Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ???

ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ 11 Jan 2012 23:49 #19

  • Hannibal
  • Hannibal's Avatar
george wrote:
Μιας και ανοιχτηκε αυτο το πολυ ενδιαφερον θεμα..θα ηθελα και γω με τη σειρα μου να ρωτησω αν θεωρειτε αξιοπιστο νομισμα το ελεβετικο φραγκο?διαβαζα προσφατα οτι οι ελβετοι θα επιθυμουσαν μεσα στο 2012 να υποτιμιθει περιατερω το νομισμα τους εναντι του ευρω μιας και πριν την παρεμβαση της ελβετικης κεντρικης τραπεζας και το κλειδωμα της ισοτιμιας στο 1,20 το ελβετικο φραγκο ειχε συνεχεις ανατιμησεις..οποιος εχει ασχοληθει και γνωριζει..αν θα ηταν καλη ιδεα να μετατραπει ενα ποσο στο ελβετικο νομισμα λογω της γενικοτερης ανασφαλειας που επικρατει?θα ηθελα για πρωτη φορα να ζητησω και την γνωμη συμβολη του tsig?θεωρω οπως εχω γραψει και παλαιοτερα οτι ολοι απο δω μπορουμε να παραθεσουμε στοιχεια προσωπικες αποψεις και εμπειριες που βοηθουν ολους μας...

ευχαριτω

Προσωπική μου άποψη είναι , ότι η επένδυση σε ελβετικό φράγκο δεν προσφέρει ιδιαίτερα οφέλη!
Ο λόγος είναι η έντονη εξωστρέφεια της ελβετικής οικονομίας και η υψηλή εξάρτησή της από το εξαγωγικό της εμπόριο και την παροχή υπηρεσιών προς τις χώρες της Ε.Ε. και κυρίως προς τη Γερμανία, την Αυστρία και την Ιταλία.
Εκ του λόγου αυτού δεν θα επιτρέψει ποτέ ισχυρή ανατίμηση του νόμισματός (λόγω προσφυγής σε αυτό επενδυτών/αποταμιευτών, ως ασφαλές καταφύγιο) έναντι του Ευρώ, διότι αυτό θα πλήξει τις εξαγωγές της, τον τουρισμό κ.λ.π.
Έτσι λοιπόν έλαβε την απόφαση για σταθερή πρόσδεση του νομίσματός της έναντι του Ευρώ, εντός αυστηρών ορίων διακύμανσης, πράγμα που σημαίνει ότι όσο περισσότερο ο κόσμος προσφεύγει (αγοράζει) ελβετικά φράγκα, τόσο περισσότερο θα επιτρέπει διολίσθηση του νομίσματός της ("ποσοτική χαλάρωση" λέγεται αυτό, και γίνεται κυρίως με κοπή νέου χρήματος).
Αν λοιπόν κάποιος επιζητεί ασφάλεια έναντι του "τωρινού" Ευρώ που έχουμε όλοι στις τσέπες μας, η αγορά του ελβετικού φράγκου δεν προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο.
Αν όμοως κάποιος επιζητεί ασφάλεια έναντι πιθανού "μελλοντικού" Ευρώ , στο οποίο η Ελλάδα δεν θα συμμετέχει, τότε έχει νόημα η αγορά ελβετικού φράγκου, αλλά στην περίπτωση αυτή μπορεί κάποιος εναλλακτικά να έχει τα χρήματα στη Γερμανία, η οποία ασφαλώς θα συμμετέχει στο "μελλοντικό" αυτό Ευρώ, έναντι του οποίου θα προσδέσει σίγουρα την ισοτιμία του νομίσματός της η ελβετική κυβέρνηση για τους λόγους που προανέφερα και έχουν να κάνουν με την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας της.
Βέβαια, το αντεπιχείρημα σ'αυτή την περίπτωση είναι ότι επενδύοντας τώρα σε ελβετικό φράγκο, έχει κανείς τα χρήματά του στην Ελλάδα, ενώ αν τα στείλει για ασφάλεια στη Γερμανία δεν θα τα έχει εύχερα.
Ελπίζω έγινε αντιληπτή η επιχειρηματολογία μου!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ 12 Jan 2012 03:04 #20

