Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ING 160 PLATINUM

ING 160 PLATINUM 22 May 2012 23:05 #1

Κύριοι και κυρίες καλησπέρα!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου που μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποιους!
Ε, όπως όλοι κι εγώ ψαχνομαι πλέον για τα πάντα, από προσφορές μέχρι δεν ξέρω κι εγώ τι... Το ίδιο ψάξιμο είχα ρίξει και για τα λεφτά που έχω μαζέψει. Από δω, από κει, σε forum σε συζητήσεις κτλ, άκρη δεν έβγαζα (δεν το κατέχω και πολύ το άθλημα με τα οικονομικά...)!
Μίλησα πρίν μια βδομάδα με τον ασφαλιστή μου που μου έφερε το ασφαλιστήριο για το αμάξι και τον ρώτησα. Μου είπε πως έχουν ένα προιόν ING 160 PLATINUM που βγαίνει στις 11/06/2012 και αν με ενδιαφέρει να ακούσω. Δε βαριέσαι λέω...
Μην τα πολυλογώ, μου τα εξήγησε απλα, το πρόγραμα είναι στην 6η του έκδοση, τα προηγούμενα 2 (ING 170 SILVER και ING 160 DIAMOND) πάνε πολύ καλά, τα λεφτά θα είναι σε 5-8 μεγατράπεζες, μου εγγυώνται το 100% του κεφαλαίου μου συν max 60% στην 10ετία και μπορώ ανά πάσα στιγμή μετά από ένα μήνα να πάρω τα λεφτά μου πίσω συν ότι γράφει το αμοιβαίο εκείνη τη στιγμή!

Θεωρώ πως είναι πολύ καλή επιλογή, εμπιστεύομαι τον ασφαλιστή μου αλλά και την ING...
Μερικές ακόμα γνώμες όμως θα ήταν χρήσιμες!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ING 160 PLATINUM 22 May 2012 23:23 #2

  • rebel
  • rebel's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 219
  • Thank you received: 52
  • Karma: 0 (7)
ΚωνσταντίνοςΜ wrote:

Θεωρώ πως είναι πολύ καλή επιλογή, εμπιστεύομαι τον ασφαλιστή μου αλλά και την ING...
!


σε 10 χρονια και αν εισαι τυχερος θα πάρεις το κεφάλαιο σου πίσω ,
εδω το κρατος μας εφαγε τα ομολογα , εχουμε τα λεφτα μας σε μεγαλες τραπεζες εξωτερικου
και ανησυχούμε , και εσυ μας λες οτι εμπιστεύεσαι την ασφαλεια και τον ασφαλιστή σου !!!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ING 160 PLATINUM 22 May 2012 23:38 #3

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
rebel wrote:
ΚωνσταντίνοςΜ wrote:

Θεωρώ πως είναι πολύ καλή επιλογή, εμπιστεύομαι τον ασφαλιστή μου αλλά και την ING...
!


σε 10 χρονια και αν εισαι τυχερος θα πάρεις το κεφάλαιο σου πίσω ,
εδω το κρατος μας εφαγε τα ομολογα , εχουμε τα λεφτα μας σε μεγαλες τραπεζες εξωτερικου
και ανησυχούμε , και εσυ μας λες οτι εμπιστεύεσαι την ασφαλεια και τον ασφαλιστή σου !!!

makriaaaaaaaaaaa :S
The administrator has disabled public write access.

Απ: ING 160 PLATINUM 22 May 2012 23:55 #4

1. Απ'όσο ξέρω και έχω συζητήσει με ανθρώπους που εξαγόρασαν προηγούμενα αντίστοιχα προιόντα και ευχαριστημένοι με τις αποδόσεις έμειναν και το κεφάλαιο τους πίσω πήραν...

2. Τα ομόλογα δεν έχουν σχέση με τα αμοιβαία από το λίγο που ξέρω (και ειδικά αν είναι ελληνικά τότε...)

