Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ???

ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 06 Jan 2012 20:36 #1

  • .-
  • .-'s Avatar
Καλη χρονια σε ολους μας με υγεια και δυναμη να βγουμε απ' αυτον τον τεραστιο σκοπελο!
Αυτη τη στιγμη εχω προθεσμιακη στη τραπεζα Κυπρου στην Κυπρο ποσο οχι και πολυ μεγαλο(καταρχας στη κυπρο νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια στα χρηματα μου απο οτι εδω στην ψωροελλαδα). Τον Φεβρουαριο ληγει η προθεσμιακη και σκεφτομαι να μη διατηρησω τα χρηματα μου σε ευρω (κατι με τρωει να αφησω το ευρω). Πιστευω πως το ευρω δεν εχει μελλον και στο κατω κατω τα χρηματα τα πηγα στη κυπρο με το σκεπτικο οτι η ευρωζωνη θα ειναι σε αναταραξη και στην ελλαδα επισης). Σκεφτομαι για καναδικο δολλαριο, αμερικανικο, νορβιγικη κορονα. Παραθετω στα πρακτικα για ολους μας μερικα αρθρα οποιος θελει ας τα μελετησει..
Επειδη οπως ελεγε και ο αθανατος Στελιος "ερχονται χρονια δυσκολα γεματα καταιγιδες'' ευτυχως ή δυστυχως απ οτι φαινεται θα ζησουμε στο εξωτερικο η ελλαδα εχει τελειωσει..
Θελω οσο τιποτα να διασωσω τα λιγοστα χρηματα μου, το μελλον στη ξενιτια θα ειναι δυσκολο!
οποιος φιλος η φιλη βοηθησει στο μεγαλο καψιμο που εχω θα ημουν πολυ υποχρεος..
Εξαλλου κι εσεις που εχετε λιγα χρηματα θα πρεπει να ειστε μπροστα απ τα γεγονοτα γιατι ολα αλλαζουν με απιστευτους ρυθμους..
Μαλλον θα ζησω στον Καναδα οποτε ακουω προτασεις ιδεες και τι ακριβως εχετε κανει η θα κανετε..
ακομα εχετε ευρω?Κυπρο αλλου?
please help me!
να ειστε ολοι καλα
ο Θεος μαζι μας! :)
.-

αρθρα για τροφη!!

www.nooz.gr/economy/gurizoun-tin-plati-sto-euro
www.dealnews.gr/leaders/itemlist/tag/%CE...AC%CE%B3%CE%BA%CE%BF
www.sigmalive.com/news/international/451787
greek.ruvr.ru/2012/01/01/63076610.html
greek.ruvr.ru/2012/01/03/63322528.html
greek.ruvr.ru/2012/01/05/63374639.html
www.tanea.gr/latestnews/article/?aid=4684889
www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=13&artid=105273
www.kerdos.gr/default.aspx?id=1633635&nt=103
www.kerdos.gr/default.aspx?id=1637286&nt=103
www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1359053
www.stockwatch.com.cy/nqcontent.cfm?a_na...s_view&ann_id=145653
forex.capital.gr/fx/view_list/guest_commentary/2012-01-03/11195
forex.capital.gr/fx/view_list/forex_trends/2011-12-15/10372
www.stockwatch.com.cy/nqcontent.cfm?a_na...s_view&ann_id=145594
www.euro2day.gr/ftcom_gr/194/articles/673679/ArticleFTgr.aspx
www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=2&artid=105153
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 07 Jan 2012 03:46 #2

