Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ING 160 PLATINUM

Απ: ING 160 PLATINUM 04 Dec 2012 18:52 #37

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
stathis wrote:
LH wrote:


Στο προηγουμενο προγραμμα το DIAMOND εβαλα 50,000 ευρω και εχω ηδη καλυψει το πεναλτυ μεσα σε τρεις μηνες



εγω παλι με 50.000 ευρω που επενδυσα στην αγγλια περυσι παιρνω 420 τον μηνα.
μια χαρα συνταξη δηλαδη και χωρις καποιον φοβο.επισης το νεο εξαμηνο θα νοικιαστει 460 τον μηνα και η τιμη ηδη ειναι στα 55.000 ευρω.
και μαλιστα αν πατησετε στο rightmove να βρειτε studio στο bolton πωλουνται ολα κι ολα 3 και υπαρχουν παρα παρα πολλα.
αρα καταλαβαινετε οτι το 55.000 ειναι απαισιοδοξο.αν το βαλω τοσο το πουλαω αυριο.

αρα σε εναν χρονο εχω βαλει ηδη 5.000 στην τσεπη συν αλλες 5.000 η υπεραξια του ακινητου.

Tι πήρες με 50000 στην Αγγλία; Ένα θέμα πάλι είναι ότι δεν είναι και τόσο σίγουρο το θέμα της ρευστοποίησης του ακινήτου, σε αντίθεση πχ αν τα έχεις σε έναν λογαριασμό με καλό επιτόκιο. Οπότε τι συμφέρει καλύτερα;
The administrator has disabled public write access.

ING 160 PLATINUM 04 Dec 2012 19:05 #38

  • stathis
  • stathis's Avatar
φοιτιτικες εστιες.
απο 40 εως 60.000 η μια.
για το μελλον δεν γνωριζω αλλα προς το παρον μια χαρα τα πουλαω αμα θελω.
αμα διαβασεις αρθρα γυρω απο το θεμα ειναι η πιο hot αγορα στην αγγλια.αυτη τη στιγμη πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις.
εγω οπως και οι υπολοιποι τις αγορασαμε οσο ηταν ακομα χωραφια.ετοιμη δεν βρησκεις να αγορασεις.

ειμαι offtopic ρε tsig το αναγνωριζω αλλα κριμα ειναι ο κοσμος να βαζει τα λεφτα του σε προιοντα που δεν του προσφερουν σιγουρα κερδη.
Last Edit: 04 Dec 2012 19:12 by stathis.
The administrator has disabled public write access.

ING 160 PLATINUM 05 Dec 2012 02:40 #39

  • LH
  • LH's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 16
  • Thank you received: 1
  • Karma: -1
Επειδή ρωτήθηκε απο τον kostasgl και ασχολούμαι με την ING το μόνο που θα πω είναι ότι η ΑΧΑ αποσύρεται απο τα συνταξιοδοτικά και αποταμιευτικά προιόντα γιατί θεωρεί ότι έχουν μεγάλο κόστος τη στιγμή που η ING δίνει εγγυημένο επιτόκιο 3,35% για 35 χρόνια κάτι που οι τράπεζες δεν θα δίνουν σε 2 μήνες απο τώρα.(εννοείται ότι καμιά τράπεζα δεν σου εγγυάται το επιτόκιο πάνα απο χρόνο πόσο μάλλον για 35)

Οι τράπεζες περιμένουν ενίσχυση απο το ΤΧΣ....... οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες απο τη ΤτΕ να έχουν κατατεθημένα τα αποθεματικά τους για να συνεχίσουν να λειτουργούν όχι μόνο στην Ελλάδα φυσικά αλλά και στο εξωτερικό .Οι ξένες τράπεζες αποσύρονται απο την Ελλάδα οι ασφαλιστικές μένουν γιατί θεωρούν ότι υπάρχει έδαφος για περαιτέρω ανάπτυξη λόγω των προβλημάτων στο κομμάτι της σύνταξης και της υγείας.Θεωρώ ότι για προγράμματα που αφορούν την σύνταξή μου ή την αποταμίευση των παιδιών μου και όχι απλά την φύλαξη των χρημάτων μου η πιο αξιόπιστη λύση είναι μια αφαλιστική εταιρία
The administrator has disabled public write access.

