Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο;

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 08 Apr 2015 18:45 #46

  • alex.g
  • alex.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 372
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2 (-1)
gus (gus326) wrote:
sin wrote:
soto51 wrote:
sin wrote:
Και αν δεν έχεις τόσα λεφτά ?
Σιν,

Τα έχω ξαναγράψει.
Ψάξε και δες τα.

Τέλος πάντων, η δική μου γνώμη είναι ότι η ασφάλεια γίνεται για τα πολύ σοβαρά περιστατικά όπως αυτό που περιέγραψε ο gus.
Τώρα, αν, έχεις και λεφτά ακόμα καλύτερα αλλά και μια ασφάλεια με μεγάλη απαλλαγή πχ 5.000 που κοστίζει για μένα που είμαι 42 ετών 320 ευρώ το χρόνο, ε σιγά τα λεφτά...
Τα 5.000 τα έχεις, τα 270.000 δύσκολο να τα έχεις ή να τα βρεις, τουλάχιστον έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μην τύχει και συμβεί αυτά που περιέγραψε ο gus σε προηγούμενα post.

Σωστά το ίδιο έχω κάνει και εγώ. Υγείας μόνο χωρίς σύνταξη και απαλλαγή 3000.
Με 2000 χιλιαρικα για 4 άτομα και είμαστε ΟΚ. 3000 βρίσκεις στις 500000 κολας

Ποια ασφαλιστικη εταιρεία επιλεξατε? Έχετε κάνει λεπτομερη έρευνα πριν την επιλογή?
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 01:04 #47

  • sin
  • sin's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 49
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
Εγώ generali.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 01:51 #48

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
CNP
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 02:49 #49

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
gus (gus326) wrote:
CNP

Cyprus?
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 04:35 #50

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
sin wrote:
Τέλος πάντων, η δική μου γνώμη είναι ότι η ασφάλεια γίνεται για τα πολύ σοβαρά περιστατικά όπως αυτό που περιέγραψε ο gus.
Τώρα, αν, έχεις και λεφτά ακόμα καλύτερα αλλά και μια ασφάλεια με μεγάλη απαλλαγή πχ 5.000 που κοστίζει για μένα που είμαι 42 ετών 320 ευρώ το χρόνο, ε σιγά τα λεφτά...
Τα 5.000 τα έχεις, τα 270.000 δύσκολο να τα έχεις ή να τα βρεις, τουλάχιστον έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μην τύχει και συμβεί αυτά που περιέγραψε ο gus σε προηγούμενα post.

Άντε να το ξαναπώ:
Η ασφάλεια είναι ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ από το λαχείο.
Όταν αγοράζεις λαχείο, δίνεις ένα μικρό ποσό, και συμμετέχεις σε μια πιθανότητα (ελάχιστη, αλλά υπάρχει) να αποκτήσεις ένα πολύ μεγάλο. Συνήθως, χάνεις το μικρό ποσό.

Στην ασφάλεια υποτίθεται ότι πληρώνεις ένα μικρό ποσό, για να ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙΣ την περίπτωση (ελάχιστη, αλλά υπάρχει) να σου χρειαστεί να πληρώσεις ένα πολύ μεγάλο. Αυτή είναι η αναστροφή. Συνήθως, πάλι χάνεις το μικρό ποσό.

Δεν αντιλέγω ότι η απαλλαγή είναι ένα σημαντικό στοιχείο α) μείωσης του κόστους ασφαλίστρων, και β) μέσα στις δυνατότητες πληρωμής της από τον ασφαλιζόμενο.

Εκτός από τον ορισμό της απαλλαγής όμως, υπάρχει κι άλλο ένα νούμερο που πρέπει να κοιτάει κάποιος στο συμβόλαιο του:
Το "Ανώτατο ασφαλιστικό όριο ευθύνης της εταιρείας που προκύπτει από αυτό το συμβόλαιο".
Και τα 270.000 (ευρώ) δεν νομίζω να συμπεριλαμβάνονται σε πολλά από δαύτα...

Πέρα απ' αυτά όμως, σημασία έχει να διαβάσει κάποιος ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τους διάφορους όρους του συμβολαίου, και να βάλει τον εαυτό του στη θέση του δικαστή. Αυτού δηλαδή που θα κληθεί να αποφασίσει (με βάση αυτά που γράφει το συμβόλαιο) αν θα πληρώσει (και πόσα, και πότε) η εταιρεία, όταν φτάσουν μπροστά του ο ασφαλιζόμενος και η εταιρεία, και ο ένας λέει "Δεν με πληρώνει" και η άλλη λέει "Δεν έχω υποχρέωση να πληρώσω με βάση το συμβόλαιο".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 06:26 #51

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
Filoxrimatos wrote:
Johan (larry) wrote:

Συνεπως συμφερει καποιον μολις διαγνωστει με παρομοιο προβλημα να τρεξει να κανει μια τετοια ασφαλεια.

Αν ήταν έτσι, θα κάνανε όλοι ασφάλειες μετά την διάγνωση... Δεν παίζει όμως.
Ακόμη κι αν δεν το βρει η ασφαλιστική, αν τους το παρουσιάσεις 2-3-6 μήνες μετά την υπογραφή του συμβολαίου, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σε καλύψουν.


Ειχα κανει μια ασφαλεια ζωης πριν 20 χρονια και δε μου ειχαν ζητησει αποδειξεις για τη καλη μου υγεια. Απλα πιστεψαν οτι τους ειπα σε σχετικο ερωτηματολογιο.
Λενε οι οροι των συμβολαιων οτι πρεπει να παρουσιασεις τις ταδε ασθενειες μετα απο 2-6 μηνες? Αν ναι τοτε ok, αν οχι πως προστατευονται?

sin wrote:
morfeas wrote:
τα μετρητά πάντα θα είναι μετρητά, μυαλό δε βάζετε, είδατε τι έγινε με την ασπίς.
Συγγενικό πολύ κοντινο μου πρόσωπο ξιδεψε στο Υγεία 272000 για καρκίνο στο συκώτι.

Και αν δεν έχεις τόσα μετρητά να ταΐζεις γιατρούς με φακελάκια, τί γίνεται ?



Πεθαίνεις ?

Φιλε δεν εχεις ακουσει ποτε για ανθρωπους που πεθαναν επειδη δεν ειχαν αρκετα λεφτα για επεμβασεις?
Αλλα εκκλησεις για ερανους απο τη τηλεοραση για το ταδε παιδι που θελει νοσηλεια στο εξωτερικο κλπ. σιγουρα θα εχεις ακουσει.

Οσο για τον φιλο με τα 272χιλ. που quotαρησες, τα 272χιλ. δε νομιζω οτι τα εδωσε σε φακελακια. Φακελακια ζητανε στα κρατικα νοσοκομεια. Αλλα στο Υγεια τα εξοδα ειναι τεραστια. Θες ενα μισθο μονο για μια ημερα παραμονης.


soto51 wrote:
sin wrote:
Και αν δεν έχεις τόσα μετρητά να ταΐζεις γιατρούς με φακελάκια, τί γίνεται ? Πεθαίνεις ?
Αν δεν έχεις μετρητά, σπας την προθεσμιακή και αποκτάς.

'Η ρευστοποιεις τις μετοχες και τους τιτλους που εχεις στη κατοχη σου. Ή ακομα καλυτερα πωλεις τους ραβδους χρυσου που φυλας σε θυριδες στην Ελβετια.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Last Edit: 09 Apr 2015 06:28 by Johan (larry).
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 07:02 #52

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Johan (larry) wrote:
'Η ρευστοποιεις τις μετοχες και τους τιτλους που εχεις στη κατοχη σου. Ή ακομα καλυτερα πωλεις τους ραβδους χρυσου που φυλας σε θυριδες στην Ελβετια.
Το πρόβλημα, βέβαια, που ανακύπτει από αυτή την εξέλιξη, ξέρεις ποιό είναι, φίλε Γιόχαν. Και θα ανακύψει ενόσω θα είσαι στο υγεία καλωδιωμένος με σωληνάκια:

Τηλεφωνάς στον τραπεζίτη:
"Άνοιξε τη θυρίδα, βγάλε 8 μπάρες του κιλού, σπάσ'τες σε χρήμα, και στείλ'το μου στην NBG, IBAN=GRτόσο, γιατί τα χρειάζομαι επειγόντως".

Υπακούει ο ελβετός, σου στέλνει €286.778 (τόσο κάνουν τα 8kg με τη σημερινή τιμή που είναι €1.115 η ουγγιά) και μπαίνουν στο λογαριασμό σου στην εθνική για να πληρώσεις το υγεία. Ναι?
Οεο?
Ρωτάει η Βαλαβάνη (ή η άλλη, η Σαββαϊδου - το ίδιο κάνει) :
"Τι είναι αυτά τα €287k που σας ήρθαν, κύριε Γιόχαν μας?"
"Τα είχα έξω και τα φερα" λες εσύ.
"Μάλιστα, δηλαδή είναι εισόδημα", συνεχίζει η κ. Βαλαβάνη.
Και στέλνει το φάκελλο στη ΔΟΥ σου, όπου σου κάνουν τον υπολογισμό:
"286.778 x 45% = 129.050 κύριε Γιόχαν μας".

Έτσι μένεις με 157.728 γα το υγεία.
Θα πρέπει να βολευτείς με λιγότερα σωληνάκια.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 11:13 #53

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
soto51 wrote:
Θα πρέπει να βολευτείς με λιγότερα σωληνάκια.

Θα επιλεξω να κρατησω το σωληνακι του πρωκτου, φιλε Σοτο.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Last Edit: 09 Apr 2015 11:14 by Johan (larry).
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 13:03 #54

soto51 wrote:



Εκτός από τον ορισμό της απαλλαγής όμως, υπάρχει κι άλλο ένα νούμερο που πρέπει να κοιτάει κάποιος στο συμβόλαιο του:
Το "Ανώτατο ασφαλιστικό όριο ευθύνης της εταιρείας που προκύπτει από αυτό το συμβόλαιο".
Και τα 270.000 (ευρώ) δεν νομίζω να συμπεριλαμβάνονται σε πολλά από δαύτα...

Η ING παρέχει ετήσιο όριο ασφαλιστικής κάλυψης τα 500.000€ κ η Ιnteramerican τα 400.000€.

Σπίτι έχω τα χαρτιά με τις προσφορές. Απο θεωρία, τουλάχιστον, καλά πάνε. .
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds