Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 01:35 #46

Ενεργή θα είναι διότι θα "εισπράττει" ενοίκια στην Ελλάδα.Υποθέτω ότι θα μπορώ να δικαιολογήσω και ανάλογα έξοδα (από Ελλάδα).

Το θέμα είναι να ισχύει σίγουρα αυτό (ότι θα φορολογείται με 10%) διότι κάποιος σε μια κουβέντα με...απογοήτευσε λέγοντας μου ότι θα φορολογηθεί βάση Ελληνικής φορολογίας!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 01:38 #47

Ευχαριστώ και πάλι.
Αυτοκίνητο έχω 2000 κ.ε. 5θέσιο πολυτεκνικό και το έχω παροπλίσει το τελευταίο έτος!Έτσι μας κατάντησαν ζητώντας 660€ τέλη οι γύφτοι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 01:48 #48

  • Σωτήρης (sotiris)
  • Το Άβαταρ του/της Σωτήρης (sotiris)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 105
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 5 (8)
Μίλα απευθείας με τον Σάββα, έχει ήδη πελάτες σαν εσένα, θα σε κατατοπίσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 01:59 #49

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Παίδες μία ερώτηση σχετικά με τα κόστη του λογιστή επειδή μου φαίνονται υπερβολικότατα για Βουλγαρία (σημειωτέον σε μία ενεργή ΕΠΕ που έχω Ελλάδα πληρώνω το λογιστή στα 110€ Χ 12 κ άλλο ένα 110€ για τους ισολογισμούς και τις δηλώσεις, ήτοι 110€ Χ 13). Από ότι καταλαβαίνω η υψηλή αμοιβή του λογιστή στη Βουλγαρία αφορά τις υποβολές VIES, το οποίο είναι ένα έντυπο κ υποβάλλεται ηλεκτρονικά. Σε περίπτωση που η εταιρεία δεν κόβει κάθε μήνα τιμολόγια, η αμοιβή αυτή είναι δυνατόν να αφορά μόνο τους μήνες που είναι ενεργή?

Επίσης, σχετικά με τις off-shore οι Βούλγαροι είναι τόσο ανεκτικοί όσο για παράδειγμα οι Κύπριοι ή μ@μ@κες σαν τους δικούς μας εδώ? Με λίγα λόγια τιμολόγιο από offshore προς Βουλγαρική ΕΠΕ γίνεται δεκτό ή το περνάνε σαράντα κύματα σαν τους δικούς μας?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chris (Tsitsou)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 02:18 #50

  • Σωτήρης (sotiris)
  • Το Άβαταρ του/της Σωτήρης (sotiris)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 105
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 5 (8)
Γιώργος έγραψε:
Παίδες μία ερώτηση σχετικά με τα κόστη του λογιστή επειδή μου φαίνονται υπερβολικότατα για Βουλγαρία (σημειωτέον σε μία ενεργή ΕΠΕ που έχω Ελλάδα πληρώνω το λογιστή στα 110€ Χ 12 κ άλλο ένα 110€ για τους ισολογισμούς και τις δηλώσεις, ήτοι 110€ Χ 13). Από ότι καταλαβαίνω η υψηλή αμοιβή του λογιστή στη Βουλγαρία αφορά τις υποβολές VIES, το οποίο είναι ένα έντυπο κ υποβάλλεται ηλεκτρονικά. Σε περίπτωση που η εταιρεία δεν κόβει κάθε μήνα τιμολόγια, η αμοιβή αυτή είναι δυνατόν να αφορά μόνο τους μήνες που είναι ενεργή?
Επίσης, σχετικά με τις off-shore οι Βούλγαροι είναι τόσο ανεκτικοί όσο για παράδειγμα οι Κύπριοι ή μ@μ@κες σαν τους δικούς μας εδώ? Με λίγα λόγια τιμολόγιο από offshore προς Βουλγαρική ΕΠΕ γίνεται δεκτό ή το περνάνε σαράντα κύματα σαν τους δικούς μας?

Οι Λογιστές της Βουλγαρίας είναι ΦΑΡΑ !!! Οντως οι τιμές είναι υπερβολικά υψηλές για το βιοτικό τους επίπεδο και για τον βασικό μισθό. Το παρήγορο είναι οτι δεν σου χρεώνουν τις ετήσιες δηλώσεις, είναι όλα μέσα στο πακέτο. Η αμοιβή απ ότι ξέρω δεν αλλάζει αν έχεις μηδενικές συναλλαγές κάποιον μήνα. Μίλα απ ευθείας με κάποιο από τα γραφεία να σου πουν τις τρέχουσες τιμές. Ο Σάββας μου έλεγε οτι σκέφτεται να προσλάβει ο ίδιος λογιστή στον γραφείο του και να αναλάβει τους πελάτες του. Υπολογίζει να μειωθεί σημαντικά το σχετικό κόστος.

Τί εννοείς ακριβώς σαν εταιρεία Off-shore ??? Την οποιαδήποτε ξένη εταιρεία, εταιρεία με έδρα "φορολογικό παράδεισο" (πχ νήσοι Κάυμαν) ή εταιρεία που βρίσκεται σε χώρα που δεν συνεργάζεται για το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος ?? Διευκρίνησε σε παρακαλώ.

Πάντως οι νόμοι εκεί εφαρμόζονται και δεν υπάρχει τα "ελα μωρέ, δεν βαριέσαι", "άστο έτσι, δεν θα το πάρουν χαμπάρι" κλπ Ελληνικές "μαγκιές"

Ξέχασα να αναφέρω οτι στα ετήσια λειτουργικά έξοδα θα πρέπει να υπολογίζετε και τις εισφορές στο αντίστοιχο Βουλγάρικο ΤΕΒΕ, οι οποίες είναι πολύ χαμηλές. Αν κάποιος πληρώνει εδώ εισφορές σε κάποιο ταμείο (ΟΑΕΕ) τότε δέχονται απαλλακτικό καταβολών.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 04:42 #51

  • Anonymous
  • Το Άβαταρ του/της Anonymous
Καλησπέρα σε όλους,

Μετά τις εξαγγελίες για 35% φορολόγιση από το πρώτο ευρώ στους ελεύθερους επαγγελματίες σκέφτηκα ότι υπάρχουν δύο τρόποι εναλλακτικοί για να επιβιώσω. Είτε να κλείσω την επιχείρηση (ενοικιαζόμενα διαμερίσματα) και να τα δουλεψω μαύρα σε ξένους πελάτες αποκλειστικά με αποδείξεις που θα γράφω με το χέρι, είτε να ιδρύσω μια εταιρία σε ένα μέρος όπως η Βουλγαρία ας πούμε και να πουλάω διαμονή στην Ελλάδα μέσω της εταιρίας μου στην αλλοδαπή.

Ερωτήσεις προς γνώστες:

1.Μπορώ να έχω μια εταιρία στη Βουλγαρία που θα της νοικιάζω το ακίνητο σε ξεφτίλα τιμή για να μην πληρώνω φόρους στην Ελλάδα και αυτή να το επινοιικιάζει στη λιανική σε τουρίστες;
2. Αν γίνεται η ενοικίαση φτάνει ή πρέπει να μεταβιβάσω και το ακίνητο στην Βουλγαρική εταιρία;
3. Με τον ΕΟΤ τη γίνεται; Χρειάζεται να έχω αδεια ΕΟΤ για να έχω τουριστικό κατάλυμα στην Ελλάδα; Αν ναι τότε είναι απαραίτητο να χαρακτηριστεί η χρήση του ακινήτου τουριστική ή μπορώ να ισχυριστώ σαν Βουλγαρική εταιρία ότι απλά νοικιάζω ακίνητα στην Ελλάδα για γενική χρήση; (δεν ειμαι ξενοδοχείο, δεν έχω μπαρ και τέτοια απλά έχω σπιτάκια που τα νοικιάζω σε Ελληνικό νησί.)
4. Υπάγομαι σε ένα καθεστώς που δεν πληρώνω ΤΕΒΕ γιατί κάτω από 6 δωμάτια μπορείς να έχεις ΟΓΑ. Μπορώ να κρατήσω τον ΟΓΑ που είναι τζάμπα, σε σχέση με το ΤΕΒΕ, και πληρώνει για φάρμακα και γιατρούς και να πάρω εξάιρεση από το ΤΕΒΕ Βουλγαρίας επειδή έχω βασική ασφάλιση;
5. Επειδή αν ανοίξω Βουλγάρικη εταιρία δεν θα κρατήσω την Ελληνική, για τους γνωστούς λόγους, οπότε έτσι δεν θα φαίνεται να έχω κανένα εισόδημα, θα μπορώ να ΄φερνω χρήματα από τη Βουλγαρία στην Ελλάδα χωρίς να φορολογούμαι αλλά να τα έχω σαν τεκμήριο διαβίωσης; (έχω ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα όποτε τη φορολογική δήλωση δεν την γλιτώνω).
6. Ένα αυτοκίνητο 10ετίας (συμβατικό) που έχω, συμφέρει να το βάλω στη Βουλγαρική εταιρία για να μην πληρώνω τέλη Ελληνικά και να κόβω και τιμολόγιο βενζίνης που τώρα δεν μου επιτρέπεται;

Όπως θα έχετε καταλάβει δεν ψάχνω να γίνω πλούσιος με μια εταιρία στη Βουλγαρία. Ψάχνω τρόπο να επιβιώσω σε μια Ελλάδα που το κράτος σε κάθε επιχειρηματική κίνηση πιστεύει ότι έχει το δικαίωμα να μπαίνει συνέταιρος με φόρους, φόρους και φόρους.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις πιθανές απαντήσεις σας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 13:37 #52

  • Σωτήρης (sotiris)
  • Το Άβαταρ του/της Σωτήρης (sotiris)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 105
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 5 (8)
φίλε ανώνυμε,

1 & 2. Διάβασε τα αμέσως προηγούμενα μηνύματα, θα βρεις απάντηση στην ερώτηση σου. Το σωστότερο κατά την γνώμη μου είναι να μεταβιβάσεις στην Βουλγάρικη εταιρεία την ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ των ακινήτων. Στην περίπτωση σου όμως μπορείς και να τα επινοικιάζεις στην Βουλγάρικη, η οποία θα τα εκμεταλλεύεται.
3. Ρώτα τον ΕΟΤ.
4. Πιθανόν ναι, ρώτα κάποιο γραφείο στην Βουλγαρία.
5. Το αν θα κρατήσεις ανοιχτή την ελληνική εταιρεία εξαρτάται από τον ΕΟΤ. Στην βουλγάρικη εταιρεία μπορείς να περνάς όλα σου τα έξοδα (ακόμα και τις αγορές από το S/M), εφόσον τις κάνεις με την χρεωστική κάρτα του εταιρικού σου λογαριασμού. Με την εταιρική κάρτα μπορείς να κάνεις και αναλήψεις χρημάτων. Μπορείς να έχεις και σε Ελληνική τράπεζα εταιρικό λογαριασμό ξένης εταιρείας, οπότε θα γλυτώσεις πολλά από τις τραπεζικές προμήθειες. Στην Ελλάδα θα κάνεις δήλωση για την ιδιοκτησία των ακινήτων, όχι για το εισόδημα τους (εκτός και αν τα επινοικιάζεις).
6. Σε συμφέρει αν είναι μεγάλου κυβισμού (πάνω από 1800) και κάνεις πολλά χιλιόμετρα τον χρόνο, ώστε να δικαιολογείς τιμολόγια βενζίνης. Αν του βγάλεις Βουλγάρικα νούμερα, θα πρέπει να το πηγαίνεις 1 φορά τον χρόνο για ΚΤΕΟ. Υπολόγισε το κόστος του συγκεκριμένου ταξιδιού αν σε συμφέρει. (πχ αν είσαι σε νησί, θα πρέπει να υπολογίσεις και το πηγαιν-έλα του F/Β)

Κατά την γνώμη μου, ξεκίνα πρώτα από τον ΕΟΤ να δεις ποιό είναι το καθεστώς για τα ενοικιαζόμενα δωμάτια που ανήκουν ή εκμεταλλεύονται από ξένη εταιρεία και μετά μίλα με κάποιο έμπειρο γραφείο στην Βουλγαρία. Μίλα με τα κεντρικά του ΕΟΤ στην Αθήνα, γιατί αν είσαι σε περιοχή με λίγους κατοίκους, θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο αν τους κάνεις τέτοιες ερωτήσεις.

Καλή συνέχεια...
Τελευταία διόρθωση: 11 Οκτ 2012 13:37 από Σωτήρης (sotiris).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 13:56 #53

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Σωτήρη σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Συγκεκριμένα για την offshore, μιλάω για offshore με έδρα τις Σεϋχέλλες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 11 Οκτ 2012 14:34 #54

  • Σωτήρης (sotiris)
  • Το Άβαταρ του/της Σωτήρης (sotiris)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 105
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 5 (8)
Γιώργο σου έστειλα ΠΜ με το εμαιλ της λογίστριας μου. Μιλάει Αγγλικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γιώργος (ANTI), Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα