Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ???

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 27 Jan 2012 14:43 #37

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Εννοείται ότι αφού μετακομίζεις Καναδά, πρέπει να μετατρέψεις τις καταθέσεις σου σε CAD. Περίμενε μια ευνοϊκή ισοτιμία EURCAD για να μπεις και κοίτα και μερικά από τα άλλα νομίσματα που σου πρότειναν για ενα μέρος της επένδυσης σου. Εγώ θα κοιτούσα και δολάριο επίσης, σαν αντιστάθμιση.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 27 Jan 2012 19:32 #38

  • .-
  • .-'s Avatar
να σαι καλα φιλε!
μεχρι τη δευτερα θα μιλησω με κυπρο που ληγει η προθεσμιακη οποτε πρεπει να εχω αποφασισει..ισως για κανα 3μηνο ακομα ισως ειχα περιθωριο να ανανεωσω τη προθεσμιακη σε ευρω.. ομως δε ξερεις τι ξημερωνει....ας το αλλαξω απο τωρα...
ολες οι γνωμες σεβαστες...
.-
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 31 Jan 2012 03:14 #39

  • .-
  • .-'s Avatar
αγαπητοι μου φιλοι σημερα μολις επικοινωνησα με τη κυπρο καθως τελειωνει μια προθεσμιακη μου και ημουν σχεδον αποφασισμενος να μετατρεψω περιπου το 1/3 των χρηματων μου σε καναδικα δολλαρια ή εναλλακτικα σε νορβηγικη κορωνα..σε αυτη τη λυση κατεληξα μετα απο μελετη ολων των αρθρων που υπαρχουν στο ιντερνετ αλλα και τις γνωμες ολων σας...(σας ευχαριστω πολυ γι αυτο)
ομως καλως η κακως το σκεφτηκα καθως μιλουσα με τον υπαλληλο διοτι μου ειπε οτι εχει προμηθεια 0,5% για μετατροπη συναλλαγματος, το επιτοκιο που δινουν για προθεσμιακη σε καναδεζικα 1μηνος ειναι μολις 0,5%! επισης επρεπε να μπω στη διαδικασια ανοιγματος νεου λογαριασμου..Κατα πασα πιθανοτητα θα ανανεωσω τα χρηματα για ακομα 1τριμηνο ως εχουν με επιτοκιο σεβαστο 4%..καταφερε να με δελεασει ή δεν υπηρχε καποια σκοπιμοτητα?θελουν να εχουμε τα λεφτα μας σε ευρω? εγω πιστευω οτι ακομα και να ληξει το ευρω απ αυτον το ματαιο κοσμο θα ειναι σε καλο μας και να μετατραπουν τα χρηματα σε κυπριακη λιρα..αν κανει κανεις να τα φερει πισω στη χρεωκοπημενη ελλαδα θα εχουν μια αξιολογη αξια...αυτα με το φτωχο μυαλο μου...το 3μηνο πλεον φανταζει πολυ μακρινο...μεχρι να ληξη η επομενη προθεσμιακη θα εχουν προηγηθει εκλογες μπορει να μην υπαρχει και ευρω...για να δουμε...
ευχαριστω για το χρονο σας και για τις γνωμες σας..
.-
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 31 Jan 2012 06:25 #40

  • Μανος
  • Μανος's Avatar
Μην φοβασαι..δεν προκεται να αλαξη τιποτα τουλαχιστον προς το παρον και εως να γινουν οι εκλογες σε Γαλια,Γερμανια,Αμερικη δηλαδη μεχρι το τελος Νοεμβριου.Ετσι πιστευω εγω.Επισης ,αν και δεν ξερω τι κεφαλαιο εχεις κ σε ποια τραπεζα στην Κυπρο νομιζω οτι ευκολα θα ειχες 4,5%.Οποτε μην δελεαζεσαι τοσο ευκολα.Εχω και εγω χρηματα στην Κυπρο αλλα και εκει δεν αισθανομαι ασφαλης λογω πετρελαιων,Συριας,Ρωσων,Τουρκων,,,Στην Ελλαδα θα μπορουσες και με 30000 ευρω να παρης 6,6,5,7% ανα διμηνο και με τα χρηματα ελευθερα καθε 2 μηνες.Στην Ελβετια που και παλυ δεν αισθανομαι τοσο σιγουρος γιατι εξησα το 2009 που ο κοσμος ετρεχε να σηκωση ακομα και απο την τεραστια UBS τα χρηματα του απλα θα πληρωσης και απο πανω με τα διαφορα κρθφα κοστη κ με επιτοκιο το πολυ 0,40 με 0,50.Εγω παντως πιστευω οτι πολυ δυσκολα θα καταρευση το συστημα στην Ελλαδα γιατι αν αυτο γινη(ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ,ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΚΛΠ)τοτε ο πανικος θα ειναι τετοιος οχι μονο στην Ευρωπη αλλα παγκοσμιος αλλα και καθολικος...Οποτε μαλλον δεν θα εινα ευκολοι να σηκωσης τα χρηματα σου οπου και να τα εχης τουλαχιστον για καποιο χρονικο διαστημα.. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΗΣ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 03 Feb 2012 00:29 #41