  • Hannibal
  • Hannibal's Avatar
Αγαπητέ φίλε Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά και σε εσένα!
Εύχομαι ότι καλύτερο, με υγεία!
Είναι η πρώτη φορά που παραθέτω άποψη σε ιστοσελίδα και ο λόγος είναι ότι με "άγγιξε" ιδιαίτερα ο συναισθηματικός τρόπος με τον οποίο εκφράζεις το παράπονό σου για την κατάσταση που ζούμε (και θα ζήσουμε, συμπληρώνω), η εν γένει απαισιοδοξία σου και η αγωνία σου για τη διάσωση των αποταμιεύσεών σου!
Εν πάση περιπτώσει, δεδομένου ότι και λόγω σπουδών και λόγω ενασχόλησης γνωρίζω μερικά πράγματα, επέτρεψέ μου να σου πω τα ακόλουθα:
1) Δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ (!) να σε διασφαλίσει με βεβαιότητα 100% ότι όποια επιλογή κάνεις θα είναι 100% η καλύτερη, δεδομένου ότι η εξέλιξη της τιμής και της αξίας νομισμάτων, εμπορευμάτων, ομολόγων και κάθε άλλης μορφής επένδυσης/τοποθέτησης των χρημάτων εξαρτάται από πλήθος παραμέτρων, τόσο οικονομικές, όσο και πολιτικές και κοινωνικές (στην Ελλάδα και στο εξωτερικό) τις οποίες δεν μπορεί να προβλέψει ή να προδικάσει ΚΑΝΕΙΣ (!) με βεβαιότητα!
2) Στα οικονομικά/επενδυτικά/χρηματοοικονομικά η "δυσκολότερη" πρόβλεψη, και ως εκ τούτου επένδυση, θεωρείται η επένδυση σε νομίσματα (το να "ποντάρεις" δηλαδή στην άνοδο ή στην πτώση της συναλλαγματικής ισοτιμίας ενός νομίσματος σε σχέση με ένα άλλο), διότι η ισοτιμία μεταξύ δύο νομισμάτων (π.χ. Ευρώ και δολλαρίου Η.Π.Α.) εξαρτάται -εμμέσως!- και από την ισοτιμία των νομισμάτων αυτών με άλλα νομίσματα.
3) Η παγκόσμια οικονομική συκυρία χαρακτηρίζεται από μεγάλη μεταβλητότητα και αστάθεια και ως εκ τούτου χαμηλή "ορατότητα" (ιδιαίτερα για το πρώτο 6μηνο του 2012) ως προς την εξέλιξη της αξίας/τιμής νομισμάτων, εμπορευμάτων, ομολόγων και εν γένει κάθε μορφής επενδυτικών τοποθετήσεων.
Για το λόγο αυτό, πιστεύω ότι η όποια μας επιλογή θα πρέπει να'χει επενδυτικό ορίζοντα 6μήνου ή το το πολύ 9μήνου.
4) Προσπαθούμε να επιτύχουμε διασπορά κινδύνου, κατανέμοντας τα ρευστά μας σε διαφορετικές μορφές επένδυσης ώστε όταν η μία "κατέβει" η άλλη "ν'ανέβει" και έτσι ν'αντισταθμίσουμε τον κίνδυνο/απώλεια.
Όλα τα παραπάνω τα είπα για να θεμελιώσω ότι κανείς , κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί να σου δώσει 100% διαβεβαίωση ότι ότι και να κάνεις θα σου διασφαλίσει την περιουσία (αποταμιεύσεις) 100%.
Σε κάθε περίπτωση, η γνώμη μου είναι, ότι μπορείς να κάνεις τα ακόλουθα:
1) Βασική αρχή στα οικονομικά/επενδυτικά είναι ότι προσπαθούμε ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ να'χουμε τα περιουσιακά μας στοιχεία (αποταμιεύσεις, πάγια περιουσιακά στοιχεια) στο νόμισμα της χώρας στην οποία ζούμε. Αυτό γίνεται για να αποκλείσουμε μία πηγή κινδύνου και ανασφάλειας, που είναι ο συναλλαγματικός κίνδυνος (δηλαδή η ανατίμηση / υποτίμηση του νομίσματος της χώρας στην οποία ζούμε , σε σχέση με άλλο νόμισμα στο οποίο ενδεχομένως θα επιλέξουμε να επενδύσουμε).
Άρα λοιπόν, αν εσύ σκέπτεσαι να μεταναστεύσεις ΜΟΝΙΜΑ στον Καναδά, θα μπορούσες κάλλιστα ένα μέρος, ίσως σε πρώτη φάση το 20% των χρημάτων σου να το μετατρέψεις σε δολλάρια Καναδά. Στη συνέχεια βλέποντας και κάνοντας, ανάλογα με το πως θα τα βρεις εκεί τα πράγματα.
2) Η τάση είναι αυτή τη στιγμή , και θα είναι κατά τη γνώμη μου για ανατίμηση του δολλαρίου (ως διεθνές καταφύγιο σε συνθήκες αστάθειας) έναντι του Ευρώ, ειδικά δε μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο σε σχέση με την πορεία της ελληνικής οικονομίας και τα χρέη των χωρών της νότιας Ευρώπης. Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι θα μπορούσες να τοποθετήσεις ένα 30 έως 40% των χρημάτων σου σε δολλάρια Η.Π.Α.
3) Σε μεσομακροπρόθεσμο ορίζοντα, πιστεύω ότι θετική θα είναι και η εξέλιξη της αξίας του χρυσού , γι'αυτό θα μπορούσες να τοποθετήσεις άλλο ένα 20% των χρημάτων σου σε χρυσό. Σ'αυτή την περίπτωση, εγώ προσωπικά προτιμώ το φυσικό μέταλλο, υπό τη μορφή χρυσής λίρας Αγγλίας, λόγω μεγάλης ρευστότητας και αναγνωρισιμότητας στην ελληνική κοινωνία. Χρυσές λίρες προσπάθησε να βρεις από την Τράπεζα Πειραιώς και κοσμηματοπώλες, ή ακόμη καλύτερα ιδιώτες, για να επιτύχεις καλύτερη τιμή σε σχέση με την τράπεζα της Ελλάδος. Προσπάθησε να πετύχεις τιμές περίπου 15 με 20 Ευρώ μικρότερες σε σχέση με την τιμή της Τράπεζας της Ελλάδος.
4) Ένα άλλο 20 % περίπου εγώ θα το τοποθετούσα σε προθεσμιακή κατάθεση , δεδομένων των υψηλών επιτοκίων αυτή την περίοδο.
5) Τα υπόλοιπα σε ρευστά διαθέσιμα σε καταθετικό λογαριασμό, ώστε να τα αποσύρεις άμεσα για κάλυψη άμεσων αναγκών σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης.
6) Η τοποθέτηση των χρημάτων στην Κύπρο δεν πιστεύω ότι διασφαλίζει τόσο πολύ όσο πιστεύει ο πολύς κόσμος, λόγω της μεγάλης οικονομικής και πολιτικής εξάρτησης/διασύνδεσης της Κύπρου και της οικονομίας της (και κυρίως του τραπεζικού της συστήματος) από την Ελλάδα. Εγώ προσωπικά, αν έβγαζα τα λεφτά μου στο εξωτερικό θα τα έστελνα Γερμανία (όχι Ελβετία ή Αγγλία , όπως λένε πολλοί για μία σειρά από άλλους λόγους). Στην περίπτωση όμως αυτή (της Γερμανίας) θα πρέπει να αρκεστείς σε πολύ χαμηλά επιτόκια (γύρω στο 2%) οπότε έχεις έμμεση απώλεια χρημάτων λόγω πληθωρισμού . Διασφαλίζεις βέβαια το κεφάλαιο! Εναλλακτικά, θα μπορούσε να αγοράσει κανείς ομόλογα του γερμανικού δημοσίου, λήξης έως 9μήνου.
Αυτά και δεν ξέρω αν βοήθησα!
Καλή τύχη στα ξένα!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 07 Jan 2012 17:28 #3

  • cool
  • cool's Avatar
Χρυσες λίρες από ιδιώτες; :woohoo:
Σε καλύτερη τιμή θα τις πάρει, αλλά ξέρει τι θα πάρει;
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 07 Jan 2012 17:52 #4

  • ert
  • ert's Avatar
Αν τοποθετησω σε τραπεζα του Καναδα τα χρηματα σε ευρω, τοτε σε περιπτωση πτωσης του Ευρω και επαναφορας ολων των χωρων στα αρχικα νομισματα τους, τι γινεται τοτε?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 08 Jan 2012 17:11 #5

Στην Εθνική Τράπεζα μετέτρεψα 10.000€ σε δολλάρια Αμερικής και με την ισοτιμίας εκείνης της ημέρας στο λογαριασμό μου έχω 13.685$

Θα ήθελα να ρωτήσω τώρα που το ευρώ έχει πάρει τη κάτω βόλτα, αν πάω στη τράπεζα και τα μετατρέψω πάλι σε ευρώ θα κερδίσω όσο βλέπω την τρέχουσα ισοτιμία?

Βλέπω κάποιες διαφορές στη σελίδα αυτή με τη σελίδα αυτή. Ποιά ισοτιμία θα μου υπολογίσει η τράπεζα αν πχ αύριο Δευτέρα ζητήσω τη μετατροπή των δολλαρίων σε ευρώ?

Λογικά το κεφάλαιο διά τη τιμή αγοράς του δολλαρίου 13.685$ / 1.30245 = 10.507,12 €

Υπολογίζω σωστά?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 08 Jan 2012 17:19 #6

  • vlass
  • vlass's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 242
  • Thank you received: 60
  • Karma: 4
Ναι σωστά υπολογίζεις. :cheer:
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 08 Jan 2012 17:22 #7

OK. Ευχαριστώ!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 08 Jan 2012 17:54 #8

  • miou
  • miou's Avatar
Μηπως κραταει και προμηθεια η τραπεζα εκτος της διαφορας τιμων αγορας και πωλησης?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 08 Jan 2012 18:28 #9

Με αφορμή την συζήτηση να ενημερώσω για τον νέο συγκριτικό πίνακα τιμών αγοράς και πώλησης συναλλάγματος. Η ταξινόμηση έχει γίνει με βάση την διαφορά τιμής αγοράς/πώλησης. Η τράπεζα που έχει την μικρότερη διαφορά είναι στην κορυφή.

Για την περίπτωση του Κώστα και για ημερομηνία ενημέρωσης 8/1/2012, η Εθνική δίνει σχετικά καλή τιμή αγοράς. Την καλύτερη (χαμηλότερη) δίνει το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, με διαφορά 20 ευρώ στα 13.685$ (τιμή που αγοράζει η τράπεζα: 1,2999), ενώ αν πηγαίναμε στην ακριβότερη FBB (τιμή που αγοράζει η τράπεζα: 1,3371) θα λάβουμε 272 ευρώ λιγότερα από την Εθνική Τράπεζα (τιμή που αγοράζει η τράπεζα: 1,3025).

Δεν ξέρω αν συμφέρουν περισσότερο τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος που υπάρχουν στην Αθήνα αλλά στο αεροδρόμιο που έριξα μια ματιά οι τιμές είναι εξωφρενικές...
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.075 seconds