3. Το πρόγραμμα έχει maximum διάρκεια 10 χρόνια και μπορώ να φύγω ανα πάσα στιγμή με το κεφάλαιό μου και ό,τι απόδοση έχω


Χίλια συγνώμη παιδιά και εκτιμώ τις απαντήσεις σας, αλλά θα ήθελα μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη με επιχειρήματα
The administrator has disabled public write access.

Απ: ING 160 PLATINUM 24 May 2012 11:47 #5

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Κωνσταντίνε ,μάλλον είσαι πωλητής της ING ,ΚΑΙ θές να προωθήσεις το προιόν :laugh: :laugh: :laugh:
Αλλιώς δεν θα απαντούσες με την φράση "μιλήστε μου με επιχειρηματα,για να με πείσετε"
Κλασική απάντηση ασφαλιστή,σε αντιρήσεις πελατών.
Καλημέρα
(παλιός ασφαλιστής που πουλούσε και και ING)
The administrator has disabled public write access.

Απ: ING 160 PLATINUM 24 May 2012 13:34 #6

  • @folion2008
  • @folion2008's Avatar
Folion καμία σχέση.
Το ότι θέλω κάποιος που μου δίνει απάντηση να είναι εμπεριστατωμένη και με επιχειρήματα δεν με κάνει ασφαλιστή...
Και όπως βλέπω, οι απαντήσεις που έχω πάρει μέχρι στιγμής, ή οι απόψεις αν θες, είναι της πλάκας δυστυχώς...
The administrator has disabled public write access.

Απ: ING 160 PLATINUM 26 May 2012 00:02 #7

  • Alkistis
  • Alkistis's Avatar
Ως ασφαλιστρια της ING απαντώ πως όποιος μιλάει θετικά η αρνητικά, καλό είναι πρώτα να ξέρει το μέγεθος της ING.
Ως ασφαλιστική έχει τεράστια αποθεματικά, καμία σχέση με τις ασφαλιστικές που έχει στο νου του ο rebel,
Και παρεμπιπτόντως η ING είναι μια απο τις μεγαλύτερες τράπεζες του εξωτερικού!
(διότι στο εξωτερικό είναι ΚΑΙ τράπεζα)
Επίσης ορθώς τα ομόλογα δεν έχουν καμία σχέση με τα αμοιβαία,
Ορθώς μέσω ενός πολύπλοκου μηχανισμού το ένα λόγω αμοιβαίο σου εξασφαλ´ιζει στο ακέραιο τα λεφτα σου,
Και βέβαια τα χρήματα μέσω του αμοιβαιότητα ΕΊΝΑΙ σε μεγάλες τράπεζες του εξωτερικού!
(φίλε rebel αν θέλεις σου λέω και ποιες!) μιας και η ING κάνει την καλύτερη δυνατή διασπορά σε τράπεζες ΑΑ+ μόνο!

Οπότε φίλε εμπιστευτούν τον ασφαλιστη σου και για οτιδήποτε θέλεις εδώ είμαστε!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ING 160 PLATINUM 26 May 2012 01:37 #8

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Εγώ, θέλοντας να κάνω κάποια διασπορά των λίγων χρημάτων που έχω, συμμετείχα σε δύο προηγούμενα προγράμματα της ING, το 300Gold και το 170 Silver.
Το 300 Gold (ξεκίνησε το 2008) στα τρία πρώτα χρόνια πήγε πάρα πολύ καλά, με αποτέλεσμα το αρχικό κεφάλαιο να έχει πάρει πάνω κοντά στο 50%. Στη συνέχεια η απόδοση έπεσε, αλλά και πάλι το κέρδος είναι ήδη μεγάλο και μακάρι να έβαζα στο προϊόν αυτό περισσότερα χρήματα.

Το 170 Silver ξεκίνησε τα τέλη του 2011 και δεν το έχω παρακολουθήσει να δω πως πάει. Πάντως η απόδοσή του δε μπορεί να φτάνει το πρώτα χρόνια του 300 Gold και γενικά τώρα οι συνθήκες δεν είναι ευνοικές για υψηλές αποδόσεις. Ας ελπίσουμε αργότερα να βελτιωθούν.

Η εγγύηση του αρχικού κεφαλαίου είναι στο τέλος της δεκαετίας. Αν τα πάρεις π.χ. σε δύο χρόνια έχει ποινή.

Τα χρήματα επενδύονται στο Λουξεμβούργο.

Το ποσό αποδίδεται στο τέλος της δεκαετίας ή εφάπαξ ή σε μορφή μηνιαίας σύνταξης.

Όσο αφορά την ασφάλεια της επένδυσης, ιδιαίτερα και μετά το κούρεμα των κρατικών ομολόγων που θεωρείτο πολύ σίγουρη επένδυση, πουθενά δεν είσαι απόλυτα σίγουρος κατά τη γνώμη μου. Ιδιαίτερα αν θέλεις να έχεις και κάποιο κέρδος πρέπει να πάρεις και κάποιο ρίσκο μικρότερο ή μεγαλύτερο.

Αν θέλεις απλώς να παρκάρεις να χρήματά σου, χωρίς να προσβλέπεις σε κάποιο κέρδος, για να μην τα έχεις στην Ελλάδα, τα πηγαίνεις σε χώρες όπως η Ελβετία κλπ, όπου υπάρχει, ίσως, μικρότερο ρίσκο.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 26 May 2012 01:43 by kostasgl.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ING 160 PLATINUM 26 May 2012 02:31 #9

  • noway
  • noway's Avatar
kostasgl wrote:
Εγώ, θέλοντας να κάνω κάποια διασπορά των λίγων χρημάτων που έχω, συμμετείχα σε δύο προηγούμενα προγράμματα της ING, το 300Gold και το 170 Silver.
Το 300 Gold (ξεκίνησε το 2008) στα τρία πρώτα χρόνια πήγε πάρα πολύ καλά, με αποτέλεσμα το αρχικό κεφάλαιο να έχει πάρει πάνω κοντά στο 50%. Στη συνέχεια η απόδοση έπεσε, αλλά και πάλι το κέρδος είναι ήδη μεγάλο και μακάρι να έβαζα στο προϊόν αυτό περισσότερα χρήματα.

Το 170 Silver ξεκίνησε τα τέλη του 2011 και δεν το έχω παρακολουθήσει να δω πως πάει. Πάντως η απόδοσή του δε μπορεί να φτάνει το πρώτα χρόνια του 300 Gold και γενικά τώρα οι συνθήκες δεν είναι ευνοικές για υψηλές αποδόσεις. Ας ελπίσουμε αργότερα να βελτιωθούν.

Η εγγύηση του αρχικού κεφαλαίου είναι στο τέλος της δεκαετίας. Αν τα πάρεις π.χ. σε δύο χρόνια έχει ποινή.

Τα χρήματα επενδύονται στο Λουξεμβούργο.

Το ποσό αποδίδεται στο τέλος της δεκαετίας ή εφάπαξ ή σε μορφή μηνιαίας σύνταξης.

Όσο αφορά την ασφάλεια της επένδυσης, ιδιαίτερα και μετά το κούρεμα των κρατικών ομολόγων που θεωρείτο πολύ σίγουρη επένδυση, πουθενά δεν είσαι απόλυτα σίγουρος κατά τη γνώμη μου. Ιδιαίτερα αν θέλεις να έχεις και κάποιο κέρδος πρέπει να πάρεις και κάποιο ρίσκο μικρότερο ή μεγαλύτερο.

Αν θέλεις απλώς να παρκάρεις να χρήματά σου, χωρίς να προσβλέπεις σε κάποιο κέρδος, για να μην τα έχεις στην Ελλάδα, τα πηγαίνεις σε χώρες όπως η Ελβετία κλπ, όπου υπάρχει, ίσως, μικρότερο ρίσκο.


άστο φίλε δεν θα πάρουμε ..........
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds