Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο;

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 00:53 #19

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
gus (gus326) wrote:
Συγγενικό πολύ κοντινο μου πρόσωπο ξιδεψε στο Υγεία 272000 για καρκίνο στο συκώτι. Έχουν περάσει τέσσερα χρόνια και είναι μια χαρά. Η θεραπεία ήταν πειραματικη και της προτάθηκε για δοκιμή αφού της έδιναν δυο μήνες. Η θεραπεία προφανώς δεν καλύπτονταν από το ΕΣΥ. Η Allianz τα κάλυψε όλα. Bottom line; αν δεν είχε την ασφάλεια μάλλον θα τάιζε τους σκώληκες.


Δηλαδη ειχε την Αllianz που τα καλυψε ολα οπως λες, και εδωσε 272.000€. Αν δεν ειχε την Αllianz να τα καλυψει ποσα θα εδινε, 27.000.000€?....
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 01:00 #20

Johan (larry) wrote:
gus (gus326) wrote:
Συγγενικό πολύ κοντινο μου πρόσωπο ξιδεψε στο Υγεία 272000 για καρκίνο στο συκώτι. Έχουν περάσει τέσσερα χρόνια και είναι μια χαρά. Η θεραπεία ήταν πειραματικη και της προτάθηκε για δοκιμή αφού της έδιναν δυο μήνες. Η θεραπεία προφανώς δεν καλύπτονταν από το ΕΣΥ. Η Allianz τα κάλυψε όλα. Bottom line; αν δεν είχε την ασφάλεια μάλλον θα τάιζε τους σκώληκες.


Δηλαδη ειχε την Αllianz που τα καλυψε ολα οπως λες, και εδωσε 272.000€. Αν δεν ειχε την Αllianz να τα καλυψει ποσα θα εδινε, 27.000.000€?....
Τίποτα δεν πλήρωσε.Το γράφει καθαρά.Έδωσε 272000€ κ τα καλυψε όλα η ασφάλεια.272000-272000=0.Αν δεν είχε ιδιωτ ασφαλεια θα τα είχε δώσει απ'την τσέπη του.Μακάρι να μην τα μάθεις αυτά στην πραξη.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 07 Apr 2015 01:02 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 01:27 #21

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Τίποτα δεν πλήρωσε.Το γράφει καθαρά.Έδωσε 272000€ κ τα καλυψε όλα η ασφάλεια.272000-272000=0.Αν δεν είχε ιδιωτ ασφαλεια θα τα είχε δώσει απ'την τσέπη του.

Aσε να μας το πει ο ιδιος. Επισης να μας πει τι ασφαλιστρα πληρωνε.

Εγω παντως απο αλλους εχω ακουσει κακες εντυπωσεις απο ασφαλιστικες εταιριες.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Last Edit: 07 Apr 2015 01:28 by Johan (larry).
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 02:46 #22

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Οίκοι αξιολόγησης:
Allianz AA-
AXA AA-
Berkshire Hathaway AA-
Ergo AA-
Metlife A+
Bupa A+
ING(NN) A-
La Baloise-deutsche ring A-
Generali BBB +

[Η Ατλαντική Ένωση λέει ότι είναι θυγατρική του ομίλου Baloise, αλλά στο site του ομίλου δεν την αναφέρει! (www.baloise.com/en/home/about-us/companies-group-structure.html). Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στο νομικό καθεστώς της ελληνικής θυγατρικής της πολυεθνικής ασφαλιστικής εταιρείας. Επίσης μπορεί να πας στην Alpha Bank για την AXA και να βρεθείς στην Alpha Ασφαλιστική!!! Σε αγγλικό δίκαιο υπάγεται μόνο η Bupa που λειτουργεί ιντερνετικά για την Ελλάδα]
Οι καιροί ου μενετοί...
Last Edit: 07 Apr 2015 05:17 by kathrine.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 03:18 #23

  • sin
  • sin's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 49
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
gus (gus326) wrote:
Συγγενικό πολύ κοντινο μου πρόσωπο ξιδεψε στο Υγεία 272000 για καρκίνο στο συκώτι. Έχουν περάσει τέσσερα χρόνια και είναι μια χαρά. Η θεραπεία ήταν πειραματικη και της προτάθηκε για δοκιμή αφού της έδιναν δυο μήνες. Η θεραπεία προφανώς δεν καλύπτονταν από το ΕΣΥ. Η Allianz τα κάλυψε όλα. Bottom line; αν δεν είχε την ασφάλεια μάλλον θα τάιζε τους σκώληκες. Επίσης προ 3ετιας για σκωληκοειδίτιδα πήγα στο Παιδων. Έδωσα μια χιλιαρου δτο χειρουργο και έπαιζε το γιο μου στα γόνατα. Στους άλλους στο θάλαμο δεν έριξε ματια ήταν λέει εκτός εφημερίας. Στο θάλαμο είχε δυο γυφτους δυο αλβανους δυο ρουμανους και εμένα το δυστυχο Χαλια μαύρα. Την επόμενη χρονιά πήγα στο ΙΑΣΩ μονόκλινο δεν έδωσα μια και έκανα τη δουλειά μου. Τα μόνα λεφτά που δεν κλαθω όταν ταΐζω το μπουρδελοΤσμεδε 5000 και μας βάζουν και 3 χιλθαρικα αναδρομικά. Αχρειαδτη να είναι η ιδιωτική ασφάλεια.

Είσαι σίγουρος ότι ήταν πειραματική ?
Γιατί συνήθως οι πειραματικές θεραπείες ΔΕΝ καλύπτονται από τις ασφαλιστικές εταιρείες.
Να είναι καλά και να ζήσει 100 χρόνια...
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 07:05 #24

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Επειδή το παρακολούθησα από κοντά ήταν πειραματικη γιατί ο ογκολογος της είπε ότι μπορεί νσ πεθάνει την ίδια στιγμή και ζήτησε υπογραφή για τη δοκιμή. Όντως το κόστος του Νοσοκομείου ήταν αυτό όπως υποβλήθηκε στην ασφαλιστική. Δεν πλήρωσε μια. Κόστος ασφαλειας 1000€ το χρόνο.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 08:19 #25

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
kathrine wrote:
μπορεί να πας στην Alpha Bank για την AXA και να βρεθείς στην Alpha Ασφαλιστική
Δεν υπάρχει πια Αλφα Ασφαλιστική. Δεν υφίσταται. Μετωνομάστηκε σε ΑΧΑ, όταν η ΑΧΑ (Πορτογαλίας νομίζω) αγόρασε την Αλφα Ασφαλιστική από την Alpha τράπεζα Πίστεως.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 08:37 #26

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
gus (gus326) wrote:
Επειδή το παρακολούθησα από κοντά ήταν πειραματικη γιατί ο ογκολογος της είπε ότι μπορεί νσ πεθάνει την ίδια στιγμή και ζήτησε υπογραφή για τη δοκιμή. Όντως το κόστος του Νοσοκομείου ήταν αυτό όπως υποβλήθηκε στην ασφαλιστική. Δεν πλήρωσε μια. Κόστος ασφαλειας 1000€ το χρόνο.


1000 το χρονο ε? Αποδειχτηκε οτι ηταν καλη κινηση αλλα δυσκολα δινεις 1000 το χρονο για κατι που μπορει να σου συμβει.
Δε μου λες, οταν εκανε αυτο το συμβολαιο γνωριζε την αρρωστεια της? Η εταιρια την γνωριζε?
Η συγγενης σου ειχε οικογενειακο ιστορικο? ηταν εκ γενετης το προβλημα ή εμφανιστηκε στη πορεια?
Το ανακαλυψε με τυχαια εξεταση?

Αυτη η πειραματικη θεραπεια τι ακριβως εκανε? Εξαφανισε τον ογκο?
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Last Edit: 07 Apr 2015 08:38 by Johan (larry).
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 07 Apr 2015 11:57 #27

Johan (larry) wrote:
gus (gus326) wrote:
Επειδή το παρακολούθησα από κοντά ήταν πειραματικη γιατί ο ογκολογος της είπε ότι μπορεί νσ πεθάνει την ίδια στιγμή και ζήτησε υπογραφή για τη δοκιμή. Όντως το κόστος του Νοσοκομείου ήταν αυτό όπως υποβλήθηκε στην ασφαλιστική. Δεν πλήρωσε μια. Κόστος ασφαλειας 1000€ το χρόνο.


1000 το χρονο ε? Αποδειχτηκε οτι ηταν καλη κινηση αλλα δυσκολα δινεις 1000 το χρονο για κατι που μπορει να σου συμβει.
Δε μου λες, οταν εκανε αυτο το συμβολαιο γνωριζε την αρρωστεια της? Η εταιρια την γνωριζε?
Η συγγενης σου ειχε οικογενειακο ιστορικο? ηταν εκ γενετης το προβλημα ή εμφανιστηκε στη πορεια?
Το ανακαλυψε με τυχαια εξεταση?

Αυτη η πειραματικη θεραπεια τι ακριβως εκανε? Εξαφανισε τον ογκο?
Δυστυχώς δεν ξέρουμε τι θα μας συμβεί,γιαυτό κ προληπτικά φροντίζουμε να είμαστε ασφαλείς.Πληρώνουμε για πόρτες ασφαλείας,συναγερμούς κλπ για περίπτωση ΤΥΧΟΝ ληστείας,παιρνουμε τα πιο ασφαλή αμάξια για ΤΥΧΟΝ περίπτωση ατυχήματος,ασχολούμαστε πχ με το ΜΜΑ για ΤΥΧΟΝ περίπτωση που μας επιτεθούν για ληστεία στο δρόμο κλπ,κλπ.Κοινώς,δεν ξέρουμε τι θα μας συμβεί.Μπορεί να'χουμε δώσει παραπάνω λεφτά κ τελικά να'μαστε τυχεροί κ ποτέ να μην αρρωστήσουμε.Ποιός το ξέρει όμως;Δεν θέλω να μιλάω εκ μέρους του φίλου gus,αλλα θα σου πώ οτι ο Ca ήπατος σπάνια είναι κληρονομικός κ σε "στέλνει"σε ένα χρόνο,το πολύ.Συνεπώς,δεν το'χε εκ γενετής κ φυσικά δεν το'ξερε η ασφάλεια,αλλιώς δεν θα του'κανε καν συμβόλαιο.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds