Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 23 Jul 2013 18:04 #19

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Στο συγκεκριμένο ομόλογο οι ομολογιούχοι με συντριπτική πλειοψηφία αποδέχθηκαν την αρχική πρόταση εξαγοράς της Τράπεζας και συνεπώς σύμφωνα με τη νομοθεσία των νησιών jersey,όπου εμπίπτει το ομόλογο, η τράπεζα έχει πλέον δικαίωμα υποχρεωτικής εξαγοράς της μειοψηφίας.
Δες και άρθρο 117 στο σύνδεσμο:
www.jerseylaw.je/law/display.aspx?url=la...ion_1January2013.htm

ΥΓ Η διαδικασία αφορά μόνο το XS0159153823 υβριδικό
Last Edit: 23 Jul 2013 18:08 by Nick Pap. Reason: ..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: TAS0S

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 23 Jul 2013 19:31 #20

  • TAS0S
  • TAS0S's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι , έχω το συγκεκριμένο προιόν.

Το οποίο ΔΕΝ μας το έδωσαν σαν υβριδικό (τότε που το πήρα) αλλά σαν ομόλογο της Alpha Bank.


Τώρα δυστυχώς ψάχνομαι , βρώ λύση γιατί με κλέβουν.
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με κάποιο τρόπο .... ?
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 23 Jul 2013 20:16 #21

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Aπλά για την ιστορία μιας και το ομολογο πλεον και στην φρανκφουρτη και στο λουξεμβούργο εχουν κλεισει στα 35% αρα αναγκαστικα εκει πας . Λοιπον για την ιστορια φιλε οταν σε καλεσαν να αγορασεις το ομολογο μειωμενης εξασφαλισης - υβριδικο οπως το λενε - επειτα δεν σε φωναξαν να υπογράψεις ορισμένα έγραφα που ανεφεραν οτι θα πληρωνεσαι μονο οταν η τραπεζα εχει κερδη και οχι ζημιες;;;;
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 23 Jul 2013 22:27 #22

  • TAS0S
  • TAS0S's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Εχω ζητήσει αντίγραφα των συμβάσεων μου , από το τμήμα του private banking (της τράπεζας που είμουν τότε).


Δέν ξέρω τι να πώ πάντως.
Καταφανέστατη κλοπή.

Ο τραπεζικός διαμεσολαβητής , μπορεί να δώσει κάποια λύση ?

Υπάρχει κάποιος δικηγόρος ειδικευμένος σε τέτοια θέματα ?
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 24 Jul 2013 00:25 #23

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Ο Τραπεζικός μεσολαβητής μπορεί να σου δώσει λύση σε περίπτωση ελλιπούς ενημέρωσης για τα χαρακτηριστικά μίας επένδυσης.Δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά.
www.hobis.gr
Το ότι ήσουνα στο τμήμα private μπορεί να σου δίνει ένα διαπραγματευτικό πλεονέκτημα με την Τράπεζα ειδικά αν είσαι ακόμα πελάτης της.Τόσο η ΕΤΕ όσο και η ΕΥΡΩΒ από όσο ξέρω δώσανε αξιοπρεπείς επιλογές σε πελάτες των private τμημάτων που είχαν μη senior ομόλογα των Τραπεζών τους που κουρεύτηκαν.
Από την άλλη μεριά οι private πελάτες κατηγοριοποιούνται κατά Mifid ( και για να σου πουλήσουν το προϊόν σημαίνει ότι βγήκες κατάλληλος για υβριδικά ομόλογα).Επιπλέον συνήθως σε ομόλογα που έχουν μεγάλο μίνιμουμ η Τράπεζα ζητά και έγγραφη εντολή πέραν της τηλεφωνικής,όπου συνήθως υπογράφεις ότι έλαβες γνώση των όρων του ομολόγου.
Με όλα αυτά θέλω να πω, ότι καθώς αποτυχημένες συμβουλές ή κινήσεις στις επενδύσεις είναι συχνές, οι Τράπεζες έχουν ήδη πάρει τα μέτρα τους για τυχόν νομικές επιπλοκές.
Ένα ακόμα μειονέκτημα είναι ότι το ομόλογο σου δεν είναι ελληνικού δικαίου,άρα αρμόδια είναι τα δικαστήρια του Jersey για αγωγή εναντίον της υποχρεωτικής εξαγοράς στο 35%
Το μόνο λοιπόν που σου μένει νομικά είναι να κινηθείς εναντίον της μεσολαβούσας Τράπεζας για παραπλάνηση επενδυτών.Σίγουρα θα βρείς δικηγόρους για αυτή την ιστορία (ίσως και εντός του φόρουμ του tsig-:)
Θα σου κοστίσει όμως χρόνο και χρήμα και θα σε φθείρει ψυχικά με αποτέλεσμα αβέβαιο.
Πρόσφατο είναι το παράδειγμα της HSBC που διέθεσε ομόλογα της Ολλανδικής SNS που εξαϋλώθηκαν πλήρως μετά το bail-in καθώς ήταν μειωμένης εξασφάλισης.
www.sofokleousin.gr/archives/129084.html
Προσωπικά θα έπαιρνα τη ζημιά μου και το μάθημά μου και θα προχωρούσα μπροστά όσο αδικημένος και αν ένοιωθα.
Last Edit: 24 Jul 2013 00:25 by Nick Pap. Reason: ,,,,,
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: kiriakosars

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 24 Jul 2013 02:48 #24

  • TAS0S
  • TAS0S's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Σε ευχαριστώ για την απάντηση , χρήσιμες οι πληροφορίες σου.

Δυστυχώς μου επιβεβαίωσες κάποια πράγματα , που ήδη είχα διαβάσει.


Από ότι βλέπω μέχρι στιγμής , μάλλον η κίνηση εναντίον του τμήματος του Private Banking είναι η μοναδική μου λύση.
Το συγκεκριμένο προιόν ήταν δική τους πρόταση , σε προφίλ χαρτοφυλακίου φούλ συντηρητικό.

Κάποια άλλη εποχή , πιθανόν να έπαιρνα το μάθημα μου και τις ζημιές μου .... και να προχώραγα μπροστά.
Τη συγκεκριμένη περίοδο όμως , μετά από όσα έχω περάσει , το πιό πιθανό είναι να με δείτε σε κανά υποκατάστημα τράπεζας , ζωσμένο με εκρηκτικά !!!

Ξεκινάω αύριο , καταχωρώντας αίτημα παραπόνου στην συγκεκριμένη τράπεζα , ώστε να υπάρχει έγγραφο βάση του οποίου θα μπορεί να επέμβει ο τραπεζικός διαμεσολαβητής.

Επόμενη κίνηση μου , επιστολή με αποδέκτη πολιτικό πρόσωπο στο γραφείο του στην Βουλή (άν προλάβω γιατί η Βουλή έχει κλείσει σαν ολομέλεια και λειτουργεί ώς θερινό τμήμα) ... διαφορετικά στο πολιτικό του γραφείο.


Επειδή δέν γνωρίζω πρόσωπα και καταστάσεις , το θέμα βοήθειας μέσω δικηγόρου , θα ήταν παραπάνω από επιθυμητό.
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 24 Jul 2013 17:44 #25

  • Μariza (Zachara)
  • Μariza (Zachara)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 15
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (-5)
Nick Pap wrote:
Προσωπικά θα έπαιρνα τη ζημιά μου και το μάθημά μου και θα προχωρούσα μπροστά όσο αδικημένος και αν ένοιωθα.

To ίδιο σενάριο ελλειπούς ενημέρωσης σε πολύπλοκα προϊόντα παίχτηκε και στην Ισπανία και πολλοί από τους "Αγανακτισμένους" στην Ισπανία ήταν απατημένοι πελάτες.τραπεζών και όχι γιαλαντζί "Αγανακτισμένοι". Ο ίδιος ο Ραχόι ασχολήθηκε προεκλογικά με την υπόθεση αυτή και έχει ανατεθεί σε επιτροπή να εξετάζει κάθε περίπτωση ξεχωριστά και μιλάμε για 700.000 άτομα. Αν είσαι ιδιώτης και τεκμηριώσεις ότι είσαι αποταμιευτής και όχι έμπειρος επενδυτής, άρα είχες άγνοια κινδύνου, πας για εξωδικαστικό συμβιβασμό και αποζημίωση. Επίσης έχει θεσπιστεί νιομοθεσία να μην σπρώχνουν οι αποταμιευτικές τράπεζες πολύπλοκα επενδυτικά προϊόντα.

Δεν πρέπει και οι τράπεζες στην Ελλάδα να πάρουν ένα μάθημα?
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 24 Jul 2013 17:54 #26

  • Μariza (Zachara)
  • Μariza (Zachara)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 15
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (-5)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
Λοιπον για την ιστορια φιλε οταν σε καλεσαν να αγορασεις το ομολογο μειωμενης εξασφαλισης - υβριδικο οπως το λενε -

Μα αρνούνται ότι κάλεσαν τους πελάτες για να αποποιηθούν ευθυνών τα τοπικά καταστήματα που δεν ήταν πιστοποιημένα να πουλάνε τέτοια προϊόντα, ισχυρίζονται ότι οι πελάτες προσήλθαν οικιοθελώς και ζήτησαν τα προϊόντα. Μιλάμε για αλητεία. Αν μαζευτούν αρκετοί πελάτες όλων των τραπεζών που διέθεσαν υβριδικά και τεκμηριωθεί η παραπλανητική πρακτική προώθησης γιατί να πιστέψουν τις τράπεζες? Απορώ γιατί δεν έχει ξεσπάσει ντόρος?

Είναι διαφορετικό από τους ομολογιούχους του ελληνικού δημοσίου γιατί αυτοί ήξεραν τι αγόραζαν. Εδώ στην πρώτη σελίδα του συμβολαίου γράφανε φαρδιά πλατιά στα ελληνικά μόνο ΟΜΟΛΟΓΟ, ούτε τίτλοι μειωμένης εξασφάλισης, ούτε υβριδικά, ούτε διηνεκές, ούτε τίποτα. Το κόλπο που καλύπτονταν με τα ψιλά γράμματα έχει καταρριφθεί από τα συμβόλαια των δανείων. Και το έχουν ξανακάνει με τα δομημένα που δεν καταλάβαιναν τα ΔΣ των ταμείων τι αγόραζαν. Δηλ. ποια αξιοπιστία έχουν οι ελληνικές τράπεζες στη μη χρήση αθέμιτων πρακτικών?
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 24 Jul 2013 18:40 #27

  • Μariza (Zachara)
  • Μariza (Zachara)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 15
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (-5)
Nick Pap wrote:
Στο συγκεκριμένο ομόλογο οι ομολογιούχοι με συντριπτική πλειοψηφία αποδέχθηκαν την αρχική πρόταση εξαγοράς της Τράπεζας

Eννοείται και την αποδέχτηκαν αφού το Δεκέμβριο του 2012 που ήταν το πρώτο call date στη συμπλήρωση δεκαετίας για εξαγορά στο 100%, δεν το κάλεσαν, πρακτική που αν δεν είσαι η Deutsche Bank σημαίνει χρεωκοπημένη τράπεζα.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.074 seconds