  • .-
  • .-'s Avatar
τραπεζα κυπρου 4%τριμηνη προθεσμιακη για οχι ιδιαιτερα μεγαλο ποσο..λες ειναι επισφαλης η κυπρος λογω πετρελαιων ε?ειναι αληθεια οτι φλεγεται η περιοχη..ελπιζω το ευρω να μην εχει φτασει στον πατο ή να μην υπαρχει σε ενα 3μηνο..
καλο βραδυ φιλοι μου...
διεκδικηστε το δικαιο σας να στειλουμε στη φυλακη ολους αυτους που μας διωχνουν απ τη χωρα...Ξυπνηστε μας ισοπεδωνουν....
:(
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 03 Feb 2012 14:04 #42

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Παιδια να σας ενημερωσω για οσους δεν το γνωριζετε πως οταν θελεις να μετατρεψεις απο ενα νομισμα σε αλλο πχ eur/usd φυγε απο την τραπεζα και πηγενε σε χρηματιστηριακη.Η τραπεζα εκτος οτι σου χρεωνει προμηθεια εχει και τεραστιες αποκλισεις στις τιμες αγορας-πωλησης (δηλ νταβατζιλικι)πχ αν ισοτιμια fixing ειναι 1,3 eur/usd θα στο πουλαει 1,32 και θα το αγοραζει 1,28.Οποτε και αν κανεις μεγαλα ποσα μπορεις να τους πεισεις πιο ευκολα να μην σε χρεωσουν προμηθεια αλλα παλι η ισοτιμια σε σκωτωνει.Μπορεις και αυτην να την μειωσεις αν προκειτε για πολυ μεγαλα ποσα πχ 100000 αλλα αν κανεις την μετατροπη συναλλαγματος μεσω χρηματιστιριακης δεν εχει ΠΟΤΕ προμηθεια και οι τιμες ειναι ΠΑΝΤΑ fixing εκτος απο μερικα χιλιοστα κερδος της εταιριας. πχ.fixing eur/usd 1,3 στο πουλαει 1,301 και αγοραζει στο 1,299.
Εγω το γνωριζω αυτο μιας και συνεργαζομαι με την Επενδυτικη τραπεζα (χρηματιστηριακη εταιρια ειναι) αλλα πιστευω πως ολες οι χρηματιστιριακες κανουν το ιδιο.
Ενημερωθειτε παντως προτου πληρωσετε νταβατζιλικι σε οποιαδηποτε τραπεζα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 03 Feb 2012 16:44 #43

  • κουτορνιθι
  • κουτορνιθι's Avatar
πολυ ενδιαφερον αυτο tioduuae. αν θελεις δωσε περαιτερω διευκρινισεις. πχ 1 Φεβ μετετρεψα 1500 ευρω σε δολλαρια και η τραπεζα κρατησε περιπου 30 ευρω. πως θα γινοταν μεσω χρηματιστηριακης? σημειωτεων οτι παλαιοτερα ημον γραμμενος στην αγροτικη (απαιτουνταν για να παιξεις εντοκα γραμματεια Ελ. δημοσιου) αλλα εχω εγκαταλειψει πανω απο 5 χρονια.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 03 Feb 2012 19:20 #44

  • no name...
  • no name...'s Avatar
Kαι εμένα με ενδιαφέρουν διευκρινήσεις επί της διαδικασίας...αγοράζω συχνά δολάρια us για σπουδές.....
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.096 seconds