Εγώ ξέρω πώς όποιος έκανα τα ευρώ του δολλάρια Αυστραλίας, κοιμάται ήσυχος. Από τις 24 Νοεμβρίου 2011 μέχρι σήμερα, το ευρώ έχει πέσει 10% σε σχέση με το δολλάριο Αυστραλίας. Η Εθνική Τράπεζα δίνει επιτόκιο 5% για ένα χρόνο, για 50.000 ευρώ σε δολλάριο Αυστραλίας - φανταστείτε τι απόδοση θα έχει μέσα στο 2012 με τη κατρακύλα του Ευρώ... Και να φανταστεί κανείς, οτι η ισοτιμία τον Ιανουάριο του 2009 ήταν 2 προς 1 και αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει πέσει στο 1.23
Από την άλλη, με τόση πτώση που έκανε το ευρώ, λίγο δύσκολο να πας να αγοράσεις ΤΩΡΑ δολλάρια Αυστραλίας με τόση χαμηλή ισοτιμία... Λες, δεν μπορεί, θ αρχίζει κάποια στιγμή να ανεβαίνει...
Όποιος πρόλαβε, τον Κύριο είδε...
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ 12 Jan 2012 03:32 #21

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
O David Bloom της HSBC που θεωρείται ειδικός στο Forex,εκφράστηκε πρόσφατα πολύ θετικά για τις δύο κορώνες, νορβηγική και σκανδιναβική,ειδικά για την πρώτη λόγω και της δεσπόζουσας θέσης της Νορβηγίας στην παραγωγή πετρελαίου.
Με τις διαρκείς παρεμβάσεις της κεντρικής τράπεζας της Ελβετίας και της αντίστοιχης της Ιαπωνίας ενάντια στην ανατίμηση των νομισμάτων τους, το γεν και το ελβετικό φράγκο έχουν χάσει τη δυναμική που είχαν ως επενδυτικά καταφύγια.Ετσι οι κορώνες μοιάζουν σαν μια καλή εναλλακτική λύση.
Το αυστραλέζικο δολάριο εκτός του ότι έχει ανέβει παρά πολύ, έχει δύο επιπρόσθετα μειονεκτήματα,το πρώτο είναι η μεγάλη έκθεση της Αυστραλίας στην οικονομία της Κίνας(σε περίπτωση που η Κίνα "ξεφουσκώσει" ή εάν αποδειχτούν βάσιμες οι φήμες για το μαγείρεμα των αριθμών) και το δεύτερο το σχετικά ψηλό παρεμβατικό επιτόκιο της Κεντρικής Τράπεζας της Αυστραλίας με τη λογική ότι έχει πολλά περιθώρια νέων μειώσεων αν χρειαστεί.
Η άποψη μου είναι ότι με τον ακήρυκτο νομισματικό πόλεμο που φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει,κανένα νόμισμα δεν έχει δυνατότητα μεγάλης ανατίμησης έναντι των άλλων,οι κεντρικές τράπεζες θα παρεμβαίνουν υποτιμώντας τα νομίσματα τους αν χρειαστεί χάρις της ανταγωνιστικότητας.
Η αρχή "μην τα βάζεις με τον κεντρικό τραπεζίτη" είναι βασική για τα παιχνίδια στο συνάλλαγμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 12 Jan 2012 06:21 #22

  • usd
  • usd's Avatar
ασφαλη νομισματα για μενα ειναι πρωτα ο χρυσος αν και δεν εχω καθολου(ξυπνησα οταν ειχε 1400 η ουγγια ρε γμτ) και δευτερο το usd και ας κοβει η αμερικη χρημα πραγμα που θα κανει πολυ συντομα και η εκτ.απλα πιστευω πως το usd θα υπαρχει ακομα σε 150 χρονια απο τωρα οπως και ο χρυσος φυσικα. για το ευρω δεν ειμαι και τοσο σιγουρος
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 14 Jan 2012 01:50 #23

  • .-
  • .-'s Avatar
παιδακια ξεφυγατε για νομισματα μιλαμε και για καταθεσεις....

γνωμες θελω γιατι ειναι κατι που με καιει!
καλη χρονια! B)
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 14 Jan 2012 04:28 #24

.- wrote:
παιδακια ξεφυγατε για νομισματα μιλαμε και για καταθεσεις....

γνωμες θελω γιατι ειναι κατι που με καιει!
καλη χρονια! B)

Κατ΄ αρχήν να ζητησουμε συγγνωμη από τον φίλο που καταχραστήκαμε τρόπον τινά το thread και του αλλάξαμε τελείως το θέμα. Βλέπεις τα ομόλογα είναι κάτι που με ενδιαφέρει αρκετά και θέλω να πληροφορηθώ σχετικά.
Ωστόσο θα προσπαθήσω και εγώ να σου πω το σκεπτικό μου:

Το να μεταφέρεις χρηματα στην Κύπρο δείχνει τελικά όχι και τόσο σοφό, καθώς η Κύπρος ναι μεν κατέχει ελληνικά ομόλογα και είναι και "μπλεγμένη" οικονομικά με την Ελλάδα. Σε ενδεχόμενη κατάρρευση λοιπόν, ποιός ξέρει τι θα συμβει και εκεί;;!
Από την άλλη το να αγοράσεις μέταλλο (χρυσό ή ασήμι) δείχνει καλή κίνηση. Το μέταλλο είναι πάντα αξία και σε καιρούς κρίσης ο κόσμος καταφεύγει εκεί. Ιστορικά αν το δει κανείς δλδ είναι η σωστή κίνηση. Από την άλλη όμως πόσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος ότι και αυτό δεν είναι κάτι που θα σκάσει; Δεν θέλω να κινδυνολογώ, απλά λέω ό,τι έχει περάσει από το μυαλό μου. Αν βέβαια και καταλήξεις να αγοράσεις χρυσό, συμφωνώ και εγώ πως οι αγγλικές λίρες είναι καλή περίπτωση, καθώς είναι μικρής περιεκτικότητας σε χρυσό, κάτι που τις κάνει σχετικά φτηνές και πιο εύκολα ανταλλάξιμες, και είναι αποδεκτές στην ελληνική αγορά. Αν βεβαια εχεις πρόσβαση σε Βόρεια Ευρώπη (π.χ. Γερμανία) πιστεύω πως και τα χρυσά 10μαρκα/20μαρκα είναι καλή περίπτωση (με ίδια περιεκτικότητα πάνω κάτω σε μέταλλο).
Όσον αφορά τώρα τα νομίσματα, νιώθω πως το Ευρώ σφυροκοπείται γενικώς. Το πότε θα καταρρεύσει δεν το ξέρω, μπορεί και ποτέ ώστε να παιδεύονται πολλοί αδύναμοι λαοί της Ευρωζώνης. Νομίζω όμως πως το αμερικάνικο δολλάριο θα στηριχτεί με οποιοδήποτε τρόπο από τους φίλους μας τους αμερικάνους. Κι αυτά τα λέω παρόλο που παλιότερα πίστευα πως το δολλάριο με τις συνεχείς εκτυπώσεις νομίσματος από την Αμερική βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση. Μπορεί και να είναι, αλλά μπορεί και να γίνουν κινήσεις για να το εμποδίσουν. Ό,τι και να πιστεύει ο καθένας, κρατώντας ένα ποσοστό του κεφαλαίου σου σε δολλάρια και ένα άλλο σε Ευρώ, θα παραμένεις πάνω κάτω στα ίδια, όποιες διακυμάνσεις και να συμβαίνουν μεταξύ τους. Βέβαια οι δολλαριακοί λογαριασμοί προσφέρουν πολύ μικρό επιτόκιο κατάθεσης, τουλάχιστο στην Ελλάδα.
Σχετικά με άλλα νομίσματα δυστυχώς δεν έχω εικόνα.

Η καλύτερη κίνηση που μπορεί να κάνει ο καθένας είναι να βάλει κάτω τις εναλλακτικές του, 3-4 πιθανοί τρόποι δλδ επένδυσης-κατάθεσης-κλπ, και να σπάσει το κεφάλαιο του εκεί. Με την διασπορά εξασφαλίζεις ότι αν μία επένδυση αποτύχει θα σε σώσει η άλλη. Φυσικά οι εναλλακτικές του καθενός διαφέρουν, ανάλογα με τις γνώσεις του, τον χρόνο του, τις επαφές του, τη δυνατότητα να ταξιδέψει στο εξωτερικό ή και να μείνει μόνιμα εκεί.

Όπως βλέπεις, δεν σου λέω τι έχω κάνει, όχι γιατί δεν θέλω, αλλά γιατί σε οποιαδήποτε κίνηση υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Και είναι τόσο θολό το τοπίο που δεν θα ήταν σωστό να παρασυρθείς προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση. Και στο κάτω κάτω πιστεύω πως είναι το μυαλό του καθενός που θα τον σώσει ή θα τον καταστρέψει. Ό,τι και να σου πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος, γιατί εσύ να πας να το κάνεις; Πού ξέρεις ποιός σε συμβουλεύει και αν έχει κάποιο όφελος. Ή πού ξέρεις πόσο σχετικός με το θέμα είναι;;;!!! Κι ας έχει όλη την καλή διάθεση να βοηθήσει. Εγώ για παράδειγμα οικονομικά δεν έχω σπουδάσει και παλεύω να καταλάβω το τι γίνεται. Αλλά όποια κίνηση καταλήξω να κάνω, θέλω να την έχω αποφασίσει ο ίδιος (κι ας αποδειχτεί και λάθος) και όχι να μου την έχουν υποδείξει.

Εύχομαι καλή δύναμη και καλή τύχη αν τελικά μεταναστεύσεις.
Εγώ θα παλέψω εντός Ελλάδας. Δυσκολεύομαι να αφήσω αυτόν τον ήλιο!
Ελπίζω να βοήθησα και να μην κούρασα.

ΥΓ. Θα ήθελα να ρωτήσω τον tsig μήπως θα έπρεπε να μεταφερθούν κάποια άρθρα σχετικά με τα ομόλογα σε ένα καινούριο thread, καθώς υπάρχει πιστεύω αρκετό ενδιαφέρον γύρω από αυτά.
Last Edit: 14 Jan 2012 04:33 by Kouf (Koufonissiwtis).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 14 Jan 2012 10:57 #25

.- wrote:
παιδακια ξεφυγατε για νομισματα μιλαμε και για καταθεσεις....

γνωμες θελω γιατι ειναι κατι που με καιει!
καλη χρονια! B)
Kouf wrote:
ΥΓ. Θα ήθελα να ρωτήσω τον tsig μήπως θα έπρεπε να μεταφερθούν κάποια άρθρα σχετικά με τα ομόλογα σε ένα καινούριο thread, καθώς υπάρχει πιστεύω αρκετό ενδιαφέρον γύρω από αυτά.
Έχετε δίκαιο, μεταφέρθηκαν τα αντίστοιχα μηνύματα στο νέο ξεχωριστό θέμα για τα γερμανικά ομόλογα.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 14 Jan 2012 13:00 #26

  • .-
  • .-'s Avatar
σ΄ευχαριστω πολυ φιλε μου..ασφαλως και οι γνωμες των αλλων δε θα ειναι απολυτα εφαρμοσιμες...συλλεγοντας πολλες γνωμες προσθετεται ακομα μια παραμετρος στο δυσκολο παζλ...απλα θα μπορω να μελετησω ολα τα δεδομενα...
καποτε ελεγα δυστυχως θα μεταναστευσω...σημερα λεω ευτυχωσ!!!το μονο που λυπαμαι ειναι για το μελλον της γενιας μου και των επομενων..επισης αυτο που εκαναν στη χωρα 3οικογενειες και μερικες χιλιαδες παρατρεχαμενοι με εξοργιζουν, με κανουν ηφαιστειο...

δε μπορεις να προβλεψεις κατι...το μελλον του πλανητη θα το κρινουν οι τραπεζες και τα πλασματικα χρεη που δημιουργησαν η θα καταφερει ο απλος λαος, ο οικογενειαρχης ασχετως χρωματος και ιδεολογιας να πει ως εδω.........

συμφωνα με διασπαρτες πληροφοριες συμπαιρενω οτι το ευρω βαλλεται απο παντου, το αυστραλεζικο δολλαριο θα ξεφουσκωσει γιατι ηταν υπερτιμημενο και εχει εκτεθει στη φουσκα της Κινας και η Καναδικη οικονομια εχει περασει σχεδον αλωβητη απ τη κριση λογω του τεραστιου κοινωνικου κρατους που εχει και της βιομηχανιας και ορυκτου πλουτου...Η νορβηγικη κορωνα εχει καποιον καλο αερα λογω των πετρελαιων...τελος η Κυπρος εκει που εχουμε πολλοι τα χρηματα μας αποφασισε να αντλησει φυσικο αεριο που κοστολογειται σε πολλα τρισεκατομμυρια..ειναι ομως εκτεθημενη στο τοξικο ελληνικο χρεος (οχι οσο η Γαλλια), εγει μπει στη ζωνη του Ευρω και ολη η περιοχη γυρω απο Κυπρο και ελλαδα φλεγεται με κοινωνικες αναταραχες και αντικρουομενα συμφεροντα..ακομα και η στραβη περιπτωση να γυρισει η Κυπρος στη κυπριακη λιρα πιστευω πως δε θα ειναι ασχημο σε σχεση με τη καταστροφη που επελεξαν οι δικοι μας...
αυτα ειναι μερικα συμπερασματα πολυ στα γρηγορα γραμμενα...ισως καταληξω και σε αλλα...με τη βοηθεια σας..
ειναι ενας γριφος που αφορα ολους μας..

να ειστε ολοι καλα, με υγεια και μετα ολα τ αλλα.. :)

.-
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 15 Jan 2012 21:06 #27

  • geo
  • geo's Avatar
τωρα μαζι με την υποβαθμιση της γαλλιας εγινε και στη Κυπρο .καλα βγαζει πετρελαιο και εχει δυνατη οικονομια η κυπρος και παρ ολα αυτα την υποβαθμιζουν?αυτοι οι οικοι αξιολογησης στο λαιμο μου καθονται. ειναι πολυ εκτεθημενη η Κυπρος στο ελληνικο κανονι αν σκασει;;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.121 seconds