Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Διαχείριση διαθεσίμων

Διαχείριση διαθεσίμων 10 Mar 2015 21:22 #1

  • aadaa
  • aadaa's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 41
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0
Ειναι ενα κλασσικο αμοιβαιο,που χρησιμευει ως παρκιν χρηματων ,χωρις κανενα θεωρητικα ρισκο ,με προφιλ επενδυτικου κινδυνου 1 ,στο χαμηλότερο δυνατο.

λογο των επικρατουσων συνθηκων και με δεδομενο το πολυ μικρο επιτοκιο στις προθεμιακες,που υπαρχουν στις ελληνικες τραπεζες

ποια η αποψη σας για το παρκιν ;
χωρις επιτοκιο μεν ,με σιγουρια δε

μιλαω βεβαια για διαχειριση διαθεσίμων εξωτερικου,υπαρχουν προιοντα σε ολες τις τραπεζες,αν δεν κανω λαθος

περισσότερο θα ηθελα την αρνητικη αποψη καποιου ,πιθανον κατι να μην εχω σκεφθει,ενεχει το προιον κινδυνους;

ΥΓ,μην μου πει καποιος οτι μπορει να γραψει αποδοση -1%,δεν ειναι σοβαρος λογος κατα την αποψη μου
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 10 Mar 2015 22:08 #2

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Το αμοιβαίο είναι ένα προϊόν που το αγοράζεις και στο μέλλον θα προσπαθήσεις να το πουλήσεις, ενώ η κατάθεση είναι λεφτά και παραμένει πάντα λεφτά.

Κατά συνέπεια, το αμοιβαίο και η κατάθεση δεν είναι το ίδιο πράγμα, ενώ μπορούν να συγκριθούν μόνο όταν όλα "πάνε καλά".



Προσωπική μου άποψη, στείλτα έξω σε κάποια τράπεζα που ανοίγει λογαριασμό εύκολα και γρήγορα χωρίς να πας εκεί, η έμφαση είναι στο ΕΞΩ.
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 10 Mar 2015 22:10 #3

El_Malak wrote:
Το αμοιβαίο είναι ένα προϊόν που το αγοράζεις και στο μέλλον θα προσπαθήσεις να το πουλήσεις, ενώ η κατάθεση είναι λεφτά και παραμένει πάντα λεφτά.

Κατά συνέπεια, το αμοιβαίο και η κατάθεση δεν είναι το ίδιο πράγμα, ενώ μπορούν να συγκριθούν μόνο όταν όλα "πάνε καλά".



Προσωπική μου άποψη, στείλτα έξω σε κάποια τράπεζα που ανοίγει λογαριασμό εύκολα και γρήγορα χωρίς να πας εκεί, η έμφαση είναι στο ΕΞΩ.
Προτεινε σε παρακαλω 1-2 που ανοιγουν εκτος απο την νεμεα που εχουμε πληροφοριες..???
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 10 Mar 2015 22:19 #4

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Η άλλη που έχει συζητηθεί εκτενώς είναι στο Λουξεμβούργο, advanzia.


www.advanzia.com/Products/

en.wikipedia.org/wiki/Advanzia_Bank



Δεν πρόκειται για λύσεις προτίμησης, μάλλον για λύσεις ανάγκης υπό πολύ ειδικές προϋποθέσεις, άνοιγμα λογαριασμού χωρίς φυσική παρουσία κτλ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)

Διαχείριση διαθεσίμων 10 Mar 2015 22:52 #5

El_Malak wrote:
Η άλλη που έχει συζητηθεί εκτενώς είναι στο Λουξεμβούργο, advanzia.


www.advanzia.com/Products/

en.wikipedia.org/wiki/Advanzia_Bank



Δεν πρόκειται για λύσεις προτίμησης, μάλλον για λύσεις ανάγκης υπό πολύ ειδικές προϋποθέσεις, άνοιγμα λογαριασμού χωρίς φυσική παρουσία κτλ.
η γνώμη σου ποι ειναι για την advancia.....??
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 10 Mar 2015 22:57 #6

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Προσωπικά μου φαίνεται πιο σοβαρή (απευθύνεται κυρίως σε Γερμανούς).


Ούτε και με τους άλλους στη Μάλτα θα είχα πρόβλημα σαν λύση ανάγκης πάντα.



Και ως ακόμα καλύτερη, για τα δικά μου κριτήρια, λύση ανάγκης, λεωφορείο προς Μπλαγκόεβγραντ, τα έγραψα στο θέμα της Μάλτας.
Last Edit: 10 Mar 2015 22:59 by El_Malak.
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 10 Mar 2015 23:02 #7

El_Malak wrote:
Προσωπικά μου φαίνεται πιο σοβαρή (απευθύνεται κυρίως σε Γερμανούς).


Ούτε και με τους άλλους στη Μάλτα θα είχα πρόβλημα σαν λύση ανάγκης πάντα.



Και ως ακόμα καλύτερη, για τα δικά μου κριτήρια, λύση ανάγκης, λεωφορείο προς Μπλαγκόεβγραντ, τα έγραψα στο θέμα της Μάλτας.
ναι εχει περιπου μονο 400,000 πελατες απο Γερμανια, Αυστρια..(απο τους 590.000).... B) .αυτή η καταραμενη ανάγκη μας ξενιτευει.... :whistle:
Last Edit: 10 Mar 2015 23:05 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 11 Mar 2015 14:02 #8

  • aadaa
  • aadaa's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 41
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0
ευχαριστω εκ πρωτης που απαντησατε

ομωςς εγω ρωτησα για αμοιβαιο διαχ. διαθεσιμων εξωτ.

πιθανους κινδυνους παρακαλω μπορειτε να πειτε;
εννοειτε οτι δεν εχει διακυμανσεις
μπορει να κουρευτουν ας πουμε;
τετοια στοιχεια θα παρακαλουσα ευχαριστω
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 11 Mar 2015 14:30 #9

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Όπως το έγραψα παραπάνω, το αμοιβαίο δεν είναι λεφτά.

Είναι ένα προϊόν που δίνεις τα λεφτά σου να το αγοράσεις, και μετά "υποτίθεται ότι", "αν όλα πάνε καλά" θα μπορέσεις να το πουλήσεις και να πάρεις τα λεφτά σου (όσα πάρεις) πίσω.


Αντίθετα, η κατάθεση είναι λεφτά, παραμένει λεφτά, ποτέ δεν μετατρέπεται σε κάτι άλλο εκτός από λεφτά. Επιπροσθέτως, η κατάθεση μέχρι κάποιο ύψος, είναι και εγγυημένη.



Τώρα, σχετικά με αμοιβαίο διαχείρισης διαθεσίμων (οποιασδήποτε χώρας), η μόνη περίπτωση που θα σκεφτόμουν να αγοράσω τέτοιο πράγμα, θα ήταν αν υπήρχαν νομικοί λόγοι που με υποχρέωναν να το κάνω.

Π.χ. διαχειρίζομαι θεσμικά κάποια λεφτά και υποχρεούμαι εκ του νόμου να τα έχω επενδεδυμένα σε ποσοστό έστω 90%, άρα αν θέλω να έχω, λόγω συνθηκών, σε ρευστό το 50%, σε κατάθεση στην τράπεζα, δεν μπορώ γιατί απαγορεύεται.

Τότε πάω και αγοράζω αμοιβαίο διαχείρισης διαθεσίμων, που είναι κάτι που μοιάζει κάπως με αυτό που θέλω και καλύπτομαι νομικά, όμως αυτό που πραγματικά θέλω είναι να έχω τα λεφτά σε ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.059 seconds