Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ???

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 15 Jan 2012 22:17 #28

  • Κάλχας
  • Κάλχας's Avatar
Η Κύπρος παρά το ότι έχει υγιή νούμερα, έχει μεγάλη έκθεση στο ελληνικό χρέος ως προς τα οικονομικά της μεγέθη. Παρόλα αυτά δεν με τρομάζει γιατί σε καμία περίπτωση δεν θα γίνει Ελλάδα. Αλλά ακόμα κι αν γίνει θα κρατικοποιηθούν οι εκεί τράπεζες και τα λεφτά σου θα μείνουν ανέπαφα. Για μένα είναι καλή επιλογή.
Όσον αφορά τα νομίσματα, αυτά που προσελκύουν το ενδιαφέρον των επενδυτών τελευταία είναι η κορόνα νορβηγίας, το αυστραλέζικο και το καναδικό δολλάριο. Γνώμη μου, να είστε επιφυλακτικοί με το δολλάριο αμερικής και το ελβετικό φράγκο.
Σε αυτή τη φάση ασφαλές καταφύγιο δείχνει να είναι ο χρυσός.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 19 Jan 2012 01:21 #29

  • .-
  • .-'s Avatar
οποτε μεχρι στιγμης προκρινουμε τη νορβηγικη κορωνα και το καναδεζικο δολλαριο??οσο πιο πολλοι συγκλινουν προς μια αποψη τεκμηριωμενα τοτε θα ειναι καλο συμπερασμα για ολους μας...επισης να κανω ολικη μετατροπη στο προσδοκωμενα δυνατο νομισμα? η ενα ποσοστο σε ευρω και το αλλο στο αλλο?
καλο βραδυ!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 21 Jan 2012 14:01 #30

  • zil
  • zil's Avatar
kamia gnomi kaneis??
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 21 Jan 2012 15:12 #31

zil wrote:
kamia gnomi kaneis??

Αγαπητέ zil. Το ασφαλέστερο ξένο νόμισμα δεν μπορώ να ξέρω ποιό είναι. Εγώ τουλάχιστο. Και νομίζω κανείς δεν μπορεί να σου δώσει απάντηση σε αυτό. Είναι αμέτρητες οι παράμετροι που το επηρεάζουν. Εγώ στην θέση σου, επειδή ακριβώς δεν έχω αρκετή γνώση, θα έσπαγα το κεφάλαιό μου στα 2 κατά τη γνώμη μου πιο ισχυρά νομίσματα. Ένα Ευρώ και ένα άλλο. Έτσι η χασούρα του ενός ίσως αναπληρώνεται από τα κέρδη του άλλου. Έτσι μένεις πάνω κάτω στα ίδια. Δεν έχεις κέρδος αλλά προσπαθείς να διατηρήσεις το κεφάλαιό σου.
Βέβαια αν έχεις πληροφορίες εκ των έσω μπορείς να τα ρίξεις όλα σε άλλο νόμισμα και να αναμένεις μεγάλα κέρδη (ή και μεγάλη ζημία φυσικά).

Και φυσικά αυτό που σκέφτομαι πάντα και εγώ όταν αλλάζω νόμισμα ειναι σε περίπτωση του μπαμ αυτά τα χρήματα που έχω μετατρέψει πώς θα τα χρησιμοποιήσω. Θα μπορώ να τα φέρω στην Ελλάδα; Με τι φόρο (δεν ξέρεις τι θα εφαρμοστεί τότε από την Ελλαδάρα).

Ή και χρυσό να αγοράσεις. Αν γίνει μπαμ τι θα τον κάνεις; Τον φυλάς για 15ετία και βλέπεις ή θα πεινάσεις και θα χρειαστεί να τον σκοτώσεις; Και πόσο εύκολα τον ρευστοποιείς σε τέτοιες καταστάσεις και σε τι τιμές;

Είναι πολλά τα ερωτήματα όπως βλέπεις.
Καλή τύχη εύχομαι. Μάζευε γνώμες και αποφάσισε για την πάρτη σου. Αυτό κάνουμε όλοι μας νομίζω.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 21 Jan 2012 22:15 #32

  • .-
  • .-'s Avatar
να σαικαλα φιλε..αυτο κανω γι αυτο δημιουργησα το θεμα...μαζευω γνωμες γιατι τωρα ληγει μια προθεσμιακη μου στη Κυπρο σε ευρω...ειμαι αυτη τη στιγμη προσωπικα σε ενα σημαντικο σταυροδρομι..θελω να σωσω το κοπο μου που αυτη τη στιγμη παω σε γιατρους και κανω φυσικοθεραπειες για να θεραπευτει ο ωμος και η μεση μου απο τη κουραση και τραυματισμους..
γι αυτο καιγομαι να παρω πολλες γνωμες, θα παω να ζησω στο εξωτερικο και θελω να ειμαι υγιης και να εχω σωσει τα λιγοστα καθαρα χρηματα μου...
σε αυτο λοιπον το σταυροδρομι εχω μια νοητη φωνη που μου φωναζει οχι ευρω οχι ευρω...οχι δεν τρελαθηκα αλλα ολα ξαναοριοθετουνται και αλλαζουν απ τη μια μερα στην αλλη..Η ελλαδα θα βαρεσει κανονι αργα η γρηγορα εχουν ολα δρομολογηθει....γι αυτο και θελω να ξερω σε ποιο νομισμα να τα κανω και γιατι...τη διασπορα κινδυνου την αναφερουν πολλοι δηλαδη μισα πχ σε ευρω και τα αλλα σε νορβηγικη κορωνα, δολλαριο καναδα ή οτιδηποτε αλλο..το ερωτημα ειναι οτι το ευρω θα με αποζημιωσει η θα τσακιστει αυτο το ετος?
καλο βραδυ και ευχαριστω οσους διαθετουν το χρονο τους για να με συμβουλεψουν...
ειναι ομως γνωμες για ολους και γι αυτο τη μοιραζομαι με ολους σας..το κεφαλαιακι μου ειναι πολυ κατω απο 100000ευρω..δεν ειναι κανενα σπουδαιο ποσο...αλλα..σαν ανθρωπινη οντοτητα εχω το δικαιωμα να το σωσω..
καλο βραδυ :)
.-
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 21 Jan 2012 22:25 #33

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
.- wrote:
να σαικαλα φιλε..αυτο κανω γι αυτο δημιουργησα το θεμα...μαζευω γνωμες γιατι τωρα ληγει μια προθεσμιακη μου στη Κυπρο σε ευρω...ειμαι αυτη τη στιγμη προσωπικα σε ενα σημαντικο σταυροδρομι..θελω να σωσω το κοπο μου που αυτη τη στιγμη παω σε γιατρους και κανω φυσικοθεραπειες για να θεραπευτει ο ωμος και η μεση μου απο τη κουραση και τραυματισμους..
γι αυτο καιγομαι να παρω πολλες γνωμες, θα παω να ζησω στο εξωτερικο και θελω να ειμαι υγιης και να εχω σωσει τα λιγοστα καθαρα χρηματα μου...
σε αυτο λοιπον το σταυροδρομι εχω μια νοητη φωνη που μου φωναζει οχι ευρω οχι ευρω...οχι δεν τρελαθηκα αλλα ολα ξαναοριοθετουνται και αλλαζουν απ τη μια μερα στην αλλη..Η ελλαδα θα βαρεσει κανονι αργα η γρηγορα εχουν ολα δρομολογηθει....γι αυτο και θελω να ξερω σε ποιο νομισμα να τα κανω και γιατι...τη διασπορα κινδυνου την αναφερουν πολλοι δηλαδη μισα πχ σε ευρω και τα αλλα σε νορβηγικη κορωνα, δολλαριο καναδα ή οτιδηποτε αλλο..το ερωτημα ειναι οτι το ευρω θα με αποζημιωσει η θα τσακιστει αυτο το ετος?
καλο βραδυ και ευχαριστω οσους διαθετουν το χρονο τους για να με συμβουλεψουν...
ειναι ομως γνωμες για ολους και γι αυτο τη μοιραζομαι με ολους σας..το κεφαλαιακι μου ειναι πολυ κατω απο 100000ευρω..δεν ειναι κανενα σπουδαιο ποσο...αλλα..σαν ανθρωπινη οντοτητα εχω το δικαιωμα να το σωσω..
καλο βραδυ :)
.-

Ρε μάγκα, πρώτα από όλα, περαστικά σου εύχομαι στο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεις.

Δεύτερον, νομίζω ότι για εσένα το πρόβλημά σου λύνεται εύκολα, στην περίπτωση που γνωρίζεις σε ποιά χώρα θα πας να μείνεις.
Αν το ξέρεις ήδη, τότε το τοπικό νόμισμα είναι αυτό που θα σε βολέψει τα μέγιστα. Σε περίπτωση που φοβάσε μην υποτιμηθεί το νόμισμα αυτό σε σχέση με το ευρώ αργότερα, ή μέχρι να πας, τότε κράτα ένα 20 - 50% των χρημάτων σου σε ευρώ και τα αλλάζεις μετά. Πάντως για εσένα δε νομίζω ότι αξίζει να κοιτάς άλλο νόμισμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 22 Jan 2012 01:53 #34

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Οχι όλα τα λεφτά σου σε συνάλλαγμα. Μην το κάνεις αυτό. Πέσει δεν πέσει το € αυτό που πας να κάνεις είναι επένδυση υψηλού ρίσκου. Σε τέτοιες κάνεις διασπορά και μέρος του κεφαλαίου σου. Διάλεξε πάνω από ένα νόμισμα και βάλε το μισό σου κεφάλαιο.
Το AUD δίνει καλά επιτόκια στα προθεσμιακά. Ρώτα να μάθεις. Συμφωνώ επίσης για NOK & CAD.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 25 Jan 2012 19:21 #35

  • .-
  • .-'s Avatar
να σαι καλα φιλε μου..πιστευω πως η διασπορα κινδυνου ειναι οτι καλυτερο..το αυστραλεζικο δολλαριο εχω ακουσει οτι ειναι φουσκα...τωρα για νορβηγικα και καναδεζικα το συζηταω..το ευρω επισης μου ξυνιζει κατι.. ο αλλος φιλος ειπε οτι αφου θα παω να ζησω στον καναδα τοτε να τα μετατρεψω σε καναδεζικα..το θεμα μου δεν ειναι πρακτικο αλλα τροπο ωστε μεσες ακρες στα επομενα 2χρονια να εχω τα χρηματα μου ακεραια χωρις χασιμο...
καλο βραδυ και μεσα απ τη καρδια μου ευχαριστω ολους σας!!
.-
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΣΦΑΛΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ??? 26 Jan 2012 23:20 #36

  • τροφη μυαλου
  • τροφη μυαλου's Avatar
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds