίντερνετ μπάνκινγκ της Πειραιώς, ενώ έβαλα κανονικά το ΙΒΑΝ της Ν26, μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν έχω βάλει το ΙΒΑΝ και ότι ήθελε να με χρεώσει η Πειραιώς 9 ευρώ έξτρα.
Πήρα τηλέφωνο στην υποστήριξη της Πειραιώς και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. Έστειλα και μήνυμα στην Ν26, αλλά μάλλον θα πάρουν μέρες να απαντήσουν, καθώς φαίνεται ότι είναι φορτωμένοι με το άνοιγμα λογαριασμών τώρα.
Έχει στείλει κανείς άλλος από την Πειραιώς στην Ν26 με τα νέα ΙΒΑΝ με ή χωρίς το παραπάνω πρόβλημα;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.146 seconds