ING 160 PLATINUM 05 Dec 2012 02:44 #40

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
LH wrote:
Επειδή ρωτήθηκε απο τον kostasgl και ασχολούμαι με την ING το μόνο που θα πω είναι ότι η ΑΧΑ αποσύρεται απο τα συνταξιοδοτικά και αποταμιευτικά προιόντα γιατί θεωρεί ότι έχουν μεγάλο κόστος τη στιγμή που η ING δίνει εγγυημένο επιτόκιο 3,35% για 35 χρόνια κάτι που οι τράπεζες δεν θα δίνουν σε 2 μήνες απο τώρα.(εννοείται ότι καμιά τράπεζα δεν σου εγγυάται το επιτόκιο πάνα απο χρόνο πόσο μάλλον για 35)

Οι τράπεζες περιμένουν ενίσχυση απο το ΤΧΣ....... οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες απο τη ΤτΕ να έχουν κατατεθημένα τα αποθεματικά τους για να συνεχίσουν να λειτουργούν όχι μόνο στην Ελλάδα φυσικά αλλά και στο εξωτερικό .Οι ξένες τράπεζες αποσύρονται απο την Ελλάδα οι ασφαλιστικές μένουν γιατί θεωρούν ότι υπάρχει έδαφος για περαιτέρω ανάπτυξη λόγω των προβλημάτων στο κομμάτι της σύνταξης και της υγείας.Θεωρώ ότι για προγράμματα που αφορούν την σύνταξή μου ή την αποταμίευση των παιδιών μου και όχι απλά την φύλαξη των χρημάτων μου η πιο αξιόπιστη λύση είναι μια αφαλιστική εταιρία

Αφού ασχολείσαι με την ING πες μας αν έχει κανένα καλό επενδυτικό πρόγραμμα (όχι μακροχρόνιο) αφού το συνταξιοδοτικό κάποιους από εμάς δε μας αφορά.
The administrator has disabled public write access.

ING 160 PLATINUM 05 Dec 2012 14:50 #41

Αγαπητέ Kostagl,

Οι ξένες ασφαλιστικές εταιρείες είναι πολυεθνικές με μεγάλη κεφαλαιακη βάση. Αυτές ειδικά που ανέφερες ως πράδειγμα ολές τους είναι πολύ μεγάλες. Τώρα οι τράπεζες μέσω του τραπεζικού δικτύου προωθούν συνταξιοδοτικά προγράμματα ασφαλιστικών εταιρειών με τις οποίες συνεργάζονται. π.χ. Η Εμπορική μέχρι τώρα είχε θυγατρική της Credit Agricole, η Τραπεζα Κυπρου δική της θυγατρική, η Τράπεζα Πειραιώς έχει την ING κλπ κλπ.
Κατα την γνώμη μου τα εξής σημεία χρήζουν προσοχής για την επιλογή συνταξιοδοτικού:

1. Η φερεγγυότητα της Εταιρείας. Μέγιστο πράγμα. Οι ασφαλισμένοι ειδικά στην Ελλάδα εάν πτωχεύσουν οι ασφαλιστικές εταιρειες βρίσκονται ατον αέρα (βλέπε ΑΣΠΙΔΑ). Τωρα τελευταία το κράτος δημιουργησε ένα Ταμείο για την αποζημίωση ασφαλισμένων του κλάδου ζωής αλλά στην πράξη δεν γνωρίζουμε εάν έχει τα ανάλογα κεφάλαια για να αποζημιώσει τους ασφαλισμένους. Οι μεγάλες πολυεθνικές δυστυχώς είναι πιο φερέγγυες απο τις Ελληνικές, επειδή και μεγάλη κεφαλιουχική βάση έχουν και πιο επαγγελματική διαχείρηση των αποθεματικών τους κάνουν, ειδικά στην διασπορά τουν επενδυτικού κινδύνου ωστε να μην βρεθούν σε αδιέξοδες καταστάσεις. Φυσικά βάσει του νόμου μια ασφαλιστική εταιρεία ειναι υποχρεωμένη να κρατάει αποθεματικά ανάλογα των κινδύνων που έχει αναλάβει, αλλα δεν μπορεί να αποκλειστει η απατη εκ μερους των διευθυνόντων και να φάνε τα αποθεματικά (π.χ Ψωμιάδης) έιτε να έχουν επενδύσει τα αποθεματικά σε επενδύσεις που απαξιώθηκαν πχ. ομολογα που κουρεύτηκαν, μετοχες απαξιώθηκαν λογω οικονομικης κρισης, ακίνητα που επίσης απαξιώθηκαν λόγω γενικότερης κρίσης και φουσκας ακινήτων. Εάν η τυχον ζημίες ειναι τεράστιες θα κληθεί η ασφαλιστική απο τις αρχες να αναπληρώσει τα κεφαλαιά της και τα αποθεματικά της. Εαν οι μετοχοι δεν έχουν λεφτά να βάλλουν τοτε φουντάρισε η ασφαλιστική. Εάν η ασφαλιστική έιναι και πολυεθνική και εισηγμένη στο Χρηματοστήριο μπορει ακόμα και απο μια υπερβολική καταστροφολογική φημολογία που μπορεί να πατρωνάρετε απο καποιον επενδυτικό οίκο αξιλόγησης πχ. Fitch, Moddies κλπ να προκληθεί κατάρευση της μετοχής της στο Χρηματιστηριο και αυτοματα η εταιρεια να πτωχεύσει και να οδηγηθεί σε εκκαθαριση. Υπαρχουν πολλοί κίνδυνοι στην λεγόμενη παγκοσμιοποιημένη οικονομία.

2. Το εγγυημένο τεχνικό επιτόκιο θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν. Τα επιτοκια που δινουν οι εταιρείες κυμαίνονται απο 2% έως 3,5%

3. Η ισοβιότητα της καταβαλλομένης σύνταξης. Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που καταβάλουν την σύνταξη έως τα 80 έτη. Άλλες την καταβάλλουν ισοβίως. Στην πράξη τα στατιστικά δεδομένα έχουν δείξει ότι οι περισσότεροι ασφαλισμένοι προτιμούν να λάβουν στην λήξη την παροχή εφάπαξ.

4. Εχει σημασία να υπάρχει ετησια αναπροσαρμογή του ασφαλιστρου ώστε η παροχή στην λήξη του προγράματος να είναι
αποπληθωρισμένη.

Βασικά θα πρέπει να ξέρετε ότι τα περισότερα συνταξιοδοτικά προγράμματα, είτε τα προωθεί ασφαλιστικό δύκτιο (ασφαλιστης) ειτε Τραπεζες, ειναι πανω κατω τα ίδια. Στα παραπάνω αναφερθέντα σημεία έχουν καποιες διαφορές. Μην ακούτε το τι λένε οι ασφαλιστές που δυσφημούν τα συνταξιοδοτικα που πουλιούνται μέσω Τραπεζων ή το ανάποδο τους Τραπεζικούς που κατηγορουν τους ασφαλιστές. Απλώς είναι ανταγνωνιστικά δίκτυα πωλήσεων και προσπαθούν να δυσφημήσουν ο ένας τον άλλον. Π.χ. διαβασα ένα σχόλιο να λέει ότι η ING εγγυάται το τεχνικό επιτόκιο για 35 χρόνια ενω η Τραπεζα δεν το κάνει. Ε καλά, αυτό δεν το κανει η Τραπεζα για μια καταθεση σε ενα τραπεζικο λογ/μο. Δεν έχει σχέση με το ασφαλιστικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα που προωθεί η Τράπεζα. Μαλιστα η Τρ.Πειραιώς προωθεί σχεδόν το ίδιο συνταξιοδοτικό που προωθεί και ο ασφαλιστής της ING με το ιδιο εγγυημενο επιτοκιο 3,35%. Αφου η ING εκδίδει το συμβόλαιο και γαι τους ασφαλιστές και για την Τραπεζα Πειραιώς. Μην τρελαθουμε κιολας. Παντως είναι φυσικό να υπάρχει ανταγωνισμός επειδη ειναι πωλητές και απο αυτό ζουνε οι άνθρωποι τις οικογενειές τους.
The administrator has disabled public write access.

ING 160 PLATINUM 05 Dec 2012 17:03 #42

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Οκ, ευχαριστώ τους LH και Kratistos για τις απαντήσεις.

Φίλος μου, ασφαλιστής της ING, μου είπε ότι το εγγυημένο επιτόκιο 3,35% θα ισχύει για τα συμβόλαια που θα συναφθούν μέχρι την 21-12-2012. Μετά θα γίνει 2,2%. Ισχύει αυτό; Στην υπόλοιπη Ευρώπη, λέει, είναι γύρω στο 1 με 1,5%.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 05 Dec 2012 18:15 by kostasgl.
The administrator has disabled public write access.

ING 160 PLATINUM 06 Dec 2012 03:25 #43

  • LH
  • LH's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 16
  • Thank you received: 1
  • Karma: -1
Αφού ασχολείσαι με την ING πες μας αν έχει κανένα καλό επενδυτικό πρόγραμμα (όχι μακροχρόνιο) αφού το συνταξιοδοτικό κάποιους από εμάς δε μας αφορά.

'Εχει επενδυτικό μέχρι τέλη Δεκεμβρίου διάρκειας απο 10 έτη μέχρι 35 με εγγυημένο επιτόκιο 3,35% και όντως απο την καινούρια χρονιά το επιτόκιο θα είναι στο 2,2%. Μπορέις να πληρώνεις σε μηνιαία,τριμηνιαία ,εξάμηνη ή και ετήσια βάση αλλά και εφ'απαξ καταβολή όλο το ποσό.Έχεις δυνατότητα αναπροσαρμογής 3% κάθε χρόνο ή σταθερό ποσό.Βέβαια συμφέρει η αναπροσαρμογή για να μην επηρεαστείς απο τις πληθωριστικές τάσεις

Συμφωνώ με τον Kratistos για όλες αυτές τις παραμέτρους που θα πρέπει να ελέγχουμε σε μια αφαλιστική εταιρία πριν την επιλέξουμε.Ολες οι πολυεθνικές ασφαλιστικές κατέθεσαν τα χρήματα που απαιτούνταν για το κούρεμα των ομολόγων σε αντίθεση όμως με τις τράπεζες που περιμένουν την ενίσχυση για να καλύψουν αυτή τη ζημιά.Δεν θέλω να ΄μπω στην διαδικασία να κατηγορήσω καμμία τράπεζα,κατάρευση των Ε λληνικών τραπεζών σημαίνει αυτόματα κατάρευση του Ελληνικού κράτους αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ ακόμα τα χρήματά μου σε καμμία προθεσμιακή κατάθεση .Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα και να πάνε προς το καλύτερο....



*Το ταμείο που δημιουργήθηκε μετά την Ασπίδα περιλαμβάνει όλο το κεφάλαιο που απαιτείται για να αποζημιωθεί ο κάθε ασφαλιζόμενος και για όλο το ποσό του συμβολαίου του και είναι κατατεθημένο στην ΤτΕ
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.103 seconds