Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο;

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 05 Apr 2015 23:37 #1

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Για θέματα υγείας δεν αποθηκεύεις μετρητά. Κανεις ένα καλό συμβόλαιο για 1Μ εντός ΕΕ και Αμερικής και καθαρίζεις.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 06 Apr 2015 01:37 #2

gus326 wrote:
Για θέματα υγείας δεν αποθηκεύεις μετρητά. Κανεις ένα καλό συμβόλαιο για 1Μ εντός ΕΕ και Αμερικής και καθαρίζεις.
Τι εννοείς 1Μ?
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 06 Apr 2015 11:58 #3

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 804
  • Thank you received: 297
  • Karma: 50 (6)
Εχω με τους γονείς μου πολλές εμπειρίες που με υποχρεώνουν να συμφωνήσω απόλυτα με τον george123.
Προτιμώ να ταϊζω γιατρονοσοκόμους κλπ με μετρητά παρά συμβόλαιο 10Μ ! :P
Τύπους με συμβόλαια να ωρύονται όταν ακουν τις αστείες δικαιολογίες των ασφ εταιριών έχω δει εκατοντάδες φορές
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Last Edit: 06 Apr 2015 11:59 by miou (ΜΑΝΘΟΣ).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 06 Apr 2015 14:05 #4

  • sin
  • sin's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 49
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
miou (ΜΑΝΘΟΣ) wrote:
Προτιμώ να ταϊζω γιατρονοσοκόμους κλπ με μετρητά παρά συμβόλαιο 10Μ ! :P

Δεν έχουν όλοι όμως τη δική σου πολυτέλεια να ταΐζουν γιατρούς και νοσοκόμες...
Τόσα πολλά έχεις ? :P
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 06 Apr 2015 16:28 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
sin wrote:
Δεν έχουν όλοι όμως τη δική σου πολυτέλεια να ταΐζουν γιατρούς και νοσοκόμες...
Τόσα πολλά έχεις ?
Sin,
Το πόσα έχει δε σε αφορά.
Γιατρούς και νοσοκόμες ταϊζεις ΑΝ τους χρειαστείς, και (πίστεψε με) τα ποσά δεν είναι τραγικά.
Σου προσφέρουν υπηρεσίες, και τους πληρώνεις.

Πιο σωστό είναι αυτό, παρά να ταϊζεις ασφαλιστές βρέξει-χιονίσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 06 Apr 2015 18:29 #6

soto51 wrote:
sin wrote:
Δεν έχουν όλοι όμως τη δική σου πολυτέλεια να ταΐζουν γιατρούς και νοσοκόμες...
Τόσα πολλά έχεις ?
Sin,
Το πόσα έχει δε σε αφορά.
Γιατρούς και νοσοκόμες ταϊζεις ΑΝ τους χρειαστείς, και (πίστεψε με) τα ποσά δεν είναι τραγικά.
Σου προσφέρουν υπηρεσίες, και τους πληρώνεις.

Πιο σωστό είναι αυτό, παρά να ταϊζεις ασφαλιστές βρέξει-χιονίσει.
Δουλευω αρκετά χρόνια στο χώρο της ιδιωτικής υγείας κ έχουν δει πολλά τα μάτια μου.Πιστεύω είναι θέμα τύχης η ασφάλεια.Για παράδειγμα,ξέρεις αν το νεογέννητο παιδί σου δεν αρρωστήσει καθόλου για 5 χρόνια ή δεν χρειαστεί κανένα σοβαρό χειρουργείο;Για την ιστορία,αναφέρω πως το πακέτο για χειρουργ σκωληκοειδίτιδας είναι 6 χιλ κ η επίσκεψη σε παιδίατρο ξεκινάει απο 70€ ΧΩΡΙΣ την παραμικρή εξέταση.Κ αν χρειαστείς εσύ κατι σοβαρό;Μην ξεχνάς πως στα ιδιωτ νοσοκομεία σε χρεώνουν ως κ χαρτί υγείας.Το δημόσιο νοσοκ είναι σαν να παίζεις ρώσικη ρουλέτα.Αν σε δεχτούν,αν θα βρεις καλό γιατρό,αν θα σου ζητήσουν φακελάκι,αν μπεις στην ώρα σου,κλπ,κλπ.Στα ιδιωτικά αυτά δεν υπάρχουν.Εξυπηρετείσαι άμεσα.Το 95% που έρχονται σε ιδιωτικά έχουν ασφάλειες..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 06 Apr 2015 19:07 #7

  • sin
  • sin's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 49
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
soto51 wrote:
sin wrote:
Δεν έχουν όλοι όμως τη δική σου πολυτέλεια να ταΐζουν γιατρούς και νοσοκόμες...
Τόσα πολλά έχεις ?
Sin,
Το πόσα έχει δε σε αφορά.
Γιατρούς και νοσοκόμες ταϊζεις ΑΝ τους χρειαστείς, και (πίστεψε με) τα ποσά δεν είναι τραγικά.
Σου προσφέρουν υπηρεσίες, και τους πληρώνεις.

Πιο σωστό είναι αυτό, παρά να ταϊζεις ασφαλιστές βρέξει-χιονίσει.

Τους πληρώνουμε όλοι μας με αυτά που δίνουμε κάθε μήνα στο ικα,τεβε κλπ για να έχουμε υποτίθεται δημόσια δωρεάν υγεία αν τους χρειαστούμε . Δεν θα τους ΞΑΝΑπληρώσουμε όταν μπούμε για κάποιο λόγο σε ένα δημόσιο νοσοκομείο.
Αν (και) εσύ έχεις τόσα πολλά χρήματα να πληρώνεις ΕΞΤΡΑ με φακελάκια κάτι που έχεις ήδη πληρώσει τόσα χρόνια με τον δημόσιο φορέα, τότε με γεια σου και χαρά σου. Αλλά ΔΕΝ είναι όλοι σαν και εσάς...
Και ναι προτιμώ να ταΐζω ασφαλιστές παρά να εκβιάζομαι από γιατρούς με φακελάκια...
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 06 Apr 2015 19:23 #8

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
αυτο το Σιγμανογλειο τι λεει μαγκες ειναι καλο ?? :unsure:






ελα πλακα κανω για θυριδες μιλαμε εδω! αν γινουν παντως capital control στη θυριδα θα παρεις οσα θελεις...
Last Edit: 06 Apr 2015 19:26 by GSAKKI.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 06 Apr 2015 20:11 #9

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Sin και Παναγιώτη:

1) Δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ ασφάλεια υγείας (ιδιωτική) και όποτε μου χρειάστηκε, άνοιξα το πορτοφόλι και πλήρωσα τη διαφορά μεταξύ αυτού που έδινε το "ταμείο μου", και αυτού που ζήταγε η ΙΔΙΩΤΙΚΗ κλινική που έκανε τη δουλειά.

2) Έχω ξαναγράψει, ότι σε πλεονεκτική θέση είναι αυτός που έχει να πληρώσει ό,τι (χτύπα ξύλο) του χρειαστεί, και όχι αυτός που δεν έχει μία, και νομίζει πως όταν του χρειαστεί θα έρθει "η καλή ασφάλεια" και θα του τα πληρώσει αυτή.

3) Κάποτε ένα παιδί μου (μικρό τότε) χρειάστηκε όπως το είπες, εγχείρηση σκωληκοειδίτιδος. Ο καλύτερος χειρούργος (που μας σύστησαν - ξέρεις πως είναι αυτά) ήταν του ΕΣΥ, και χειρουργούσε στο παίδων (ένα από τα δυο, εκεί στου ζωγράφου - ούτε θυμάμαιπια ποιο ήταν).

4) Το παιδί μπήκε στην κλινική και πολύ γρήγορα έγινε η εγχείρηση (απλή υπόθεση - δεν είχε επιπλοκές με περιτονίτιδες και τέτοια, αλλά όπως και να το κάνεις είναι εγχείρηση, με ναρκώσεις κλπ).

6) Ο γιατρός αυτός (πενηντάρης περίπου) ερχόταν 2 φορές την ημέρα και έβλεπε τα παιδιά που είχε χειρουργήσει.

7) Όχι μόνο δεν ζήτησε ποτέ τίποτα, αλλά συστηματικά ΑΠΕΦΕΥΓΕ να δημιουργούνται συνθήκες κατάλληλες ώστε να του χώσει κάποιος κάτι στην τσέπη. Επίσης δεν άφηνε να φανεί πουθενά που ήταν το σπίτι του, και ούτε υπήρχε σε καταλόγους.

8) Επειδή
α) Όλα πήγαν πολύ καλά,
β) Εξετίμησα τη στάση του, τη συμπεριφορά του, και τον τρόπο που αντιμετώπιζε τους ασθενείς, τους γονείς (σαν κι μένα - αλλά και τους φουκαράδες που ήταν προφανές ότι δεν είχαν στον ήλιο μοίρα), αλλά και τις υστερικές μάνες (σαν τη δικιά μου σύζυγο) που ανησυχούν χωρίς λόγο (όπως όλες οι Ελληνίδες μάνες) για το παιδί τους,
γ) Αισθανόμουν ευγνωμοσύνη γι' αυτόν τον άνθρωπο, που έστω και στα πλαίσια της δουλειάς και του κθήκοντος του έκανε ότι καλύτερο μπορούσε για το παιδί μου και
δ) Είχα την οικονομική άνεση,
Ήθελα να του το δείξω έμπρακτα.

9) Αναγκάστηκα να τον παρακολουθήσω (σκηνές βγαλμένες από αστυνομικό έργο) μέσα στο νοσοκομείο (χωρίς να με δει) για να τον δω κάποια στιγμή να φτάνει στο parking, για να πάρει το αυτοκίνητο του και να φύγει. Τότε ξεφύτρωσα, τον σταμάτησα, και του έδωσα ένα φάκελλο με 80.000 δρχ (1996).

10) Αντέδρασε, δεν ήθελε να τον πάρει, αλλά ευγενικά και με πλήρεις εξηγήσεις (όπως στα λέω τώρα κι ακόμα περισσότερα) ΕΠΕΜΕΙΝΑ, για να καταλήξω ότι αν δεν πάρει αυτή την έκφραση ευγνωμοσύνης μου, θα με κάνει να αισθάνομαι εγώ άσχημα.

Λοιπόν ναι, είχα πληρώσει στο δημόσιο σύστημα υγείας την εγχείρηση του παιδιού, μέσω των σχετικών εισφορών (δε θυμάμαι τώρα σε ποιο ταμείο ήταν, το δικό μου, της γυναίκας μου ή τι ακριβώς), όπως τα λες. Και λοιπόν? Αφού έτσι το αισθανόμουν, και μπορούσα, γιατί να μην το κάνω?

11) Σήμερα, το δημόσιο σύστημα υγείας είναι για τα πανηγύρια. Δεν τα βάζω με τους ανθρώπους (οι αμοιβές τους είναι πολύ πιο κάτω από αυτό που θα έπρεπε να παίρνουν για τη δουλειά που κάνουν) αλλά το καταλαβαίνεις κα μόνος σου:
Σε ένα σύστημα υγείας πάνω στο οποίο έχουν ΑΣΕΛΓΗΣΕΙ Αβραμόπουλοι, Λοβέρδοι, Άδωνις, Βορίδης, και τώρα ο Κουρουπλής, τι περιμένεις να έχει απομείνει?
Πάει για διάλυση κι αυτό, όπως και όλο το κράτος.

12) Αν τα ανωτέρω που σου περιέγραψα, Sin, εσύ τα θεωρείς "εκβιασμό" από μέρους του γιατρού, τι να σου πω... Μάλλον είσαι εκ φύσεως τσιγκούνης. Δίνεις περισσότερη σημασία στο αποτέλεσμα που θα έχει κάθε γεγονός ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ, παρά στο ίδιο το γεγονός.

13) Να ξέρεις πάντως, πως αν (χτύπα ξύλο) κάποια στιγμή βρεθείς στην ανάγκη να κάνεις κάτι για θέμα υγείας σου, τότε, η τσέπη σου ΔΕΝ θα είναι το πρώτο που θα σε απασχολεί. Αλλά τότε θα είναι δύσκολο να αλλάξεις.

14) ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, κλπ: Ναι, τα έχουμε πληρώσει. Αληθές είναι αυτό. Και θα 'πρεπε να μας παρέχουν τα αντίστοιχα, χωρίς περαιτέρω ανταλλάγματα. Δεν συμβαίνει. Και ξέρεις γιατί? Είνα πολύ απλός ο λόγος: Μας εξαπάτησαν, και έχουν φάει τα λεφτά μας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 06 Apr 2015 20:14 by soto51.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.070 seconds