Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Απλήρωτη συναλλαγματική....

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 01 Μαϊ 2012 23:54 #10

  • κανενας
  • Το Άβαταρ του/της κανενας
Δεν προκειτε να σου κανουν τιποτα.Και οσο για τα παραπανω που εγραψαν ειναι ολλα μπαρουφες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 02 Μαϊ 2012 05:53 #11

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
stratos_mgr έγραψε:

είναι ιδιωτικό νοσοκομείο.... είναι έξοδα νοσηλείας για μία επέμβαση που έκανα,
τους έψαχνα 1 εβδομάδα για να τους πληρώσω, άφηνα τηλ. ώστε να επικοινωνίσει μαζί μου ο υπεύθυνος λογιστιρίου,
ο οποίος ακόμα με παίρνει τηλ..... πήρα άδεια από τη εγασία μου ώστε να πάω να πληρώσω, και τους έκανα ένα τηλ
για να μάθω το ωράριο του λογιστιρίου ωστε να μην πάω τσάμπα και μου απάντησαν οτι δεν βρίσκουν την συναλλαγματική μου
και να επικοινωνήσω μαζί τους στην αρχή της επόμενης εβδομάδας!!!!
δηλαδή κατάντησα να τους ψάχνω εγώ για να τους πληρώσω!!!!

Ε τώρα αποφάσισα να τους γράψω στα @@ μου και να περιμένω να με πάρουν εκείνοι...
απλά αναρωτιέμαι τι συνέπειες μπορεί να έχω....

κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.....
Σ.

Συνοψίζω:
Έκανες επέμβαση, δημιουργήθηκε χρέος, έδωσες συναλλαγματική, ήρθε η ώρα να πληρωθεί, τους είπες "να έρθω να την πληρώσω" και κάνουν τους δύσκολους (ή τους μαλάκες).

Συμβουλή μου:
1) Κράτα σημειώσεις. Πότε πήρες τηλέφωνο, με ποιον μίλησες, τι ελέχθη. Με ημερομηνίες και ώρα.
2) Κράτα τα λεφτά στην άκρη, να τα έχεις να πληρώσεις όποτε το αποφασίσεις.
3) Γράψ' τους στ' αρχίδια σου. Μην ξαναπάρεις.
4) Όταν σε πάρουν αυτοί (θα το κάνουν, εκτός κι αν η συναλλαγματική σου κατέληξε στο σκουπιδοφάγο), πες τους: "-Σας έχω πάρει τότε και τότε και τότε, μιλησα με τον τάδε και την τάδε (ή έλλειπε ο τάδε), ναι, σας τα χρωστάω, ΕΛΑΤΕ στη δουλειά μου κομίζοντας τη συναλλαγματική να σας δώσω τα λεφτά σας".
5) Και να τηρήσεις αυτά που θα πεις. Μπορεί να σου στείλουν και courier με αντικαταβολή.

Αν περάσει ένας χρόνος και δεν εμφανιστούν, φάε τα λεφτά στην υγειά τους. Έχει δουλέψει σκουπιδοφάγος.
Για τι τάξης ποσό μιλάμε (η συναλλαγματική)?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 02 Μαϊ 2012 05:54 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 02 Μαϊ 2012 13:19 #12

  • w
  • Το Άβαταρ του/της w
G-Man έγραψε:
Μην μπερδεύετε τις συναλλαγματικές με τις επιταγές. Δεν υπάρχει θέμα "ποινικού" στην συναλλαγματική, υφίσταται μόνο αστική υπόθεση όπου θα διεκδικήσει ο εκδότης (το νοσοκομείο στη προκειμένη) το ποσό με τους νόμιμους τόκους και τα έξοδα, με όλα τα μέσα (ανάλογα με το ποσό, εντολή πληρωμής, συντηρητική κατάσχεση, προσημείωση ακινήτου, πληστηριασμό κτλ).

Δεν θα πληρώσεις "πρόστιμο", "εξαγορά ποινής" ή κάτι σχετικό, αλλά πιθανότατα να εξαναγκαστείς να πληρώσεις ότι χρωστάς + τα extra.

Μίλα με έναν νομικό.

ρε μπουρδα η συναλλαγματική ειναι πιο ισχυρή απο επιταγή
η μπουρδολογία εδώ μέσα δεν έχει όριο πλέον μπαίνω εδώ μέσα μόνο για να γελάσω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 02 Μαϊ 2012 15:45 #13

  • the law
  • Το Άβαταρ του/της the law
soto51 έγραψε:
stratos_mgr έγραψε:

είναι ιδιωτικό νοσοκομείο.... είναι έξοδα νοσηλείας για μία επέμβαση που έκανα,
τους έψαχνα 1 εβδομάδα για να τους πληρώσω, άφηνα τηλ. ώστε να επικοινωνίσει μαζί μου ο υπεύθυνος λογιστιρίου,
ο οποίος ακόμα με παίρνει τηλ..... πήρα άδεια από τη εγασία μου ώστε να πάω να πληρώσω, και τους έκανα ένα τηλ
για να μάθω το ωράριο του λογιστιρίου ωστε να μην πάω τσάμπα και μου απάντησαν οτι δεν βρίσκουν την συναλλαγματική μου
και να επικοινωνήσω μαζί τους στην αρχή της επόμενης εβδομάδας!!!!
δηλαδή κατάντησα να τους ψάχνω εγώ για να τους πληρώσω!!!!

Ε τώρα αποφάσισα να τους γράψω στα @@ μου και να περιμένω να με πάρουν εκείνοι...
απλά αναρωτιέμαι τι συνέπειες μπορεί να έχω....

κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.....
Σ.

Συνοψίζω:
Έκανες επέμβαση, δημιουργήθηκε χρέος, έδωσες συναλλαγματική, ήρθε η ώρα να πληρωθεί, τους είπες "να έρθω να την πληρώσω" και κάνουν τους δύσκολους (ή τους μαλάκες).

Συμβουλή μου:
1) Κράτα σημειώσεις. Πότε πήρες τηλέφωνο, με ποιον μίλησες, τι ελέχθη. Με ημερομηνίες και ώρα.
2) Κράτα τα λεφτά στην άκρη, να τα έχεις να πληρώσεις όποτε το αποφασίσεις.
3) Γράψ' τους στ' αρχίδια σου. Μην ξαναπάρεις.
4) Όταν σε πάρουν αυτοί (θα το κάνουν, εκτός κι αν η συναλλαγματική σου κατέληξε στο σκουπιδοφάγο), πες τους: "-Σας έχω πάρει τότε και τότε και τότε, μιλησα με τον τάδε και την τάδε (ή έλλειπε ο τάδε), ναι, σας τα χρωστάω, ΕΛΑΤΕ στη δουλειά μου κομίζοντας τη συναλλαγματική να σας δώσω τα λεφτά σας".
5) Και να τηρήσεις αυτά που θα πεις. Μπορεί να σου στείλουν και courier με αντικαταβολή.

Αν περάσει ένας χρόνος και δεν εμφανιστούν, φάε τα λεφτά στην υγειά τους. Έχει δουλέψει σκουπιδοφάγος.
Για τι τάξης ποσό μιλάμε (η συναλλαγματική)?


soto51 επειδη δεν ξερεις τη λες οπως συνήθως σε ενημερώνω οτι οταν η συναλλαγματική δεν πληρωθεί στην συμφωνηθέντα ημερομηνία
ο κάτοχος αυτής μπορει αμεσα να κίνησή δικαστική διαδικασία για την είσπραξη της
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 02 Μαϊ 2012 22:26 #14

  • G-Man
  • Το Άβαταρ του/της G-Man
Αγαπητέ "w", τι εννοείς πιό "ισχυρή" η συναλλαγματική της επιταγής, πιο σκληρό το χαρτί ίσως ή τις παίζεις στο σχολείο σαν κάρτες Yu-Gi-Oh; Θα χαρώ να ακούσω την σοβαρή σου άποψη.

Υ.Γ. Αν πραγματικά μπαίνεις σε τετοια site για να γελάσεις, πρέπει να ζεις μια πολύ θλιβερή ζωή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 02 Μαϊ 2012 23:09 #15

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
the law έγραψε:
soto51 επειδη δεν ξερεις τη λες οπως συνήθως σε ενημερώνω οτι οταν η συναλλαγματική δεν πληρωθεί στην συμφωνηθέντα ημερομηνία
ο κάτοχος αυτής μπορει αμεσα να κίνησή δικαστική διαδικασία για την είσπραξη της

Μάλλον ως συνήθως εσύ (γνωριζόμαστε?) δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.

Είπα εγώ να μην την πληρώσει?
Είπα να μην τρέχει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 03 Μαϊ 2012 12:28 #16

  • w
  • Το Άβαταρ του/της w
G-Man έγραψε:
Αγαπητέ "w", τι εννοείς πιό "ισχυρή" η συναλλαγματική της επιταγής, πιο σκληρό το χαρτί ίσως ή τις παίζεις στο σχολείο σαν κάρτες Yu-Gi-Oh; Θα χαρώ να ακούσω την σοβαρή σου άποψη.

Υ.Γ. Αν πραγματικά μπαίνεις σε τετοια site για να γελάσεις, πρέπει να ζεις μια πολύ θλιβερή ζωή.

pota ena dikigoro na sou pi katarxin den xriazete parastatiko opos h epitagi kai fisika exeis pinikes kirosis mpori na sou kani etos tis diatagis pliromis kai minisi
kai nai gelao me tin parapliroforisi edv mesa einai to megalitero papagalosait makran
kapote eitan ena ergalio gia tous apotamieutes tora einai mono gia gelia kai tipota alo :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 03 Μαϊ 2012 14:50 #17

  • G-Man
  • Το Άβαταρ του/της G-Man
Σε απάντηση του συμπαθέστατου, παρά την εμπαθή άγνοια του, "w", και στα πλαίσια της παραπληροφόρησης, τον ενημερώνω ότι για την μη πληρωμή συναλλαγματικής, εκτός από το να ζητήσει την έκδοση διαταγής πληρωμής (α. 623 -634 Κώδικας Πολ. Δικονομίας), μπορεί να εγείρει αγωγή κατά την ειδική (εκδίκαση διαφορών από πιστωτικούς τίτλους, α. 635 – 646 ΚΠολΔ) ή κατά την τακτική διαδικασία.

Αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι έγκληση στον αρμόδιο Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών για την μη πληρωμή και να ζητήσει ποινική τιμωρία του αποδέκτη της συναλλαγματικής, αφού αυτό δεν προβλέπεται από την Ποινική δικονομία. Σε απλά λόγια, η μή πληρωμή της συναλλαγματικής δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα, σε αντίθεση με το ποινικό αδίκημα της έκδοσης ακάλυπτης επιταγής που διώκεται με έγκληση εντός προθεσμίας τριών μηνών.

Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση της διαφοράς.

Ελπίζω επίσης να σε βοήθησα να σκάσεις στα γέλια, "w" θλιβερέ παντογνώστη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Απλήρωτη συναλλαγματική.... 03 Μαϊ 2012 16:48 #18

  • w
  • Το Άβαταρ του/της w
G-Man έγραψε:
Σε απάντηση του συμπαθέστατου, παρά την εμπαθή άγνοια του, "w", και στα πλαίσια της παραπληροφόρησης, τον ενημερώνω ότι για την μη πληρωμή συναλλαγματικής, εκτός από το να ζητήσει την έκδοση διαταγής πληρωμής (α. 623 -634 Κώδικας Πολ. Δικονομίας), μπορεί να εγείρει αγωγή κατά την ειδική (εκδίκαση διαφορών από πιστωτικούς τίτλους, α. 635 – 646 ΚΠολΔ) ή κατά την τακτική διαδικασία.

Αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι έγκληση στον αρμόδιο Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών για την μη πληρωμή και να ζητήσει ποινική τιμωρία του αποδέκτη της συναλλαγματικής, αφού αυτό δεν προβλέπεται από την Ποινική δικονομία. Σε απλά λόγια, η μή πληρωμή της συναλλαγματικής δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα, σε αντίθεση με το ποινικό αδίκημα της έκδοσης ακάλυπτης επιταγής που διώκεται με έγκληση εντός προθεσμίας τριών μηνών.

Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση της διαφοράς.

Ελπίζω επίσης να σε βοήθησα να σκάσεις στα γέλια, "w" θλιβερέ παντογνώστη.

malon eisai xazos alios den exigite

me apla logia simpatestate file leme ta idia pragmata :woohoo:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα